fryderyk chopin n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Fryderyk Chopin PowerPoint Presentation
Download Presentation
Fryderyk Chopin

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 26

Fryderyk Chopin - PowerPoint PPT Presentation


 • 196 Views
 • Uploaded on

Fryderyk Chopin. Przygotował Bartosz Leśniewski III „D”. Menu. Biografia Kalendarium Twórczość Tematyczny spis utworów Jego rodzina Bibliografia. Biografia.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Fryderyk Chopin' - carrington


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
fryderyk chopin

Fryderyk Chopin

Przygotował Bartosz Leśniewski III „D”

slide2
Menu
 • Biografia
 • Kalendarium
 • Twórczość
 • Tematyczny spis utworów
 • Jego rodzina
 • Bibliografia
biografia
Biografia

Fryderyk Franciszek CHOPIN, najwybitniejszy polski kompozytor, urodził się w 1810 roku w Żelazowej Woli (ok. 50 km od Warszawy) w majątku hrabiostwa Skarbków, gdzie jego ojciec Mikołaj Chopin, z pochodzenia Francuz, mieszkał i pracował jako guwerner. Matka, Justyna z Krzyżanowskich pochodząca z Kujaw, była osobą bardzo muzykalną - grała na fortepianie i śpiewała; w naturalny sposób stała się więc pierwszą nauczycielką muzyki dla małego Frycka, jak często nazywano go w domu. W parę miesięcy po urodzeniu się Fryderyka rodzina Chopinów przeniosła się do Warszawy, gdzie ojciec objął posadę nauczyciela w Liceum Warszawskim.

W wieku sześciu lat chłopiec rozpoczął naukę gry na fortepianie u Wojciecha Żywnego. Wspólnie ze starszą siostrą Ludwiką muzykowali w domu, grywając na cztery ręce. Wkrótce pojawiły się również pierwsze próby kompozytorskie małego Fryderyka. Pierwszy utwór, Polonez B-dur, zapisany został ręką ojca. Okres nauki u Wojciecha Żywnego to także początek występów publicznych małego Chopina; grywał w salonach arystokracji warszawskiej i brał udział w koncertach dobroczynnych.

biografia1
Biografia

Jako szesnastolatek Chopin rozpoczął studia w zakresie teorii kompozycji u Józefa Elsnera w warszawskiej Szkole Głównej Muzyki. W tym okresie bardzo znaczący wpływ na rozwój jego talentu miało obcowanie z pieśniami i tańcami ludowymi Mazowsza, Kujaw, Wielkopolski i Lubelszczyzny, którym z ogromnym zainteresowaniem przysłuchiwał się podczas wakacji spędzanych m.in. w Szafarni, Antoninie, Sannikach. W 1826 roku odbył swoją pierwszą zagraniczną podróż do Berlina, a wkrótce także do Wiednia (gdzie dwukrotnie występował publicznie) oraz do Drezna i Pragi. Mając lat dziewiętnaście Chopin ukończył studia muzyczne u prof. Elsnera, zyskawszy ogromne uznanie swego pedagoga. W raporcie dotyczącym uczniów profesor napisał: "Chopin Fryderyk, trzecioletni, szczególna zdolność, geniusz muzyczny".

W październiku 1830 roku Fryderyk ostatni raz wystąpił przed publicznością warszawską. 2 listopada 1830 roku opuścił Warszawę na zawsze, udając się najpierw do Drezna, następnie do Wiednia, Salzburga, Monachium i Stuttgartu. We wrześniu 1831 roku przybył do Paryża, gdzie osiadł na stałe, zyskując niebawem rozgłos europejski.

biografia2
Biografia

W pierwszych latach paryskich Chopin rozwinął ożywioną działalność koncertową. Wykonując własne utwory, utrwalał coraz silniej swoją pozycję kompozytora i pianisty. Świadczą o tym niezwykle pochlebne wypowiedzi Roberta Schumanna, autora słynnej recenzji, która ukazała się po wykonaniu Wariacji na temat "La ci darem la mano" na fortepian i orkiestrę, głoszącej "Panowie, czapki z głowy, oto geniusz!". W późniejszym okresie Chopin skoncentrował się głównie na twórczości kompozytorskiej, wydając swe dzieła u wydawców francuskich, niemieckich i angielskich. Głównym źródłem jego utrzymania była jednak działalność dydaktyczna. Miał bardzo wielu uczniów, a wśród nich, oprócz amatorów, także grupę profesjonalnie kształcących się pianistów.

