slide1 n.
Download
Skip this Video
Download Presentation
درس: منظر سازی استاد محترم: سرکار خانم دادرس تنظيم و ارايه : امیر ع

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 86

درس: منظر سازی استاد محترم: سرکار خانم دادرس تنظيم و ارايه : امیر ع - PowerPoint PPT Presentation


 • 262 Views
 • Uploaded on

باغ سازی چین و باغ سازی ژاپن . درس: منظر سازی استاد محترم: سرکار خانم دادرس تنظيم و ارايه : امیر عزیزخانی. مقدمه

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'درس: منظر سازی استاد محترم: سرکار خانم دادرس تنظيم و ارايه : امیر ع' - burke


Download Now An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide2

باغ سازی چین

و باغ سازی ژاپن

درس: منظر سازی

استاد محترم: سرکار خانم دادرس

تنظيم و ارايه: امیر عزیزخانی

slide3

مقدمه

باغسازی ژاپنی از باغسازی چینی ریشه گرفته است و شباهت های بسیاری بین ویژگی‌های باغ سازی این دوکشور وجود دارد که از جمله آنها می‌توان به سمبلیک بودن، ارگانیک بودن، طبیعت‌گرا بودن و.... نام برد . ولی با مشاهده باغ‌ها و منظرسازی‌های چینی در دوره مدرن می‌توان ادعا کرد که در چین بیشتر نمایش طبیعت به گونه‌ای وحشی و بکر ملاک اصلی عمل قرار گرفته است و سعی بر آن است که در آنها احساس قرارگیری در یک محیط طبیعی به مخاطب دست دهد و سمبلیسم و نمادگرایی صرفاً در جزئیات منظرسازی آنها به چشم می‌خورد که می‌توان به نوع آرایش درختان، قرار دادن تخته سنگ‌ها در قسمت‌های مشخصی از باغ اشاره کرد و همچنین در این منظرسازی اکثر عناصر طبیعی مانند آب و درخت را مستقیماً به کار می‌گیرد . اما در منظرسازی ژاپنی این نمادگرایی به اوج خود می‌رسد و تا نهایت ممکن مینی مالیستیک (Minimalistic) می‌شود و احساس قرارگیری در یک محیط طبیعی بکر و وحشی در آنها وجود ندارد. در باغ ژاپنی عناصر صرفاً‌ به نمادی از طبیعت تبدیل می‌شود و حتی عناصر طبیعی نیز در آن جا استحاله گردیده، به گونه ای که مثلاً حتی شن و ماسه به عنوان نماد آب استفاده می‌شود و گاهی یک تک درخت نماد یک پوشش گیاهی می‌شود. در واقع در منظرسازی ژاپنی احساس آرامش جایگزین احساس قرارگیری در یک طبیعت بکر و وحشی می‌شود و به سمت نمادگراتر شدن و مینی مالیستی شدن پیش می‌رود.فرضیهبا وجود شباهت های زیاد بین باغ سازی سنتی چین و ژاپن، باغ ژاپنی نمادگراتر ومینی مالیست‌تر شده باغ چینی است .

slide4

1-3انواع باغ هاي چيني:

 • باغ سازي چين سابقه ديرينه داشته و قديمي ترين باغستان دربار در سلسله امپراطوري جو در بيش از 3 هزار سال پيش ايجاد شد.
 • باغسازي شهري چين با تنوع فراوان و رنگارنگ در 3 سامانه بزرگ باغي جايگاه درخشاني به خود اختصاص داده و در تاريخ معماري باغ از شهربه فراواني بهره مند شده است.
 • معماري باغ سازي چين را با باغستان هاي عظيم خانواده و باغ هاي ظريف خصوصي تشكيل مي دهد اين ساختمان ها زيبايي مصنوعي را با زيبايي طبيعي تلفيق داده و در باغچه بندي سنگ ها، و آب ها، گل ها و علف ها، حياط ها و ميدان ها و دالان ها و پلها و تابلو ها و نقاشي ها به گونه اي دقيق و ماهرانه تركيب بندي شده است كه به انسان احساسات عميق و گوناگون و قدرت تخيل فراوان مي بخشد.
 • محيطي كه براي ساخت باغ هاي چين ايجاد شده عموما به قرار زير است:
 • 1. نشان دادن نظريه مكتب كنفوسيوس در مورد چگونگي برخورد با جامعه عطف توجه به عمل و واقعيت، مسئوليت شناسي عالي در برابر جامعه و بها دادن به ارزش ها و اصول اخلاقي و حرام و اهميت سياسي مثل پارك يوان مين يوان.
 • 2. نماياندن نظريه داييسم چين حاكي از ايجاد محيطي بهشتي كه انسان در آن در برابر شهرت و ثروت بي تفاوت بوده و به تحمل رنج براي تذهيب نفس و كسب اخلاق خوب مبادرت مي ورزد. معبد دائويسم گوچان در كوه چينگ چن شان در استان لي چو آن.
 • 3. ايجاد محيطي طبيعي. احساسات و تمايلات صاحبان باغ ها را نشان مي دهد مثل باغ هاي متعلق به دانشمندان سي چو آن. معماري چين از باستان تا معاصر- محمود حسين احمدي شلماني- ص 247
slide5

