przypowie ci n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
PRZYPOWIEŚCI PowerPoint Presentation
Download Presentation
PRZYPOWIEŚCI

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 15

PRZYPOWIEŚCI - PowerPoint PPT Presentation


 • 234 Views
 • Uploaded on

PRZYPOWIEŚCI. Katarzyna Tomczyk i Natalia Olszewska kl. III b . CZYM JEST PRZYPOWIEŚĆ?.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'PRZYPOWIEŚCI' - belden


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
przypowie ci

PRZYPOWIEŚCI

Katarzyna Tomczyk i Natalia Olszewska kl. III b

czym jest przypowie
CZYM JEST PRZYPOWIEŚĆ?
 • Przypowieść(parabola) - gatunek literatury moralistyczno-dydaktycznej, którego cechy formalne (schematyzm fabuły, uproszczona konstrukcja postaci, obiektywny narrator, selekcja realiów) służą właściwemu odczytaniu alegorycznego lub symbolicznego znaczenia przedstawionego świata, przekazaniu prawdy moralnej. Posługuje się narracją, w której postacie i zdarzenia pełnią rolę nosicieli i zarazem przykładów prawd uniwersalnych.
slide4
Treść
 • Przypowieść o miłosiernym Samarytaninie (Łk 10, 30-37)
 • Pewien człowiek szedł z Jeruzalem do Jerycha i został napadnięty przez zbójców, którzy nie tylko go okradli, ale też zadali rany i prawie umierającego zostawili na drodze. Przechodził tamtędy kapłan, zobaczył leżącego i poszedł dalej. Tak samo postąpił lewita (niższy kapłan żydowski). Trzeci był Samarytanin. Dodać należy, iż Samarytanie byli mieszkańcami Samarii, krainy leżącej na południe od Galilei i uważani byli przez Żydów za zdrajców i odstępców. Samarytanin wzruszył się losem nieszczęśnika, opatrzył jego rany, wsadził na bydlę, zawiózł do gospody i pielęgnował aż do następnego dnia. Później dał gospodarzowi dwa denary, by ten zajął się cierpiącym. Na końcu przypowieści Jezus rzekł:

Idź, i ty czyń podobnie.

znaczenie uniwersalne
Znaczenie uniwersalne
 • Jezus uczy, że każdy człowiek ma wybór i w określonej sytuacji może różnie się zachować. Można wybrać postawę nienawiści i czynić jak zbójcy, można być obojętnym jak kapłan i lewita, a można również wybrać miłość i dobro jak Samarytanin. Naturalnie tylko ostatnia postawa jest godna naśladowania i będzie nagrodzona na Sądzie Ostatecznym, bo przecież wszyscy ludzie zasługują na wsparcie, współczucie i pomoc.
w sp czesny s amarytanin
WSPÓŁCZESNY SAMARYTANIN

Współczesny Samarytanin powinien :

-pomagać ludziom biednym i niepełnosprawnym

-nie być mściwym

-umieć poradzić sobie w trudnych sytuacjach

-nie ranić innych

-cenić ludzi nad pieniądze

-kochać bliźniego

slide7

Każdy z nas może zostać samarytaninem. Musimy tylko bardzo tego chcieć i przestrzegać wcześniej wymienionych cech dobrego człowieka. Uważamy, że w dzisiejszych czasach jest to bardzo trudne, ponieważ musimy zmagać się z wieloma przeszkodami. Często ludzie, dzielą innych na kolor skóry, wyznanie, stan majątkowy. Zamiast człowieka, widzą świat, którym jest otoczony. Zapominają, że wszyscy jesteśmy tacy sami.

slide10
treść
 • To przypowieść o siewcy, który wyszedł na pole i zaczął siać. Część ziaren padła na drogę, ale nadleciały ptaki i wydziobały je. Inne ziarna padły na miejsca skaliste, gdzie nie było wystarczająco dużo gleby, by zapuściły korzenie. Dlatego gdy wyrosły, szybko spaliło je słońce. Kolejne padły między ciernie, a te zdusiły rośliny. I w końcu część ziaren padła na ziemię żyzną i wydała plon.
znacznie uniwersalne
Znacznie uniwersalne
 • Chrystus w tej przypowieści symbolizuje siewcę, którego nauka (ziarna) trafia na mniej lub bardziej podatny grunt (gotowość ludzi do słuchania nauk bożych). Pierwsza grupa ludzi (ziarno rozsypane na drodze i wyjedzone przez ptaki) to ci, którzy słuchają słów Boga, ale ich nie rozumieją. Druga grupa (skalisty grunt) odnosi się do ludzi, którzy może i mają dobre chęci, ale zbyt mało w nich wytrwałości i wiary. Dlatego słowo boże nie zakorzeni się na stałe w ich sercach. Ciernie są natomiast w przypowieści metaforą pokus i rozkoszy, którym ulega część ludzi. Rozumieją oni nauki Chrystusa, pewnie nawet starają się żyć zgodnie z nimi, ale nie mogą oprzeć się życiowym przyjemnościom i tu również nauki się nie zakorzenią. Urodzajna gleba to symbol tych, którzy są otwarci na naukę, słuchają słowa bożego i starają się żyć zgodnie z nim. Te słowa będą przekazywać następnym pokoleniom i dlatego ziarno wyda plon nawet stokrotny. Jezus mówi:

Kto ma uszy, niechaj słucha!

wsp czesne ciernie
Współczesne ciernie

Dzisiejszymi przeszkodami mogą być:

-komputer

-telewizja

-znajomi

-używki

wsp cze ni siewcy
Współcześni siewcy
 • Oprócz Chrześcijańskiego znaczenia można odebrać tą przypowieść w różnych sytuacjach. Siewcą może być nauczyciel, który na każdej lekcji próbuje przekazać swoją wiedzę lub rodzice proszący o pomoc.
bibliografia
Bibliografia:
 • www.google.pl
 • www.wikipedia.pl
 • www.polskina5.pl