nasz pierwszy pc n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Nasz pierwszy PC PowerPoint Presentation
Download Presentation
Nasz pierwszy PC

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 27
buthainah

Nasz pierwszy PC - PowerPoint PPT Presentation

0 Views
Download Presentation
Nasz pierwszy PC
An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author. While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

 1. Nasz pierwszy PC

 2. Tak wyglądał pierwszy komputer MARK z 1948 roku. Nasz będzie trochę mniejszy i prostszy do złożenia

 3. URZĄDZENIA WYJŚCIOWE Organizacja komputera PC MAGISTRALA ZEGAR URZĄDZENIA WEJŚCIOWE PROCESOR PAMIĘĆ RAM

 4. Urządzenia zewnętrzne

 5. Monitory Monitor wybieramy w zależności od wymagań naszego wzroku, ale i od przeznaczenia komputera; Obecnie mamy do wyboru monitory ciekło­krystaliczne - LCD i tradycyjne - CRT. W obydwu wypadkach musimy pamiętać, aby maksymalna rozdzielczość była co najmniej 1024 x 768 (jest to liczba wyświetlanych punktów odpowiednio w poziomie i pionie), a minimalna przekątna ekranu - 15 cali (aktualny standard to 17 cali). • Zbyt mały ekran może utrudniać czytelność. Monitory LCD (są średnio 3 razy droższe od odpowiednich monitorów tradycyjnych - CRT) wyświetlają stabilny obraz, nie promieniują, mają niskie zużycie energii, zajmują mało miejsca - są płaskie.

 6. Tradycyjne monitory CRT dostępne są o przekątnej ekranu 15, 17, 19 i 21 cali Istotnym parametrem monitorów CRT to płaski ekran, powłoka anty-odblaskowa, częstotliwość odświeżania poziomego co najmniej 75 Hz (nie jest wtedy odczuwalny efekt mrugania obrazu), poziom jaskrawości , wielkość plamki - od 20 do 28 mm; im mniejsza plamka tym bardziej wyraźny jest obraz. Ceny monitorów 17 calowych wahają się od 600 do 1400 zł. Monitory CRT są ciężkie i zajmują dużo miejsca, dodatkowo im większa przekątna ekranu, tym większy i cięższy jest monitor, co jest szczególnie odczuwalne przy monitorach powyżej 17 cali.

 7. Drukarki Drukarka stała się dostępna z uwagi na cenę; spośród typów drukarek: mozaikowych, laserowych i atramentowych największą popularnością cieszą się drukarki atramentowe. Monochromatyczne drukarki laserowe są wydajne, wytrzymują duże obciążenie ilością wydruków, dają trwały wydruk (nie blaknie i nie ściera się) i są często tanie w eksploatacji, ale cena dwu lub trzykrotnie przekracza cenę kolorowej drukarki atramentowej. Olbrzymia konkurencja wśród producentów drukarek atramentowych spowodowała, że można kupić taką drukarkę już poniżej 300 zł. Typowy format tych drukarek to A4 i cena waha się od 300 do 1600 zł. Istotnym elementem kosztów eksploatacji jest liczba kałamarzy;

 8. Istotną cechą drukarek atramentowych Jest rozdzielczość w poziomie i pionie podawana w jednostkach DPI - liczba punktów na cal. Najkorzystniej jest posiadać drukarkę z maksymalną rozdzielczością ale można przyjąć jako minimum 600 x 600, lub 720 x 720 DPI. Ważną cechą użytkową jest sposób transportu papieru: z góry do dołu, lub z dołu do góry. Doświadczenie wykazuje przewagę pierwszego z nich. Obecnie większość drukarek potrafi drukować na kopertach, na folii oraz na różnych grubościach papieru. Szybkość wydruku najprościej jest porównać przy drukowaniu tekstu, gdyż drukowanie obrazków ściśle powiązane jest z zadaną rozdzielczością. Kupując drukarkę warto upewnić się jaki posiada typ złącza komputerowego, gdyż istnieją te same drukarki z różnymi typami złączy, bądź posiadają kilka złączy równocześnie: równoległe, szeregowe, lub USB - najszybsze tzw. uniwersalne złącze szeregowe.

