slide1 n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Fiyodor Mihayloviç Dostoyevski PowerPoint Presentation
Download Presentation
Fiyodor Mihayloviç Dostoyevski

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 21

Fiyodor Mihayloviç Dostoyevski - PowerPoint PPT Presentation


  • 288 Views
  • Uploaded on

Fiyodor Mihayloviç Dostoyevski. Fiyodor Mihayloviç Dostoyevski 1821 yılında yoksulların kaldığı bir hastanede dünya’ya geldi.Aynı hastanede cerrah olan babası alkolik,sert ve sinirli bir adamdır.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

Fiyodor Mihayloviç Dostoyevski


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide2

Fiyodor Mihayloviç Dostoyevski 1821 yılında yoksulların kaldığı bir hastanede dünya’ya geldi.Aynı hastanede cerrah olan babası alkolik,sert ve sinirli bir adamdır.

Çocukluk yıllarını Moskova’da zorba bir baba ile hasta bir anne arasında geçirdi. Bir süre sonra annesi öldü ve babası kendini içkiye verdi.

slide3

Dostoyevski 13 yaşındayken Moskova’nın en iyi okullarından birine yatılı olarak verilir. 16 yaşına geldiğin babasının zoru ile Petersburg Askeri Mühendislik Okuluna girer (1839).

slide4

Sinirli,aşırı duyarlı bir yaradılışı olan Dostoyevski Petersburg’da kitap okuyarak,bir köşeye çekilip düşlere dalarak yada kardeşi Mihail ile söyleşerek acı gerçeklerden kaçmaya çalıştı.

1839 yılı aile için gerçekten bir darbe olur.Babası kendi toprak kölelerinden biri tarafından öldürülür. Bu olaydan sonra sara hastalığına yakalanacak olan Dostoyevski de olayın izleri hayatı boyunca hissedilecektir.

slide5

Babasının ölümünü istediği düşüncesi,yakasını hiç bırakmadı ve bunalıma düşürdü.Dostoyevski’nin hayatını kaleme alan yazarlara göre de ilk sara nöbeti geçirmesine de bu düşünce neden oldu.Dostoyevski zayıf sinirli,duygusal bir anda coşkudan bir anda somurtan bir yapıya sahipti.

slide6

1843 yılında Petersburg Askeri Mühendislik Okulunu bitirdi ve Asteğmen rütbesiyle orduya katılır fakat onun düşündüğü gelecek çok farklıdır ve bir yıl sonra görevinden istifa eder.

slide7

Geçimini sağlayabilmek için çeviriler yaptı. Yaptığı en önemli çeviri 1843 yılında Balzac’ın Eugenie Grandet romanını Rusçaya çevirdi ve yazar olmaya karar verdi.Böylece ilk edebiyat çalışmaları’da başlamış oldu.

slide8

Rus şairlerinden Jukovski,Karamzin i beğenerek okur;bil hassa Puşkin i kendisine ilham kaynağı olduğunu kabul eder. Schiller,George Sand, Eugene Sue takip ettiği yazarların başlıcalarıdır.

slide9

Dostoyevski’nin ilk edebi çalışmalarında Gogol, Griboyedov gibi Rus yazarların etkisinde kaldığı sıklıkla görülür.Özellikle Gogol, genç yazarı üslup ve düşünce bakımından derinden etkiler.

slide10

Mektup biçimindeki ilk yapıtı İnsancıkları o sırada yazdı (1846). Roman,sıcak bir ilgiyle karşılandı.Ancak daha sonra yazdığı

Beyaz Geleceler,Bir Yufka Yürekli,

Netoçka Nezvanova gibi romanları,aynı ustalıkla yazılmamıştır.

slide11

Onun için halkın hayranlığı ilgisizliğe dönüştü.Umudu kırılan yazar,genç liberallerin çevresine girdi. Petraçevski entrikasına karıştığı için tutuklandı (1849).Yargılanıp ölüm cezasına çarptırıldı ama sonradan bağışlandı ve Sibirya’ya sürgün edildi.

