album o warszawie n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Album o Warszawie PowerPoint Presentation
Download Presentation
Album o Warszawie

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 35

Album o Warszawie - PowerPoint PPT Presentation


 • 170 Views
 • Uploaded on

Album o Warszawie. k lasy IIId. Opracowany pod kierunkiem: Małgorzaty Sałacińskiej Szkoła Podstawowa nr 220 w Warszawie. Co znajdziecie w naszym albumie? Legendy warszawskie (s. 3) Symbole Warszawy (s. 7) Zabytki Warszawy (s. 13) Warszawa – nowoczesne miasto (s. 21)

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Album o Warszawie' - carolos-alex


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
album o warszawie

Album o Warszawie

klasy IIId

Opracowany pod kierunkiem: Małgorzaty Sałacińskiej

Szkoła Podstawowa nr 220 w Warszawie

slide2

Co znajdziecie w naszym albumie?

Legendy warszawskie (s. 3)

Symbole Warszawy (s. 7)

Zabytki Warszawy (s. 13)

Warszawa – nowoczesne miasto (s. 21)

Zaproszenie do zwiedzania Warszawy (s. 31)

Źródła tekstów, informacji i ilustracji wykorzystane do prezentacji (s. 34)

Zapraszamy do poznawania naszej stolicy!

legendy warszawskie
Legendy warszawskie

Skład zespołu:

Joachim, Staś, Adam

slide4

Co to jest legenda?

Legenda jest baśniową opowieścią o historii jakiegoś miejsca lub osoby. Często opowiada o powstaniu jakiegoś miasta lub państwa, może zawierać również zdarzenia historyczne.

Najbardziej znane warszawskie legendy to:

- Legenda o syrence warszawskiej

- Wars i Sawa

- Złota kaczka

- Bazyliszek

Zachęcamy do przeczytania naszych tekstów o syrence oraz Warsie i Sawie!

slide5

Legenda o Syrence Warszawskiej

Nie wiadomo skąd przybyła do Warszawy syrenka. Miała przepiękny głos i wszyscy zakochali się w jej śpiewie. Syrenka Warszawska jest w naszym herbie. W Warszawie jest wiele syrenek np. na Rynku Starego Miasta, na Powiślu, w herbie miasta.

Treść jednej z legend o syrence:

Dawno temu z Atlantyku przypłynęły do Morza Bałtyckiego dwie syrenki.

Kiedy przepływały obok Danii jednej spodobały się tamtejsze wyspy i została w Kopenhadze. Druga przypłynęła do portu w Gdańsku. Plątała sieci, wzburzała fale. Rybacy chcieli ją schwytać, ale jak usłyszeli jej śpiew, zła myśl odeszła. Pewien bogaty kupiec zobaczył syrenkę, porwał ją i uwięził w szopie, gdyż chciał ją pokazywać na jarmarkach i zarobić pieniądze na jej śpiewie i urodzie. Syn jednego z rybaków usłyszał jej krzyk, zawiadomił przyjaciół i uratowali syrenkę.

Syrenka z wdzięczności obiecała, że zawsze będzie bronić miejsca, gdzie ją uratowano - małej wioski o nazwie Warszawa. Do dziś można ją zobaczyć na herbie Warszawy z mieczem i tarczą w rękach.

slide6

Legenda o Warsie i Sawie

Dawno, dawno temu żył młody rybak, który nazywał się Wars. Codziennie z połowów wracał z wiadrem pełnym ryb. Pewnego dnia rybak popłynął do ulubionego miejsca wśród trzcin i usłyszał śpiew dziewczyny. Zainteresował się kto to jest. Nieznajoma osoba śpiewała o tym, że chronią ją fale i błyskawice. Rybak się nie przestraszył tylko wziął wiosła i popłynął łodzią do dziewczyny. Fale i błyskawice przeszkadzały mu jak mogły najmocniej. Ale ani fale gnane wiatrem, ani błyskawice nie mogły dogonić Warsa. Kiedy dopłynął do celu zobaczył dziwną postać: pół rybę, pół dziewczynę. Była to syrena. Zdziwiony Wars dostał od syreny miecz i tarczę. A syrena zmieniła się w ładną dziewczynę i powiedziała, że ma na imię Sawa. Wars zaopiekował się Sawą i żyli długo i szczęśliwie. Osada nad Wisłą, w której mieszkali rosło i z czasem stało się miastem Warszawą, a syrenka stała się jego herbem.

