patnos beled ye ba kanli i sosyal yardim ler m d rl 2014 yili faal yetler n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
PATNOS BELEDİYE BAŞKANLIĞI SOSYAL YARDIM İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ 2014 YILI FAALİYETLERİ PowerPoint Presentation
Download Presentation
PATNOS BELEDİYE BAŞKANLIĞI SOSYAL YARDIM İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ 2014 YILI FAALİYETLERİ

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 12

PATNOS BELEDİYE BAŞKANLIĞI SOSYAL YARDIM İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ 2014 YILI FAALİYETLERİ - PowerPoint PPT Presentation


  • 178 Views
  • Uploaded on

PATNOS BELEDİYE BAŞKANLIĞI SOSYAL YARDIM İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ 2014 YILI FAALİYETLERİ. SOSYAL YARDIM İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ. GÖREV VE YETKİ ALANLARI.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'PATNOS BELEDİYE BAŞKANLIĞI SOSYAL YARDIM İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ 2014 YILI FAALİYETLERİ' - bachyen-nguyen


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
patnos beled ye ba kanli i sosyal yardim ler m d rl 2014 yili faal yetler
PATNOS BELEDİYE BAŞKANLIĞI

SOSYAL YARDIM İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ

2014 YILI FAALİYETLERİ

sosyal yardim ler m d rl
SOSYAL YARDIM İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ

GÖREV VE YETKİ ALANLARI

 Kartal sınırları içerisinde ikamet eden ihtiyaç sahibi vatandaşlara ve asker ailelerine Kanun ve yönetmelik çerçevesinde ayni ve nakdi yardım yapmak.

 Engellilere ve ailelerine engelli hakları ile ilgili danışmanlık hizmeti vermek ve ayni yardım (hasta bezi, engelli aracı ve engellilere ulaşım hizmeti) yapmak.

 Engelli maaşı, evde bakım ücreti, İETT beyaz kart ve başbakanlık özürlü kimlik kartı başvurularıyla ilgili yönlendirme hizmetlerini yürütmek,

Engelli hakları konusunda engelli yurttaşlarımızın ve ailelerinin bilinçlendirilmesine yönelik çalışmalar yapmak,

 Hayırsever vatandaşların bağışladığı her türlü giysi ve ev eşyasının ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza ulaştırılmasında köprü görevini yürütmek.

Kadınların yaşam içinde karşılaştıkları sorunları aşmalarında onların yanında yer almak, destek olmak, gerekli kurumlara yönlendirmek , güçlenmelerini sağlamak, hukuki ve psikolojik alanlarda destek vermek, çocuklarıyla ilgili sorunlar için çözüm yolları aramak, şiddete maruz kalan kadınlarımızın sığınma evlerine yerleştirmek ve kadın sığınma evlerinden ayrılanların kendi hayatlarını idame ettirebilmesi için sosyal ve psikolojik destek sağlamak.

1 yardim sandi i kom syonu ali malari

SOSYAL YARDIM İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ

1) YARDIM SANDIĞI KOMİSYONU ÇALIŞMALARI

YARDIM SANDIĞI ŞEFLİĞİ

İlçemiz sınırları içerisinde ikamet eden ihtiyaç sahibi ailelere ayni ve nakdi yardım yapılmakta ve diğer sosyal sorunların çözümüne yardımcı olunmaktadır. 2010 yılı içerisinde müracaat eden 2.259 kişiden 1.912 vatandaşımıza toplam 1.369.325 TL para yardımı yapılmıştır.

Yardım Sandığı Komisyonu

Müracaat eden vatandaşlarla

görüşmeler yapılması

slide4

SOSYAL YARDIM İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ

2) ASKER AİLESİ YARDIM ÇALIŞMALARI

Kartal İlçesinde ikamet eden ihtiyaç sahibi vatandaşlara 4109 sayılı kanun gereği Belediyemiz bütçesinden 2010 yılı içerisinde 391 asker ailesine yardım yapılmıştır.

Asker ailesi yardım müracaatına gelen vatandaşlarla görüşmeler

slide5

SOSYAL YARDIM İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ

SOSYAL HİZMETLER ŞEFLİĞİ

  • Gönül Çarşısı Çalışmaları

Hayırsever vatandaşların verdiği her türlü giyim, ev eşyası ve ev tekstili gibi malzemeleri alarak ihtiyaç sahiplerine verilmektedir.

Vatandaş ile belediye arasında işbirliği yapılarak ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza okul kıyafet yardımı ve erzak yardımı yapıldı.

engell ler koord nasyon efl

SOSYAL YARDIM İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ

ENGELLİLER KOORDİNASYON ŞEFLİĞİ

İlçemizde yaşayan engelli vatandaşlarımızın ve ailelerinin yaşam koşullarını iyileştirmek ve tüm engellerin aşıldığı bir Kartal’da yaşamalarını sağlamak için faaliyetler sürdürmektedir.

