Pembe kod
Download
1 / 30

PEMBE KOD - PowerPoint PPT Presentation


 • 251 Views
 • Uploaded on

PEMBE KOD. . PEMBE KOD.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'PEMBE KOD' - berit


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

Pembe kod1
PEMBE KOD

 • Hastanemizde, yeni doğan, bebek ve çocuk hastalarımızın güvenliğinin sağlanması konusunda yürütülen tüm diğer uygulamalara rağmen, herhangi bir şekilde bebek ya da çocukların güvenliğinden şüphe duyulması ve kaçırılmasının tespit edilmesi durumunda, acil müdahale yöntemlerini belirleyerek, önlenmesini sağlamaktır.


Sorumlular
SORUMLULAR

 • Bu talimatın uygulanmasından, başhekimlik, hastane müdürlüğü, hemşirelik hizmetleri yönetimi, teknik hizmetler amirliği, hastane güvenlik amirliği ve olayın olduğu servis çalışanları sorumludur. Mesai saatleri dışında gece müdürü, nöbetçi/supervisor hemşire, olayın olduğu servis çalışanları, nöbetçi güvenlik görevlileri, nöbetçi teknik hizmetler personelini sorumluluğu devralır.


Pembe kod

“Hasta Kimliğinin Doğrulanması Talimatı” nda belirtildiği şekilde; doğumdan hemen sonra anne ve bebeğe seri numaraları aynı olan ve kimlik bilgilerini içeren bebeğin cinsiyetine göre erkekse mavi, kız ise pembe olacak şekilde hasta kol bandı takılır ve bantların, bebek hastaneden taburcu olana kadar anne ve bebekte kalması sağlanır.


Pembe kod
Bebek dostu hastane kavramı çerçevesinde; bebeğin, mümkün olduğunca anne yanında kalmasına özen gösterilir.


Pembe kod
Çocuk hastaların yattığı servislerin giriş-çıkışları kontrollüdür. Serviste çalışan tüm personel yaka kartlarını takar


Pembe kod

Anne yanında bulunan bebek ve çocukların sadece hastane yaka kartı bulunan personel tarafından odadan çıkartılabileceği, hemşire/sorumlu hemşire tarafından sözlü olarak bebeğin ailesine iletilir

 • . Yatan tüm bebekli/ çocuklu annelere, bebek güvenliği ile ilgili bilgi vermek amacıyla sorumlu hemşire tarafından “Bebek Güvenliği Ebeveyn Bilgilendirme Formu” verilir ve okuyup, imzalanması sağlanır.


Hastanenin baz alanlar ve asans rler muhtelif yerlere yerle tirilmi kameralar ile izlenmektedir
Hastanenin bazı alanları ve asansörler muhtelif yerlere yerleştirilmiş kameralar ile izlenmektedir.

 • Giriş ve çıkış alanlarındaki monitörlerin pozisyonu kişilerin yüzleri tespit edilebilecek şekilde ayarlanmıştır ve kamera kayıtları 15 gün boyunca arşivlenmektedir.


Bebek ocuk bilgileri gizli tutulur ve ailenin izni olmadan kimse ile payla lmaz
Bebek/çocuk bilgileri gizli tutulur ve ailenin izni olmadan kimse ile paylaşılmaz.

 • Ebeveynleri ayrı olan veya ailevi sorunları olduğuna dair bilgi alınan bebekler/çocuklar servise kabul edilirken hekimi tarafından hastane güvenlik birimi uyarılır ve hasta odası olarak mümkünse hemşire deskine yakın bir yer seçilir.


Pembe kod
Bebek/çocuk hastaların tetkik için transferi hastanın doktoru, hemşiresi veya yardımcı personel eşliğinde sağlanmaktadır.

 • Bebeklerin bölümler arası transferi ve anne yanından alınması aileye tanıtılan hemşire tarafından yalnızca babycode ( bebek yatağı ) ile yapılır, kucakta bebek transferi yapılmaz!


Pembe kod

Servise hasta ziyaretine gelen ziyaretçi, oda numarası sorarak hastayı ziyaret etmek isterse; derhal hemşire ve/veya servis sekreteri tarafından ziyaret edeceği hastanın adı-soyadı sorularak teyit edildikten sonra kabul edilir.