symbole warszawy
Symbole Warszawy

Skład zespołu:

Dżulietka, Natalka, Linda

slide8

Co to jest symbol?Zgodnie z informacją ze słownika języka polskiego - symbol to "znak umowny, występujący zwykle w formie wizualnej, pełniący funkcję zastępczą wobec pewnego przedmiotu (pojęcia, stanu rzeczy itp.) i przywodzący ów przedmiot na myśl (budzący związane z nim reakcje)." źródło: "Słownik języka polskiego", t. III, PWN, Warszawa 1989, s. 381.Symbole są więc pewnymi znakami umownymi. W różnych kulturach mogą oznaczać coś innego.Przykłady symboli:litery to symbole głosekmedal to symbol osiągniętego zwycięstwasymbolami władzy królewskiej w tradycji europejskiej są jabłko, berło, koronacyfry stosowane w formie liczb są symbolami ilości i innych wielkości (np. długości)

barwy warszawy
Barwy Warszawy

Barwami miasta stołecznego Warszawy są kolory żółty i czerwony na fladze, ułożone w dwa pasy poziome, równej szerokości, górny żółty, dolny czerwony.

herb warszawy
Herb Warszawy

Wizerunek Syreny obowiązujący od 1938 r. do wybuchu II Wojny Światowej. Obowiązuje na podstawie uchwały Rady Miasta Stołecznego Warszawy nr 18 z dnia 15 sierpnia 1990 r. w sprawie przywrócenia tradycji przedwojennej w zakresie herbu, barw miejskich, pieczęci.

Herb Wielki Warszawy

Herbem Wielkim Miasta Stołecznego Warszawy jest Syrena w polu czerwonym, zwrócona w prawo z szablą wzniesioną w ręce prawej, z tarczą okrągłą w ręce lewej. Barwy ciała i rybiego ogona Syreny są naturalne, włosy złote, szabla i tarcza złote. Nad tarczą herbową korona królewska złota. Poniżej tarczy herbowej dwie gałęzie laurowe z zawieszonym na nich, na wstędze, Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari V klasy. Na wstędze spływającej spod korony wieńczącej tarczę herbową umieszczona jest dewiza herbowa semperinvicta (zawsze niezwyciężona). Herb Wielki Miasta Stołecznego Warszawy może być używany wyłącznie przez organy m.st. Warszawy.

hejna warszawy
Hejnał Warszawy

Hejnał Zamku Królewskiego w Warszawie powstał z inicjatywy byłych żołnierzy Zgrupowania Armii Krajowej „Chrobry II”, członków Związku Powstańców Warszawskich. Pierwszy hejnał zabrzmiał z Wieży Zegarowej Zamku 3 maja 1995 roku o godzinie 1115.

     Zapis melodii został przekazany 12 maja 1995 roku na ręce Dyrektora – prof. Andrzeja Rottermunda i stał się własnością Zamku Królewskiego w Warszawie, a od 11 listopada 2008 roku, kiedy przejęty został przez władze m.st. Warszawy, jest oficjalnym hejnałem stolicy.

     Kompozycja prof. Zbigniewa Bagińskiego wybrana została w drodze otwartego konkursu zorganizowanego w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina pod patronatem JM Rektora – prof. Andrzeja Chorosińskiego.

     Melodia oparta na motywach Warszawianki poświęcona jest pamięci wszystkich Polaków poległych w stolicy za wolność i niepodległość Ojczyzny.

     Hejnał rozbrzmiewa codziennie o godz. 11:15, godzinie szczególnej dla Zamku, kiedy to 17 września 1939 roku zatrzymał się zegar na płonącej zamkowej wieży. Każdorazowe trzykrotne powtórzenie melodii ma podkreślać podstawowe wartości patriotyczne: Bóg, Honor i Ojczyzna.