  • ENGELLİ VATANDAŞLARIN KAYITLARINI GÜNCELLEME ÇALIŞMALARI

Müdürlüğümüze çeşitli hizmet talepleri ile başvuran engelli vatandaşlarımızın bilgileri, ilçemizde engelli alanında hizmet veren kamu kurumları ve Mahalle Muhtarları işbirliği ile güncellenmekte ve veri tabanına aktarılmaktadır. Engelli veri tabanımızda 3.505 engelli vatandaşa ait bilgiler yer almaktadır.

slide7

SOSYAL YARDIM İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ

2) UYGULANAN SOSYAL PROJELER

“Engelsiz Kartal İçin Evinizdeyiz” Projesi Mahalle muhtarlarımızla işbirliği ile “Engelsiz Kartal İçin Evinizdeyiz” projesi kapsamında 356 engelli ailesi evlerinde ziyaret edilerek istek ve talepleri dinlendi, ihtiyaçları belirlendi..

”Engelliler Sokakta” Projesi

Engelli vatandaşlarımızın Kartal ilçe sınırları içerisinde erişim güçlüğü yaşadığı yol, kaldırım, yaya geçitleri, parklar ve halkın ortak kullanım alanlarının belirlenerek bu alanların erişilebilir hale getirilmesi amacıyla, Fen İşleri Müdürlüğü ile işbirliği içerisinde “Engelliler Sokakta” projesi başlatılmış olup çalışmalar devam etmektedir.

slide8

SOSYAL YARDIM İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ

3) SOSYAL HİZMETLER VE YAPILAN YARDIMLAR

  • Hasan Doğan Spor Kompleksi yüzme havuzu için hafta sonları engelli çocuklara ve ailelerine servis imkanı sağlanması.

Yardımsever vatandaşlarımız tarafından bağışlanan medikal malzemeler Sağlık İşleri Müdürlüğü ile koordineli olarak ihtiyacı olan engelli vatandaşlarımıza tutanak karşılığı ivedilikle verilmektedir.

2010 yılında Engelli Vatandaşlarımıza Yapılan Yardımların sayısal tablosu

Engelli aracı ile engelli vatandaşlarımıza hizmet verilmektedir.

slide9

SOSYAL YARDIM İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ

4)DÜZENLENEN ETKİNLİKLER

Op. Dr. Altınok Öz tarafından engelli ve yaşlı vatandaşlarımıza iftar yemeği düzenlendi.

“3 Aralık Dünya Engelliler Günü Şenliği” etkinliğinde engelli çocuklarımız dans gösterisi düzenledi.

16 Mayıs Dünya Engelliler Haftası nedeniyle Kartal Meydanı’nda etkinlikler gerçekleştirildi.

slide10

SOSYAL YARDIM İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ

5)KADIN DANIŞMA MERKEZİ

Kartal Belediyesi Kadın Danışma Merkezi 1 Mart 2010 tarihinde kurulmuş olup, 2 psikolog ve bir avukat ile haftanın 5 günü Kartallı kadınlarımıza hizmet vermektedir. Merkezimize 2010 yılında 200 kadın başvuruda bulunmuş, 38 kadın ve 21 çocukla görüşme yapılmış ve psikologumuz tarafından psikolojik destek ve rehabilitasyon hizmeti verildi.

 Eğitim Çalışmaları

  • Maltepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü öğretim görevlileri ve öğrencileriyle birlikte 4-6 yaş arası çocuklara ve annelerine yönelik 12 haftalık "Yaşayan Değerler Programı" 0-3 yaş arası çocukları olan annelere ve hamile kadınlara yönelik "Benzersiz Yıllar" isimli çocuk ruh sağlığı ve anne eğitim programı yapıldı.
  • Sabancı Üniversitesi Toplumsal Duyarlılık Projesi kapsamında kadınlar için bilgisayar ve internet kullanımı eğitim çalışmaları yapıldı.
slide11

SOSYAL YARDIM İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ

  • Danışma merkezimizin çalışmalarını aktarmak ve bilgi paylaşımı yapmak amacıyla İstanbul Valiliği Kadının Statüsü Birimi, İBB Kadın Koordinasyon Merkezi, Kadın alanında çalışma yapan kadın kuruluşları (Mor Çatı, Amargi, Lambda, Sosyalist Feminist Kolektif, KEDV Nahıl, İstanbul Barosu Cevizli Adli Yardım Bürosu, Yeniden Sağlık ve Eğitim Derneği, Kartal'daki sivil toplum kuruluşları (Cemevi, Toplumsal Kadın Hareketi, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği), SHÇEK Yakacık Toplum Merkezi, Hürriyet, Uğur Mumcu, Yakacık, Soğanlık, Esentepe, Karlıktepe mahallelerinde 20 ilköğretim okulu ziyaret edildi.
  • Kadının İnsan Hakları Yeni Çözümler Vakfı ve SHÇEK'in ortak protokolü kapsamında 16 haftalık Kadının İnsan Hakları Eğitimi düzenlendi.

Kadın Danışma Merkezi ve Maltepe Üniversitesi işbirliği içinde yapılan seminer

slide12

SOSYAL YARDIM İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ

2009-2010 FAALİYETLERİN KARŞILAŞTIRMASI