ba ariya g den yol ok ali maktan ge mez n.
Download
Skip this Video
Download Presentation
BAŞARIYA GİDEN YOL ÇOK ÇALIŞMAKTAN GEÇMEZ

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 34

BAŞARIYA GİDEN YOL ÇOK ÇALIŞMAKTAN GEÇMEZ - PowerPoint PPT Presentation


  • 182 Views
  • Uploaded on

BAŞARIYA GİDEN YOL ÇOK ÇALIŞMAKTAN GEÇMEZ. Amaçlar, motivasyon için temel oluşturur, davranışları yönlendirir.   Öğrencinin kendisine ait bir sebebi yoksa, yeterince verimli çalışması imkansızdır.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'BAŞARIYA GİDEN YOL ÇOK ÇALIŞMAKTAN GEÇMEZ' - booth


Download Now An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide2

Amaçlar, motivasyon için temel oluşturur, davranışları yönlendirir.   Öğrencinin kendisine ait bir sebebi yoksa, yeterince verimli çalışması imkansızdır.

slide3

Zamanı kontrol etmek, hayatı kontrol etmektir.Prensip sahibi bir insan olarak, ne pahasına olursa olsun hazırladığınız planı hayata geçirmeye çalışın. Unutmayınız ki; başarılı insanların prensipleri, başarısız insanların da mazeretleri vardır

slide4

Her insan amacına ulaşamayabilir, fakat amaçlarına ulaşanlar mutlaka amaçlarına inanan, amaçları doğrultusunda mücadele eden ve onun şartlarını yerine getirenler arasından çıkar. “Büyük insanlar, büyük insan olmak isteyen insanların arasından çıkar”.

slide5

Yale Üniversitesi son sınıf öğrencileri üzerinde yapılan bir ankette, katılanlardan sadece %3’ü mezun olduktan sonra yapacağı iş üzerinde net bir fikir beyan etmiştir. %97’si ise yapacağı iş ile ilgili bir fikir belirtmeyip bunun için mezun olmayı beklemeyi uygun görmüştür.

slide6

20 yıl sonra aynı öğrencilerle yapılan görüşme sonucunda, %3’lük öğrencinin aylık gelirinin %97’lik öğrencinin gelirinden daha fazla olduğu(!) görülmüştür.

slide7

Başarı; çok çalışmayla değil,etkiliçalışmayla elde edilir. Bu da öğrencinin iyi dinlenmesi ve dengeli beslenmesiyle; müziğe, spora, sanat ve edebiyata, arkadaş ve yakınlarına zaman ayırabilmesiyle gerçekleşebilir.

slide8

Bilinçli olarak düşünülen her düşünce, bilinçaltını etkiler ve bu etki, düşüncedeki güç ve arzunun derecesine bağlı olarak eyleme dönüşür.Düşünebildiğiniz, inanabildiğiniz ve güvenle bekleyebildiğiniz her şey mutlaka gerçekleşir.

slide9

Başarınızın garantisi ve mutlak şartı, sınav kapısından içeri girmezden önce beş keztekrar yapmış olarak girmektir. Düzenli tekrarlar yapan biri çalışırken hafızasındaki geniş bilgi birikimi sayesinde yeni bilgileri daha kolay özümser.

slide10

Düzenli tekrarların en önemli özelliği öğrenme, düşünme ve hatırlama konusundaki birikim sağlayıcı etkisidir.Düzenli tekrarlar, yuvarlanan kartopu gibi, yeni bilgileri çok daha kolay çözümleyerek bilgiyi arttırır

nsan rendiklerinin 50 sini ilk 20 dakika i inde unutur lk 24 saat i inde de yakla k 70 ini unutur
İnsan öğrendiklerinin %50’sini ilk 20dakika içinde unutur. İlk 24 saat içinde de yaklaşık %70’ini unutur.
slide13

İLK TEKRAR: 30-40 dakikalık bir öğrenme seansı sonunda yapılmalı ve 10 dk. sürmelidir. Bu, öğrenilen bilginin 24 saat hatırlanmasını sağlar.İKİNCİ TEKRAR: 24 saat sonra yapılır ve 5-10 dk. sürer. Bu kısa tekrar, bilgilerin bir hafta süreyle saklanmasını sağlar.

