Udov tance tane n port
Download
1 / 15

- PowerPoint PPT Presentation


  • 145 Views
  • Uploaded on

Ľudové tance Tanečný šport. Obsah. Ľudové tance : Valčík Poľka Tanečný šport Zdroje. Valčík. Valčík je hudobná forma, ako aj párový spoločenský tanec v 3/4 takte a rýchlom tempe, ktorý sa tancuje na tento rytmus.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about '' - bailey


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
Udov tance tane n port

Ľudové tanceTanečný šport


Obsah
Obsah

Ľudové tance : Valčík

Poľka

Tanečný šport

Zdroje


Val k
Valčík

Valčík je hudobná forma, ako aj párový spoločenský tanec v 3/4 takte a rýchlom tempe, ktorý sa tancuje na tento rytmus.

Predchodcom valčíka je hornorakúsky dedinský tanec, ktorý počas 18. storočia rozšírili do Viedne potulní muzikanti. Na prelome 18. a 19. storočia sa už značne rozšíril v podnikoch viedenského predmestia. Pôvodne vyvolával pobúrenie (pri menuete sa partneri dotýkali len špičkami prstov, vo valčíku sa „objímali“). Napriek tomu sa mu vďaka masovej popularite podarilo presadiť sa. Na rozdiel od menuetu sa dal veľmi ľahko naučiť a aspoň spočiatku ho bolo ľahké aj komponovať. Bol preto veľmi vhodný pre viedenské publikum, ktoré sa chcelo baviť, ale nemalo pritom chuť ani čas učiť sa komplikované dvorné tance.


Udov tance tane n port

K popularite valčíka prispeli aj poprední hudobní skladatelia, hlavne Ludwig van Beethoven, Fryderyk Chopin, Franz Schubert, alebo Karl Maria Weber, ktorí začiatkom 19. storočia povýšili valčík zo sedliackeho tanca na hudobnú formu. Takto preniesli valčík z vidieka do koncertných siení. Skladby však neboli určené na tanec, ale len na počúvanie.

Napriek pomerne prísnemu absolutizmu

tej doby, Habsburgovci kultúre a zábave

v celku priali. Na Viedenskom kongrese

v roku 1814 bol valčík oficiálne akceptovaný.

Druhy valčíka: viedenský

anglický

francúzsky


Po ka
Poľka skladatelia, hlavne Ludwig van Beethoven, Fryderyk Chopin, Franz Schubert, alebo Karl Maria Weber, ktorí začiatkom 19. storočia povýšili valčík zo sedliackeho tanca na hudobnú formu. Takto preniesli valčík z vidieka do koncertných siení. Skladby však neboli určené na tanec, ale len na počúvanie.

Poľka je tanec v rýchlom 2/4 rytme. Vznikol v Prahe asi v roku 1847 a takmer okamžite sa rozšíril všade po Európe. V tomto procese sa stratili jeho špecifické české vlastnosti a stal sa populárnym poľským salónovým tancom. Johann Strauss napísal slávnu Pizzicato polku, i mnoho iných skladateľov ovplyvnila.


Tane n port
Tanečný šport skladatelia, hlavne Ludwig van Beethoven, Fryderyk Chopin, Franz Schubert, alebo Karl Maria Weber, ktorí začiatkom 19. storočia povýšili valčík zo sedliackeho tanca na hudobnú formu. Takto preniesli valčík z vidieka do koncertných siení. Skladby však neboli určené na tanec, ale len na počúvanie.

Tanečný šport, v minulosti nazývaný (súťažný) spoločenský tanec, je spojením elegancie, ladnosti, kultúry a krásy pohybu tanečného páru so sférou športu, kde často v náročných fyzických a psychických podmienkach s presnými pravidlami, systémom a hodnotením tanečných súťaží predvádzajú tanečné páry dokonalé choreografie, vyjadrujú hudbu a ich pocity pohybom a vytvárajú nezabudnuteľnú tanečnú atmosféru.

  Súťažné spoločenské tance sa delia na dve základné skupiny:

• štandardné tance

• latinsko-americké tance


Tandardn tance
Štandardné tance skladatelia, hlavne Ludwig van Beethoven, Fryderyk Chopin, Franz Schubert, alebo Karl Maria Weber, ktorí začiatkom 19. storočia povýšili valčík zo sedliackeho tanca na hudobnú formu. Takto preniesli valčík z vidieka do koncertných siení. Skladby však neboli určené na tanec, ale len na počúvanie.

