110 likes | 299 Views
בית ספר נווה רם-מחוז חיפה. כיתת לאונורה. תיאור הכיתה תיאור הכיתה בכיתה לומדים 7 תלמידים, 3 בנות ו 4 בנים. התלמידים מאובחנים כסובלים מפיגור בינוני עד קשה ו .PDD חלק מהתלמידים הינם תלמידים אקסטרניים (מתגוררים בבית) וחלקם מתגוררים במסגרת מעון.
E N D
בית ספר נווה רם-מחוז חיפה כיתת לאונורה
תיאור הכיתה תיאור הכיתה בכיתה לומדים 7 תלמידים, 3 בנות ו 4 בנים. התלמידים מאובחנים כסובלים מפיגור בינוני עד קשה ו .PDDחלק מהתלמידים הינם תלמידים אקסטרניים (מתגוררים בבית) וחלקם מתגוררים במסגרת מעון. ילדי הכיתה מאוד נהנים לשמוע מוזיקה, לשחק בחצר,נהנים ממגע מוחשי (תחושות) בעיקר בעזרת צלחת ווסטיבולרית וגליל, הרגעות בחדר חושך וכו'. רמת התפקוד בכיתה נמוכה ורוב התלמידים מתקשים לשבת למשך זמן ממושך, רובם אינם מתקשרים במילים או בכרטיסי תקשורת (חוץ מתלמיד אחד אשר מתקשר באופן מילולי), אינם מזהים את תמונות חבריהם לכיתה ומתקשים לשתף פעולה בעת מפגש בוקר או כל שיעור מעשי. התנהגותם מתאפיינת בחוסר גבולות, תוקפנות (לעיתים) ובצורך לסיפוק מיידי. רוב תלמידי הכיתה אינם גמולים מטיטולים. התלמידים זקוקים לעזרה והשגחה בכל שעות היום בכל תחומי החיים.
מטרות הכיתה • פיתוח יכולת ביטוי עצמי דרך פעילויות מועדפות. • מטרות משנה: • בילוי שעות הפנאי בפעילות מועדפת באופן עצמאי. • לימוד הזמן המתאים לשעות הפנאי. • פיתוח העדפה אישית לחפצים האהובים עלי. • בחירת החפצים בתוך קופסת הפנאי שלי.
פיתוח מיומנויות חברתיות ( הקשבה, איפוק, המתנה בתור) מטרות התכנית פיתוח יכולת ביטוי עצמי דרך פעילויות מועדפות. • חינוך חברתי מיני • פיתוח מיומנויות חברתיות ( הקשבה, איפוק, המתנה בתור) (כל הצוות). • תרבות הפנאי • התנהגות מקובלת בשעת פעילות הפנאי (כל הצוות). • הקניית מיומנויות משחק – הנאה מהמשחק האישי שלי (מחנכת ומטפלת). • שימוש בקופסת התחביבים האישיים שלי (מחנכת ומטפלת). • הכרה ופיתוח תחביבים (כל הצוות). • IADL • איסוף ציוד ומשחקים לאחר שימוש בהם עם תיווך (הוצאת הקופסא, שימוש בחפצים, שמירה עליהם והחזרתם למקום) (מחנכת ומטפלת). • שמירה על סביבה נקייה (מחנכת ומטפלת). • חינוך רגשי אישי • פיתוח יכולת בחירה אישית (כל הצוות). • פיתוח העדפה אישית לחפצים אהובים (כל הצוות).
מטרות התכנית פיתוח יכולת ביטוי עצמי דרך פעילויות מועדפות. • עולם העבודה (המשך) • הקניית הרגלי עבודה – התמדה, הרגלי סדר וניקיון ובטיחות. • חשיפה לחומרים שונים ומרקמים שונים (מחנכת). • עולם העבודה • רכישת מיומנויות עבודה בסיסיות דרך משחק: התאמת החפץ שלי לקופסא שלי (מחנכת). • יצירה ואומנויות – אומנות • הכנת הקופסא האישית תוך קישוט מועדף לקופסא – צבע מועדף, צורה מועדפת (שיעור אומנות). • אזרחות • זכויות וחובות : לקחת תפקיד בכיתה, פיתוח העדפה אישית, בחירה, יוזמה, לדעת לבקש (כל הצוות). • פיתוח יחס מותאם לאחר וכיבוד הקופסא של אדם אחר (מחנכת ומטפלת). • יצירה ואומנויות – מוסיקה • בחירת כלי נגינה מועדף. • הכנת כלי הנגינה על מנת להכניסו לקופסא. (שיעור מוסיקה). חינוך לשוני * הבעת העדפה אישית על ידי בחירת תמונות, כרטיסי תת"ח ושימוש במילים בודדות (כל הצוות). * שימוש באמצעי תקשורת חליפית (כל הצוות). * שימוש במשפטים פשוטים באמצעות שימוש בתת"ח. * הרחבת אוצר המילים הקשורות לפעילות פנאי מועדפת (כל הצוות). * חשיפה ושיום של מושגים הקשורים לעולם הפנאי (כל הצוות). חינוך גופני * בחירת אביזר ספורט מועדף, הכרת התת"ח שלו, הכנסתו לקופסא ובקשת האביזר בעת פעילות הפנאי (שיעור חינוך גופני, מחנכת, פעילויות פנאי).
