110 likes | 315 Views
Cafeteria. 4,500 Feet. 3 Units. 3 Units (height). 4,500 Feet. A = ½h(b1 + b2). 4 Units. 6,000 Feet. A = ½h(b1 + b2) A = ½ x 4,500(4,500 + 6,000) A = ½ x 4,500 x 10,500 A = 2,250 x 10,500 A = 23,625,000 Sq. Feet. A = ½h(b1 + b2) A = ½ x 3(3 + 4) A = ½ x 3 x 7 A = 1 ½ x 7
E N D
Cafeteria 4,500 Feet 3 Units 3 Units (height) 4,500 Feet A = ½h(b1 + b2) 4 Units 6,000 Feet A = ½h(b1 + b2) A = ½ x 4,500(4,500 + 6,000) A = ½ x 4,500 x 10,500 A = 2,250 x 10,500 A = 23,625,000 Sq. Feet A = ½h(b1 + b2) A = ½ x 3(3 + 4) A = ½ x 3 x 7 A = 1 ½ x 7 A = 10 ½ Units REMEMBER: P-E-M-D-A-S
Swimming Pool 2 Units A = 3.14 x r to the power of 2 3,000 Feet 3 Units 4,500 Feet A = 3.14 x r to the power of 2 A = 3.14 x 1.5 to the power of 2 A = 3.14 x 2.25 A = 7.065 A = 7.065/2 A = 3.5325 Units A = 3.14 x r to the power of 2 A = 3.14 x 2250 to the power of 2 A = 3.14 x 5,062,500 A = 15,896,250 A = 15,896,250/2 A = 7,948,125 Sq. Feet Remember: This is half a circle. So, if finding the area, (3.14 x r to the power of 2)/2. Also, P-E-M-D-A-S. Parentheses, Exponents, Multiplication, Division, Addition, Subtraction.
Hotel A = 3.14 x r to the power of 2 8 Units 12,000 Feet 8 Units 12,000 Feet A = 3.14 x r to the power of 2 A = 3.14 x 4 to the power of 2 A = 3.14 x 16 A = 50.24 Units A = 3.14 x r to the power of 2 A = 3.14 x 6,000 to the power of 2 A = 3.14 x 36,000,000 A = 113,040,000 Sq. Feet
Sidewalk (Above The Hotel) A = bh 3,000 Feet 2 Units 1 Unit 1,500 Feet A = bh A = 1 x 2 A = 2 Units A = bh A = 1,500 x 3,000 A = 4,500,000 Sq. Feet
Sidewalk (Below The Playground) A = bh 2 Units 3,000 Feet 5 Units 7,500 Feet A = bh A = 5 x 2 A = 10 Units A = bh A = 7,500 x 3,000 A = 22,500,000 Sq Feet
Playground A = bh 3 Units 4,500 Feet 4,500 Feet 3 Units A = bh A = 3 x 3 A = 9 Units A = bh A = 4,500 x 4,500 A = 20,250,000 Sq. Feet
Mall A = bh 4 Units A = bh A = 12,000 x 6,000 A = 72,000,000 Sq. Feet 8 Units A = bh A = 8 x 4 A = 32 Units 6,000 Feet 12,000 Feet
Door 1 1,500 Feet 1 Unit A = bh 1,500 Feet 1 Unit A = bh A = 1 x 1 A = 1 Unit A = bh A = 1,500 x 1,500 A = 2,250,000 Sq. Feet
Door 2 1,500 Feet 1 Unit A = bh 1,500 Feet 1 Unit A = bh A = 1 x 1 A = 1 Unit A = bh A = 1,500 x 1,500 A = 2,250,000 Sq. Feet
Door 3 1,500 Feet 1 Unit A = bh 1,500 Feet 1 Unit A = bh A = 1 x 1 A = 1 Unit A = bh A = 1,500 x 1,500 A = 2,250,000 Sq. Feet
TOTAL AREA! • Now, to find the total area for Fushigi Island, we need to add the area of each shape. 23,625,000 + 7,948,125 + 113,040,000 + 4,500,000 + 22,500,000 + 20,250,000 + 72,000,000 + 2,250,000 + 2,250,000 + 2,250,000 = 270,613,125 Sq. Feet.