Eero saar nen 1910 1961
Download
1 / 35

EERO SAAR?NEN (1910 - 1961) - PowerPoint PPT Presentation


  • 203 Views
  • Uploaded on

EERO SAARİNEN (1910 - 1961).

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'EERO SAAR?NEN (1910 - 1961)' - callia


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
Eero saar nen 1910 1961

EERO SAARİNEN (1910 - 1961)


Eero saar nen 1910 1961

Eero Saarinen 1910 yılında Kirkkonummi, Finlandiya doğdu. Eero başlangıçta heykel okumuştur. Sanat okulunda bir yıl, sonra onun yerine bir mimar olmaya karar verdi. Çoğu işinde heykel ile olan ilişkisini göstermiştir. Paris Akademi La Grande Chamiere; ABD Yale Üniversitesi Mimari Bölümü mezunu olan Saarinen’nin mimari yeteneği, duygunun ve fonksiyonun sade ve güzel bir biçimde nasıl bir araya getirileceğini gözler önüne seriyor E. Saarinen’ni binaları da Amerikan mimarisine tazelik getirmiştir. Eero Saarinen 1961 yılında Ann Arbor, Michigan ABD’ de hayatını kaybetmiştir. Bir zamanların mimari ve dekorasyon  dünyasının kare, köşeli ve keskin  hatlı tarzlara aşık olduğunu düşünmek çoğumuza garip gelebilir. Bu durum Eero Saarinen gibi tasarımcılar ortaya çıkana kadar gerçekten de böyleydi. Kendi döneminin birçok tasarımcısı geometrik biçimler ve faydacı işlevler üzerinde yoğunlaşırken E. Saarinen, mimariye ve dekorasyona daha özgür ve daha canlı bir tarz getirdi.


Gateway arch
Gateway Arch doğdu. Eero başlangıçta heykel okumuştur. Sanat okulunda bir yıl, sonra onun yerine bir mimar olmaya karar verdi. Çoğu işinde heykel ile olan ilişkisini göstermiştir. Paris Akademi La Grande Chamiere; ABD Yale Üniversitesi Mimari Bölümü mezunu olan Saarinen’nin mimari yeteneği, duygunun ve fonksiyonun sade ve güzel bir biçimde nasıl bir araya getirileceğini gözler önüne seriyor E. Saarinen’ni binaları da Amerikan mimarisine tazelik getirmiştir. Eero Saarinen 1961 yılında Ann Arbor, Michigan ABD’ de hayatını kaybetmiştir.

Gateway Arch, Missouri'de yer alan bir kemer olarak inşa edilmiştir. Bu kemer Amerika Birleşik Devletleri'nin batıya doğru genişlemesi için bir anıt olarak inşa edilmiştir. 192 m de, ABD'nin en uzun insan yapımı anıtıdır. Missouri en yüksek erişilebilir binası ve büyük mimari yapısı ağırlıklı kemer olarak tasarlanmıştır. St Louis kentinde kurulmuştur. Mississippi Nehri'nin batı kıyısında bulunan kemer 1947 yılında Finlandiyalı Amerikalı mimar Eero Saarinen ve yapısal mühendis Hannskarl Bandel tarafından tasarlanmıştır. İnşaat, 12 Şubat 1963 tarihinde başlamış ve 28 Ekim 1965 tarihinde bitmiştir.Anıt 10 Temmuz 1967 tarihinde halka açılmıştır.


Eero saar nen 1910 1961

Eero doğdu. Eero başlangıçta heykel okumuştur. Sanat okulunda bir yıl, sonra onun yerine bir mimar olmaya karar verdi. Çoğu işinde heykel ile olan ilişkisini göstermiştir. Paris Akademi La Grande Chamiere; ABD Yale Üniversitesi Mimari Bölümü mezunu olan Saarinen’nin mimari yeteneği, duygunun ve fonksiyonun sade ve güzel bir biçimde nasıl bir araya getirileceğini gözler önüne seriyor E. Saarinen’ni binaları da Amerikan mimarisine tazelik getirmiştir. Eero Saarinen 1961 yılında Ann Arbor, Michigan ABD’ de hayatını kaybetmiştir.Saarinen matematiksel şekillerle çalışmasında anıtı tasarlamıştır.

Üçgen üslerinin merkezi ,merkezine uzanan geniş bir yelpazede kemeri oluşturmaya başlamıştır. 1 Eylül 1947 günü, ilk aşama için başvurular jüri tarafından kabul edilmiştir.

E. Saarinen 190 m 580 ayak kemer yüksekliğini ayarladı. Her duvar bir paslanmaz çelik cilt, üst tarafında ki başına 50.2 m, üstlerin yan başına 16 m daralması sağlamıştır. Kemer, ziyaretçileri benzersiz bir tramvay sistemi yerleştirmek için içi boş bırakılmıştır. Tepesinde de bir gözlem güvertesi vardır.


Eero saar nen 1910 1961

Her doğdu. Eero başlangıçta heykel okumuştur. Sanat okulunda bir yıl, sonra onun yerine bir mimar olmaya karar verdi. Çoğu işinde heykel ile olan ilişkisini göstermiştir. Paris Akademi La Grande Chamiere; ABD Yale Üniversitesi Mimari Bölümü mezunu olan Saarinen’nin mimari yeteneği, duygunun ve fonksiyonun sade ve güzel bir biçimde nasıl bir araya getirileceğini gözler önüne seriyor E. Saarinen’ni binaları da Amerikan mimarisine tazelik getirmiştir. Eero Saarinen 1961 yılında Ann Arbor, Michigan ABD’ de hayatını kaybetmiştir.bacak beton 44 metre 25.980 ton ve 60 metre derinliğinde yerleştirilmiştir.