 • Şüpheli bir durumda kimlik doğrulanması için hemşire veya yardımcı personel eşlik eder.


Pembe kod

Nöbet teslimlerinde, bilgi paylaşımı yapılan hastalar, hasta odasında ve yerinde görülerek teslim alınır ve yeni gelenler yaka kartı takılı olarak kendilerini tanıtırlar.


Pembe kod

Yenidoğan hasta odasında ve yerinde görülerek teslim alınır ve yeni gelenler yaka kartı takılı olarak kendilerini Yoğun Bakım’ da yatan bebekler, “Yenidoğan Yoğun Bakım Bilgilendirme ve Taburculuk Formu”imzalandıktan sonra ailesine teslim edilir.


Pembe kod anonsu verilmesi ve duyurulmas
Pembe Kod Anonsu Verilmesi ve Duyurulması hasta odasında ve yerinde görülerek teslim alınır ve yeni gelenler yaka kartı takılı olarak kendilerini


Pembe kod

Hastane içinde ve bahçesinde herhangi bir birimde, hasta odasında ve yerinde görülerek teslim alınır ve yeni gelenler yaka kartı takılı olarak kendilerini yenidoğan, bebek veya çocuk kaybının tespit edilmesi veya şüphe edilmesi durumunda, olayı fark eden personel tarafından derhal (en geç iki dakika içinde) 3333no’lu Güvenlik telefonu aranarak pembe kod anonsu yapılması zorunludur


Pembe kod

Bebek veya çocuk kaçırılmasından emin olunamadı, sadece şüphe edildiği durumlarda tespiti yapan ya da kendisine haber verilen olayın olduğu servis çalışanları, öncelikle kaçırılan alan içinde hızlıca bir gözden geçirme yapar.

 • Bu konuda gecikmez ve çocuk ya da bebeği göremedi ise derhal 3333’ü arar ve “……… servisi pembe kod veya …..…… (kat, poliklinik, hastane bahçesi) pembe kod” diyerekpembe kod bilgisini verir.

  • Pembe kod anonsunu alan güvenlik görevlisi güvenlik personellerinin telsizlerine ve hastanenin ilgili birimlerindeki anons sistemine “……… servisi pembe kod veya …..…… (kat, poliklinik, hastane bahçesi) pembe kod” duyurusunu geçer. Anons sırasında Kesinlikle kaçırılma ifadesi kullanılmaz.


Pembe kod

Hastanemizde çocuk kaçırılmalarında devreye girmek üzere Pembe Kod ekibi oluşturulmuştur. Pembe kod ekibi anonsu duyar duymaz olay yerine gelir ve durumu kontrol altına alır. Ekip aşağıdaki kişilerden oluşmaktadır:


Pembe kod

Pembe Kod anonsu yapıldıktan sonra pembe kod ekibi tarafından öncelikle ilgili kliniğin, servisin ya da katın daha sonra binanın tüm kapıları kapatılır ve pembe kod bitene kadar giriş ve çıkışlar engellenir.

 • Ayrıca tüm hastane çalışanları da pembe kod anonsunu duydukları andan itibaren kendilerine en yakın çıkış kapılarını kontrol etmek ve giriş çıkışları engellemekle yükümlüdür.


Pembe kod

Pembe kod tarafından öncelikle ilgili kliniğin, servisin ya da katın daha sonra binanın tüm kapıları kapatılır ve pembe kod bitene verildikten sonra kaçırılan/ kayıp çocuğun eşkal bilgileri pembe kod ekibince tespit edilir ve hızlıca kayıp bebek/çocuğun bulunabilmesi için çalışmalar başlatılır.


Pembe kod

Hemşirelik Hizmetleri Yöneticisi/ Süpervizör Hemşire’ nin ya da Hastane Müdürü/ Gece Müdürü’ nün güvenliği arayarak Pembe kod bitmiştir anonsunu duyurması ile beraber kapılardan giriş ve çıkışlar serbest hale getirilir.


Servis poliklinik sorumlu hem iresi
Servis/Poliklinik Sorumlu Hemşiresi

 • Güvenlik görevlisi gelinceye kadar, servis sorumlu hemşiresi, servisin veya bulunduğu birimin ana giriş ve çıkış kapısını kapatarak, bu kapıdan giriş çıkışı engellemek üzere serviste görevlendirme yapar. Görevlendirilen kişi veya kişiler asansör, merdiven, yangın giriş ve çıkışlarını kontrol altında tutar. Gerekirse ekibinden de yardım alarak en olası bölgeleri kontrol eder.