Był człowiekiem bardzo towarzyskim. Łączyły go przyjazne kontakty zarówno z wybitnymi muzykami przebywającymi w Paryżu, m.in. Franciszkiem Lisztem, Vincenzo Bellinim, Gioacchino Rossinim i Feliksem Mendelssohnem, jak i z wydawcami, krytykami oraz całą polską emigracją. W 1836 roku poznał pisarkę George Sand, która stała się jego życiową partnerką, mającą znaczący wpływ na życie kompozytora. Razem podróżowali, zawitali wspólnie na Majorkę, do Marsylii i Genui. Przez kilka lat z rzędu spędzali lato w Nohant, zimą wracając do Paryża.

Od 1839 roku stan zdrowia chorego na gruźlicę Chopina pogarszał się z każdym rokiem. W 1848 roku odbył ostatnią podróż koncertową po Anglii i Szkocji, dając 16 listopada ostatni publiczny koncert w Londynie, po którym ciężko zaniemógł. Po powrocie do Paryża nie odzyskał już zdrowia. Zmarł 17 października 1849 roku w mieszkaniu przy placu Vendome 12. Pochowany został na Paryskim cmentarzu Pere Lachaise. Serce Chopina znajduje się w Warszawie, w kościele św. Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu.

kalendarium
Kalendarium
 • 1810
 • Fryderyk Chopin urodził się 1 marca (albo według niektórych historyków 22 lutego). 1810 we wsi Żelazowa Wola na Mazowszu. Jego ojciec Mikołaj był Francuzem z Lotaryngii, który przywędrował do Polski w 1787 roku, wraz z wracającym do kraju Janem Adamem Weydlichem. Weydlich zarządzał dobrami hrabiego Michała Paca we wsi Marainville, skąd pochodził Mikołaj Chopin. Matka Fryderyka, Justyna z Krzyżanowskich, była powinowatą hrabiny Ludwiki Skarbkowej, właścicielki dóbr w Żelazowej Woli. Chopinowie mieszkali w oficynie jej dworu, Mikołaj był guwernerem synów hrabiego. 23 kwietnia Fryderyk Franciszek Chopin został ochrzczony w kościele św. Rocha w niedalekim Brochowie. 1 października Mikołaj Chopin zaczyna uczyć w Liceum Warszawskim i rodzina Chopinów przenosi się do Warszawy.
 • 1816 (Fryderyk ma 6 lat)
 • Fryderyk rozpoczyna naukę gry na fortepianie u Wojciecha Żywnego, wcześniej muzykowała z nim przy fortepianie matka.
 • 1817 (Fryderyk ma 7 lat)
 • Chopin komponuje swój pierwszy utwór, który zapisuje ojciec; jest to POLONEZ B-DUR. Powstały w tym samym czasie POLONEZ G-MOLL wychodzi wkrótce drukiem z parafialnej sztycharni nut kościoła Nawiedzenia Najświetszej Marii Panny na Nowym Mieście.
 • 1818 (Fryderyk ma 8 lat)
 • Pierwszy publiczny występ na koncercie charytatywnym; Chopin gra KONCERT FORTEPIANOWY G-MOLL czeskiego kompozytora Adalberta Gyrowetza
kalendarium1
Kalendarium
 • 1822 (Fryderyk ma 12 lat)
 • Koniec lekcji u Wojciecha Żywnego, Chopin rozpoczyna naukę kompozycji u Józefa Elsnera i gry na organach u Wilhelma Würfla.
 • 1824 (Fryderyk ma 14 lat)
 • Wakacje w majątku rodziny szkolnego kolegi w Szafarni, tradycyjnej wsi mazowieckiej. Fryderyk styka się tu z mazowieckim i żydowskim folklorem, komponuje MAZURKA A-MOLL zwanego "Żydkiem". Później jeszcze kilkakrotnie będzie na wsi, zawsze żywo interesując się muzyką ludową.
 • 1825 (Fryderyk ma 15 lat)
 • Wychodzi drukiem opus pierwsze Chopina RONDO C-MOLL.
 • 1826 (Fryderyk ma 16 lat)
