wizyta dietetyka n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Wizyta dietetyka PowerPoint Presentation
Download Presentation
Wizyta dietetyka

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 29

Wizyta dietetyka - PowerPoint PPT Presentation


  • 137 Views
  • Uploaded on

„TWOJE ZDROWIE ZALEŻY OD CIEBIE CHCIEJ ODŻYWIAĆ SIĘ ZDROWO.”. Wizyta dietetyka. PANI KatarzynY Kondaszuk. Marzec 2009r. „Szlachetne zdrowie nikt się nie dowie jako smakujesz aż się popsujesz…” Jan Kochanowski.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Wizyta dietetyka' - chars


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide2

„Szlachetne zdrowie nikt się nie dowie jako smakujesz aż się popsujesz…”

Jan Kochanowski

Te słowa Jana Kochanowskiego każą nam zastanowić się, w jaki sposób odżywianie wpływa na nasze zdrowie, dobre samopoczucie i długie życie.

slide3

Właściwe odżywianie to takie odżywianie, które w pełni zaspokaja potrzeby żywieniowe osoby. To posiłki, które dostarczają białek, tłuszczy, węglowodanów, witamin i minerałów. Ponieważ jednak znacznie różnimy się między sobą (płcią, wiekiem, wagą, stanem zdrowia, wzrostem) nasze potrzeby żywieniowe również nie są takie same.

slide4

POŻYWIENIA

SKŁADNIKI

ENERGETYCZNE

BUDULCOWE

REGULUJĄCE

cukry i tłuszcze

witaminy,

białka,

woda i sole mineralne

niektóre sole mineralne

slide5

BIAŁKA

Są to polimery aminokwasów białkowych połączony ze sobą wiązaniami peptydowymi, w których liczba reszt aminokwasowych przekracza 100.

Głównymi pierwiastkami wchodzącymi w skład białek są C, O, H, N, S, także P, oraz niekiedy jony Mn, Zn, Mg, Fe, Cu, Co i inne.

Białka są niezbędnym budulcem struktur komórkowych i tkankowych, stanowią także ważne składniki płynów ustrojowych. U człowieka białka stanowią ok. 56% suchej masy ciała. Białka stanowią podłoże lub biorą udział w licznych procesach fizjologicznych: przenoszeniu i magazynowaniu różnych substancji, utlenianiu tkankowym, krzepnięciu krwi, procesach odpornościowych, procesach widzenia, przewodzenia bodźców nerwowych, skurczu mięśni, dostarczaniu energii i innych.

powrót

slide6

TŁUSZCZE

Dzielimy

Ze względu na pochodzenie

Ze względu na stan skupienia

ZWIERZĘCE:

ROŚLINNE:

STAŁE:

CIEKŁE:

Np.

Np.

Np.

Np.

olej: słonecznikowy,

łój, tran

masło,

olej,

smalec,

smalec

tran

sojowy

slide7

Cukry

węglowodany

DWUCUKRY

WIELOCUKRY

CUKRY PROSTE

Np.

Np.

Np.

sacharoza,

skrobia,

glukoza,

maltoza,

celuloza

fruktoza

laktoza

dalej

slide8

WĘGLOWODANY

(Cukry)

Węglowodany są najważniejszym źródłem energii pokarmowej. Pokrywają 40-80% dziennego zapotrzebowania energetycznego człowieka. Oprócz dostarczania energii pełnią one szereg ważnych funkcji w organizmie ludzkim, m.in. wpływają na poziom glukozy we krwi i wytwarzanie insuliny, regulują poziomem sytości i głodu oraz uczestniczą w metabolizmie cholesterolu. Wysoki poziom węglowodanów w diecie, pod warunkiem że pochodzą one z różnych źródeł, nie wpływa niekorzystnie na zdrowie człowieka. Dieta bogata w węglowodany redukuje prawdopodobieństwo wystąpienia otyłości, cukrzycy, miażdżycy, raka jelita grubego i raka piersi. Głównym źródłem węglowodanów są produkty zbożowe.

powrót

witaminy
WITAMINY

Witaminami nazywa się szereg różnych związków które:

Są składnikami niezbędnymi w żywieniu człowieka dla normalnego przebiegu szeregu procesów zachodzących w jego tkankach.

Nie mogą być wytwarzane przez organizm i muszą być dostarczane z pożywieniem lub w razie potrzeby w postaci preparatów farmaceutycznych, w ilości od kilku do kilkunastu mikrogramów lub miligramów a tylko wyjątkowo do kilkudziesięciu miligramów.

Nie są ani źródłem energii, ani materiałem budulcowym.

dalej

slide11

WODA

Woda odgrywa bardzo ważną rolę w życiu człowieka. Jest ona podstawowym warunkiem do życia i prawidłowego rozwoju każdego żywego organizmu. Woda jest głównym składnikiempokarmów wszystkich organizmów zwierzęcych i roślinnych, także wszelkie procesy życiowe są z nią związane. Ciecz ta ma również bardzo wielkie znaczenie w przemyśle , rolnictwie , leśnictwie i gospodarce komunalnej. Wody podziemne używane są w znacznej mierze przez przemysł, zamiast stanowić rezerwę przede wszystkim na potrzeby konsumpcyjne.

Woda mimo iż ma zastosowanie w przemyśle, gospodarce, życiu, rolnictwie jest również podstawą życia na ziemi. Gdyby nie było wody życie na naszej planecie było by niemożliwe.

slide12

Dietetyka

Dział nauki o żywieniu (higiena żywienia) ustalającym – na podstawie najnowszej zdobyczy nauk medycznych – zasady racjonalnego żywienia człowieka chorego

(„Higiena Żywienia”, J. Szewczyński, Z. Skrodzka)

„Żywieniem dietetycznym nazywamy taki sposób odżywiania człowieka, który ma na celu dostarczenie jego organizmowi wszelkich niezbędnych składników pokarmowych, w ilościach odpowiadających zapotrzebowaniu zmienionego przez chorobę ustroju, będących w stanie zagwarantować mu prawidłowe odżywianie, z równoczesnym odciążeniem tych narządów, które zostały upośledzone w wyniku procesów chorobowych”

(„Higiena Żywienia”, J. Szewczyński, Z. Skrodzka)

slide13

Prostym i praktycznym przewodnikiem po skomplikowanych zaleceniach żywieniowych jest

PIRAMIDA ŻYWIENIOWA.

ZASADA PIRAMIDY ŻYWIENIOWEJ jest prosta – wszystkie produkty spożywcze są podzielone na kilka grup.

U podstawy piramidy znajdują się te produkty, które powinny stanowić podstawę naszej diety. Im bliżej wierzchołka, tym mniej produktów z danej grupy powinniśmy spożywać.

piramidy
Piramidy…
  • 1. piramida
  • 2. piramida
  • 3. piramida
1 piramida
1. piramida
  • O której mówiła Katarzyna Kondaszuk.
2 piramida
2. piramida
  • Opracowana przez Instytut żywności i Żywienia
3 piramida
3. piramida
  • Opracowana przez naukowców ze Szkoły Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Harvarda
slide21
Na zakończenie spotkania wszyscy dostali materiały dydaktyczne w postaci ulotek oraz piramid żywieniowych.
zdj cia
Zdjęcia

Ze spotkania…

slide29

Dziękuję za uwagę

Opracowane przez:Beatę Pustułkę