slide12

Serbest bırakıldığında (1854) sara hastalığına daha da ilerlemişti. Cezasını tamamlamak için, 1859’a kadar Sibirya’da er olarak orduda kaldı.Dostoyevski yoksul ve veremli genç dul Marya Dmitriyevna İsayeva’ya ya acıyarak evlendi (1857) . Ordudan ayrılmasına izin çıktı ama dört ay daha Semipalatinsk’te zorunlu ikamet etmek zorunda kaldı.

slide13

Tümden bağışlandıktan sonra Petersburg’a döndü. Yeniden yazmaya başladı.Vremya (zaman) adında bir dergi çıkardı (1861). Stepançikovo Köyü,Amcamın Düşü, Ölüler Evinden anılar’ı yazdı.

slide14

Sürgün yaşamını anlatan bu son yapıt (Ölüler Evinden anılar )ona yeniden ün kazandırmakla beraber,dönemin çarını bile etkilemiştir. 1862 yılında ilk Avrupa gezisine çıktı. İki yıl sonra1863’de Vremya(zaman) dergisi kapatıldı.

slide15

Tekrar Avrupa’ya giderek bu seferde Epoka(çağ)adlı yeni bir dergi çıkarmaya başladı (1864).Bu sırada karısı ve kardeşi öldü maddi zorunluluktan dolayı aynı yıl içerisinde Epoka(çağ)dergi sini’de kapattı.

slide16

Yeraltından Notları da sürgün anılarına dayanarak yazdı.Borç içinde yaşıyordu ama kumar oynamayı’da bırakamıyordu. 1867 yılında daha hızlı çalışabilmek için tuttuğu 20 yaşındaki sekreteri Anna Grigorinevya Snitkina ile ilk karısının ölümünden üç yıl sonra evlendi (1867).Uğursuz ama son derece çekici bir güç olan paranın peşinden koşması hiç bitmek bilmedi.Bir kızı oldu fakat öldü.Bu ölüm yazarı deliliğin eşiğine getirdi.

slide17

Sibirya’dan döner dönmez yazdığı Suç ve Ceza asıl ününü sağlayacak romanlar dizisinin ilkidir. Bunun ardından Kumarbaz’ı yazdı.

Gecelerini yazmakla geçiriyordu.Daha sonra Ebedi Koca’yı ve Budala’yı yayımladı.Ecinniler’le ününün doruğuna ulaştı.

slide18

Bir yazarın Günlüğü,Delikanlı baş yapıtı olarak kabul ettiği Karamozov Kardeşler gibi yapıtları arka arkaya yayımladı.Yazar arkadaşı Puşkin’in doğumunun 100. Yıl dönümü dolayısıyla halk önünde konuştu(08.06.1880).

slide19

Geçirdiği bir kanama sonuncu hayatını kaybetti(1881).Tabutu ardından otuz bin kişi yürüdü.Rusya tarihinde ilk kez bir yazarın ölümü,kamu oyunu ilgilendiren bir olay olmuştur.Bunun nedeni yaşamının son yıllarında ünü tüm Rusya’ya yayılmış ve sevilen,sayılan bir yazar olmasındandır.

slide20

EN ÖNEMLİ ESERLERİ:

1846 YILINDA İNSANCIKLAR VE DYOVNİK

1847 YILINDA EV SAHİBESİ

1848 YILINDA DELİLER VE BEYAZ GECELER

1849 YILINDA NEZVANOVA VE NOEL AĞACI

1859 YILINDA AMCAMIN DÜŞÜ VE STEPANÇİKOVA KÖYÜ

1861 YILINDA ÖLÜLER EVİNDEN ANILAR

1862 YILINDA EZİLENLER

1864 YILINDA YERALTINDAN NOTLAR

1865 SUÇ VE CEZA

1866 KUMARBAZ

1873 BİR YAZARIN GÜNLÜĞÜ

1875 DELİKANLI

1876 KROTKAYA

1879 KARAMOZOV KARDEŞLER

1894 BÜTÜN YAPITLAR 6 CİLT

slide21

Hazırlayan:

GÜLSEREN APAYDIN

ÖĞRENCİ NUMARASI :1090620118