1.درب ورودی:

 • یک درب ماه مانند دارای معنایی نمادین است که بیان کننده باز شدن به درون جهانی دیگر است و لذا دارای نیروی جذب کننده جهت هدایت مردم به درون باغ نیز محسوب می گردد. (سيد ابوالقاسم سيد صدر).
 • هلال Crescent نماد خدايان نرينه و مادينه. ص 222
 • 2.تپه:
 • .در طراحي باغ چيني حتي اگر بزرگ و وسيع باشد در بدو ورود تپه اي در مقابل وجود دارد كه بدون احداث آن تمامي باغ در يك نگاه ديده و قابل درك مي شد. در اين صورت ديگر باغ آن حس راز آلود و مرموزگونه خود را از دست مي داد. (قاسم مطلبي).
 • 3.آب:
 • در طراحی منظر و باغ چینی انعکاس تصاویر در آب به منزله آرام بخشی حاصل از بازتاب روحی ناب به کار رفته است. در هر باغ چینی به گونه ای خاص برکه و یا استخری مکان یابی و استقرار یافته است که سطح آرام آن به صورت یک آیینه بر روی زمین مابین صخره ها، شن ها و علفزار ها گسترده شده تا به صورت یک آیینه عمل کند این استخر ها و برکه های پر آب به طور کلی آدمی را به سمت درون خیش هدایت کرده تا روح و ذهن انسانی را جلا بخشد. از این رو است که باغ چینی از یک سو منعکس کننده روح و ذهن انسانی است و از دیگر سو ذهن و روح او مجددا آیینه ای تمام نما از طبیعت باغ است: آیینه ای در آیینه دیگر.
slide6

4.غار:

 • بهشتی در طبیعت به صورت یک غار در اين باغ ها تجلی یافته است. این غار ها از طریق راه هایی زیر زمینی به هم پیوسته اند تا بازگو کننده اندیشه ای باشند که در تائوئیسم به معنای سفر از یک جها به جهانی دیگر باشند.
 • 5.پل:
 • پل يعني عبور از دنياي مادي به دنياي معنا. پل برزخي بين ماده و معنا است. (ستاره بركتين و بهاره حيدري).
 • در اساطير چيني راه به سوي جهان بعدي از طريق 3 پل است يكي زرين براي خدايان ديگري سيمين براي پرهيزگاران وسومي از آهن براي گناهكاراني كه به درون رود پايين فرو ميافتند وماران و سنگ هاي آهنين آن را از هم ميدرند. (جيمز هال ص 118).
 • طراحی زیر گذر ها، تونل ها و پل ها از دیگر عناصری است که جنبه ای نمادین داشته و در حقیقت بیان کننده ورود به جهانی دیگر را باز می نماید. (قاسم مطلبي).
slide7

بی شک در نهان هر ملت و هر اجتماع انسانی سه عامل مهم فرهنگ، آداب و رسوم و سنت های ریشه ای عمیق دارند؛ مخصوصاً ملت هائی که دارای تمدن کهن و قدیمی هستند. از جمله این ملت ها کشور پهناور چین است

slide8

خاک چین اصولاً رو به شرق نگاه می کند و آغوش به سوی دریا گسترده دارد. مرزهای جنوب و غرب آن را رشته کوه های صعب العبور فرا گرفته و آن را از اراضی مجاور مجزا کرده است. در شمال غربی گرچه سد کوهستانی در هم شکسته و فرو ریخته است، لیکن جلگه های بایر پهناور جای آنها را گرفته و راه ارتباطات را بریده است، حال آنکه ناحیهٔ شمال یعنی خاک منچوری به جنگل های دور قطبی وسیع محدود می شود. در واقع قسمت بزرگی از سرزمین های چین کوهستانی است.