Servis poliklinik sorumlu hem iresi1
Servis/Poliklinik Sorumlu Hemşiresi

 • Aileye destek verir ve uygulamalar hakkında bilgi verir.

 • Bebek/çocuk teşhisi için (eğer bir yerde çocuk veya bebek bulunduğu ihbarı gelirse ) gerektiğinde ihbar gelen bölümlere gider.

 • Güvenlik görevlisi ilgili alana ulaştığında görevini devreder.

 • Mesai saatleri dışında servis sorumlu hemşiresinin yerine servis nöbetçi hemşiresi vekalet eder.


Hem irelik hizmetleri y neticisi ekip lideri
Hemşirelik Hizmetleri Yöneticisi ( Ekip Lideri )

 • Hastaları, çalışanları ve ziyaretçileri telaşlandırmadan yanında büyük çanta, bebek/çocuk olan veya hamile olan tüm şahısları klinik/ bina içinde bir odaya yönlendirir

  • Güvenlik görevlisi gelinceye kadar, ilgili servis/klinik ya da binanın giriş ve çıkışlarını durduracak önlemleri alır ve ana girişlerin kapatılması ve kontrolünü yapar.

  • Şüpheli durum ve şahısları en yakın güvenlik görevlisine bildirir.

  • “Pembe Kod Kayıt Formu” ve “Olay Bildirim Formu” nu doldurup imzaladıktan sonra Kalite Koordinatörü’ne iletmekten sorumludur.

  • Mesai saatleri dışında pembe kod’daki görevlerini supervisor hemşire yerine getirir.


G venlik amiri ve g venlik g revlisi
Güvenlik Amiri ve Güvenlik Görevlisi

 • Güvenlik amiri/ görevlisi kod duyurusunu aldıktan sonra derhal olay yerine gidip gerekli ilk müdahaleleri yapar.


Pembe kod

Güvenlik amiri/ görevlisi hemşirelik hizmetleri yöneticisi tarafından odada toplanan, şüpheli tüm şahısları kontrol eder, gerekirse tek tek arama yapar.


Pembe kod

Monitör başında görevli güvenlik görevlisi giriş-çıkışları izlemek ve şüpheli kişiyi takip edip telsizle bildirmek için monitör başında kalır.


Pembe kod
Güvenlik amiri/ görevlisi en kısa zamanda 155 – Polis giriş-çıkışları izlemek ve şüpheli kişiyi takip edip telsizle bildirmek için monitör başında kalır.İMDAT’ı arayarak bilgi verir ve şüpheli şahıs veya şahısları polise teslim eder.

 • Mesai saatleri dışında güvenlik amiri/ görevlisi yerine, nöbetçi güvenlik görevlisi vekalet eder.


Pembe kod
Teknik Servis sorumlusu/ görevlisi anonsu aldıktan sonra, ilgili bölümdeki tüm asansörlerin kullanımını engeller.


Pembe kod

Teknik servis sorumlusu/ görevlisi güvenlik görevlisinden ve teknik servisten tüm kapıların anahtarlarını alarak ihtiyaca göre kapıların kapatılmasını ( ya da açılmasını ), manyetik kartla açılan kapıların tamamen kapatılmasını sağlayarak giriş çıkışların kontrol altına alınmasını sağlar

 • Yangın çıkışlarının kapılarının kontrol altında tutulmasına yardımcı olur.

 • Mesai saatleri dışında nöbetçi teknik servis sorumlusu/ görevlisi pembe kodda ki görevlerini yerine getirir.


Hastane m d r gece m d r
Hastane Müdürü / Gece Müdürü ve teknik servisten tüm kapıların anahtarlarını alarak ihtiyaca göre kapıların kapatılmasını ( ya da açılmasını ), manyetik kartla açılan kapıların tamamen kapatılmasını sağlayarak giriş çıkışların

 • Pembe kod verildiği andan itibaren tüm denetim ve koordinasyondan sorumludur.

 • Hemşirelik Hizmetleri Yöneticisi ile beraber pembe kodun kaldırılma kararını verir ve anons sistemi ile duyurulmasını sağlar.