slide1 n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
DANE INFORMACYJNE PowerPoint Presentation
Download Presentation
DANE INFORMACYJNE

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 22

DANE INFORMACYJNE - PowerPoint PPT Presentation


 • 101 Views
 • Uploaded on

DANE INFORMACYJNE. Nazwa szkoły: Gimnazjum – Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Słupsku ID grupy: 96/9_P_G1 Kompetencje Profil: przedsiębiorczość Temat projektowy: Kulturowe różnice między Europejczykami Semestr II 2010/2011. PORTUGALIA. Portugal , República Portuguesa.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'DANE INFORMACYJNE' - azize


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
dane informacyjne

DANE INFORMACYJNE

Nazwa szkoły:

Gimnazjum – Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Słupsku

ID grupy:

96/9_P_G1

Kompetencje

Profil: przedsiębiorczość

Temat projektowy:

Kulturowe różnice między Europejczykami

Semestr II 2010/2011

portugal rep blica portuguesa
Portugal, República Portuguesa
 • Portugalia-Republika Portugalska,państwo położone w zachodniej części Europy na południowym zachodzie Półwyspu Iberyjskiego. Jest najdalej wysuniętym na zachód państwem kontynentu .Od i wschodu graniczy z Hiszpanią, a od zachodu i południa Portugalię oblewają wody Oceanu Atlantyckiego. Dodatkowo w skład Portugalii wchodzi szereg wysp położonych na Oceanie Atlantyckim, w tym Archipelag Azorski (Açores) i Madera (Madeira).
slide5

Stolicą tego kraju jest Lizbona

Portugal, RepúblicaPortuguesaPortugal, RepúblicaPortuguesaPortugal, RepúblicaPortuguesaPortugalia, Republika Portugalska. Państwo europejskie położone w zachodniej części Europy Południowej na południowym zachodzie Półwyspu Iberyjskiego. Jest najdalej wysuniętym na zachód państwem Europy, od i wschodu graniczy z Hiszpanią, a od zachodu i południa Portugalię oblewają wody Oceanu Atlantyckiego. Dodatkowo w skład Portugalii wchodzi szereg wysp położonych na Oceanie Atlantyckim, w tym Archipelag Azorski (Açores) i Madera (Madeira). Jest członkiem Unii Europejskiej oraz NATO.

ParquedasNações, Lisboa.

waluta
WALUTA
 • Jest to Euro
slide7

Konstytucja – Konstytucja Portugalii

 • Język urzędowy – portugalski
 • Stolica – Lizbona
 • Prezydent Państwa –Aníbal Cavaco Silva
 • Premier- José Sócrates
 • Waluta – Euro (EUR)
 • Powierzchnia - 92 389 km2

Premier

PREZYDENT

religia
RELIGIA
 • Katolicyzm: 84-90%
 • Ateizm: 10,5-4,5%
 • Protestantyzm: 5%
 • Islam: 0,5%
wybrze a
Wybrzeża
 • WYBRZEŻE LIZBOŃSKIE
atrakcje turystyczne
Atrakcje turystyczne
 • W Lizbonie turyści podziwiają m.in. XVII-wieczne centrum, monumentalny Pomnik Odkrywców, klasztor Hieronimitów z kościołem Santa Maria, w którym spoczywają prochy Vasco da Gama, a także dzielnicę rzemieślników i ludzi morza - Alfama. Na wąskich uliczkach życie toczy się tam do późnych godzin nocnych. Niesamowite wrażenie wywiera przejazd najdłuższym wiszącym mostem w Europie - przerzuconym nad rzeką Tag. Warte odwiedzin są także: uniwersytecka Coimbra, klasztor w Tomar, średniowieczne miasteczko Obidos, a przede wszystkim Fatima - słynne sanktuarium kultu maryjnego. Ale Portugalia to nie tylko zabytki. To także malownicze krajobrazy i smaczna kuchnia. Równorzędną atrakcją turystyczną jest wybrzeże Oceanu Atlantyckiego z szerokimi, pięknymi plażami.
slide11