 • ● ادبیات و هنر
 • در کشور چین دو عامل شعر و نقاشی نقش به سزائی در حرکت و جهت گیری در هنر معماری و طراحی شهر دارند.در نقاشی ها و نیز در توضیحات شعری باغ ها همواره یکی از زمینه های اصلی مورد بحث بوده و در آن به وضوح شرح شکل های عمده جامعه روستائی یا کاشانه گوشه نشینان در زیر سایه درختان روی قله کوه جائی که یک نفر می توانست زندگی کند و یک هارمونی کامل با طبیعت داشته باشد دیده می شود (این یکی از ایده های جذاب برای نقاشان و باغ سازان بود).
 • هیسی لینگ ین یکی از شاعران قرن پنجم چین در اشعاری رویائی خود باغی را این گونه توصیف کرده:من همهٔ غم های دنیا را از باغ خود تبعید کرده ام. اینجا فضائی پاک و بی آلایش است. من اینجا را در پناه کوهستان به سمت شمال، انتخاب کرده ام و پنجره های بنا به سمت جنوب باز می شوند. من به گونه ای جریان نهر را متوقف کرده ام و یک تالاب ساخته ام.من گل های رز زیبائی را در مقابل پنجره ها کاشته ام که در آن سوی آن ها در دورتر تپه های زیبا آشکارند.با توجه به شعر این شاعر می توان به مطالب بسیاری از باغ و باغ سازی پی برد.
 • مثلاً: استفاده از گل ها، برای استقرار بنا، وجود جریان نهر، دریاچه به صورت طبیعی یا مصنوعی، وجود منظر مناسب در آن سوی باغ (دید و منظر در دوردست)، کوه یا سنگ در کوهستان و در کل می توان به این مسئله اشاره کرد که باغ سازی بدین نحوه احتمالاً به عنوان یک شاخه هنری مطرح بوده است.نقاشان چینی هم شیفته ترکیب ساختارهای صخره ای بوده اند و تا حدی در دوباره سازی طبیعت به شکل سمبلیک در مینیاتورهایشان سعی داشته اند (با آوردن سنگ های روی هم، آبگیر، درختان طبیعی به خصوص سوزنی) به خاطر همین است که صخره های کوهستانی یکی از مهم ترین زمینه های هنر باغ سازی چین است.
slide9

با تجزیه و تحلیل نقاشی های چینی که مورد الهام باغ سازان است متوجه می شویم که نقاشان در جاهائی که از آب استفاده کرده اند خواسته اند به نوعی تصویر آسمان یا کوه ها و صخره های اطراف را در آن منعکس کنند.در نقاشی های چینی که به صورت طوماری که از بالا به پائین هستند در حرکتی پیچچی، راه ها نمایان می شود.

اگر تماشاگر نسبت به منظر طبیعت تصویر یکسانی داشته باشد در باغ سازی برای از بین بردن این تصویر از راه و مسیر کمک می گیرد. یعنی تماشاگر از کنار دریاچه و کوه می گذرد. از روی پل عبور می کند، از میان دیوار می گذرد و در کل ترکیب بندی های هم جنس صحنه های مجزا یا متقاطع مختلف را می بیند.

● باغ سازی

در نگاه اول، باغ سازی ظاهری بسیار ساده در جهت ایجاد نوعی ارتباط تلفیقی بین انسان و طبیعت دارد زیرا اجزاء تشکیل دهنده باغ های چینی ثابت است. بنابراین در ساختار کلی شان مشابهت ظاهری ایجاد می شود. (کوه، آبگیرها یا استخر، استفاده از درختان یکسان، عمارت های با سقف های جلو آمده و...)