Hejnału możemy wysłuchać pod tym linkiem:

http://www.zamek-krolewski.pl/?page=1630&print=

slide12

Logo Warszawy

Od niedawna Warszawa ma również swoje logo, które pojawia się w wielu miejscach tego miasta, m.in. w środkach komunikacji miejskiej.

zabytki warszawy
Zabytki Warszawy

Skład zespołu:

Anitka,

Monika,

Jola,

Martynka

co to jest zabytek
Co to jest zabytek?

Zabytek to obiekt podlegający ochronie prawnej ze względu na jego wartość historyczną, naukową, artystyczną; w Polsce prawnym uznaniem obiektu za zabytkowy jest wpisanie go do rejestru zabytków.

Innymi słowy zabytek to stary budynek lub pomnik o wartości historycznej.

stare miasto
Stare miasto

Najbardziej znanym zabytkiem Warszawy jest Stare Miasto. Znajduje się ono na Liście Światowego Dziedzictwa. Odbudowane zostało w latach 1953 do 1958.

Znajduje się na nim między innymi Pomnik Syrenki, która jest w herbie Warszawy i z którą wiąże się jedna z najbardziej znanych warszawskich legend.

zamek kr lewski
Zamek Królewski

Zamek Królewski w Warszawie to barokowo-klasycystyczny zamek królewski znajdujący się w Warszawie przy placu Zamkowym.

Pierwotnie była to rezydencja książąt mazowieckich, a od XVI wieku siedziba władz I Rzeczypospolitej: króla i Sejmu (Izby Poselskiej i Senatu). W XIX wieku, po upadku powstania listopadowego, przeznaczony na potrzeby administracji rosyjskiej. W okresie I wojny światowej rezydencja niemieckiego generalnego gubernatora. Od 1920 do 1922 siedziba Naczelnika Państwa; 1926–1939 rezydencja Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Spalony i ograbiony przez Niemców w 1939, niemal doszczętnie zniszczony w 1944. Po 1971 odbudowany i zrekonstruowany. Obecnie stanowi pomnik historii i kultury narodowej, pełni funkcje muzealne i reprezentacyjne. Wpisany jest do Państwowego Rejestru Muzeów.

W swojej długiej historii Zamek Królewski był wielokrotnie grabiony i dewastowany przez wojska szwedzkie, brandenburskie, niemieckie i rosyjskie.

pa ac kultury i nauki
Pałac Kultury i Nauki

Pałac Kultury i Nauki został oddany do użytku w 1955 jako dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego. W 2007 wpisany do rejestru zabytków. Wielu młodych mieszkańców Warszawy uczęszcza tam na różnego typu zajęcia.

ko ci wi tej anny
Kościół Świętej Anny

Wzniesiony w drugiej połowie XV wieku gotycki kościół był darem dla zakonu bernardynów. W latach 50 XX wieku dziadek Anitki uczestniczył w ratowaniu kościoła przed zsunięciem się jego ze skarpy.

gr b nieznanego o nierza
Grób Nieznanego Żołnierza

Grób Nieznanego Żołnierza to pozostałość po Pałacu Saskim, który został zburzony podczas II Wojny Światowej. W tym nieistniejącym już budynku mieszkała rodzina Chopina. Wykorzystano go jako pomnik zmarłych żołnierzy o nieznanej tożsamości. Dziś jest to miejsce ważnych uroczystości państwowych związanych z historią Polski.

zesp pa acowo ogrodowy azienki kr lewskie
Zespół Pałacowo-OgrodowyŁazienki Królewskie

