slide1
Download
Skip this Video
Download Presentation
Nos Aurores Boréales

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 29

Nos Aurores Boréales - PowerPoint PPT Presentation


  • 113 Views
  • Uploaded on

Musique de: Carmina Burana. Composé par: Carl Orff , en 1936 Executé par: L’orchestre Symphonique de Boston. Nos Aurores Boréales. فجرهای شمالی ما.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Nos Aurores Boréales' - brac


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide1
Musique de: Carmina Burana

Composé par: Carl Orff, en 1936

Executé par: L’orchestre Symphonique de Boston

Nos Aurores Boréales

فجرهای شمالی ما

slide9
از زمانی که منظومه شمسی به وجود آمده تا کنون فجر شمالی و یا جنوبی وجود داشته است. (Aurores Australe) (Aurores Boréales)پدیده های شگفت انگیزی در سیاره زمین به وجود آورده که سبب ثعجب همگان بوده است.و این پدیده ها مربوط به فعالیت بشرنمی باشند و برعکس تابع فعالیت خورشید و میدان مغناطیسی زمین اند. تا 70 سال پیش بشر فکر می کرد که این فجر ها مربوط به انعکاس نور خورشید بر روی یخهای قطبهای زمین است ولی امروزه مشخص شده که در واقع منبع این فجر ها اثر طوفانهای خورشید بر روی زمین می باشند.سطح بسیار آشفته و طوفانی خورشید ذرات اتمی را در فضا پراکنده می کند (پروتون و الکترون).مادامیکه طوفانهای خورشیدی آغاز می شوند مقادیر بی نهایت زیادی ازاین ذرات درفضا و درهمه ی جهات پراکنده می گردد بخش اندکی ازآنها به سوی جوزمین روی می آورند.پروتونها والکترون ها ملکولهای ازت واکسیژن موجود در جورا تحریک می کنند،این ملکولها برای دفع تحریک از خود انرژی دریافت شده را به صورت نور از خود بیرون می دهند بنابراین ملکولهای جو نور از خود بیرون می دهند. (این همان اتفاقی است که در داخل یک لامپ نئونی انجام می گیرد) نورهای منتشره از ملکولهای تحریک شده ازت و اکسیژن برحسب دامنه تحریکی آنها رنگهای متفاتی از خود منتشر می کنند و زیبایی این فجرها مربوط به انتشار این رنگهای گوناگون است.در کلیشه های بعد دلیل طوفانهای خورشیدی را می آوریم.
slide15
چرا فجر قطبی به وجود می آید؟

مادامیکه ذرات الکترون با بار منفی و پروتون با بار مثبت وارد در جو زمین می شوند تحت تأثیر میدان مغناطیسی زمین قرار گرفته و مجبور به گرایش به سوی قطبهای زمین می شوند.در قطب شمال فجر شمالی و در قطب جنوب فجر جنوبی پدید می آیند همانطور که در شکل مقابل مشاهده می شود.فجرها شبیه باند بیضوی شکلی هستند که در فاصله 700 متری از قطب جغرافیایی زمین انتشار می یابند.شدت و یا ضعف آنها در ارتباط مستقیم با طوفانهای خورشیدی است، هر قدر طوفان شدید تر باشد این فجرها گسترده تر و نورانی ترند و هر قدر شدت طوفان کمتر باشد رنگ و شدت این فجر ها کمتر است .دلیل این طوفانها را در کلیشه های بعدی می آوریم.

slide23
در واقع خورشید یک بمب هیدروژنی است که هزاران میلیون باربزرگتر از قوی ترین بمب هیدروژنی است که بشر ساخته.دمای سطحی خورشید در حدود 6000 درجه سانتیگرا و حال آنکه دمای درونی آن از میلیونها درجه تجاوز می کند.در اثر دمای بینهایت زیاد درونی الکترونها از اتمهای هیدروژن جدا شده اند این حالت از ماده را پلاسما گویند.در این حالت هسته های اتم هیدروژن که همان پروتونها می باشند به شدت به یکدیگر اصابت کرده گاه گاهی دو پروتون در هم فرومی روند و یکی از پروتونها بار مثبت خود را به صورت الکترون مثبت از دست می دهد و تبدیل به نوترون می گردد و هسته حاصل را ایزوتوپ سنگین هیدروژن گویند و نام آن دوتریم می باشد در اثر اصابت یک یا دو پروتون دیگر به دوتریم هسته اتم هلیم به وجود می آید که شامل 2 پروتون و دو نوترن است.این پدیده را گداخت هسته ای گویند و همان واکنشی است که درون بمب هیدروژنی اتغاق می افتد.در اثر این گداخت دما بالا میرود و انفجارات وحشت ناکی در درون خورشیر صورت می گیرد که خوشبختان صدای انفجار در خلاء انتشار نمی یابد و گرنه از صدای انفجارات خورشید زندگی بر روی زمین غیر ممکن می شد. طوفانهای خورشیدی مربوط به همین انفجارات است که پلاسما ( پروتون و الکترون با دمای بسیار بالا ) را با سرعتی نزدیک به سرعت نور به شدت به فضای بین سیارات و حتی تا ستارگان دور دست می فرستد. بخشی که به سوی زمین می تابد همانطور که گفتیم در اثر میدان مغناطیسی زمین به سوی قطبهای زمین رانده می شوند و فجر قطبی را به وجود می آورند.
slide29
پایان

متن از علی افضل صمدی

ad