بعضی از مورخان و بازدیدکنندگان اروپائی می گویند در باغ سازی چینی هیچ قانون معین و قطعی برای باغ سازی وجود ندارد که البته این در قیاس با باغ سازی اروپائی است که دارای هندسه، محورگرائی، خیابان کشی های مستقیم و طولانی، تعادل و یا قرینه سازی در ترکیب است و تمام اجزاء از فرمول خاصی شکل گرفته است.اگر بخواهیم با توجه به مفاهیم غربی و بدون توجه به مکتب و فرهنگ و فلسفه چینی دست به تجزیه و تحلیل باغ های چینی بزنیم قادر به درک باغ های چینی با جزئیات ظاهری یکسان ولی با باطنی متغیر نخواهیم بود. در واقع تصور کوچکی که چینی ها درباره باغ و منظره دارند با نوعی احترام مقدس همراه است.

● توپوگرافی

چینی ها نوعی احترام برای حیات روح و زندگی و هستی دارند که برخاسته از قوانین است، در نتیجه ارتباطی بین زندگی و زمین (عوارض سطح زمین) می بینند. آنها اعتقاد دارند که توپوگرافی سطح زمین در واقع به خاطر شکل و ابهتی که دارد دارای نیروهای رمزگونه است (نیروهای فیزیکی و معنوی) و آن را نماینده حیاط روح و زندگی می دانند.

slide10

باغ ژاپنی

سبک باغسازی در خاور دور ( چین و ژاپن) بر مبنا و اصول خاصی قرار گرفته و قدمت تاریخی به 2500 سال قبل از میلاد مسیح می رسد ، پرورش گیاهان داروئی و حفظ فضای سبز ، قرن ها مبنای فکری و منبع الهام علاقمندان به طبیعت بوده است. افکار فلسفی و مذهبی در طول تاریخ خاور دور بنوعی در هنر تاثیر نهاده است . آن چنانکه پس از ظهور بودا و آشنائی هنرمندان با عقاید و افکار فلسفی او طراحان به طبیعت نزدیکتر خود را حس کردند و نمایانگر این حالاتدر طرحهای تقلیدی آنها از طبیعت می باشد . بطور کلی باید مناظر باغها در مقیاس کوچکی از فرمهای آزاد طبیعت شکل گرفته باشد . بنابراین می توان چنین دریافت که هر آنچه در باغ و پارک به کار گرفته می شده خود مفهوم خاص و بیانگر نکته ایی از واقعیت های موجود در طبیعت بوده است و براساس خصلت و امکان بهتر زیستن ثروتمندان سبب می شد که آنها بتوانند به سهولت قسمتی از طبیعت زیبا را به ماوای خویش ببرند و از این رهگذر در اطراف قصرها و بناهای بزرگشان زیبایی هایی از طبیعت را به اشکال مختلف جمع کنند و همچنین در اطراف معابد براساس انگیزه و احترامات مذهبی ، پارکها و گلستانهایی با نهایت سلیقه ، که نشانه خلوص در آنها بود طراحی می کردند . براساس طبیعت ظریف و دقیق ژاپنی ها ، گرایش سمبلیک به گیاهان و بعلاوه خصوصیات طبیعی محیط زیست موجب پیدایش سبک و روش خاصی برای باغهای ژاپنی شد. باغهای اولیه در ژاپن بسیار ساده و از مجموعه آبگیرها ، جزیره ها و نهرها تشکیل شده بودند .گیاهان در باغهای ژاپنی اهمیت و معنای خاصی دارند ، در برخی موارد سعی شده است که بزرگی طبیعت را بر مقیاس کوچکی بنشانند این خود از ظرافت مردمی بر میخیزد که بصورت طرحها مینیاتوری (گیاهان هماهنگ شده با محیط )به وجود می آید . این توجه اختصاص به گیاهان و حفظ دایمی آنها بر مبنای داشتن طبیعت آزاد با مقیاس کوچک را در این قسمت از خاور دور خلق کرد .

