Sztuka wsp czesna
Download
1 / 13

Sztuka współczesna - PowerPoint PPT Presentation


 • 159 Views
 • Uploaded on

Sztuka współczesna. Marina Abramović. Marina Abramović. MARINA ABRAMOVIĆ. Marina Abramović  (ur.  30 listopada 1946  w  Belgradzie ) –  serbska  artystka intermedialna.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about ' Sztuka współczesna' - chace


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
Sztuka wsp czesna

Sztuka współczesna

Marina AbramovićMarina abramovi1
MARINA ABRAMOVIĆ

 • Marina Abramović (ur. 30 listopada1946 w Belgradzie) – serbska artystka intermedialna.

 • Twórczość Mariny Abramović jest związana w dużej mierze z miejscem jej pochodzenia, sytuacją na Bałkanach i z doświadczeniem XX wieku. Pracewideo często połączone są z aktywnością performance, w którym ciało artystki jest podstawowym medium i jednocześnie częstym tematem (body art).


Biografia
Biografia

Wuj Marina Abramovic był patriarchą Varnava z serbskiego Kościoła prawosławnego Oboje rodzice byli partyzantami w czasie II wojny światowej:. Jej ojciec Vojo był dowódcą, który był uznany za bohatera narodowego po wojnie, jej matka Danica była, w połowie lat sześćdziesiątych dyrektorem Muzeum rewolucji i Sztuki w Belgradzie.

Ojciec Abramovic opuścił rodzinę w 1964 roku. W wywiadzie opublikowanym w 1998 roku, opisała, jak jej "matka miała pełną kontrolę nade mną mnie i moim bratem. I nie wolno było wychodzić z domu po godzinie dziesiątej w nocy, aż miałem 29 lat .... ll występy w Jugosławii zrobiłam przed godziną dziesiąta wieczorem, bo miałam być w domu wtedy. To szalone, ale wszystkie moje cięcie się, biczowanie się, paląc się, niemal tracąc życie w Firestar , wszystko było zrobione przed 10 wieczorem ".

Abramović była studentem Akademii Sztuk Pięknych w Belgradzie od 1965/70. Ukończyła studia podyplomowe na Akademii Sztuk Pięknych w Zagrzebiu, SR Chorwacji w 1972 roku. Od 1973 do 1975 roku wykładała na Akademii Sztuk Pięknych w Nowym Sadzie, realizując swoje pierwsze występy solowe.

Od 1971 do 1976 roku była żoną Nesa Paripovic. W 1976 r., Abramović opuściła Jugosławię i przeniosła się do Amsterdamu.


Pocz tki
POCZĄTKI

 • Początki twórczości

 • W latach 1965-70 Abramović studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Belgradzie, a w 1972 ukończyła studia na Akademii w Zagrzebiu. Zaczynała od malarstwa, ale już jako studentka wykonywała instalacje i swoje pierwsze, prowokacyjne performance. W latach 1973-75 zrealizowała jedne z najbardziej radykalnych prac: eksperymenty związane z bólem, obrzydzeniem, reakcjami ciała na ingerencje fizyczne – akcje artystyczne, podczas których artystka dochodziła do granic wytrzymałości fizycznych i psychicznych. Na przykład akcja zatytułowana Art Must Be Beautiful/Artist Must Be Beautiful (1975) polegała na czesaniu włosów, aż do utworzenia krwawiącej rany na głowie.


ULAY

Współpraca z Ulayem

W 1975 spotkała w Amsterdamie niemieckiego artystę Ulaya, z którym przez dwanaście lat dzieliła życie i pracę. Ich działania były znaczące dla rozwoju performance o tematyce ciała, body artu. Od początku swojej współpracy artyści uważali się za jedność powstałą w wyniku połączenia "męskości" i "kobiecości". Nie przez przypadek ich pierwszy performanceRelation Work mówił o ważnej dwojakości: mężczyzna/kobieta, dźwięk/cisza, inercja/energia. Przez lata Marina i Ulay podróżowali swoim starym citroenem napotykając różne kultury i realizując wiele działań w Europie i Stanach Zjednoczonych.