 9. Skanery • Skaner przetwarza dowolne obrazy (fotografie, rysunki, dokumenty) z postaci analogowej na cyfrową. Otrzymany w ten sposób obraz może być wyświetlany na ekranie lub poddany obróbce przez odpowiedni program np. Corel Photo Paint. Działanie skanera polega na płynnym przesunięciu po skanowanym obrazie lampy fluorescencyjnej. Jasność obrazu decyduje o ilości odbitego światła; miejsca ciemniejsze odbijają mniej światłą, jaśniejsze więcej. W ten sposób powstają (proporcjonalnie do ilości odbitego światła) potencjały elektryczne reprezentujące każdy punkt obrazu (piksel) o odpowiedniej szarości, czy kolorze. Skaner podłącza się zwykle do portu równoległego LPT1 (LPT2) lub do specjalnej karty sterującej. Podstawowe parametry skanera to: • rozdzielczość : ilość punktów na cal dpi (ang. dot per inch), • ilość kolorów np. 16, 24, 256, • format skanowanego dokumentu np. A4, • szybkość skanowania.

 10. Mysz To malutkie urządzenie służy obecnie do obsługi wielu tworzonych obecnie programów graficznych. W czasach gdy obsługa programów odbywała się zwykle w trybie tekstowym monitora, myszki nie były potrzebne. Również obecnie można obsługiwać programy graficzne wyłącznie za pomocą klawiatury, lecz dla osób bez odpowiedniego doświadczenia będzie to bardzo trudne. Dlatego mysz znacznie ułatwi posługiwanie się systemem. Z kolei proces przetwarzania danych numerycznych np. przy pracy w programach dla księgowości wymaga wprowadzenia dużej ilości informacji liczbowych i wtedy znajomość klawiatury znacznie przyspiesza pracę. Mysz podłącza się zwykle do portu szeregowego RS-232 oznaczonego jako COM1. Mysz służy do poruszania małym wskaźnikiem po ekranie. Wygląd tego wskaźnika (zwanego kursorem myszy) może być różny w zależności od sytuacji: Mysz posiada dwa (czasem trzy) przyciski lewy i prawy. Każde pojedyncze naciśnięcie takiego przycisku nazywa się kliknięciem. Natomiast dwa szybko po sobie następujące naciśnięcia nazywamy podwójnym kliknięciem. Przesuwanie myszy należy wykonywać na specjalnej miękkiej podkładce (ang. mouse pad), aby uniknąć zabrudzenia kulki sterującej ruchem wskaźnika.

 11. Klawiatura Klawiatura -jest obecnie jednym z tańszych (w cenie myszy) składników komputera i poza wzbogacaniem o dodatkowe (wykorzystywane przez Windows) klawisze funkcyjne, producenci starają się nadać jej kształt ergonomiczny. Do tradycyjnego (powszechnie dotychczas używanego) kształtu zaproponowano podkładkę pod nadgarstki, która ułatwia trzymanie rąk nad klawiaturą. Dalej posuniętym rozwiązaniem jest klawiatura „łamana" tzn. wzajemne ustawienie prawej i lewej części klawiatury pod kątem dostosowując do lewej i odpowiednio do prawej ręki układ klawiszy, oczywiście i tu mamy wersję z podkładką pod nadgarstki. Obecnie klawiatura może posiadać złącze tradycyjne - AT, PS / 2 i najnowsze - USB. Producenci (jak firma A4Tech) proponują połączenie bezprzewodowe sterowane falą podczerwoną, lub radiową (cena ok. 250 zł netto). Warto pamiętać o przykrywce na klawiaturę chroniącą przed kurzem, co dotyczy również myszy, monitora, skanera i drukarki.

 12. Głośniki Głośniki są niezbędnym uzupełnieniem karty dźwiękowej i decydują o jakości dźwięku. Obecnie mamy duży wybór zestawów głośnikowych pod względem mocy, pasma częstotliwości i efektu dźwięku przestrzennego, natomiast godnymi uwagi są trzy-głośnikowe zestawy zawierające SUBWOOFER - obsługujący niskie częstotliwości (np. 35-130 HZ). W większości karty dźwiękowe posiadają wyjście na wzmacniacz, jeśli mamy w pobliżu komputera dobry zestaw audio, to możemy podłączyć nasz komputer do jego wzmacniacza i zrezygnować z niezależnych głośników. Należy pamiętać, że są na dostępne różnej długości przedłużacze i rozgałęźniki ułatwiające podłączenie głośników, słuchawek i mikrofonu (ok. 1 zł za 1 metr przewodu, rozgałęźnik - 3 zł). Ceny zestawów głośnikowych wahają się od 40 do 200 zł, należy upewnić się czy przy najtańszych zestawach wbudowany jest zasilacz.