slide11

در طرحهای ژاپنی به جای آنکه از تعداد زیادی گل و گیاه استفاده شود سعی بر این است که بین عوامل طبیعی که نقش سمبلیک دارند ، ارتباط عاطفی برقرار شوند و هر قسمتی از باغ نمایان گر گوشه ایی از طبیعت باشد مواردی که در احداث باغ های ژاپنی بیشتر مورد توجه می باشد اشکال مختلف سنگ هاو طرز قرار گرفتنشان ، آب ، گیاهان زینتی و ایجاد رابطه خاصی بین آنهاست

 • در باغهای ژاپنی سنگ ها نقش عمده ایی به عهده دارند در طبیعت باغهای ژاپنی ، یک سنگ کاملاً منظم و صاف به کار نمی رود بلکه اشکال نامنظم و سطوح مختلف سنگهاست که زیباهایی را ایجاد می کند که بطور کلی ژاپنی ها هر سنگی را که در باغ به کار می برند ، معنای بخصوصی برایش در نظر می گیرند. به نظر آنها سنگ ها ابدی هستند و معنای سمبلیک خود را حفظ کنند . هر سنگی به تنهایی رسالت و واقعیت مجزا از دیگر حقایق هستی است و فلسفه تجرید خود به شکلی در هریک از سمبل ها بیانگر می باشد بطور کلی در خاور دور ( چین و ژاپن ) مانند دیگر نقاط دنیا باغهااز دو دیدگاه مورد توجه بوده اند یکی بصورت پارکها و باغ های عمومی ، دیگری باغچه های کوچک برای منازل .باغ سنتی سنگی ژاپنی بر اساس ترتیب منظمی از اشیاء شکل یافته اند که هدف آن خلق منظر وفضای معمارانه است یک باغ سنگی نوعی از فضا است که ارتباط تنگاتنگی با محل قرارگیری مشاهده کننده دارد. مکانی که بازدید کننده در آن به درستی از هارمونی اشیاء می رسد. یک باغ سنگی .اما ترکیب باغ در قالب آنالیزهای ساده ای که در دنیا معمولند قابل توضیح نیست.به نظر می رسد راهبان ذن سعی در آشکار کردن زیبایی زندگی به صورتی غیر قابل درک در باغ داشته اند اما نباید فراموش کردکه هماهنگی بین عناصر طبیعی به هر حال یک قانون است که در تمام دنیا وجود دارد پس در این باغ هم قابل شناسایی است قانونی که در هندسه ی باغ باید به دنبال آن گشت.
slide14

باغ ژاپنی از باغ چینی سرچشمه گرفته است اما فلسفه بی نظیر طراحی خاص خود را توسعه داده است. باغهای ژاپنی چکیده ای از منظر طبیعی بودند که از طریق دست ورزی سنگ، گیاهان و آب،نماد فرآیندها و تمجید از طبیعت محسوب می شدند. این باغ غالبا شبیه صحنه نمایش تجلی می یافت. به طور مثال، لذت تماشایی مهتاب، مانند حساسیت چینی، در طراحی باغ ژاپنی تکامل بیشتری یافته است.نه تنها حرکت ماه در آسمان شب لذت بخش بود بلکع استقرار گیاهان گلده سفید،ماسه های سفید و سنگهای روشن در باغ،تآثیرات ماه و این تجربه را افزایش می داد.از آنجایی که کشور ژاپن جزیره می باشد،می تواند تآثیرات دیگر فرهنگها را کنترل کند و تکامل تدریجی مجزایی از اهمیت فرهنگ، که در طراحی باغ در غرب موجود نبوده است،را ایجاد کند.در سرتاسر تاریخ ژاپن، از باغ در آشکار ساختن سیمای هنری به طور مؤثر استفاده شده است.از قرن 8 تا 11 میلادی، طبقه اشرافی ژاپن باغ هایی احداث کردند که در آنها جزایر، آبشارها و کاشت طبیعی گیاهان موجود بود و منظره فراتر از باغ را با "شاککایshakkai" یا "منظره فرعی" ترکیب می کرد.دیدگاههای ساده"ذن بودیسم Zen Buddhism" در قرون 16 و 17 میلادی سبب کاهش مقیاس باغ ها گردید.گلها که به عنوان عناصر جزئی درنظر گرفته می شدند، از باغ حذف شده و درختان و درختچه های همیشه سبز که نشان از زیبایی ابدی و نه موقتی دارند، جایگزین آنها شدند.آبشارها و دریاچه ها به وسیله سنگریزه، سنگ و "خشک باغها" مشخص می شدند