 • Chopin rozpoczyna naukę kompozycji u Józefa Elsnera, w warszawskiej Szkole Głównej Muzyki, wchodzącej w skład Uniwersytetu Warszawskiego. Po trzech latach, w końcowej opinii dla ministerstwa Elsner napisze:"Szopen Friderik - szczególna zdolność, geniusz muzyczny".
 • 1829 (Fryderyk ma 19 lat)
 • Podczas pobytu w Wiedniu Chopin daje dwa koncerty w Kärntnerthortheater. Prasa wiedeńska pisała: "W panu Chopinie poznaliśmy jednego z najznakomitszych pianistów, pełnego delikatności i najgłębszego uczucia".
kalendarium2
Kalendarium
 • 1830 (Fryderyk ma 20 lat)
 • Powstaje KONCERT F-MOLL OP. 21, wykonany 17 marca na pierwszym własnym koncercie Chopina, w Teatrze Narodowym pod dyrekcją Karola Kurpińskiego. Maurycy Mochnacki pisze: "Jest cały oddany geniuszowi muzyki, którym tchnie, oddycha". 11 października Chopin daje pożegnalny koncert przed wyjazdem (jak się okaże - na zawsze) z Warszawy do Wiednia i Paryża. W programie nowy KONCERT FORTEPIANOWY E-MOLL OP. 11. W prasie opinia: "Jest to utwór geniusza". 2 listopada Chopin opuszcza Warszawę, żegnany kantatą ZRODZONY W POLSKIEJ KRAINIE Józefa Elsnera. Wybuch Powstania Listopadowego (29 listopada) zastaje Chopina w Wiedniu. Znajomi i rodzina powstrzymują go przed powrotem do kraju, on sam pisze: "Przeklinam chwilę wyjazdu".
 • 1831 (Fryderyk ma 21 lat)
 • 8 września upada Powstanie Listopadowe. Chopin jest wówczas w Stuttgarcie, gdzie - według tradycji - powstaje ETIUDA C-MOLL OP. 10 NR 12 nazywana "Rewolucyjną".W tym miesiącu przybywa do Paryża
 • 1832 (Fryderyk ma 22 lata)
 • Pierwszy koncert Chopina w Paryżu, w Salle Pleyel gra KONCERT F-MOLL i WARIACJE NA TEMAT ARII "LA CI DAREM LA MANO" z opery DON JUAN Mozarta op. 2. W prasie pisze się o "odrodzeniu muzyki fortepianowej". W lipcu WARIACJE NA TEMAT MOZARTA gra w Lipsku Clara Wieck, słynna wówczas pianistka, żona Roberta Schumanna, który komentując ten utwór, powiedział o Chopinie: "Panowie, czapki z głów, oto geniusz".
 • 1833 (Fryderyk ma 23 lata)
 • W styczniu Chopin zostaje przyjęty do emigracyjnego Towarzystwa Literackiego Polskiego, kierowanego przez księcia Adama Czartoryskiego. 15 grudnia wraz z Ferencem Lisztem i Ferdinandem Hillerem gra w Konserwatorium Paryskim KONCERT NA TRZY FORTEPIANY Bacha. Hector Berlioz pisze entuzjastycznie o jego grze.
kalendarium3
Kalendarium
 • 1834 (Fryderyk ma 24 lata)
 • Chopin odmawia złożenia podania do ambasady rosyjskiej w Paryżu o wydanie paszportu i wybiera status emigranta politycznego. Oznacza to, że nie ujrzy już kraju.
 • 1835 (Fryderyk ma 25 lat)
 • 26 kwietnia w sali Konserwatorium gra z orkiestrą INTRODUKCJĘ i WIELKIEGO POLONEZA ES-DUR OP. 22, odnosząc wielki sukces. W sierpniu Fryderyk spotyka się w Karlsbadzie z rodzicami, którzy przyjechali tutaj na kurację uzdrowiskową
 • 1836 (Fryderyk ma 26 lat)
 • We wrześniu w Dreźnie oświadcza się siedemnastoletniej Marii Wodzińskiej. Jego oświadczyny zostają przyjęte warunkowo: przez rok ma obowiązywać okres próbny, w którym Chopin ma zadbać o swoje wątłe zdrowie, zmieniając tryb życia. W październiku w Paryżu, w salonie hrabiny Marii d´Agoult, kochanki Liszta, spotyka po raz pierwszy trzydziestodwuletnią wówczas George Sand. Komentuje: "Cóż za antypatyczna kobieta".