Łazienki Królewskie to jeden z najpiękniejszych zespołów pałacowo-ogrodowych w Europie założony w XVII wieku. Znajduje się w nim wiele obiektów jak: Pałac na Wyspie, Belweder oraz wiele licznych pomników takich jak: Pomnik króla Jana III Sobieskiego, Fryderyka Chopina, Henryka Sienkiewicza oraz Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Pałac Łazienkowski, zwany tez Pałacem na Wodzie, jest głównym kompleksem architektonicznym w Parku Łazienkowskim. Został rozbudowany przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w XVIII wieku. Leży on na sztucznej wyspie, wokół której rozciąga się jeziorko. Jest on połączony z lądem poprzez dwa mosty wieczne klasycyzmowi kolumnami. Przy jeziorze znajduje się również Teatr na Wyspie.

warszawa nowoczesne miasto
Warszawa – nowoczesne miasto

Skład zespołu:

Filip, Paweł,

Jędrek, Marek

slide22

Co to znaczy, że Warszawa jest nowoczesnym miastem?

Warszawa jest starym miastem, a mimo to nowoczesnym.

Obok wielu zabytków, jakie zachowały się z dawnych czasów, powstają całkiem nowe budynki: wieżowce, centra handlowe, nowoczesne budynki mieszkalne.

Dużo miejsc jest monitorowanych, np.: autobusy, tramwaje, dzięki czemu w mieście możemy czuć się bezpieczniej.

Dla wygody pasażerów wciąż udoskonala się komunikację miejską.

Dalej zaprezentujemy dowody na to, że Warszawa jest nowoczesna. Zapraszamy!

centrum handlowe z ote tarasy
Centrum Handlowe – Złote Tarasy

Złote Tarasy to jedno z najnowocześniejszych centrów handlowych w Warszawie. Znajduje się w nim galeria handlowa, centrum restauracyjne, Multikino oraz powierzchnia biurowa. Na samej górze jest wspaniała sala zabaw. Hol główny przykryty jest ogromnym szklanym dachem.

Nowoczesne kina

Mamy w stolicy także kina 3D. Od pewnego czasu jest też kino 5D, w którym nie tylko obraz jest trójwymiarowy, ale także czuć wiatr, deszcz, ogień, i ruch, np. spadanie lub myszy pod nogami. Oglądający ma wrażenie bycia w filmie. Seans w  kinie 5D jest krótki, ale mimo to jest niesamowitym przeżyciem.

stadion narodowy
Stadion Narodowy

StadionNarodowy w Warszawie to jedenzestadionówpiłkarskich, którypowstałnaturniejMistrzostwEuropy w PiłceNożnej UEFA EURO 2012™. Zakończeniebudowystadionuzakończyłosię w listopadzie 2011 roku. StadionNarodowypowstał w miejscubyłegoStadionuDziesięciolecia.

StadionNarodowy to wielofunkcyjnyobiektsportowy, umożliwiającyorganizacjęwidowisksportowych, koncertówmuzycznych, czywydarzeńkulturalnych. Ponadtobędzie on pełniłfunkcjebiurowe, handlowe, hotelowe, gastronomiczne (posiada 50 barówszybkiejobsługi, dotychczasotwarto 25).

slide25

Codziennienajegoterenieprzebywa ok. 2-3 tysięcyosób.

Podczasimprezsportowychobiekt jest w staniepomieścićnatrybunach 58 145 kibiców, a w czasieimprezmuzycznych - do 72 900 osób (w tym 106 niepełnosprawnych).

Łącznapowierzchniacałkowitastadionuwynosi 203 920 m². Rozpiętośćkonstrukcjirozsuwanegodachuwynosi 240 × 270 m. Łącznadługośćdolnejpromenady to 924 m. Iglicazostałazawieszonanawysokości 100 m ponadmurawą (112 m nadpoziomemWisły). Stadionposiadanajwiększe centrum konferencyjne w Warszawiedla 1600 osób, a jegopowierzchniabiurowaihandlowa to 25 000 m². Parking podziemny pod płytąboiskamieści 1765 samochodów. Stadionposiada 965 toalet. Na stadionieznajdujesię 900 miejscdlaprzedstawicielimediów, 4 restauracje, fitness club, fun pub nakilkasetosóbi 69 luksusowychlóżbiznesowych.

