1 / 17

# 7 x 0.25 = £1.75

7 x 0.25 = £1.75. 1.75 + 7.84 + 22.02 = 31.61. 2 x 3.92 = £7.84. 3 x 7.34 = £22.02. 31.61. 4 x 0.71 = £2.84. 10 - 2.84 = 7.16. 7.16. 210. 0.08. 20 – 6.30 = 13.70. 13.70 - 1.60 = 12.10. 10% of 14 = 1.40. 14 - 1.40 = 12.60. No cannot buy a souvenir 12.60&gt;12.10. +7. +7. +7. +7. 46.

## 7 x 0.25 = £1.75

E N D

### Presentation Transcript

1. 7 x 0.25 = £1.75 1.75 + 7.84 + 22.02 = 31.61 2 x 3.92 = £7.84 3 x 7.34 = £22.02 31.61 4 x 0.71 = £2.84 10 - 2.84 = 7.16 7.16

2. 210 0.08

3. 20 – 6.30 = 13.70 13.70 - 1.60 = 12.10 10% of 14 = 1.40 14 - 1.40 = 12.60 No cannot buy a souvenir 12.60>12.10 +7 +7 +7 +7 46 39 3 x 11 - 13 47 20 3 x 20 - 13

4. 10 19 16 6 16 51 69 -73

5. impossible even-chance likely 1.5 - 2 1.2 x 1.5 1.8 Between 1.8m to 2m

6. Front ½base x height 6 x 5 = 30cm2 Back 6 x 5 = 30cm2 ½base x height Bottom 12 x 3 = 36cm2 base x height 13 x 3 = 39cm2 Top base x height 5 x 3 = 15cm2 base x height Side 30 + 360 + 36 +39 + 15 = 150 150 cm2

7. 0.46 4530 3 1254 3.81575………… 84.10 + 6.30 = 90.40 Swimming - £4.50 x 8 = £36 8 90.40 – 36 = 54.40 54.40 ÷ 6.80 = 8 Swimming - £4.50 x 8 = £36 Badminton - £6.80 x 6 = £40.80 36 + £40.80 = £76.80 Don’t buy the pass £76.80<£84.10

8. x + x + 30o + x – 18o = 180o 3x + 12o = 180o -12 -12 3x = 168o ÷3 ÷3 x = 56o 56

9. No, “lots” does not give a specific time and is not a numerical answer This is a leading question Is Splash Time a good place to go swimming? Yes No Biased because most people are at work or school

10. 515 + 408 + 1130 + 515 + 660 + 602 + 555 + 515 + 982 + 520 + 440 11 Mean = 622 408, 440 , 515, 515, 515, 520, 555, 602, 660, 982, 1130 Median = 520 Ben is correct 5s + 15 b (2 + a) 10x + 2y

11. Rotation, 90o cw around (0,3) Reflection in y = -1 Translation -7 -2

12. mp x frequency Mid point 47 =235 5 x 47 5 15 x 16 =240 65 15 =675 25 x 27 25 =350 35 35 x 10 =1500 0<s≤10 10<s≤20 100 + 1 = 50.5th number 2 1500 100 15 -b -b c – b = ax ÷ a ÷ a c – b = x a

13. Ellipse A = π x 5 x 9 4 = 35.34291………..m2 Pond 2 x 2 = 4m2 35.34291 - 4 = 31.34291….. 32 x 20.60 = 659.20 659.20

14. 12 ÷ 8 = 1.5 1.5 x 20g = 30g chocolate chips 1.20 ÷ 30g = 0.04p each 0.04p + 0.002 = 0.042p 25g x 0.042p = 1.05 1.05

15. area of a ¼circle = πr2 4 area of a triangle = ½b x h π x 122 4 =113.097335………cm2 =72cm2 ½ x 12 x 12 113.097335 - 72 41.1 Perimeterof ¼ a circle = π x d + r + r 4 π x 24 + 12 + 12 4 42.8

16. x2 – (5 xx) + 6 52 – (5 x5) + 6 25 – 25 + 6 = 6 42 – (5 x4) + 6 2 12 6 16 – 20 + 6 = 2 -12 – (5 x-1) + 6 x 1 – -5 + 6 = 12 x x x x x x 0.4 4.5

More Related