طراحی کاشت ژاپنی می کوشد تا گیاهانی که در طبیعت در کنار هم یافت می شوند را با یکدیگر ترکیب کند.از ترکیب گیاهان با سواحل دریا و کوهستانها و ایجاد ترکیبات گیاهی از اقلیمهای متفاوت، پرهیز می گردد.سادگی، محدودیت و ثبات در طرحهای کاشت از طریق استفاده از گیاهان همیشه سبزی که سبب آرایش تدریجی و ظریف رنگ و فرم می گردند، نشان داده می شوند. نامتقارن بودن و گروه هایی با عناصر با تعداد فرد، مورد توجه بسیار قرار می گیرند.گیاهان در یکدیگر تداخل نمی کنندبلکه فضای کافی برای رشد به آنها داده می شود. باغ، غالبا به وسیله درختان همیشه سبز قاب بندی می گردد.

slide18

درختچه تزئینی بونسایbonsay

بن سای طبیعتی از جنس هنر و زیبایی شرقی بن سای مجموعه ای از باغبانی و هنر است که به واسطه آن گیاه با یک تغییر شکل تحمیل شده به یک مجسمه زنده تبدیل می شود. هنرمند با استفاده از مفاد زیبایی، وهمی از طبیعت را در غالب شکل مینیاتوری پدید میآورد. بنسای یک آرایش غیرطبیعی نیست بلکه در قالب یک تغییر شکل ساده، طبیعت اصلی را ذهن آدمی تداعی میکند. بن سای در اصل واژهای ژاپنی و به معنی کاشت گیاهان در گلدانهای کم عمق است . به این ترتیب که گیاه در گلدانهایی کم عمق با خاک کم و در شرایط محدود کننده از نظر رشد قرار میگیرد و با آرایش زیبا وتربیت صحیح به درختی مسن ولی کوچک تبدیل می شود. برای تحقق این هدف تمام قسمتهای گیاه اعم از ریشه ها، تنه، شاخه ها، میوه ها و گلها حایز اهمیت هستند. بونسای یا درختچه‌های مینیاتوری ژاپنی هنر پرورش درختان و گیاهانی است که در اندازهٔ کوچک ایجاد می‌شوند. فرهنگ چین و خصوصا ژاپن در خلق منظرسازی فضای سبز بر این است که کل طبیعت را یکجا به باغ منتقل کنند. نه مانند غربیها که قسمتی از طبیعت را به عنوان باغ تلقی می کنند. ژاپنیها طبیعت را دوست دارند نه فتوکپی از آن و باغسازی غربی را فتوکپی از باغ میدانند.بونسایی نوعی از باغبانی هنری است که از قدیم در چین و ژاپن به روشهای مختلف متداول بوده و هم اکنون کل جهان از این هنر با اطلاع هستند و کم و بیش آن را بطور نسبی به اجرا در می آورند. از نظر لغوی bon به معنی بشقاب، سینی یا گلدان وsaiبمعنی کشت و کار است و Bonsai را کاشت در گلدان معنی کرده اند اما نه هر گلدانی و گیاهی. پا کوتاه کردن یک درخت و کاشت در گلدان کوچک متضمن هرس و نگهداری خاص است که با هرس دیگر درختان در باغ متفاوت است.

slide19

برخی از نکات ممتاز باغ سازی چینی:ترکیب آبنماها با خشکیتمرکز در جزئیات و ریزکاریها

تمرکز در جزئیات و ریزکاریها اعوجاج مسیرها استفاده از ساختمانهای شاخص در زمین مثل کوشکهااستقرار دادن مکانهای منظره ای در داخل طرح کلی باغبکار بردن باغ برای عملکردهای متعددگوناگونی در چشم اندازهای طبیعی توانایی تحریک و تهیج

slide20

سبك باغ سازي خاور دور ( چين و ژاپن ) يكي از سبكهاي معروف باغ سازي در جهان مي باشد كه همانند سبك باغ سازي ايران در شكل گيري سبكهاي باغ سازي ساير دوره ها (خصوصا" اروپا) نقش قابل توجهي داشته است. سبك باغ سازي خاوردور (چين وژاپن) به دليل جمعيت زياد وكمبود اراضي همواره بر اساس فضاهاي كوچك وطرح هاي مينياتوري شكل گرفته است. درطراحي اين باغها همواره سعي شده است كه ازطبيعت تقليد شود و توپوگرافي وجنگلكاري طوري انجام شود كه شبيه به يك منظره طبيعي درمقياس كوچكتر باشد.