Kemer depremlere ve saatte 240 km başına 150 mile kadar rüzgara dayanıklıdır, her iki yönde de 23 cm kadar sallanmaya tasarlanmıştır. Yapısı 42.878 ton ağırlığındadır. Bu tutar, kemerin dış kapak paslanmaz çelik paneller kullanılmıştır.


Eero saar nen 1910 1961

Gateway’daki her doğdu. Eero başlangıçta heykel okumuştur. Sanat okulunda bir yıl, sonra onun yerine bir mimar olmaya karar verdi. Çoğu işinde heykel ile olan ilişkisini göstermiştir. Paris Akademi La Grande Chamiere; ABD Yale Üniversitesi Mimari Bölümü mezunu olan Saarinen’nin mimari yeteneği, duygunun ve fonksiyonun sade ve güzel bir biçimde nasıl bir araya getirileceğini gözler önüne seriyor E. Saarinen’ni binaları da Amerikan mimarisine tazelik getirmiştir. Eero Saarinen 1961 yılında Ann Arbor, Michigan ABD’ de hayatını kaybetmiştir.tramvay sekizli bölümler ve beşerli koltuklar halinde bir zincirdir. Tramvaylar 40 yolcu kapasitesine sahiptir. Her 10 dakikada bir yerden kalkan tramvaylarda küçük pencereler vardır. Yukarı seyahat dört dakika sürerken aşağı inerken üç dakika sürer.

Kemerin üst kısmının yakınında, yolcular tramvay bölmesinden çıkmak ve kemerli gözlem alana girmek için hafif dereceli tırmanmalıdırlar. Gözlem alanı 27metredir. 32 penceresi olan gözlem alanından,doğusunda çarpıcı Misisipiyen kültür höyükleri ile Mississippi Nehri ve güneyinde Illinois manzaraları görülmektedir.


Eero saar nen 1910 1961

Kemerin zemin seviyesinin hemen altında dört çukur bulunan 44 aydınlatma bulunmaktadır.

Gateway, terörist ve diğer saldırıları engellemek için duvarları beton, metal kullanıldı. Betonlar kemerle uyumlu olması için çelik rengine boyandı.


Trans world airlines
Trans World Airlines çukur bulunan 44 aydınlatma bulunmaktadır.

Yer: John F. Kennedy Uluslararası Havaalanı, Jamaika, Queens, New York Alanı: 17.6 dönüm Mimar: Eero Saarinen ve AssociatesMimari tarzı : Modern Hareket, dışavurum


Eero saar nen 1910 1961

TWA Uçuş Merkezi, Trans World Airlines için orijinal terminali olarak 1962 yılında açılanmıştır.

1969-2005 The TWA Uçuş Merkezi'nden sonra Trans World Flight Center, New York John F. Kennedy Uluslararası Havaalanı da Trans World Airlines için Eero Saarinen tarafından tasarlanmıştır.


Eero saar nen 1910 1961

Eero Saarinen ve Detroit merkezli firma TWA Uçuş Merkezi'ndeki tasarımı 1956 yılında devriyen aldı ve uçuş ruhunu yakalamak için müşteri tarafından direktif verildi.

Bina yapısını kanatları büyük bir kuş şeklini aldı. Eero Saarinen tasarımı çözmek için bir yıla aşkın süre alarak tamamladı. Terminal 28.Mayıs.1962 tamamlanmıştır. Yorulmaz mimarı olarak bilinen E. Saarinen o daha fazla zamana ihtiyacı olduğunu açıklamıştır. Mimarın ölüm bir yıl sonra 1962 yılında terminalin açılmasıyla AIA Altın Madalya kazanmıştır.


Di er yap tlar
Diğer Yapıtları Merkezi'ndeki tasarımı 1956 yılında devriyen aldı ve uçuş ruhunu yakalamak için müşteri tarafından direktif verildi.


Miller evi ontario 1952
Miller Evi, Ontario, 1952 Merkezi'ndeki tasarımı 1956 yılında devriyen aldı ve uçuş ruhunu yakalamak için müşteri tarafından direktif verildi.Ayakl oturma mobilyalar eskizi 7 haziran 1960
Ayaklı oturma mobilyaları eskizi, Illinois, 1963 7 Haziran 1960


Twa terminali nde mobilya yerle im plan john f kennedy havaalan new york 1962
TWA Terminali’nde mobilya yerleşim planı, John F. Kennedy Havaalanı, New York, 1962


Organic design furniture company
Organic Design Furniture Company Kennedy Havaalanı, New York,


Eero saar nen 1910 1961

KAYNAKLAR Kennedy Havaalanı, New York,:

www.wikipedia.org

www.boyutpedia.com

www.kimkimdir.gen.tr

www.biography.com

www.encyclopedia.com

www.eero-saarinen-architect.com

www.artcyclopedia.com

www.birdunyabilgi.net


Eero saar nen 1910 1961

HAZIRLAYAN Kennedy Havaalanı, New York,: AYŞE TURAN

ÖĞRENCİ NO:094101051