LizbonaAtrakcją Lizbony jest przejażdżka tramwajem numer 28, który pokonuje małe, charakterystyczne uliczki z zadziwiającą sprawnością. Trudno bowiem w Alfamie znaleźć ulicę szerszą niż 2,5m. Gdy zapadnie mrok otwierają się drzwi do klubów i kabaretów, gdzie rozbrzmiewa śpiewane przy dźwiękach gitary fado. Słowo to oznacza po portugalsku los, przeznaczenie. Są tacy, co uważają, iż pieśń ta zrodziła się z rytualnych śpiewów murzyńskich niewolników, pochodzących z Brazylii. Inni twierdzą, że pochodzi od potomków muzułmanów, wiodących ubogi tryb życia. Najczęściej jednak przyjmuje się, iż jest to pieśń marynarzy, w której można usłyszeć rytm fal załamujących się na plaży.

slide12

HYmn

 • A Portuguesa (Portugalka, Pieśń Portugalii) to hymn państwowyPortugalii.
 • Utwór został skomponowany w 1891 roku i od razu stał się pieśnią rewolucyjną zrodzony na fali uczuć antyrządowych spowodowanych m.in. polityką kolonialną króla, który w 1890 roku, wbrew powszechnym oczekiwaniom Portugalczyków, przystał na warunki traktatu WielkąBrytanię.
 • Autorem słów jest Henrique Lopes de Mendonça, muzykę skomponował Alfredo Keil.

W 1910 roku Portugalkę zatwierdzono jako oficjalny hymn republiki.

 • A Portuguesa Portugalka 1. Heróis do mar, nobre povo,1. Bohaterowie mórz, szlachetne plemię, Nação valente e imortal Dzielny i nieśmiertelny narodzie, Levantai hoje de novo, Wybiła godzina, byś uniosła się na nowo O esplendor de Portugal Portugalska chwało. Entre as brumas da memória, Z mglistej pamięci, Ó pátria sente-se a voz O, ojczyzno, słyszymy głosy Dos teus egrégios avós Naszych wielkich praojców, Que há-de guiar-te a vitória. Które wiodą cię do zwycięstwa. Ref.: Às armas! Às armas!Ref.: Do broni! Do broni! Sobre a terra e sobre o mar!Na lądzie i morzu! Às armas! Às armas!Do broni! Do broni! Pela Pátria lutar!Do walki o naszą ojczyznę! Contra os canhões marchar, marchar! Marsz ku kulom nieprzyjaciół!
slide13

ZABYTKI

 • Obiekty zabytkowe w Portugalii z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO
 • * 1983 rok – Centrum Angra do Heroismo na Azorach* 1983 rok- Klasztor dosJeronimos i wieża Belém w Lizbonie* 1983 rok- Klasztor w Batalha* 1983 rok – Klasztor S. Christo w Tomar* 1986 rok – Stare Miasto w Evorze* 1989 rok – Opactwo w Alcobaça* 1995 rok- Krajobraz kulturowy w Sintrze* 1996 rok- Stare Miasto w Porto* 1998 rok- Prehistoryczna sztuka naskalna w dolinie Coa* 1999 rok- Las wawrzynowy na Maderze* 2001 rok- Region winny górnego Duero (AltoDouro)* 2001 rok- Stare Miasto w Guimar?es* 2004 rok- Krajobrazy winnic na wyspie Pico (Azory)
ciekawostki
Ciekawostki

ALFABET

Kod samochodowy- P

Kod telefoniczny +351

Religia dominująca katolicyzm

Ustrój politycznyrepublika parlamentarna

Typ państwa demokracja

slide15

Najpiękniejsze miasta to :

 • Lizbona
 • Braga
 • Porto
 • Fatima
lizbona
LIZBONA

Lista 54 dzielnic (freguesias) Lizbony:

Herb Lizbony

Flaga Lizbony

Colombo, Lizbona

slide17

Parlament portugalski

MAPA LIZBONY

Aeroporto da Portela

slide18

Torre de Belém (Wieża Betlejemska) - strażniczka wybrzeża,Lizbona, Portugalia

Most Vasco Da Gamma

Lizbona nocą.