slide14

ÜÇÜNCÜ TEKRAR: Öğrendikten bir hafta sonra yapılır ve bu tekrar da bilginin bir ay süreyle saklanmasını sağlarDÖRDÜNCÜ TEKRAR: Öğrenmeden yaklaşık bir ay sonra yapılır ve bu da bilginin çok daha uzun süre saklanmasını sağlar.

slide15

Ayrıca, yatmadan önce 15-20 dakikalık özgün çalışılan konular tekrar edilir ve sabahleyin de 15-20 dk. tekrar edilirse, çalışılan konu uzun süre hatırlanır.

slide16

Uyku ve öğrenme üzerinde yapılan en son araştırmalar, rüyalı uyku sırasında salgılanan bazı hormonların, yeni öğrenilmiş bilgileri pekiştirdiğini ortaya koymuştur..

slide17

Böylece insan doğası, gece yatmadan önce yapılan kısa tekrarla, yeni öğrenilen bilginin hafızada yerleşmesi konusunda mükemmel bir imkan sunmaktadır

slide19

Not tutma, aktif katılımı sağlar ve unutmayı önler. İyi not tutmanın şartı, uygunmalzemeyle sınıfa gelme ve kısaltmalar kullanmaktır. Notların yeniden yazılması zaman kaybı değildir. Bu işlem bilginin hafızada pekişmesi açısından son derece yararlıdır.

okuman n 20 si okuduktan sonra dinlemenin 40 okuyup dinledikten sonra yazman n 60 hat rda kal r
Okumanın %20’si, okuduktan sonra dinlemenin %40’ı , okuyup dinledikten sonra yazmanın %60’ı hatırda kalır.
slide21

Not alırken dinleme etkin olmalı, anlaşılmayan her nokta öğretmene sorulmalı ve ancak konu öğrenildikten sonra akılda kalanlar kendi ifadelerimizleyazılmalıdır.

slide22

Bilimsel araştırmalar ortaya koymuştur ki, kaygının arttırılması öğrenme motivasyonunu yükseltmez, tam aksine biyokimyasal düzeyde beyinde öğrenmeyi güçleştiren etkenlerin ortaya çıkmasına yol açar.

slide23

Gerginlik ve kaygı sırasında beden kimyasında mevcut olan fazla miktarda adrenalin, öğrenme işlemi için gerekli protein zincirlerinin kurulmasını engeller.

slide24

Düzenli fizik egzersiz, adrenalinin kullanılarak tüketilmesini sağladığı için kaygıyı azaltır ve dolayısıyla öğrenmeye elverişli bir zemin hazırlar. Fizik egzersiz sırasında ortaya çıkan duygusal boşalma ve rahatlığın, kaygıda azalmanın, zihin ve kas gevşemesinin sebebi budur.

slide25
Çalışmaya başlamak veya sürdürmekte güçlük çekenler bir arkadaş grubuyla yapacakları programı uygulayabilirlerse verimleri artar.
slide26

ÖSS sınav sorularının zorluk derecesiZorluk derecesiTestteki oranı1. Çok kolay %102. Kolay %203. Normal %404. Zor %205. Çok zor %10

slide27

Yukarıdaki dağılıma bakıldığında, öğrencinin kendisini daha iyi bulduğu alandan başlaması, ilk turda soruların %70’ine ulaşabileceğini görürüz.Bu nedenle zor ve karmaşık sorulara gereksiz zaman ayırmayın. Unutmayınız ki, çok zor ve çok kolay soruların size sağlayacağı değer aynıdır.

slide28

Her insanda iyi geliştirilmek şartıyla kendisini başarıya götürecek kabiliyetler mevcuttur. Şu halde yapılacak iş, oturup başarısızlık ihtimallerini düşünerek yıkılmak değil kabiliyetleri geliştirmektir. Herkesin ruhunda uyandırılmayı bekleyen bir dev yatar. Bu dev iyiliğe de yarar, fenalığı da. Asıl hüner, bu devi faydalı işlerde kullanabilmektir.

slide32

Tüm dünyada beş altı milyar insan varken, sizin on beş milyar taraftarınız varsa, yapamayacağınız hiç şey yoktur. Ancak bu on beş milyar taraftarın hepsinin yanınızda olması gerekir. Yarısı karşı tarafı destekliyorsa işiniz zor demektir. Hele hele tümü sizi yuhalıyorsa asla başarıyı düşünemezsiniz.