 13. CD-ROM CD-ROM (Compact Disc - Read Only Memory), rodzaj pamięci stałej, dla której nośnikiem jest dysk kompaktowy. Dysk taki, raz zapisany, może być wyłącznie odczytywany. Popularność zdobył dzięki niewielkim rozmiarom i niskiej, w stosunku do pojemności, cenie. Typową pojemnością dysku CD-ROM jest 650 i 700 MB. Obecnie coraz bardziej powszechne są dyski optyczne nowej generacji znane pod nazwą DVD (Digital Versatile Disc) oraz napędy CD-RW umożliwiające zapis danych na płytach CD.

 14. Napęd FDD Stacja dyskietek - FDD obecnie jest stosowana tylko 3.5 cala (o pojemności 1.44 -1.6 MB) i jeśli szczególnie zależy nam na czytniku 5.25 cala (o pojemności 1.2 MB) to powinniśmy przedyskutować ten problem z dostawcą sprzętu, gdyż musi on wyszukać odpowiednią płytę, której BIOS przewiduje obsługę dyskietki tego rodzaju.

 15. Obudowy Obudowa występuje w dwóch podstawowych formach leżącego pudełka (najczęściej nazywaną desk-top) i stojącego pudełka - wieża (tower). Leżące pudełko jest rozwiązaniem starszym i na tej obudowie stawiano monitor, co wydawało się ekonomicznym rozwiązaniem. Obudowa typu wieża jest wygodna gdyż możemy postawić ją obok biurka, bądź w szafce biurka. Producenci proponują trzy podstawowe wymiary obudowy typu wieża: MINI, MIDI, BIG (mała, średnia, duża). W obudowie zawsze jest dostosowany do jej wymiarów zasilacz i w ściance przedniej odpowiednia liczba miejsc na zamontowanie urządzeń, do których użytkownik musi mieć dostęp; te urządzenia mają określone dwa podstawowe wymiary poziome 3.5 cala i 5.25 cala. Zwykle mamy jedną stację dyskietek 3.5 cala, ale istnieje więcej urządzeń o zewnętrznym wymiarze poziomym 5.25 cala jak stacja dyskietek 1.2 MB, czytnik CD, czytnik DVD czy nagrywarka CD.

 16. Inne urządzenia zewnętrzne Kamera - niewielkie urządzenie z soczewką, zmieniające widzialny obraz na informacje czytelne dla komputera; umożliwia wideo konferencje w Internecie lub zapisywanie obrazu na dyskach. Tablet (digitizer) - płaska tabliczka wykrywająca pozycję specjalnego pióra-rysika umożliwiającego rysowanie na tablecie jak na kartce papieru (obraz powstaje na ekranie monitora); tablety mają zastosowanie w grafice komputerowej. Joystick - urządzenie sterujące opracowane specjalnie dla komputerów, służące do poruszania obiektami na ekranie; joystiki są najczęściej przyłączane do portu na karcie dźwiękowej, stosowane w grach komputerowych.

 17. Urządzenia wewnętrzne

 18. Płyta główna Płyta główna jest bardzo ważnym składnikiem komputera. Producenci często proponują nam stosunkowo tanie komputery zbudowane na płycie zintegrowanej. Zintegrowana płyta zawiera najczęściej wbudowaną na stałe standardową kartę muzyczną i kartę graficznej obsługi monitora, ale również modem lub kartę sieciową W takim komputerze nie jest możliwa modyfikacja zintegrowanych z płytą urządzeń, co obecnie dla wielu osób jest rozwiązaniem niedopuszczalnym. Na płycie głównej znajdują się między innymi takie procesory pomocnicze jak CHIPSET czy BIOS i warto znać przynajmniej symbole tego typu procesorów we własnym komputerze. BIOS (Basie Input / Outpt System - Podstawowy System Wejścia / Wyjścia) zawiera między innymi rodzaje i sposoby akceptacji urządzeń takich jak czytniki dyskietek, lub dysków. CHIPSET odpowiada za komunikację poszczególnych komponentów umieszczonych na płycie głównej (jak pamięci operacyjnej, magistrali graficznej, BIOS itd.) z procesorem. Podstawowe formaty płyt głównych to AT i ATX jednak obecnie standardem stają się płyty ATX.