Procesotwieranialubzamykaniadachutrwaokoło 20 minutiprzeprowadzasięjedynie w temperaturzepowyżej 5 st.Celsjusza.

Nrzybudowiestadionupracowałookoło 1 200 osóbiwylanonaniej 150 000 ton betonu.

komunikacja miejska
Komunikacja miejska

Warszawa posiada nowoczesną komunikację miejską: autobusy, tramwaje i metro.

Jest to najtańszy i bardzo przyjazny dla środowiska rodzaj transportu, ponieważ pojazdy te zabierają jednocześnie dużo osób, a spalają mniej niż gdyby każdy z pasażerów podróżował własnym autem.

Nowe autobusy i tramwaje są przystosowane do wygodnego podróżowania osób niepełnosprawnych. Mają system dźwiękowy sygnalizujący o kolejnych przystankach, otwieraniu i zamykaniu drzwi, a ich niskopodłogowe części umożliwiają wygodniejsze wsiadanie i wysiadanie osób na wózkach inwalidzkich.

W ostatnim czasie pojawia się również coraz więcej nowoczesnych przystanków, które także wyposażone są w sygnalizację dźwiękową, co bardzo pomaga osobom niewidomym.

Dla uprzyjemnienia czasu pasażerom podróżującym komunikacją miejską, w wielu nowych tramwajach i autobusach oraz w metrze umieszczono monitory, na których zobaczyć można ciekawe artykuły oraz bieżące informacje.

Kolejnym unowocześnieniem w komunikacji jest to, że pasażerowie mogą zakupić bilety w specjalnych biletomatach lub poprzez wysłanie odpowiedniego smsa.

metro warszawskie
Metro warszawskie

Metro warszawskie to stosunkowo młody system kolei podziemnej. Pierwszą uchwałę o jego budowie podjęto w 1925 roku. Po przerwie spowodowanej 2 wojną światową prace nad budową głębokiego metra rozpoczęły się na początku lat 50. od strony Pragi, jednak w 1957 r. zostały definitywnie przerwane. Prace projektowe nad dzisiejszym metrem w Warszawie trwały od połowy lat 70- tych. 15 kwietnia 1983 wybito w ziemię pierwszy pal stalowy na budowie tunelu na Ursynowie. Tę datę uważa się za moment rozpoczęcia budowy metra.

Po 25 latach budowy, 25 października 2008, zakończono budowę pierwszej linii warszawskiego metra, oddając w tym dniu do użytku trzy ostatnie stacje. Zatem w ciągu 25 lat zbudowane zostały 22 stacje (razem ze stacją techniczno-postojową Kabaty). Pierwsza linia miała zostać uzupełniona w Śródmieściu o dwie stacje: Plac Konstytucji i Muranów, plany te jednak wstrzymano.

slide28

28 października 2009 r. podpisano kontakt wart 4,1 miliarda zł, który przewiduje wybudowanie centralnej części drugiego odcinka w ciągu najbliższych czterech lat.

11 września 2010 r. ruszyła budowa drugiej linii metra. Po zakończeniu jego realizacji, nastąpi przedłużenie tego odcinka odpowiednio na wschód i zachód Warszawy. W założeniach ma powstać także odnoga południowo-wschodnia na Gocław. W planach istnienie trzecia linia metra która ma przebiegać także ze wschodu na zachód.

Pierwsza linia Metra Warszawskiego składa się z jednej linii przebiegającej przez dzielnice Ursynów, Mokotów, Śródmieście, Żoliborz i Bielany. Czas przejazdu całej linii wynosi 38 min 20 s. Pociągi kursują codziennie między 5.00 a północą, co kilka min, w weekendy zaś do 3.00 rano. Z metra korzysta dziennie ok. 500 tysięcy pasażerów. Metro Warszawskie zatrudniło ok. 1500 osób.

slide29

Warszawskie metro jest dostosowane dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Na każdej stacji są windy lub pochylnie umożliwiające przejazd na stację wózkiem. Jednakże 17 września 2008 r. na stacji Centrum miał miejsce wypadek. Filip Zagończyk, niewidomy, spadł na tory pod najeżdżający pociąg. W wyniku wypadku amputowano mu nogę. To zdarzenie zwróciło uwagę na częściowe tylko dostosowanie warszawskiego metra do potrzeb osób niepełnosprawnych. Od 2011 r. krawędzie wszystkich peronów zostały oznakowane specjalnymi wypustami, co ma ułatwić orientację przestrzenną osobom niewidomym.

