sopky n.
Download
Skip this Video
Download Presentation
Sopky

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 15

Sopky - PowerPoint PPT Presentation


  • 154 Views
  • Uploaded on

Sopky. - roztavená hornina sa nazýva magma. -magma ktorá vystúpi na povrch sa nazýva láva - Roztavená hornina v magmatickom kozube sa nazýva magma. Prečo vzniká sopka ?.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Sopky' - brooks


Download Now An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide2
-roztavená hornina sa nazýva magma.

-magma ktorá vystúpi na povrch sa nazýva láva

- Roztavená hornina v magmatickom kozube sa nazýva magma

pre o vznik sopka
Prečo vzniká sopka?

Mnoho sopiek vzniká v miestach kde sa dosky pohybujú od seba, najmä na širokých chrbtoch. Sopky sa môžu vytvárať aj nad zónami prepadania, kde sa jedna doska zasúva pod druhú. Niektoré sopky vznikajú uprostred dosiek na horúcich miestach na povrchu Zeme, tzv. horúcich škvrnách. Vedci sa domnievajú, že tieto škvrny vznikajú tak, že veľmi horúca časť magmy – chochol vytryskne smerom dohora a prepáli sa k zemskému povrchu.

super sopky
Super sopky
  • Supersopky vznikajú z obrovských, prepadnutých kráterov – kalderov, s magmatickými krbmi pod sebou. Na svete je len niekoľko supersopiek, ale majú takú ničivú silu, že jediná erupcia môže zmeniť celý život na Zemi. Neporovnateľný tlak sa v magmatickom krbe vytváral tisíce rokov a potom sa uvoľnil v priebehu jedinej zničujúcej erupcie.
  • Vedci predpokladajú, že posledná supersopka vybuchla na Sumatre pred 74 000 rokmi. Myslíme, že táto erupcia rozprášila toľko popola, že zatienil slnečné svetlo asi na šesť mesiacov, čo spôsobilo pokles teploty na Zemi. To pravdepodobne spôsobilo zmenu životného prostredia na celom svete, pričom vyhynulo množstvo živých organizmov.
iv alebo m tve sopky
živé alebo mŕtve sopky
  • Sopky, ktoré vybuchujú pravidelne, sú známe ako aktívne sopky. Keď si myslíte že už sopka nikdy nevybuchne, hovoríme jej vyhasnutá. Niekedy si ľudia myslia, že je vyhasnutá, ale ona je len dočasne neaktívna, takzvaná spiaca.
druhy sopiek
Druhy sopiek
  • Tvar sopky závisí od zloženia vytekajúcej, resp. vyvrhovanej hmoty. Na hranici zemských dosiek je magma hustá a výbuchy sú prudké. Stuhnutá láva tu vytvára vysoké sopečné kužele (napr. japonská sopka Fudži). Láva je onedlho prevrstvená popolom, ktorý po ďalšej erupcii opäť mizne pod lávou. Vrstvy popola a lávy sa striedajú, preto sa kužeľ takejto sopky nazýva zložený. Štítová sopka, napr. MaunaLoa na Havaji, vzniká v oblasti rozostupujúcich sa dosiek a vyznačuje sa kupolovitým tvarom. Pyroklastický kužeľ je tvorený popolom a úlomkami stuhnutej magmy.
slide9
láva
  • ?Láva je magma, ktorá sa dostane na povrch. Stuhnutím magmy a jej kryštalizáciou vznikajú vyvreté magmatické horniny. ČO JE TO MAGMA?Magma je tavenina s teplotou 1000° C. Je zložená s oxidu, kremíka, hliníka, železa, vodnej pary a plynov. Hromadí sa v magmatickom krbe.MAGMATICKÉ (VYVRETÉ) HORNINYMagmatické horniny (angl. igneousrocks) vznikajú chladnutím a kryštalizáciou tekutého (roztaveného) horninového materiálu. Predstavujú záznamy termálnej histórie zemskej kôry. Ich pôvod je väčšinou úzko spätý s pohybom litosférických platní. Magmatická aktivita hrá významnú úlohu pri rozpínaní oceánskeho dna a formovaní novej oceánskej kôry, pri vzniku pohorí a vývoji kontinentov.Vyvreté horniny majú charakteristické štruktúry i minerálne zloženie. Kryštalizáciou jednotlivých minerálov z magmatickej taveniny vzniká sieť navzájom tesne prerastených minerálnych zŕn, ktoré nevykazujú ani znaky opracovania charakteristické pre minerálne zrná niektorých sedimentárnych hornín, ani dôkazy o tlakovom postihnutí, ktoré sú charakteristické pre štruktúry metamorfovaných hornín.Zrná, ktoré tvoria vyvreté horniny sú väčšinou silikátové minerály, ktoré kryštalizujú pri relatívne vysokých teplotách v rozsahu od 650° C do 1200° C.
magma
magma
  • Tvar sopky závisí od typu magmy, ktorú vyvrhuje. Hustá magma vytvára strmý kužeľ, zatiaľ čo z tekutejšej, riedkej magmy vznikajú ploché sopky.
pemza
pemza

Keď láva obsahujúca bublinky plynov stvrdne, utvorí sa pemza, hornina prešpikovaná drobnými dieročkami. Vďaka nim je taká ľahká, že ako jediná hornina pláva na vode.

pompeje
Pompeje
  • Pompeje boli rímske mesto v blízkosti Neapola. Keď v r. 79 n. l. vybuchla blízka sopka Vezuv, mesto bolo zavalené hrubou vrstvou popola a tisíce ľudí sa udusili. Táto pokrývka však mesto konzervovala a zachovala v neporušenej podobe až dodnes. Objaviteľom Pompejí sa naskytol pohľad na takmer nedotknuté mesto, kde ostali pozostatky obyvateľov a zvierat tak, ako tu žili pred takmer 2000 rokmi.
ad