Малі тіла Сонячної системи
Download
1 / 17

???? ???? ???????? ??????? - PowerPoint PPT Presentation


 • 333 Views
 • Uploaded on

Малі тіла Сонячної системи. Сорокіна Ольга Семенівна та Чамата Світлана Олександрівна, учителі Золотоніської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №5 Золотоніської міської ради. Малі тіла Сонячної системи — астрономічні об'єкти Сонячної системи менші за планети .

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about '???? ???? ???????? ???????' - carson


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
3495062

Малі тіла Сонячної системи

Сорокіна Ольга Семенівна та Чамата Світлана Олександрівна, учителі Золотоніської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №5 Золотоніської міської ради


3495062

МалітілаСонячноїсистеми — астрономічніоб'єктиСонячноїсистемименші за планети.

У Сонячнійсистемі, окрімСонця і восьми великих планет, є так званімалітіла. Цемаліпланетиабоастероїди, комети, метеорнітілаабометеороїди і міжпланетний пил. У наш час доводиться говорити і про космічнесміття - сукупністьштучнихоб'єктів та їхніхфрагментів у космосі, які не функціонують, але здатніпошкодитиабонавітьзруйнуватиштучнийсупутникчиміжпланетністанції.


3495062
Астероїди

Астероїди або малі планети, здебільшого обертаються між орбітами Марса і Юпітера й невидимі неозброєним оком. Першу малу планету відкрито в 1801 р., і за традицією її назвали одним з імен греко-римської міфології — Церера. Незабаром було знайдено й інші малі планети, названі Палладою, Вестою і Юноною. Застосовуючи фотографію, почали відкривати дедалі слабші астероїди. У наш час відомо понад 3000 астероїдів. Протягом мільярдів років астероїди час від часу стикаються один з одним.

На цю думку наводить те, що ряд астероїдів має не кулясту, а неправильну форму. Сумарна маса астероїдів оцінюється лише як 0,1 маси Землі.


3495062

Астероїди

Найяскравішийастероїд — Веста не буваєяскравішимвід 6-ї зоряноївеличини. Найбільшийастероїд — Церера. Йогодіаметрблизько 800 км, і за орбітою Марса навіть у найсильнішітелескопи на такому малому диску нічого не можнапобачити.

Діаметрнайменшихвідомихастероїдів становить лишеблизькокілометра. Звичайно, астероїди не маютьатмосфери. На небімаліпланетисхожі на зорі, тому їх назвали астероїдами, що в перекладі з давньогрецькоїозначає «зореподібні». Як і для планет, для них характернепетлеподібнепереміщення на фонізоряного неба.

Орбітидеякихастероїдівмаютьнезвичайновеликіексцентриситети. Внаслідокцього в перигеліїастероїдипідходять до Сонцяближче, ніж Марс і Земля, а Ікар — ближче, ніжМеркурій. У 1968 р. Ікарнаблизився до Землі на відстаньменш як 10 млн. кілометрів, але йогозовсімнезначнепритяганняніяк не вплинуло на Землю. Часом близькопідходять до Землі Гермес, Ерот та іншімаліпланети.


3495062
Астероїди

Новіастероїдивідкриваютьщороку. Першовідкривачмаєпереважне право вибратиназвувідкритої ним планети.

У наш час найчастішеастероїдамприсвоюютьіменавідомихучених, героїв, діячів науки і мистецтва. Так, у 1978 р. буловідкритоастероїд, якийдіставзгодомім’яВоронвелія на честь автора одного з підручників.


3495062
Боліди і метеорити

Болід - досить рідкісне явище — летюча по небу вогненна куля.

Це явище спричиняється вторгненням у щільні шари атмосфери великих твердих частинок, які називають метеорними тілами. Рухаючись в атмосфері, частинка нагрівається внаслідок гальмування, і навколо неї утворюється обширна світна оболонка з розжарених газів. Боліди часто мають помітний кутовий діаметр, і їх видно навіть удень.

Марновірні люди вважали такі вогненні кулі літаючими драконами з вогнедишною пащею. Від сильного опору повітря метеорне тіло нерідко розколюється і з гуркотом падає на Землю у вигляді осколків. Рештки метеорних тіл, що впали на Землю, називаються метеоритами.


3495062
Метеорити

Метеорне тіло невеликих розмірів іноді повністю випаровується в атмосфері Землі. Здебільшого його маса за час польоту дуже зменшується й до Землі долітають тільки рештки, які звичайно встигають охолонути, коли космічну швидкість погасив опір повітря. Іноді випадає навіть метеоритний дощ. Під час польоту метеорити обплавляються й покриваються чорною кірочкою. Один такий «чорний камінь» у Мецці вмурований у стіну храму і є предметом релігійного поклоніння.


3495062

Метеорити

Відомо три видиметеоритів: кам’яні, залізні та залізо-кам’яні. Інодіметеоритизнаходять через багатороківпісляїхньогопадіння. Особливо багатознайденозалізнихметеоритів.

За вмістомрадіоактивнихелементів і свинцювизначаютьвікметеоритів. Вінрізний, а найстарішіметеоритимаютьвік 4,5 млрд. років.

Деякідужевеликіметеорити при великійшвидкостіпадіннявибухають і утворюютьметеоритнікратери, якінагадуютьмісячні.