 • 1837 (Fryderyk ma 27 lat)
 • Rodzina Wodzińskich wycofuje się z projektu małżeństwa Chopina z Marią. Na pakiecie listów od Marii Wodzińskiej Chopin pisze: "Moja bieda".
 • 1838 (Fryderyk ma 28 lat)
 • W maju zbliża się z George Sand, w lipcu Eugene Delacroix szkicuje ich wspólny portret, w październiku wyjeżdżają razem na Majorkę, gdzie ma się dopełnić ich romans. Pozostaną tam do lutego przyszłego roku, mieszkając między innymi w opustoszałym klasztorze kartuzów w Valldemosie. Chopin, ze względu na wilgotny klimat i zimową porę, podupada na zdrowiu. Na Majorce ukończone zostaje jedno z największych osiągnięć twórczych Chopina, cykl 24 PRELUDIÓW.
kalendarium4
Kalendarium
 • 1839 (Fryderyk ma 29 lat)
 • Po opuszczeniu Majorki kolejne trzy miesiące Chopin i George Sand spędzają w Marsylii. Stąd robią wycieczkę do Genui, po czym jadą do posiadłości George Sand w Nohant, w środkowej Francji. Tutaj powstaje SONATA B-MOLL z MARSZEM ŻAŁOBNYM. Chopin studiuje DAS WOHLTEMPERIERTE KLAVIER Jana Sebastiana Bacha. W październiku wraca do Paryża, związek z George Sand utrzymuje w tajemnicy.
 • 1840 (Fryderyk ma 30 lat)
 • Razem z George Sand uczęszcza na wykłady Adama Mickiewicza w College de France.
 • 1841 (Fryderyk ma 31 lat)
 • Lato w Nohant. Chopin będzie tu spędzał kolejne lata do 1846 roku.
 • 1842 (Fryderyk ma 32 lata)
 • Po występie w Salle Pleyel ukazują się entuzjastyczne recenzje: "Chopin osiągnął swój szczyt".
 • 1844 (Fryderyk ma 34 lata)
 • Spotkanie z siostrą Ludwiką i jej mężem w Paryżu, wspólny pobyt w Nohant.
 • 1845 (Fryderyk ma 35 lat)
 • Podczas pobytu w Nohant dochodzi do pierwszych poważniejszych nieporozumień z George Sand i jej synem Maurycym.
kalendarium5
Kalendarium
 • 1846 (Fryderyk ma 36 lat)
 • W lutym wraz z George Sand bierze udział w balu u książąt Czartoryskich na rzecz emigrantów polskich. Po raz ostatni spędza lato w Nohant, gdzie dochodzi do gwałtownych konfliktów. Powstają wówczas NOKTURNY OP. 62 i MAZURKI OP. 63.
 • 1847 (Fryderyk ma 37 lat)
 • W gwałtownym sporze George Sand z córką Solange Chopin bierze stronę córki.
 • 1848 (Fryderyk ma 38 lat)
 • 16 lutego daje w Salle Pleyel ostatni koncert w Paryżu. Recenzje są entuzjastyczne.4 lutego dochodzi do przypadkowego, ostatniego spotkania Chopina z George Sand. Od kwietnia do listopada przebywa w Anglii i Szkocji, gdzie koncertuje i udziela lekcji. 16 listopada w Londynie gra po raz ostatni publicznie. Pisze ostatnie ukończone utwory: WALCA A-MOLL i MAZURKA G-MOLL
 • 1849 (Fryderyk ma 39 lat)
