slide1 l.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
4 grudnia Barbórka PowerPoint Presentation
Download Presentation
4 grudnia Barbórka

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 19

4 grudnia Barbórka - PowerPoint PPT Presentation


  • 532 Views
  • Uploaded on

4 grudnia Barbórka. Zwyczaje i tradycje górnicze Ewa Łopatka. Barbórka (inna pisownia Barburka ) to tradycyjne święto górnicze obchodzone 4 grudnia , w dniu św. Barbary , patronki górników. Święta Barbara .

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about '4 grudnia Barbórka' - betty_james


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide1

4 grudnia

Barbórka

Zwyczaje i tradycje górnicze

Ewa Łopatka

slide2
Barbórka (inna pisownia Barburka) to tradycyjne świętogórnicze obchodzone 4 grudnia, w dniu św. Barbary, patronki górników.
wi ta barbara
Święta Barbara

Według legendy Barbara była nadzwyczajnej urody córką bogatego poganina w Bitynii (leżącej w północnej części Azji Mniejszej).

Barbara przyjęła chrzest, złożyła ślub czystości. Gdy ojciec dowiedział się o tym stał się prześladowcą córki. Zamknął ją w wieży, głodził i oskarżył ją. Barbara straciła życie.

slide4
O korzyściach płynących z nabożnego stosunku do Patronki doskonale wiedzą górnicy, którym święta Barbara daje poczucie bezpieczeństwa nie tylko w czasie pracy, ale również podczas powrotnej drogi do domu.
slide5
W tradycji górniczej Barbórka rozpoczyna się poranną uroczystą mszą w kościele.

Następnie orkiestra górnicza maszeruje grając m.in. swój hymn w osiedlach zamieszkanych przez górników oraz pod domami dyrekcji.

Odbywają się uroczyste akademie oraz spotkania.

g rniczy str j
górnik w mundurze uroczystym

inżynier górniczyw płaszczu górniczym

Górniczy strój
slide7

czako (czapka z pióropuszem)Pióropusz to miotełka z ptasich piór, którągórnik wymiatał drobny gruz z otworów strzałowych, nosił ją zatkniętą przy czapce.Obecnie kolory pióropusza oznaczają: zielony — członek nadzoru, biały — sztygara, czarny — zwykłego górnika, czerwony — członka orkiestry górniczej

slide8
Górnicza szpada obecnie jest odznaką honorową dla wyróżniających się górników. Wywodzi się ona z broni używanej przez średniowiecznych poszukiwaczy złota, którym służyła do obrony.
g rnicze god o
Górnicze godło

Godło stanowią:

  • perlik- młot żelazny, który nie ma wystającego górą końca trzonka
  • żelazko -klin żelaznyna trzonku
barwami g rniczymi s czer i ziele
Barwami górniczymi są czerń i zieleń

Czerń symbolizuje ciemności podziemia.

Zieleń symbolizuje uczucia pracującego górnika, tęskniącego do przyrody i światła.

zwyczaje g rnicze
Zwyczaje górnicze

Nowi adepci przyjmowani są uroczyście do braci górniczej zwyczajem wywodzącym się ze średniowiecza. Najpierw odbywa się ślubowanie, następnie ma miejsce symboliczny skok przez skórę, którą trzyma dwóch seniorów stanu górniczego.

slide12
Potem adept uderzony jest szpadą po ramieniu przez "Lisa majora", który następnie przypasowuje górnikowi skórę i od tej chwili jest przyjęty do stanu górniczego.
slide13
HYMN GÓRNICZY

Niech żyje nam Górniczy Stan    bisGórniczy Stan niech żyje nam Czyż nie słyszysz dzwonka z naszej wieżyI dźwięk kilofa, który wzywa nasHej do szybu niech z nas każdy bieżySzczęść nam Boże zaśpiewamy wraz Boć synowi podziemnych czarnych światówKażdy chętnie poda swą dłońNiech żyje nam Górniczy Stan    bisGórniczy Stan niech żyje nam Gdy nareszcie góry się zachwiejąI wrócim bracia do światłości bramWejdziemy wszyscy z tą błogą nadziejąŻe słodka miłość wzruszy serca nam Boć synowi podziemnych czarnych światówKażdy chętnie poda swą dłońNiech żyje nam Górniczy Stan   bisGórniczy Stan niech żyje nam 

slide14

Duchy kopalńDuchy ziemne zamieszkiwały kopalnie kruszców i były ich strażnikami, stąd w Polsce przyjęła się dla nich nazwa skarbników.Duchy te były bardzo zawzięte na tych, co łamali prawa podziemnego świata. Wyrażały się one zakazami gwizdania, śpiewania i w ogóle hałasowania pod ziemią, przeklinania, zasypiania na dole, a także znęcania się nad pracującymi tam końmi.

slide15
Skarbnik występował zwykle z fajką, a gdy zażądał ognia, nie wolno mu go było podać ręką, bo skarbnik mógł ją urwać. Nie znosił bezpośredniego zetknięcia z ludzkim ciałem. Ogień należało mu podać na łopacie lub na rękojeści kilofa. Często skarbnik nie ukazywał się wcale. Jego obecność poznawało się po odgłosach kucia w głębi ściany.

Czasami przybierał postać myszy. Ucieczka tych gryzoni w stronę szybu zwiastowała jakieś nieszczęście, pożar lub zawał.

slide16
Skarbnik czasami pojawiał

się pod postacią człowieka.

Wówczas był ubrany w mundur i miał laskę

sztygarską. Nie pozdrawiał on górników, jak

to zwykli byli czyniąc między sobą. To milczące

zjawienie miało być jedną z oznak, po których

można go było rozpoznać. Tak było przynajmniej

na Górnym Śląsku, bo w innych regionach miewał

on inne pod tym względem obyczaje.

bibliografia
Bibliografia

http://barburka.republika.pl/strona.html

M.Berowska, M. Grądzka: Bajarz polski. Warszawa, 2002.