decimal word problems n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Decimal Word Problems PowerPoint Presentation
Download Presentation
Decimal Word Problems

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 7

Decimal Word Problems - PowerPoint PPT Presentation


  • 294 Views
  • Uploaded on

Decimal Word Problems. Edwin needs to go shopping to buy new clothes. He buys a total of eight shirts for $64.85. What was the cost of each shirt? I know the… ___number of items bought ___price per item ___total price Which operation?.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Decimal Word Problems' - borna


Download Now An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide2

Edwin needs to go shopping to buy new clothes. He buys a total of eight shirts for $64.85. What was the cost of each shirt?

I know the…

___number of items bought

___price per item

___total price

Which operation?

slide3

On another trip to the store, Edwin buys pants. He buys 13 pairs of pants for $13.25 each. How much does he pay?

I know the…

___number of items bought

___price per item

___total price

What operation?

slide4

Joey finds toy reindeer on sale at the toy store. Joey can buy seven reindeer for $12.50. Joey does not want to buy all seven, so he needs to know how much each reindeer costs individually.

I know the…

___number of items bought

___price per item

___total price

What operation?

slide5

Joey decided he wants to purchase more than seven reindeer! He wants to buy twenty-four reindeer! How much will Joey pay for his reindeer?

I know the…

___number of items bought

___price per item

___total price

What operation?

slide6

At the grocery store, Mrs. Hallman buys cupcakes for the class. Each cupcake is $0.85. Mrs. Hallman buys 28 cupcakes. How much does Mrs. Hallman spend?

I know the…

___number of items bought

___price per item

___total price

What operation?

slide7

At the same store, Mrs. Hallman sees a box of eighteen cupcakes for $10.90. How much is each cupcake individually? Which is a better deal: to buy them separately or in the box?

I know the…

___number of items bought

___price per item

___total price

What operation?