Waltz : Hovorí sa, že svoju životnú púť začal ako starý rakúsky a juhonemecký ľudový tanec. Súčasný waltz sa rozvinul začiatkom 20. storočia a má 30 taktov za minútu.

Viedenský valčík je postupový, kolový tanec v 3/4 takte alebo skôr v 3/8 takte, dôraz je kladený na prvú dobu. Tento tanec sa tancuje v páre, a to tak, že jeden z páru vždy uhýba druhému, ktorý ide dopredu a počas prvého kroku otočí celý pár.

Quickstep je dynamický tanec založený na chôdzi a postupovej premene, ktorý nenásilne sleduje hudbu vo štvorštvrťovom takte. Rovnako ako waltz používa pre základné figúry diagonálne vzorce. Typická je svieža hudba, prekvapujúce kroky a dobrá bezstarostná nálada.

Slowfox sa často označuje ako najťažší štandardný tanec. Tento tanec je založený na , rovnováhe pohybu a rytmu. Rytmus má 4/4 a 30 taktov za minútu.


Udov tance tane n port

Tango skladatelia, hlavne Ludwig van Beethoven, Fryderyk Chopin, Franz Schubert, alebo Karl Maria Weber, ktorí začiatkom 19. storočia povýšili valčík zo sedliackeho tanca na hudobnú formu. Takto preniesli valčík z vidieka do koncertných siení. Skladby však neboli určené na tanec, ale len na počúvanie., tanec, ktorý si generácie tanečníkov odovzdávali z pokolenia na pokolenie, sa zrodil v slumoch a biednych uličkách Argentíny. Viac ako storočie bol pokladaný za priveľmi hriešny pre spoločenské sály. Začiatkom 19. storočia sa po istých zmenách a úpravách stal v Európe veľmi obľúbený a módny.

Waltz

Quickstep


Udov tance tane n port

Slowfox skladatelia, hlavne Ludwig van Beethoven, Fryderyk Chopin, Franz Schubert, alebo Karl Maria Weber, ktorí začiatkom 19. storočia povýšili valčík zo sedliackeho tanca na hudobnú formu. Takto preniesli valčík z vidieka do koncertných siení. Skladby však neboli určené na tanec, ale len na počúvanie.

Tango


Latinskoamerick tance
Latinskoamerické tance skladatelia, hlavne Ludwig van Beethoven, Fryderyk Chopin, Franz Schubert, alebo Karl Maria Weber, ktorí začiatkom 19. storočia povýšili valčík zo sedliackeho tanca na hudobnú formu. Takto preniesli valčík z vidieka do koncertných siení. Skladby však neboli určené na tanec, ale len na počúvanie.

Čača: Pochádza z Kuby, vznikla z rumby po jej ovplyvnení džezom. Základom tanca je postupová premena (tri „spojené“ kroky). Názov čačača vznikol údajne podľa zvuku, ktorý vydávajú topánky tanečníkov pri tancovaní postupovej premeny. Čača má asi 25 základných figúr a nespočetné množstvo zostáv a variácií.

Rumba je pomalá, romantická, nežná, plná citov. Je to najzmyselnejší latinskoamerický tanec, a pre mnohých tanečníkov aj najobľúbenejší. Právom je prezývaná „tanec lásky“, pretože partneri si hľadia hlboko do očí. Rumba rozpráva príbeh zvodnej ženy, ktorá sa pokúša privábiť jej vyvoleného muža.

Samba je tanec pochádzajúci z Brazílie. Pre tento tanec je typický tzv. sambový pohup a pohyby panvou. V súčasnosti existuje veľmi veľa verzií samby, ktoré sa líšia rytmom, tempom a náladou.


Udov tance tane n port

Salsa skladatelia, hlavne Ludwig van Beethoven, Fryderyk Chopin, Franz Schubert, alebo Karl Maria Weber, ktorí začiatkom 19. storočia povýšili valčík zo sedliackeho tanca na hudobnú formu. Takto preniesli valčík z vidieka do koncertných siení. Skladby však neboli určené na tanec, ale len na počúvanie. je dynamický a veľmi rytmický tanec. Salsa, pohupujúce boky, multikulturálna zmes šťastných, usmievajúcich sa tvárí, to je tanec, ktorý sa objavil v 60-tych rokov v New Yorku. Je to tiež tzv. tanec ulice, kde každý tanečník dáva do tanca kúsok svojho srdca. Nie sú tu žiadne pevné pravidlá, i keď sa vytvorili určité figúry.