 • Powstają szkice ostatniego, niedokończonego utworu, MAZURKA F-MOLL. Po dwóch krwotokach 22 czerwca lekarz stwierdza u Chopina ostatnie stadium gruźlicy. 9 sierpnia przyjeżdża do Paryża siostra Ludwika z mężem i córką. 15 października Delfina Potocka śpiewa dla Chopina. Prosi, by jego serce po śmierci wyjęto z ciała i przewieziono do Polski. 17 października o godzinie drugiej w nocy Chopin umiera. 18 października po sekcji zwłok zabalsamowane ciało zostaje złożone w krypcie kościoła św. Magdaleny. 30 października odbywają się uroczystości pogrzebowe w kościele św. Magdaleny. Ciało Chopina zostaje złożone na cmentarzu Pere Lachaise. Siostra Ludwika zabiera serce kompozytora do Polski. Umieszczono je w filarze kościoła św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu. W 1880 roku odsłonięto tam epitafium wyrzeźbione przez Leandro Marconiego.
tw rczo
Twórczość
 • Znakomitą większość wszystkich kompozycji napisanych przez Chopina stanowią utwory przeznaczone na fortepian solo. Oprócz tego są też dzieła na fortepian i orkiestrę, fortepian i wiolonczelę, trio na fortepian, skrzypce i wiolonczelę oraz pieśni na głos z fortepianem.
 • Chopin sięgał do bardzo wielu różnych, istniejących już gatunków kompozytorskich, wykorzystując je w swej twórczości (jak np. nokturny, etiudy, sonaty).
 • Ponadto sam tworzył gatunki nowe (np. mazurki). Bardzo znaczące miejsce wśród wszystkich utworów zajmują, tworzone przez całe życie, polonezy i mazurki.
tematyczny spis utwor w
Tematyczny spis utworów
 • Polonezy
 • Mazurki
 • Walce
 • Ronda
 • Wariacje
 • Etiudy
 • Preludia
 • Impromptus
 • Nokturny
 • Ballady
 • Scherza
 • Sonaty
 • Pieśni
 • Utwory na fortepian i orkiestrę
 • Pozostałe kompozycje
 • Utwory niepewnego pochodzenia
tematyczny spis utwor w1
Tematyczny spis utworów
 • Polonezy
 • Chopin w polonezach podejmuje tradycję gatunku polskiego tańca narodowego, zwanego chodzonym. Część polonezów jest opusowanych (tzn. kompozytor sam przyporządkował im numerację, a utwory te zostały wydane za jego życia), natomiast pozostałe zawierają adnotację posth. bądź numerację opusu powyżej 65 (tzn. wydane po śmierci kompozytora).
 • Polonez B-dur op. posth.
 • Polonez g-moll op. posth.
 • Polonez As-dur op. posth.
 • Polonez gis-moll op. posth.
 • Polonez d-moll op. 71 nr 1
 • Polonez B-dur op. 71 nr 2
 • Polonez f-moll op. 71 nr 3
 • Polonez b-moll op. posth. "Les Adieux"
 • Polonez Ges-dur op. posth.
 • Polonez cis-moll op. 26 nr 1
 • Polonez es-moll op. 26 nr 2
 • Polonez A-dur op. 40 nr 1
 • Polonez c-moll op. 40 nr 2
 • Polonez fis-moll op. 44
 • Polonez As-dur op. 53
 • Polonez-Fantazja As-dur op. 61
 • Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22 (istnieją dwie wersje: na fortepian solo lub z towarzyszeniem orkiestry) Introdukcja i Polonez C-dur na fortepian i wiolonczelę op. 3
tematyczny spis utwor w2
Tematyczny spis utworów
 • Mazurki
 • Są to miniatury (tzn. małe utwory), które wywodzą się od gatunku na wpół użytkowego, przeznaczonego do tańca. Mazurki oparte są na tradycji muzyki ludowej, a w szczególności trzech tańców tradycyjnych: mazura, kujawiaka i oberka. Chopin tworzył je nieprzerwanie od 1825 roku aż do chwili śmierci.
 • 4 Mazurki op. 6 : fis-moll, cis moll, E-dur, es-moll
 • 5 Mazurków op. 7 : B- dur, a-moll, f-moll, As-dur, C-dur
 • 4 Mazurki op. 17 : B-dur, e-moll, As-dur, a-moll
 • 4 Mazurki op. 24 : g-moll, C-dur, As-dur, b-moll