Po 1980 ich performance'ów stały się mniej intensywne. W tych właśnie latach powstał Night Sea Crossing, w którym obydwoje siedzieli przy jednym stole na przeciw siebie w ciszy, najpierw przez siedem godzin, potem przez trzy dni, potem prawie dwa tygodnie. W 1988The Lovers/The Great Wall był zwiastunem nadchodzącego końca współpracy artystów: oboje przemierzali Mur Chiński – on z zachodu, ona ze wschodu. Kiedy po dziewięćdziesięciu dniach spotkali się w połowie drogi, zdecydowali się na rozstanie.


Wsp czesne realizacje
WSPÓŁCZESNE REALIZACJE

Od 1989 "Babcia performance'u", jak ironicznie się autodefiniuje, Marina Abramović działa sama wykonując interwencje artystyczne, z których najbardziej znane są Cleaning the mirror (Czyszczenie lustra), The onion (Cebula), Cleaning the house (Porządki domowe), Delusional. We współpracy z Charlesem Atlas artystka zdecydowała się na swoją biografię. Biography, to jeden wielki otwarty spektakl, ciągle aktualizowany w relacji z dziejącymi się wydarzeniami. W 1997 zrealizowała Balkan Baroque, który tak jak Cleaning the house i Delusional był bezpośrednio inspirowany wojną w byłej Jugosławii. Balkan Baroque zrodził się podczas polemik dotyczących wcielenia dzieła Mariny do Narodowych podczas Biennale w Wenecji biorąc pod uwagę fakt, iż artystka mieszkała w Holandii. Kurator sztuki Germano Celant gościł artystkę na swojej własnej wystawie. Praca ta została nagrodzona Złotym Lwem za głęboką symbolikę w relacji z kroniką. Oprócz dwóch video, które transmitują obrazy przedstawiające rodziców, Abramović tłumaczy historię powstania dziwnych bałkańskich zwierząt podobnych do wilków. Zwierzęta te kiedy znajdują się w nieprzewidzianej i trudnej sytuacji ulegają autozniszczeniu. Podczas dni inauguracji Biennale w Wenecji Abramović, ubrana w biel, na środku sali czyści godzinami stos kości zwierzęcych śpiewając melodię bolesnego rytuału puryfikacji.


Wsp czesne realizacje1
WSPÓŁCZESNEREALIZACJE

W 1997 Kunsthalle w Bernie zorganizowała wystawę Marina Abramović Artist Body – Public Body, która została wystawiana w różnych miejscach w Europie.

W 2010 roku odbyła się wystawa retrospektywna Abramović w nowojorskim Museum of Modern Art, gdzie artystka zaprezentowała performance – The Artist Is Present.


Wybrane realizacje
WYBRANE REALIZACJE

 • 1973: Rhythm 10

 • 1974: Rhythm 5

 • 1975: Art Must Be Beautiful/Artist Must Be Beautiful (Sztuka musi być piękna/Artysta musi być piękny), performance

 • 1977: Breathing In/Breathing Out, performance z udziałem Ulaya, Belgrad;

 • 1981-87: Night Sea Crossing (Przeprawa przez morze nocy);

 • 1988: The Lovers (Kochankowie), performance

 • Transitory Objects (Obiekty przejściowe);

 • 1995: Cleaning the Mirror, wideo-instalacja/performance =The onion (Cebula);

 • 1995: Cleaning the house (Porządki domowe) = Delusional;

 • 1997: Balkan Baroque;

 • 1998: The Expiring Body;

 • 2002: The House with the Ocean View, Sean Kelly Gallery;

 • 2004: Warrior and Virgin Mary (Wojownik i Madonna), performance z udziałem Jana Fabre.

 • 2010: The Artist Is Present, MoMA, New York


Moja opinia
Moja opinia

 • Moim zdaniem Marina Abramović jest bardzo ciekawą i oryginalną artystką.Ma niepowtarzalne prace, oglądając je jestem zachwycona, bardzo podziwiam jej pasje, którą nam wszystkim przedstawia.


ad