Mambo je latinský tanec kubánskeho pôvodu, ktorý korešponduje s hudbou mambo. Rytmicky sa podobá na pomalšiu rumbu, avšak krokové variácie bývajú komplexnejšie.

Merengue je veselý, živý tanec plný radosti a farieb, tak ako aj jeho hudba. Či tancujú rôzne figúry a otočky, držia sa vždy aspoň za jednu ruku.

Bachata je romantický tanec plný vášne, ktorý pochádza z Dominikánskej republiky. Bachata sa tancuje na párty a po dynamickom tanci Salsa, je to príjemný oddych.


Udov tance tane n port

Cumbia skladatelia, hlavne Ludwig van Beethoven, Fryderyk Chopin, Franz Schubert, alebo Karl Maria Weber, ktorí začiatkom 19. storočia povýšili valčík zo sedliackeho tanca na hudobnú formu. Takto preniesli valčík z vidieka do koncertných siení. Skladby však neboli určené na tanec, ale len na počúvanie.: Romantický tanec, vyjadruje život kolumbijských otrokov po práci na plantážach. Je to národný tanec Kolumbie.

Bolero je španielsky ľudový tanec.

Rumba

Čača


Udov tance tane n port

Mambo skladatelia, hlavne Ludwig van Beethoven, Fryderyk Chopin, Franz Schubert, alebo Karl Maria Weber, ktorí začiatkom 19. storočia povýšili valčík zo sedliackeho tanca na hudobnú formu. Takto preniesli valčík z vidieka do koncertných siení. Skladby však neboli určené na tanec, ale len na počúvanie.

Samba

Salsa


Udov tance tane n port

Bolero skladatelia, hlavne Ludwig van Beethoven, Fryderyk Chopin, Franz Schubert, alebo Karl Maria Weber, ktorí začiatkom 19. storočia povýšili valčík zo sedliackeho tanca na hudobnú formu. Takto preniesli valčík z vidieka do koncertných siení. Skladby však neboli určené na tanec, ale len na počúvanie.

Bachata


Zdroje
Zdroje skladatelia, hlavne Ludwig van Beethoven, Fryderyk Chopin, Franz Schubert, alebo Karl Maria Weber, ktorí začiatkom 19. storočia povýšili valčík zo sedliackeho tanca na hudobnú formu. Takto preniesli valčík z vidieka do koncertných siení. Skladby však neboli určené na tanec, ale len na počúvanie.

http://www.skalica.sk/skalican/pages/pripravka_soubory/image002.jpg

http://static.flickr.com/122/276148910_b3dcaf5424_o.jpg

http://sk.wikipedia.org/wiki/Val%C4%8D%C3%ADk

http://www.dancetour.szm.com/new_page_2.htm

http://goldenlantern.files.wordpress.com/2009/02/waltz2.jpg

www.salsatango.com/images/tango.jpg

http://sundanceacademy.sk/webtest/index.php?zobraz=ehtml&idmenu=80

http://sk.wikipedia.org/wiki/Anglick%C3%BD_val%C4%8D%C3%ADk

http://azenlapom.hu/teszt/newspic/slowfox1.jpg

http://i.idnes.cz/07/013/cl/JUP18b594_caca4.jpg

http://sk.wikipedia.org/wiki/Viedensk%C3%BD_val%C4%8D%C3%ADk

http://sk.wikipedia.org/wiki/Quickstep

www.rbg.ul.schule-bw.de/.../rumba01.jpg

www.dancing-latin.com/images/bolero2.jpg

www.bachatatango.com/images/Bachata_Tango_1.gif

http://sk.wikipedia.org/wiki/Slowfox

http://sk.wikipedia.org/wiki/Tango_(tanec)

http://sk.wikipedia.org/wiki/%C4%8Ca%C4%8Da

http://sk.wikipedia.org/wiki/Rumba

http://sk.wikipedia.org/wiki/Samba

www.trsam.sk/tanec/salsa/

http://www.tanec.euforion.sk/index.php?module=pagemaster&PAGE_user_op=view_page&PAGE_id=28&MMN_position=41:41

http://elgrupocubanita.wordpress.com/latinskoamericke-tance/merengue/

http://www.trsam.sk/tanec/bachata/

http://people.fm.uniba.sk/stranska/program.htm