 • 4 Mazurki op. 30 : c-moll, h-moll, Des-dur, cis-moll
 • 4 Mazurki op. 33 : gis-moll, C-dur, D-dur, h-moll
 • 4 Mazurki op. 41 : e-moll, H-dur, As-dur, cis-moll
 • 3 Mazurki op. 50 : G-dur, As-dur, cis-moll
 • 3 Mazurki op. 56 : H-dur, C-dur, c-moll
 • 3 Mazurki op. 59 : a-moll, As-dur, fis-moll
 • 3 Mazurki op. 63 : H-dur, f-moll, cis-moll
 • 4 Mazurki op. 67 : G-dur, g-moll, C-dur, a-moll
 • 4 Mazurki op. 68 : C-dur, a-moll, F-dur, f-moll
 • Mazurek B-dur
 • Mazurek G-dur
 • Mazurek D-dur
 • Mazurek B-dur
 • Mazurek C-dur
 • Mazurek As-dur
tematyczny spis utwor w3
Tematyczny spis utworów
 • Walce
 • Utwory inspirowane formą taneczną walca, ale jako kompozycje nie pełnią roli użytkowej, lecz przeznaczone są wyłącznie do słuchania. Powstało ich 19.
 • Grande Valse Brillante Es-dur op. 18
 • Grande Valse Brillante As-dur op. 34 nr 1
 • Grande Valse Brillante a-moll op. 34 nr 2
 • Grande Valse Brillante F-dur op. 34 nr 3
 • Grande Valse As-dur op. 42
 • Walc Des-dur op. 64 nr 1
 • Walc cis-moll op. 64 nr 2
 • Walc As-dur op. 64 nr 3
 • Walc As-dur op. 69 nr 1
 • Walc h- moll op. 69 nr 2
 • Walc Ges-dur op. 70 nr 1
 • Walc As-dur op. 70 nr 2
 • Walc Des-dur op. 70 nr 3
 • Walc e-moll op. posth.
 • Walc E-dur op. posth.
 • Walc As-dur op. posth.
 • Walc Es-dur op. posth.
tematyczny spis utwor w4
Tematyczny spis utworów
 • Ronda
 • Rondo jest to forma charakteryzująca się zasadą kilkakrotnego powtarzania podstawowej myśli muzycznej (tzw. refrenu), przedzielonej różnorodnymi kupletami. Chopin z właściwą sobie fantazją wykorzystał w swoich utworach tę znaną formę.
 • Rondo c-moll op. 1
 • Rondo ala Mazur F-dur op. 5
 • Rondo Es-dur op. 16
 • Rondo C-dur na 2 fortepiany op. 73
 • Rondo C-dur op. posth.
 • Wariacje
 • Jest to forma cykliczna, polegająca na przetwarzaniu na rozmaite sposoby tematu muzycznego, będącego tym samym tematem wariacji. Tematy wariacji chopinowskich zaczerpnięte są z repertuaru pieśniowego i operowego. Wzorów gatunku dostarczały Chopinowi utwory klasyczne, wiedeńskie.
 • Wariacje E-dur na temat niemieckiej pieśni ludowej "Der Schweitzerbub" op. posth.
 • Wariacje D-dur na temat pieśni T. Moore'a, op. posth. na 4 ręce
 • Wariacje B-dur na temat arii "La ci darem la mano" z opery "Don Juan" Mozarta
 • Op. 2 (na fortepian i orkiestrę)
 • Wariacje A-dur ("Warianty")
 • Wariacje B-dur na temat ronda "Je vends des scapulaires" z opery "Ludovic" Hérolda i Halévy´ego
 • Wariacje E-dur z Hexameronu na temat marsza z opery "Purytanie" Belliniego
tematyczny spis utwor w5
Tematyczny spis utworów
 • Etiudy
 • Chopin uczynił z formy etiudy dzieła, stanowiące nie tylko zestaw ćwiczeń technicznych dla pianistów, jak to było dotychczas, lecz zdecydowanie wykroczył poza te praktyczne zadania, nadając tym utworom wyjątkową ekspresję i głębię wyrazu.
 • 12 Etiud op. 10 : C-dur, a-moll, E-dur, cis-moll, Ges-dur, es-moll, C-dur, F-dur, f-moll, As-dur, Es-dur, c-moll
 • 12 Etiud op. 25 : As-dur, f-moll, F-dur, a-moll, e-moll, gis-moll, cis-moll, Des-dur, Ges-dur, h-moll, a-moll, c-moll
