bohumil mat j ek
Download
Skip this Video
Download Presentation
Bohumil Matějíček

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 7

Bohumil Matějíček - PowerPoint PPT Presentation


  • 168 Views
  • Uploaded on

Bohumil Matějíček. Osobnosti Chyšecka.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Bohumil Matějíček' - baylee


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
bohumil mat j ek

Bohumil Matějíček

Osobnosti Chyšecka

slide2
Akademický malíř Bohumil Matějíček se narodil 9.6.1925 v Plechově u Tábora a zemřel 13.2.1998 v Příbrami. V roce 1943 vystudoval Grafickou státní školu v Praze. V letech 1945-1950 působil na Akademii výtvarných umění v Praze (od roku 1946 třídní mistr u prof. Vlastimila Rady). V letech 1950-1951 strávil ,,čestný rok“ na Akademii u prof. V. Pukla. V roce 1951 se stal členem pražského uměleckého spolku Umělecká beseda a Svazu československých výtvarných umělců v Praze.
  • Vlastní výstavy měl v roce 1961 v Aši a v roce 1975 v Praze v Galerii ,,Nová síň“, ale i v zahraničí. Účastnil se mezinárodních sympozií (společně se svou ženou) v Jugoslávii, Polsku a Finsku. Bohumil Matějíček maloval hlavně v Praze, kde žil, v jižních Čechách, ale také na svých studijních cestách v zahraničí, například v Bulharsku, Jugoslávii, Itálii, Francii, NDR atd. Zabýval se také restaurátorstvím starých fresek a sgrafit (např. renesanční sgrafity v zámku Nelahozeves).
slide3
Restauroval radnici v Sedlčanech. Nezapomenutelným pro nás zůstane obraz dívky s lučním kvítím na fasádě chyšeckého kulturního domu, který dodnes zdobí jeho průčelí. Rád maloval krajinu. Chutnaly mu škvarky.

Ukázka díla B. Matějíčka

slide5
Marie Šťastná se narodila v roce 1920 v Ivanovicích a zemřela v roce 2000. V letech 1945-1950 studovala na Akademii výtvarných umění v Praze (třídní mistr prof. Vlastimil Rada).V letech 1950-1951 zažila ,,čestný rok“ na Akademii u prof. Vladimíra Silovského. V roce 1951 se stala členkou pražského uměleckého spolku ,,Umělecká beseda“ a Svazu československých výtvarných umělců v Praze. V roce 1976 dostala cenu Ministerstva kultury v Praze. Vlastní výstavy měla v roce 1961 v Praze (Bulharské kulturní centrum), v roce 1961 v Aši, v roce 1976 v Praze, v roce 1976 ve Strakonicích (Hradní galerie).
  • Účastnila se skupinových výstav v tuzemsku a v zahraničí, sympozií v Rumunsku, Polsku, Bulharsku, Jugoslávii, NDR, NSR, Itálii, Francii, Řecku, Rakousku, Belgii a Holandsku. Marie Šťastná tvořila v jižních Čechách, na Moravě, na Slovensku, ale především v Praze, kde žila.
slide6
V Podchyšské Lhotě měli manželé Matějíčkovi chalupu. Zdejší krajinu zobrazili na mnoha obrazech. Měli dva syny. Jeden syn je fotograf. Druhý, Jiří Matějíček, stejně jako rodiče, akademický malíř a restaurátor. V Podchyšské Lhotě tráví svůj volný čas se svou ženou a dětmi. Zůstal tak věrný tomuto kraji od dětství, kdy sem jezdil se svými rodiči. Restauroval orloj na Staroměstském náměstí v Praze a bude restaurovat fresky v chyšeckém kostele sv. Prokopa.

Ukázka díla M. Šťastné Matějíčkové

konec

konec

Prameny:

BilderBöhmenvon Marie Šťastná und Bohumil Matějíček, rok vydání 1975

Chyšecká kronika 2007

ad