בחירת החפצים האהובים לקופסת התחביבים שלי בשיעורים השונים מעגל ראשון יתמקד בבחירת החפצים של כל תלמיד לקופסת התחביבים שלו. הבחירה תעשה בשיעורים השונים, כאשר אותו המעגל יועבר על ידי המורים המקצועיים השונים והמחנכת, בכל שיעור עם החפצים המותאמים לו: אומנות – חומרים שונים שיהיו בקופסא. כולל קישוט הקופסא. חינוך גופני – אביזרי ספורט (צלחת וסטיבולרית, גלילים שונים, כדור פיזיו') – המורה יחשוף את התלמידים לאביזרי ספורט שונים במשך מספר שיעורים בחינוך גופני, כל תלמיד יפתח העדפה אישית לאביזר מסוים. הוא ילמד את כרטיסיית התת"ח המותאמת לאביזר ואותה יכניס לקופסת התחביבים שלו. בזמן פעילות הפנאי התלמיד יוכל לבקש בעזרת כרטיסיית תת"ח מהמחנכת או המטפלת את האביזר איתו הוא רוצה לשחק ואשר יהיה בכיתה. מוסיקה – 1. כלי נגינה והכנת כלי נגינה לקופסא. המורה תחשוף במהלך שיעורי מוסיקה את התלמידים לכלי נגינה שונים, כאשר כל תלמיד יפתח העדפה אישית לכלי מסויים, המורה תבנה יחד עם התלמיד את הכלי אשר יונח בקופסת התחביבים. 2. דיסק עם מוסיקה אהובה לכל תלמיד – המורה תחשוף את התלמידים למגוון שירים, עד שיפתחו העדפה אישית לשירים מסוימים. השירים יצרבו על דיסק אשר יהיה אצל מחנכת הכיתה, ותוכנס כרטיסיית תת"ח לקופסת התחביבים אשר בעזרתה התלמידים יוכלו לבקש מהמחנכת לשמוע מוסיקה אהובה. שעת מחנכת – ספר אהוב, חפצים מחדר חושך, אביזרי בריכה. המחנכת תחשוף את התלמידים במהלך שיעוריה לחפצים מתחומים אלו, כאשר כל תלמיד יפתח העדפה אישית, החפץ יוכנס לקופסא שלו.
בחירת החפצים האהובים לקופסת התחביבים שלי בשיעורים השונים. פתיחה התלמידים יושבים סביב השולחן ועל השולחן נמצאים חפצים שונים השייכים לתחום מסוים. דיון לימוד המושגים הקשורים לתרבות הפנאי. חשיפה לחפצים לפי התחומים השונים. לימוד דרך המשחק בכל חפץ. דיון חוזר המורה משקפת את השינוי שחל מההתנסות הראשונה להתנסות החוזרת. מספרת לכל הכיתה מה התלמידים בחרו הפעם והאם התקדמו. השיקוף יעשה בעזרת טבלה ברורה בכיתה ובשיעורים עם תמונות. שיחה פתוחה התייחסות לבחירה אישית של החפץ שהתלמידים בחרו בו. פיתוח העדפה אישית – מה אני אוהב/לא אוהב. התנסות חוזרת התלמיד ייחשף למגוון חפצים בשיעורים השונים ויבחר בחפץ אהוב עליו תוך פיתוח העדפה אישית. תוצר קופסת התחביבים שלי מלאה בחפצים שאני אוהב!!!
פתיחה המחנכת אומרת לתלמידים שיש להם כעת זמן לפעילות פנאי, וניתן להוציא את קופסת התחביבים. הכרות והתנהלות עם קופסת התחביבים שלי. דיון הכרות עם סדר יום קבוע וזמן מותאם לשחק עם קופסת התחביבים. בקשת הקופסא מהמורה דרך תת"ח/ג'סטות/מילולי. שמירה על הקופסא שלי והחפצים שבה ושמירה על הקופסא של החברים, ארגון וסדר אחרי הפעילות. דיון חוזר המורה משקפת לתלמידים את השינוי שחל בין ההתנסות הראשונה להתנסות החוזרת. מי בחר לשחק בקופסא ומי לא. שיחה פתוחה התלמיד בוחר אם לשחק עם הקופסא או לא, המורה משקפת את הבחירה לתלמידים. התלמיד מספר אם נהנה לשחק או לא. התנסות חוזרת בזמן המתאים לפעילות פנאי המורה מחכה לראות האם התלמידים יבקשו את הקופסא באופן עצמאי. תוצר אני מכיר את הזמן המתאים לפעילות עם קופסת התחביבים שלי ואני יודע לשמור עליה.
פתיחה התלמידים מוציאים את קופסאות התחביבים שלהם בזמן המתאים ומתחילים לשחק. בילוי שעות הפנאי עם קופסת התחביבים שלי באופן עצמאי. דיון התלמידים לומדים כיצד להשתמש בכל החפצים שבקופסא שלהם וכיצד מבקשים מהמורה חפצים נוספים בעזרת כרטיסיות התת"ח שבקופסא. התלמידים משחקים באופן מותאם עם החפצים, בוחרים בסוג החפץ איתו אני משחק עכשיו ויודעים לשמור עליהם. דיון חוזר המורה משקפת מה התלמידים למדו מההתנסות הראשונה להתנסות החוזרת: האם שיחקו בצורה מותאמת, האם נהנו מהמשחק, האם שמרו על החפצים? שיחה פתוחה לאחר זמן המשחק המורה תשקף לתלמידים במה שיחק כל אחד, התלמידים יספרו על בחירותיהם והאם נהנו. התנסות חוזרת בזמן המתאים התלמידים מוציאים את קופסת התחביבים שלהם ומשחקים בה. תוצר אני נהנה לשחק באופן עצמאי עם קופסת התחביבים שלי.