Logo metra – czerwoną literę M ze strzałką w dół, umieszczona w żółtym kole wyłoniono w drodze konkursu. Autorem zwycięskiego projektu został Witold Popiel.

centrum kopernika
Centrum Kopernika

Do nowoczesnych atrakcji Warszawy należy również Centrum Kopernika. Niezwykłe w nim jest to, że można dotykać niektórych eksponatów, a nawet sprawdzić ich działanie - zupełnie inaczej niż w tradycyjnym muzeum.

zaproszenie do warszawy
Zaproszenie do Warszawy

Skład zespołu:

Kajetan, Wiktor

slide32

SerdeczniezapraszamyWas do Warszawy, która jest stolicąPolskiorazmiejscem obogatejhistoriiiwieluzabytkach. O pochodzeniunazwystolicymówipięknalegenda "Wars iSawa".

Dlanasnajbardziejwidocznymmiejscem z wieluperspektyw jest PałacKultury I Nauki, gdzie z tarasuwidokowegona 30 piętrzemożnapodziwiaćpanoramęWarszawy. Jest to najwyższybudynek w stolicy.

Pięknymmiejscemwartymzobaczenia jest Stare Miasto. Możemy tam zobaczyćpomnikMikołajaKopernika - największegopolskiegoastronoma. IdącdalejmijamyPałacprezydencki, nadziedzińcuktóregostoipomnikksięciaJózefaPoniatowskiego. NiecodalejmijamypomnikAdamaMickiewiczaiKolumnęZygmunta III Wazy - króla, który w roku 1596 przeprowadziłsięwraz z całymdworem z Krakowa do Warszawy. Od tegoczasuuważasięWarszawęzastolicęPolski. Stamtąd ''kilka'' krokówdzielinas od ZamkuKrólewskiego, któregopoczątkisięgająkońca XIII wieku, a którystolatpóźniejstałsiękrólewskąrezydencją. W czasie II wojnyświatowejzamekzostałdoszczętniezniszczony. Odbudowano go w latach 1971-1984. Podnóżezamku od stronyWisłyzakończone jest ArkadamiKubickiego. Na RynkuStaregoMiastawartoodwiedzićpomnikSyrenki, którawedługlegendy z wdzięcznościzauratowanieżyciapostanowiłabronićmieszkańcówWarszawy. Stądmieczitarcza w jejdłoniach. Na granicyStaregoiNowegoMiastastoiwybudowany w 1548 rokuwarszawskiBarbakanmającyniegdyśpełnićfunkcjęobronną.

slide33

Będącw Warszawiewartowstąpić do Centrum NaukiKopernikgdziekażdy, niezależnie od wiekumożeuczestniczyć w różnychnaukowycheksperymentach. Idącdalejspacerkiemmożemydojść do StadionuNarodowego - jednego z najnowocześniejszychobiektówsportowych w Europie.

Polecamyrównieżwycieczkę do ŁazienekKrólewskichgdzie pod pomnikiemFryderykaChopinaczęstoodbywająsiękoncerty z jegomuzyką. ŁazienkiKrólewskie to jeden z największychinajpiękniejszychkompleksówogrodowychEuropy. Na terenieŁazienekznajdujesięszeregzabytków, m.in.: PałacMyślewiecki, PałacnaWyspie, amfiteatr, NowaOranżeria, StaraPomarańczarnia, BelwederorazObserwatoriumAstronomiczne.

Miejscem, gdzieodbywasiędużouroczystościpaństwowych jest PlacJózefaPiłsudskiegoorazgróbnieznanegożołnierza. Umiejscowiony jest on nagranicypięknegoParkuSaskiegoorazStaregoMiasta.