 • Trois Nouvelles Etudes : f-moll, As-dur, Des-dur
 • Preludia
 • To cykl krótkich utworów, obejmujący wszystkie 24 tonacje, powstały na Majorce, zimą w 1838/39. Chopin grał preludia na swoich koncertach w Paryżu i Londynie, zwykle po kilka na rozpoczęcie recitalu. Dzisiaj wykonuje się je w grupach lub całości, jako cykl kompozycyjny. Oprócz cyklu 24 Preludiów, istnieje jeszcze jedno Preludium, jako osobny utwór.
 • 24 Preludia op. 28 : C-dur, a-moll, G-dur, e-moll, D-dur, h-moll, A-dur, fis-moll, E-dur, cis-moll, H-dur, gis-moll, Fis-dur, es-moll, Des-dur, b-moll, As-dur, f-moll, Es-dur, c-moll, B-dur, g-moll, F-dur, d-moll
 • Preludium cis-moll op. 45
tematyczny spis utwor w6
Tematyczny spis utworów
 • Impromptus
 • Utwory te mają charakter improwizacyjnej swobody, będącej wynikiem modnego w owym czasie publicznego improwizowania na zadany temat.
 • Impromptu As-dur op. 29
 • Impromptu Fis-dur op. 36
 • Impromptu Ges-dur op. 51
 • Fantazja-Impromptu cis-moll op. posth. 66
 • Nokturny
 • Forma nokturnu bezpośrednio nawiązuje do gatunku, stworzonego przez Irlandczyka Johna Fielda. Sam tytuł nokturn w wolnym tłumaczeniu oznacza "pieśń nocy".
 • 3 Nokturny op. 9: b-moll, Es-dur, H-dur
 • 3 Nokturny op.15: F-dur, Fis-dur, g-moll
 • 2 Nokturny op.27: cis-moll, Des-dur
 • 2 Nokturny op.32: H-dur, As-dur
 • 2 Nokturny op.37: g-moll, G-dur
 • 2 Nokturny op.48: c-moll, fis-moll
 • 2 Nokturny op.55: f-moll, Es-dur
 • 2 Nokturny op.62: H-dur, E-dur
 • Nokturn e-moll op.72 nr.1
 • Nokturn cis-moll op.posth.
 • Nokturn e-moll op.posth.
tematyczny spis utwor w7
Tematyczny spis utworów
 • Ballady
 • Chopin jest twórcą ballady jako nowego gatunku muzyki fortepianowej, typowo romantycznego o charakterze epickim. W muzyce instrumentalnej nie odnotowuje się wcześniej tej właśnie formy.
 • Ballada g-moll op. 23
 • Ballada F-dur op. 38
 • Ballada As-dur op. 47
 • Ballada f-moll op. 52
 • Scherza
 • Scherza chopinowskie stanowią kulminacyjny punkt w historii tego gatunku. Każde z jego scherz, choć oparte na od dawna kształtującej się formie, ma własny odcień wyrazowy i własną odmianę tej formy.
 • Scherzo h-moll op. 20
 • Scherzo b-moll op. 21
 • Scherzo cis-moll op. 39
 • Scherzo E-dur op. 54
 • Sonaty
 • Wszystkie sonaty Chopina to formy czteroczęściowe, nawiązujące do tradycji formy sonatowej. Wraz z balladami, scherzami i Fantazją f-moll op. 49, Sonaty b-moll i h-moll stanowią grupę utworów mistrzowskich warsztatowo, najbardziej intensywnych w wyrazie i są szczytowym osiągnięciem w całej twórczości kompozytora.
 • Sonata c-moll op. 4
 • Sonata b-moll op. 35
 • Sonata h-moll op. 58
 • Sonata g-moll op. 65 na fortepian i wiolonczelę
tematyczny spis utwor w8
Tematyczny spis utworów
 • Pieśni
 • Pieśni i piosnki Chopina powstawały w sytuacjach towarzyskich, wpisywane do sztambuchów śpiewających pań lub improwizowane na spotkaniach emigracyjnych. Inspirowane były tekstami polskich poetów współczesnych, m.in. Mickiewicza, Pola, Krasińskiego.
 • "Jakież kwiaty, jakie wianki" op. posth.
 • "Życzenie" op. 74 nr 1
