slide1
Download
Skip this Video
Download Presentation
Strefa śródziemnomorska

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 16

Strefa śródziemnomorska - PowerPoint PPT Presentation


  • 284 Views
  • Uploaded on

Jeśli chcesz dowiedzieć się o klimacie, roślinach, zwierzętach, występowaniu tej strefy zapraszamy do oglądania. Strefa śródziemnomorska.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Strefa śródziemnomorska' - benson


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide1
Jeśli chcesz dowiedzieć się o klimacie, roślinach, zwierzętach, występowaniu tej strefy zapraszamy do oglądania.Strefa śródziemnomorska
klimat strefy r dziemnomorskiej
W strefie śródziemnomorskiej występują dwie pory roku: gorące i suche lato, oraz ciepła i wilgotna zima. Latem nad Morze Śródziemne napływa ciepłe i suche powietrze zwrotnikowe znad Sahary. Jest wtedy sucho i upalnie. Zimą wilgotne powietrze z zachodu przynosi opady deszczu, a w górach – śniegu. Zima jest bardzo łagodna i temperatura nie spada poniżej 0 °C. Często mówi się, że „klimat morza śródziemnego kształtowany jest przez oddech Atlantyku i Sahary”.Klimat strefy śródziemnomorskiej
slide4
Średnia temperatura najcieplejszego miesiąca wynosi około 25ºC, natomiast najchłodniejszego około 10ºC. Największe opady deszczu występują od listopada do kwietnia. Opady występują głównie w półroczu chłodnym na zachodzie, w kierunku wschodnim ich ilość maleje. Parowanie wód morskich wynosi ok. 115 tys. dm3.
rejony wyst powanie klimatu r dziemnomorskiego
* Kalifornia

* Basen Morza Śródziemnego(: Hiszpania, Francja, Monako, Włochy, Malta, Słowenia, Chorwacja, Czarnogóra, Albania, Grecja, Bośnia i Hercegowina, Turcja, Cypr, Syria, Autonomia Palestyńska, Liban, Izrael, Egipt, Libia, Tunezja, Algieria i Maroko.)

* Południowe wybrzeża Republiki Południowej Afryki (między innymi miasto Kapsztad)

* Południowo - zachodnie wybrzeża Australii (między innymi miasta Adelajda oraz Perth)

* Skrawek wybrzeża środkowego Chile

* Południe Krymu

Rejony występowanie klimatu śródziemnomorskiego
szata ro linna
makia- formacja krzewów z pojedynczymi drzewami, bardzo zwarta, osiąga nawet do 2 m, występuje w niej np.:

· mirt

· oleander

· chróścina jagodna ( drzewo poziomkowe)

· laur szlachetny

· liczne pnącza

· jałowce

· wrzość

· skarlałe drzewa np.: dęby

Szata roślinna
charakterystyka ro lin
Mirt - Gęste, wiecznie zielone krzewy z małymi, pojedynczymi, ciemnozielonymi liśćmi i drobnymi, białymi, gwiazdkowatymi kwiatami. Owocem jest jagoda.

Oleander - rodzaj krzewów lub drzew należący do rodziny toinowatych. Przedstawiciele (dwa gatunki) występują w stanie dzikim na obszarze śródziemnomorskim, podzwrotnikowym: Azja, Japonia, często przy wysychających korytach strumieni.

Laur szlachetny – gatunek krzewu należący do rodziny wawrzynowatych (Lauraceae). Występuje w stanie dzikim na obszarze śródziemnomorskim aż do południowych Alp, jednak jest uprawiany także w krajach południowej Europy, Afryce i obu Amerykach.Wiecznie zielony krzew lub drzewo. Może osiągać wysokość ponad 10 m i wiek powyżej 100 lat

Lawenda – rodzaj roślin z rodziny jasnotowatych. Porasta obszar śródziemnomorski od Wysp Kanaryjskich po Indie. Obejmuje ok. 30 gatunków.

Charakterystyka roślin

Spis treści

fauna strefy r dziemnomorskiej
Fauna śródziemnomorska ma charakter pośredni między palearktyczna a zwrotnikową. Bardzo liczne są tu gady: żółwie lądowe (grecki) i morskie (zielony, karetta, szylkretowy), obrączkowce, węże (żmije, połozy, malpolon, ślepucha robakowata) i jaszczurki (kameleon, agama hardun, gekony, murówki, scynki). Spośród ssaków warto wspomnieć o: magocie, muflonie, danielu, żenecie, manguście, perewizce, jeżozwierzu, myszy kolczastej, nietoperzu. Liczne ptaki drapieżne: sępy, orzełek południowy, raróg górski i śpiewające: pokrzewki, cierlik, flaming.Fauna strefy śródziemnomorskiej
charakterystyka zwierz t
Obrączkowce - Charakteryzują się ciałem o niemal takiej samej grubości na całej jego długości; kształtu robakowatego, wydłużonego, z charakterystycznymi łuskami ułożonymi w obręcze; głowa klinowata, oczy ukryte pod zrośniętymi powiekami, otwory nosowe ułożone ku tyłowi, w większości beznogie. Prowadzą podziemny tryb życia.

Gekony - najbogatsza w gatunki rodzina małych i średniej wielkości jaszczurek.Gekony są gadami o najbardziej prymitywnej wśród jaszczurek budowie. Są też popularnymi wśród terrarystów zwierzętami domowymi.

Daniel – gatunek ssaka z rodziny jeleniowatych o wyglądzie i trybie życia podobnym do jelenia szlachetnego. Pochodzi z Azji Mniejszej

Mysz kolczasta – gatunek ssaka z rodziny myszowatych.Długość głowy i tułowia od 9,4 do 12,8 cm, ogona od 9 do 12 cm. Masa ciała od 40 do 85 g. Bardzo charakterystyczne dla tego gatunku są kolczaste włosy na grzbiecie, mogące się stroszyć i nadające zwierzęciu oryginalny wygląd

Raróg górski - ptak z rodziny sokołowatych występujący w południowo-wschodniej Europie, Afryce i częściowo w Azji.

Charakterystyka zwierząt

Spis treści

krajobraz
Krajobraz śródziemnomorski zna już większość z nas. Są to krajobrazy Włoch. Hiszpanii, Grecji. Klimat charakteryzuje się gorącym i suchym latem. Zima jest wilgotna (obfite opady deszczu), lecz temperatura zwykle nie spada poniżej zera.

Dominują plantacje winorośli i ogrody oliwne.

To zdjęcie pochodzi z Włoch--->

Krajobraz

Spis treści

gospodarka
- żeglarstwo

- handel zagraniczny (owoce, ryby, ropa naftowa, gaz ziemny)

- floty handlowe

- przemysł, transport

- szlaki tranzytowe, np.: Kanał Sueski

- turystyka (Majorka, Ibiza, Baleary, Rzym, Sycylia, Grecja, Tunezja, Egipt, Francuska Riviera

- rolnictwo (dużo drzew i krzewów owocowych, mało zbóż, owoce)

- produkcja win

- uprawa lawendy, ze względu na olejek eteryczny używany do produkcji kosmetyków

Gospodarka
ad