کک

کک

م

م

ک

slide21

در اين قطعه با الگو گيري و استفاده از ويژگيهاي خاص اين سبك باغ سازي، طرح باغ چين وژاپن(خاور دور) در زميني به مساحت 2.3 هكتار به اجرا در آمده است . به منظور طراحي اين قطعه ابتدا ليستي مركب از160 گونه از درختان و درختچه هاي مربوطه تهيه گرديد. سپس جهت تامين گياهان ليست مربوطه از داخل وخارج، با رعايت اصول طراحي فضاي سبز (محور، فرم ، بافت، مقياس ، رنگ ، تكرار، تنوع وتعادل ) و ويژگيهاي خاص باغهاي خاوردور (چين وژاپن ) اقدام لازم به عمل آمد. درطراحي سايت سعي شده است از سه عنصر سنگ ، آب وگياه تا حد مطلوب استفاده گردد.

;

;

;

;

;

;

slide22

-سنگ

 • دراستفاده از اين عنصرطبيعي، دقت لازم به منظور حفظ ويژگيهاي كاربردي آن درفضاهاي مختلف اعم ازچشمه ، نهر، آبشار، حاشيه درياچه وپراكنش آن درباغچه ها صورت گرفته است . بدين ترتيب تمام مسيرجريان آب ازمحل چشمه تا رسيدن نهر به درياچه ، پياده رو و حاشيه آن از سنگهاي صخره ا ي موجود با شكلهاي طبيعي پهن ،گرد، عمودي و… استفاده شده است ودرجاگذاري اين سنگها براي ايجاد مناظر زيبا درتركيب با دوعنصرآب وگياه دقت لازم به عمل آمده است
 • -آب
 • ازآنجايي كه كاربرد صحيح عنصرآب در فضاي سبز باعث افزايش زيبايي فضاهاي مربوطه مي گردد. با پيش بيني يك درياچه نسبتا" بزرگ در طرح با سيستم گردش آب از چشمه ايجاد شده بر روي تپه در قسمت شمال شرقي درياچه وجريان آب از طريق نهرساخته شده سعي شده است ازعنصرآب علاوه بر ايجاد مناظر زيبا، براي تلطيف هوا نيز بهره برداري گردد. 

کک

slide23

در ژاپن بین 4000 تا 6000 گونه گیاه می روید و از آنجا که ژاپنی ها علاقه زیادی به گل و گیاه دارند و همچنین در غذاهای ژاپنی نه تنها از میوه ها و حبوبات بلکه حتی از برخی گلها و برگها هم استفاده می شود، در فرهنگ ژاپنی برخی گیاهان دارای معانی نمادینی هستند.به عنوان مثال شکوفه های گیلاس یا ساکورا (sakura) نمایانگر زیبایی کوتاه مدت و درخت کاج یا ماتسو (matsu) نماد عمر طولانی است و wisteria با نام گل عشق یا فوجی شهرت دارد. یکی از بهترین نقاط برای رویش گل عشق ژاپنی به است. پارکی که به مساحت ۲/۸ هکتار در ژاپن قرار دارد و این گیاه زیبایی خاصی به این پارک بخشیده است.گل عشق ژاپنی یا "فوجی" درختچه ای است خزان دار با طول عمر زیاد، مقاوم و سریع الرشد (در شرایط محیطی مناسب سالی 3 متر رشد می کند) دارای برگ های متناوب و به فرم مرکب شانه ای فرد، گل هایی به رنگ سفید، آبی، ارغوانی یا بنفش که به صورت گل آویز خوشه ای قرار گرفته اند. گل آویز خوشه ای زیبایش سبب معروفیت این گیاه شده است

slide45

پارک فرهنگ چینی (کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا)

ad