Найбільший з виявленихкратерівзнаходиться в Арізоні в США. Йогодіаметр 1200 м і глибина 200 м. Цей кратер виник, очевидно, близько 5000 років тому. Знайденослідищебільших і давнішихметеоритнихкратерів.

Усіметеорити — це члени Сонячноїсистеми.


3495062

Оскількивідкриточимало невеликих астероїдів, якіперетинаютьорбіту Марса, можнагадати, щометеорити — це осколки астероїдів з орбітами, якіперетинаютьорбітуЗемлі. Структура деякихметеоритівсвідчить про те, що на них впливаливисокітемператури й тиски, отже, метеорити могли існувати в надрахзруйнованоїпланетиабо великого астероїда.


3495062
Комети

Перебуваючи в просторі далеко від Сонця, комети мають вигляд дуже слабких, розмитих, світлих плям з ядром у центрі. Стають дуже яскравими й утворюють хвости лише ті комети, які проходять порівняно близько від Сонця. Вигляд комети із Землі залежить також від відстані до неї, кутової відстані від Сонця, світла Місяця тощо.

Великі комети — туманні утворення з довгим блідим хвостом — вважалися провісниками всіляких бід, воєн і т. ін. Ще в 1910 р. в царській Росії служили молебні, щоб відвести «божий гнів в образі комети».


3495062
Комети

Уперше І. Ньютон обчислив орбіту комети, спостерігаючи її переміщення на фоні зір, і переконався, що вона, подібно до планет, рухалася в Сонячній системі під дією тяжіння Сонця. Його сучасник, англійський учений Е. Галлей (1656—1742), обчисливши орбіти кількох комет, висловив припущення, що в 1531, 1607 і 1682 рр. спостерігалась одна й та сама комета, яка періодично повертається до Сонця, і вперше передбачив її появу.

У 1758 р., як і передбачив Галлей (через 16 років після його смерті), вона справді з’явилася і дістала назву комети Галлея. В афелії вона виходить за орбіту Нептуна (мал. 61) і через 75—76 років знову повертається до Землі і Сонця. У 1986 р. комета Галлея також пройшла на найкоротшій відстані від Сонця. На зустріч з нею вперше було направлено автоматичні міжпланетні станції з науковою апаратурою.


3495062
Метеорні потоки

Давно помічено, що ядра періодичних комет виснажуються, з кожним обертом вони світяться дедалі слабше. Не раз спостерігався поділ кометних ядер на частини. Це руйнування спричиняли або сонячні припливи, або зіткнення з метеоритними тілами. Комету, відкриту чеським ученим Біелою ще в 1772 р., спостерігали під час повторних повернень із семирічним періодом. У 1846 р. її ядро розпалося, і вона перетворилася у дві слабкі комети, яких після 1852 р. не вдалося побачити за розміром ядер комет, що їх породили.


3495062
Метеорні потоки

Коли в 1872 р., за розрахунками, зниклі комети повинні були пройти поблизу Землі, спостерігався дощ «падаючих зір». З тих пір 27 листопада це явище повторюється щороку, хоч і менш ефектно. Дрібні тверді частинки ядра колишньої комети Біели, яке розпалося, розсіялись уздовж її орбіти, і, коли Земля перетинає їх потік, вони влітають в її атмосферу. Ці частинки спричиняють в атмосфері явище метеорів і повністю руйнуються, не долітаючи до Землі. Відомий ряд інших метеорних потоків, ширина яких незмірно більша.


3495062

Пояс Койпера — область Сонячної системи за орбітою Нептуна (30 а.о. від Сонця) приблизно до відстані 50 а.о. В цій області розташована велика кількість планетоїдів, найвідомішим (але не найбільшим) з яких є Плутон.


3495062

Хмара Оорта — гіпотетична область Сонячної системи, що є джерелом комет з довгим періодом обертання. Інструментально існування хмари Оорта не підтверждено, однак численні непрямі факти вказують на її існування.

Вперше ідея існування такої хмарності була висунута естонським астрономом Ернстом Епіком у 1932 році, а потім теоретично розроблялася нідерландським астрофізиком Яном Оортом у 1950-х, на честь котрого туманність і було названо.


3495062

Сонячна система вважається єдиною планетною системою, яка детально досліджена. Проте, навіть сьогодні залишається чимало невідомого про неї.


3495062
Інформаційні джерела єдиною планетною системою, яка детально досліджена. Проте, навіть сьогодні залишається чимало невідомого про неї.

 • Астрономія: 11 кл.: підручник для загальноосвіт. навч. закл.: рівень стандарту, академічний рівень / М. П. Пришляк; за заг. ред. Я. С. Яцківа. – Х.: Вид-во «Ранок», 2011. – 160 с.: іл.

 • Астрономічний енциклопедичний словник / За загальною редакцією І. А. Климишина та А. О. Корсунь. — Львів: ЛНУ—ГАО НАНУ, 2003. — 547 с. — ISBN 996-613-263-X, УДК 52(031)

 • «Карликові планети». Головна обсерваторія НАН України

 • http://hvhh.ru/otrimani-pershi-znimki-zoryanogo-skupchennya-v/

 • http://ihii.ru/hubble-sfotografuvav-najxolodnishe-misce-u/

 • http://space.vn.ua/space-photo/moon.html

 • http://inscience.com.ua/details.php?id=71

 • http://politikan.com.ua/2/10/0/60576.htm

 • http://geoswit.ucoz.ru/index/0-15


ad