wybrze a morskie n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Wybrzeża morskie PowerPoint Presentation
Download Presentation
Wybrzeża morskie

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 18

Wybrzeża morskie - PowerPoint PPT Presentation


  • 330 Views
  • Uploaded on

Wybrzeża morskie . Wybrzeże fiordowe . Rodzaj wybrzeża wysokiego, które powstaje w wyniku zalania morzem długich, wąskich, głębokich (U-kształtnych) dolin polodowcowych (fiordów) na obszarach górskich. Doliny te tworzą zatoki o stromych ścianach sięgających do kilku setek metrów wysokości.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Wybrzeża morskie' - cera


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
wybrze e fiordowe
Wybrzeże fiordowe
  • Rodzaj wybrzeża wysokiego, które powstaje w wyniku zalania morzem długich, wąskich, głębokich (U-kształtnych) dolin polodowcowych (fiordów) na obszarach górskich. Doliny te tworzą zatoki o stromych ścianach sięgających do kilku setek metrów wysokości.
slide3

Występowanie: płn. - zach. Norwegia, Nowa Zelandia, Szkocja, Alaska, Antarktyda, Grenlandia, pd. Chile.

wybrze e szkierowe
Wybrzeże szkierowe
  • Powstałego w wyniku częściowego zatopienia silnie zmutonizowanego obszaru polodowcowego, czyli obszaru, na którym występują płytkie doliny polodowcowe. Charakteryzuje się obecnością setek małych, sterczących wysepek, zwanych szkierami.
  • Są niskie, zbudowane z utworów ilastych i piaszczystych pochodzenia lodowcowego oraz morskiego.
slide7

Występuje m.in. w Szwecji (w pobliżu Sztokholmu i Göteborga), Finlandii (Wyspy Alandzkie) i w USA (Alaska).

wybrze e riasowe
Wybrzeże riasowe
  • To wybrzeże na skraju obszaru górskiego (ale nie zlodowaconego) lub wyższego, rozcięte przez głębokie doliny rzeczne będące obecnie zatokami. Powstałe w wyniku podnoszenia się poziomu wód morskich lub obniżenia lądu.
wybrze e dalmaty skie
Wybrzeże dalmatyńskie
  • Typ wybrzeża morskiego wysokiego, które powstało w wyniku zalania gór ułożonych równolegle do linii brzegowej. Powstaje w ten sposób system wydłużonych wysp, ułożonych równolegle do wybrzeża. Pomiędzy nimi znajdują się liczne głębokie cieśniny. Dzięki temu znajduje się na nim wiele korzystnych miejsc dla lokalizacji portów morskich.
slide13

Nazwa wywodzi się od części wschodniego wybrzeża Morza Adriatyckiego i położonej nad nim historycznej krainy Dalmacji (obecnie Chorwacja). Występuje w Chorwacji oraz Kalifornii.

wybrze e lagunowe
Wybrzeże lagunowe
  • Wybrzeże wyróżniające się piaszczystym wałem, zwanym lido, nadbudowanym od strony morza przez fale. Lido, wynurzając się z morza, odcina część zatoki, powstaje wówczas płytka i słabo zasolona laguna (np. Zatoka Wenecka). Z czasem laguna wypłyca się i tworzą się na niej wyspy. Przykładem takiego obszaru jest Wenecja, miasto położone na lagunie, z licznymi kanałami zamiast ulic.
wybrze e zalewowe
Wybrzeże zalewowe
  • Wybrzeża zalewowe powstają w pobliżu miejsc, gdzie rzeki wpadają do morza. Na Pomorzu Zachodnim największy jest Zalew Szczeciński powstały u ujścia Odry, częściowo odgrodzony od morza wyspami Uznam i Wolin, które powstały z połączenia niewielkich wysepek wydmowych. Wody zalewu są niezbyt głębokie i dość słodkie. Z piasku nanoszonego przez morze powstaje powoli piaszczysta mierzeja. Kiedy mierzeja odcina zatokę czy zalew, powstaje płytkie jezioro przymorskie. Takimi jeziorami są na przykład Jamno czy Bukowo.
koniec d

KONIEC =D

Przygotowywała Ada ;d