 19. Istotną zaletą płyty jest zakres częstotliwości akceptowanych procesorów (np. 500 do 800 MHz), wielkość pamięci podręcznej i szybkość obsługi szyby systemowej (np. 66, 100, 133, 200 MHZ), liczba złączy (gniazd) przeznaczonych dla pamięci operacyjnej (np. DIMM - co najmniej 3), maksymalna wielkość pamięci operacyjnej, szybkość obsługi transmisji dyskowych (np. Ultra DMA 66) oraz rodzaje i liczba złączy przeznaczonych do podłączenia: karty graficznej monitora (np. AGP x 2, lub AGP x 4 jest to zwykle jedno złącze), karty dźwiękowej, dekodera DVD, karty faks / modem, karty sieciowej, karty SCSI (np. PCI - 2 do 5, ISA - O do 2) lub innych. Wyjścia i wejścia na urządzenia zewnętrzne jak USB (Universal Serial Bas - szybkie Uniwersalna Złącze Szeregowe), tradycyjne szeregowe do podłączenia np. myszy, równoległe do podłączenia drukarki, lub skanera, AT lub PS / 2 do podłączenia myszy i klawiatury

 20. Procesor Procesor jest najważniejszym składnikiem komputera i obecnie dwie firmy opanowały rynek komputerów osobistych INTEL i AMD. Procesory Intela to PENTIUM i CELERON, procesory AMD to odpowiednio ATHLON i DURON. Obecnie zupełnie wystarczającym minimum to procesor klasy P III 600 MHz,, który zawiera kilkadziesiąt instrukcji rozpoznawania głosu. Ugruntowaną pozycję posiada też procesor ATHLON, ale na naszym rynku nie ma zbyt wiele doświadczeń z komputerami zbudowanymi na tym procesorze.

 21. Karty graficzne Karta graficzna, lub inaczej karta graficznej obsługi monitora decyduje o jakości obrazu i komforcie pracy z komputerem. Istotną cechą karty graficznej jest wielkość jej pamięci wewnętrznej (obecnie co najmniej 16 MB), rodzaj złącza (obecnie AGP) i możliwość korekty obrazu.

 22. Karty dźwiękowe Karta dźwiękowa (lub inaczej - karta muzyczna) jest obecnie składnikiem podstawowym komputera do tego stopnia iż produkowane są płyty główne zintegrowane z kartą muzyczną. Standardem dla kart muzycznych jest ciągle jeszcze SOUND BLASTER, Jeśli przewidujemy podłączanie klawiatury muzycznej do komputera to musimy zaznaczyć, że karta musi mieć wejście MIDI. Karta dźwiękowa powinna posiadać wejście mikrofonowe, wyjście na wzmacniacz (oznaczone - linę), i jedno, lub więcej wyjść głośnikowych. Osobom nie zajmującym się profesjonalną obróbką muzyki można śmiało polecić kartę SBLASTER LIVE Player w cenie około 140 zł netto. Ceny kart muzycznych wahają się od 35 do 800 zł netto. Złącze karty musi być akceptowane przez płytę komputera; obecnie najczęściej jest to złącze PCI, ale złącza typu ISA są jeszcze spotykane

 23. Pamięci RAM Obecnie jako minimum przyjmuje się 128 MB pamięci operacyjnej , a standard to 256 MB. Na rynku dostępne są pamięci typu DIMM i szybsze od nich DDR. Musimy wiedzieć jaki rodzaj pamięci RAM obsługuje nasza płyte główna. Obecnie są oferowane moduły pamięci 100 MHz i 133 MHz, warto więc znać ten parametr płyty głównej w wypadku późniejszej rozbudowy komputera.Orientacyjne ceny modułów pamięci: 128 MB 70-80 zł, 256 MB 140 zł, DDR 128 MB -160zł, 256 MB -350zł.