Warszawęmożnazwiedzaćnaróżnesposoby. Będąc w Centrum najłatwiejporuszaćsiępieszo. Łatworownieżporuszaćsiękomunikacjąmiejską, piętrowymiautobusamiwycieczkowymi, a w ciepłedninarowerze, trawajemwodnymlubdorożką.

Mamynadzieję, żewycieczkapoWarszawie da Wamdużoprzyjemności I dostarczywieluwrażeń, a jeślibędzieciemieliochotęchętniesię z Wamispotkamy.

Klasa IIId

slide34

Źródła tekstów, informacji i zdjęć, z jakich korzystaliśmy przy tworzeniu prezentacji

 • Rozdział „Legendy warszawskie”:
 • http://www.empik.com/bazyliszek-piskorz-leszek,prod59090237,muzyka-p
 • http://www.google.pl/imgres?hl=pl&client=firefox-a&tbo=d&rls=org.mozilla:pl:official&biw=1280&bih=683&tbm=isch&tbnid=9CAM9R4Eh09gnM:&imgrefurl=http://aspirante.com.pl/ksiazka,600825,torunskie-pierniki.html&docid=2GNr994-OmpWwM&imgurl=http://www.albertus.pl/pliki/sklep/2/29_83-7389-306-7.jpg&w=250&h=240&ei=jkLvULeRN4qH4ASP2YGYCA&zoom=1&iact=rc&dur=6&sig=100627388465443253291&page=2&tbnh=136&tbnw=146&start=24&ndsp=36&ved=1t:429,r:43,s:0,i:226&tx=87&ty=51
 • http://www.empik.com/warszawska-syrenka-michalec-boguslaw,prod58340116,ksiazka-p
 • http://miloscwpoezji.blox.pl/html
 • Rozdział „Symbole Warszawy”:
 • http://www.infowarszawa.pl/historia/symbole-miasta-hejna.html
 • http://pl.wikipedia.org/wiki/Symbol
 • Rozdział „Zabytki Warszawy”:
 • Wielka Encyklopedia Powszechna PWN tom 12
 • Ambasada Rzeczpospolitej Polskiej w Rydze – dział Kultury
 • Wikipedia Wolna encyklopedia
 • Stołeczne Biuro Turystyki
 • http://www.remmers.pl/169.0.html
 • Rozdział „Warszawa – nowoczesne miasto”:
 • http://www.google.pl/imgres?imgurl=http://www.digitalphoto.pl/foto_galeria/2675_2005-0836.jpg&imgrefurl=http://www.digitalphoto.pl/zdjecia/2675/&usg=__MFrAEIPGvN4Jk7gN79XXWMi0_b0=&h=253&w=380&sz=50&hl=pl&start=7&zoom=1&tbnid=pMzPf2Aj8HD64M:&tbnh=82&tbnw=123&ei=U_6jUO3MJbTb4QTNrYGIDQ&prev=/search%3Fq%3Dnowoczesna%2Bwarszawa%26hl%3Dpl%26sa%3DX%26biw%3D1366%26bih%3D673%26tbm%3Disch%26prmd%3Dimvns&itbs=1
 • http://pl.wikipedia.org/wiki/Stadion_Narodowy_w_Warszawie
 • http://about.betsson.com/pl/bardzo-szczesliwy-remis-anglii/
 • http://www.stadionnarodowy.org.pl/stadion/stadion-narodowy
 • http://www.ztm.waw.pl/
 • http://www.se.pl/technologie/video/?page=2
 • http://pl.wikipedia.org/wiki/Metro_w_Warszawie
 • http://natablicy.pl/fronczewski-i-opania-w-teatrze-robotycznym-centrum-nauki-kopernik,artykul.html?material_id=4cfc9bed5a0abae428000000
 • http://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/SukcesDziekiFE/Strony/Centrum_Nauki_Kopernik.aspx
slide35

Dziękujemy za obejrzenie naszego albumu!

Klasa III d

Szkoła Podstawowa nr 220

im. Stanisława Kopczyńskiego w Warszawie