 • "Gdzie lubi" op. 74 nr 5
 • "Czary" op. posth.
 • "Hulanka" op. 74 nr 4
 • "Precz z moich oczu" op. 74 nr 6
 • "Poseł" op. 74 nr 7
 • "Wojak" op. 74 nr 10
 • "Piosnka litewska" op. 74 nr 16
 • "Smutna rzeka" op. 74 nr 3
 • "Narzeczony" op. 74 nr 15
 • "Leci liście z drzewa" op.74 nr 17
 • "Pierścień" op.74 nr 14
 • "Moja pieszczotka" op. 74 nr 12
 • "Wiosna" op. 74 nr 2
 • "Śliczny chłopiec" op. 74 nr 8
 • "Dwojaki koniec" op. 74 nr 11
 • "Nie ma, czego trzeba" op. 74 nr 13
 • "Z gór, gdzie dźwigali" op. 74 nr 9
tematyczny spis utwor w9
Tematyczny spis utworów
 • Utwory na fortepian i orkiestrę pisał Chopin wyłącznie w latach młodzieńczych; powstały w czasie studiów lub bezpośrednio po nich. Oba koncerty, to utwory trzyczęściowe a pozostałe utwory oparte są na różnorodnych gatunkach, takich jak: wariacje, rondo, polonez.
 • Wariacje B-dur na temat "La ci darem la mano" z opery "Don Juan" Mozarta op. 2
 • Koncert e-moll op. 11
 • Fantazja na tematy polskie A-dur op. 13
 • Rondo ala krakowiak F-dur op. 14
 • Koncert f-moll op. 21
 • Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22
 • Pozostałe kompozycje
 • Trio g-moll op. 8 na fortepian, skrzypce i wiolonczelę
 • Bolero a-moll op. 19
 • Tarantella As-dur op. 43
 • Allegro de concert A-dur op. 46
 • Fantazja f-moll op. 49
 • Berceuse Des-dur op. 57
 • Barkarola Fis-dur op. 60
 • Marsz żałobny c-moll op. posth.
 • Trois Ecossaises op. 72 : D-dur, G-dur, Des-dur
 • Allegretto op. posth.
 • Grand duo concertant E-dur op. posth. na temat z opery "Robert Diabeł" Meyerbeera na fortepian i wiolonczelę
 • Cantabile B-dur op. posth.
 • Presto con leggierezza As-dur op. posth.
 • Andantino g-moll op. posth.
 • Sostenuto Es-dur op. posth.
 • Moderato E-dur op. posth.
 • Largo Es-dur op. posth.
tematyczny spis utwor w10
Tematyczny spis utworów
 • Utwory niepewnej autentyczności
 • Mazurek D-dur
 • Mazurek D-dur (druga wersja)
 • Mazurek C-dur
 • Walc Es-dur
 • Contredanse Ges-dur
 • Wariacje E-dur na temat "Non piu mesta" z opery "Kopciuszek" Rossiniego, na flet i fortepian
 • Fuga a-moll
 • Preludium F-dur
 • Andantino d-moll
 • Galop As-dur ("Marquis")
jego rodzina
Jego rodzina

Przyszedł na świat w rodzinie,

w której muzyka była na

porządku dziennym.

Ojciec Mikołaj

urodzony we Francji, osiadł w Polsce na stałe już w wieku 16 lat

i spędził tu resztę swojego życia. Początkowo był guwernerem,

a po przenosinach z Żelazowej Woli do Warszawy wykładowcą języka

i literatury francuskiej w kilku warszawskich szkołach, prowadząc

w końcu elitarny internat dla synów z najwybitniejszych polskich rodów arystokratycznych.

jego rodzina1
Jego rodzina

Fryderyk miał trzy siostry: .

-Ludwikę .

-Izabellę .

-Emilię .

Matka, Justyna z Krzyżanowskich, uwielbiała grać na fortepianie.

Jego pierwszym, domowym nauczycielem w Warszawie był Czech, Wojciech Żywny.

To on odkrył niezwykły talent swego młodego ucznia.

bibliografia
Bibliografia
 • http://www.chopin.info.pl/
 • Dodatkowe informacje:
  • http://www.chopin.pl/
  • http://pl.wikipedia.org/wiki/Fryderyk_Chopin