 24. Dysk twardy Dysk twardy (HDD) staje się coraz bardziej pojemnym i coraz tańszym składnikiem komputera. Obecnie nie są już produkowane dyski o pojemności poniżej 10 GB (10 miliardów znaków), a w sprzedaży są oferowane dyski o pojemności 20, 30, 40 i 60 GB. Obecnie najczęściej produkowane są dyski o dwóch szybkościach obrotu 5400 i 7200 obrotów na minutę, chociaż spotykamy dyski o szybkości 4400 obrotów na minutę - ale za to są one bardzo ciche. Dysk posiada pamięć podręczną (bufor) najczęściej od 512 do 2048 KB i ta pamięć ma wpływ na cenę dysku. Kupując dysk powinniśmy sprawdzić, czy parametry płyty przewidują obsługę dysków szybkich np. UDMA 66, lub 100 MHz. Przy instalowaniu dysku w kieszeni należy zwrócić uwagę na jej parametry, które muszą być zgodne z parametrami dysku (np. szybsze obroty wymagają instalowanie wiatraczka, szybka transmisja wymaga specjalnego złącza wewnątrz kieszeni. Pojemność dysku zależy od producenta i spotykane są: 8.4, 10..2, 13.6, 17.2, 20.4, 30.1, 46.1, 61.4 GB. Godny polecenia jest rodzina dysków firmy Seagate -BARACUDA produkowana w wielu pojemnościach. Obecnie ceny dysków (o wymienionych wyżej pojemnościach) wahają się od 300 do 1600 zł netto, Cena kieszeni wymiennej to około 60 zł.

 25. Karta sieciowa Karta sieciowa - jest niezbędna gdy chcemy stworzyć sprawną lokalną sieć (nawet dwóch komputerów) które mogą wtedy wspólnie wykorzystywać np. drukarkę, oraz jeśli chcemy korzystać z INTERNETU poprzez przewód telewizji kablowej. Warto wiedzieć, że poprzez modem telefoniczny maksymalna szybkość transmisji danych wynosi 56 K bps (bitów na sekundę), a poprzez kabel telewizji kablowej szybkość transmisji może wynieść 10 do 100 M bps tj. 200 do 2000 razy szybciej. Należy wyposażyć się w kartę zapewniającą obydwie szybkości transmisji o symbolu 10/100. Koszt karty sieciowej to 60 do 320 zł netto, ale średnia cena dobrych kart to 150 zł. Karty sieciowe posiadają złącza ISA (starsze) i PCI - należy sprawdzić czy posiadamy odpowiednie (wolne) złącze na płycie głównej komputera.

 26. Podsumowanie Proponowany przez nas zestaw komputerowy o uniwersalnym zastosowaniu to: Płyta główna : ATX z CHIPSETEM Intel i845D obsługująca pamięci RAM typu DDR (335zl) Procesor : Intel Pentium 4 1.8 GHz (685zl) Pamięć RAM : 256 MB DDR (300zl) Dysk twardy : 60 GB / 7200 obr (529zl). CD-RW TEAC prędkość : nagrywania płyt CD 40 (355zl) /odczytywania CD-RW 12 /odczytywania CD-ROM 48 Karta Graficzna : GeForce4 MX440 64MB (325zl) Karta Dźwiękowa : Sound Blaster Live 5.1(5.1 oznacza 5 głośników + Subwoofer)(149zl) Głośniki : Creative Inspire 5100D 5.1 BOX (5.1 jak wyżej)(399zl) Karta Sieciowa : PCI 10/100 z wyjściem na kabel RJ(28zl) Monitor : panel LCD 15" (najlepiej SONY)(1999zl) Obudowa : MIDI TOWER z zasilaczem 300 W(131zl) Drukarka : atramentowa Lexmark Z65 (575zl) Skaner : Canon Lide 30 (495zl) Napęd FDD : TEAC 1.44 MB (55zl) Mysz : Logitech optyczna, 3 przyciski, scroll(60zl) Klawiatura : Logitech ergonomiczna posiadająca multimedialne przyciski(89zl)

 27. Wykaz stron: • http://main.amu.edu.pl/~psi/informatyka/kluczew/I1_PeripheralDevices.htm • http://www.idn.org.pl/psrp/komputer/hardware/drukarka.html • http://chiplab.chip.pl/ • http://komputery.wp.pl/mag_artykuly.html?page=9&wid=357 • http://www.ats.pl/~cichy/ Z których korzystano przy tworzeniu tej prezentacji