wycieczka do portugalii
Wycieczka do PORTUGALII
 • Program wycieczkiLizbona - Obidos - Alcobaca - Nazare - Batalha - Coimbra - Aveiro - Braga - Guimaraes - Santiago de Compostela - Porto - LizbonaDzień 1Zbiórka na lotnisku w hali odlotów. Przelot samolotem do Lizbony, przywitanie na lotnisku przez rezydentów, zakwaterowanie w hotelu w okolicach Lizbony, nocleg.Dzień 2Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu, przejazd do Lizbony, zwiedzanie dzielnicy Alfama, z wąskimi i krętymi uliczkami, ruin zamku Sao Jorge, klasztoru i wieży Belem. Przejazd w okolice Fatimy. Nocleg.Dzień 3Śniadanie, zwiedzanie środkowej części Portugalii: Obidos, miasteczka z bielonymi ścianami domów, które do XVI wieku było ważnym portem. Następnie Alcobaca, gdzie znajduje się największy kościół w Portugalii - Mosteirode Santa Maria, z grobowcami nieszczęśliwych kochanków: króla Piotra I oraz zamordowanej damy jego serca, Ines de Castro. Po południu zwiedzanie wioski rybackiej - Nazare, która słynie ze wspaniałej plaży w zatoce. Przejazd do opactwa Santa Maria da Vitoria w Batalha, arcydzieł portugalskiego gotyku. Powrót do hotelu. Nocleg.Dzień 4Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu, przejazd do Coimbra, miejsca narodzin sześciu królów. Zwiedzanie historycznego centrum, najstarszego uniwersytetu w kraju oraz kościoła Santa Clara. Po południu przyjazd do Aveiro położonego na lagunie i zwanego, Wenecją Portugalli. Przejazd do hotelu w okolicach Porto. Nocleg.Dzień 5Śniadanie, przejazd do najbardziej zielonego regionu Portugalii - Minho. Pierwszy przystanek w Barcelos, skąd wywodzi się symbol państwa kogut. Przejazd do Braga, stolicy kościelnej Portugalii i zwiedzanie Bom Jesus do Monte, najpiękniejszego sanktuarium do którego wiodą olbrzymie barokowe schody. Następnie Guimaraes, które było pierwszą stolicą Portugalii. Powrót do hotelu. Nocleg.Dzień 6Śniadanie, przejazd do Hiszpanii i całodzienne zwiedzanie Santiago de Compostela, jednego z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych regionu (katedra, muzeum), czas wolny. Powrót do hotelu. Nocleg.Dzień 7Śniadanie, przejazd do Porto, drugiego co do wielkosci miasta w Portugalii. Zwiedzanie kościoła Świętego Franciszka, kościoła IgrejadosClerigos, z najwyższą wieżą, na szczyt której prowadzą schody z 240 stopniami. Z wieży rozciąga się wspaniały widok na dolinę rzeki Duero oraz na wybrzeże. Spacer po nadrzecznej dzielnicy Ribeira, skąd dostaniemy się do najstarszego dworca kolejowego, Sao Bento. W niewielkiej odległości od dworca leży katedra Se, z tarasu której można podziwiać panoramę miasta. W godzinach popołudniowych przejazd na przedmiescia Porto do Vila Nova de Gaia, gdzie będzie można degustować wino Porto. Powrót do hotelu. Nocleg.
cz ii
CZ II
 • Dzień 8Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu. W drodze powrotnej na lotnisko możliwość zorganizowania wycieczki fakultatywnej do Tomaru. Transfer na lotnisko w Lizbonie. W zależności od wykupinego wariantu, transfer na lotnisko: wylot do Polski lub rozpoczęcie części pobytowej: transfer do hotelu w regionie Algarve lub w okolicach Lizbony, zakwaterowanie po godz. 16.00, kolacja, nocleg.Dla osób kończących wycieczkę - wykwaterowanie z pokoi do godz. 10.00. Czas wolny, transfer na lotnisko w Lizbonie, wylot do Warszawy. Dla osób w ramach oferty 7+7:Dzień 9-14Wypoczynek na Wybrzeżu Lizbońskim lub Algarve. Możliwość korzystania z wycieczek fakultatywnych, organizowanych przez rezydentów.Dzień 15Śniadanie w hotelu. Wykwaterowanie z pokoi do godz. 10.00. Czas wolny, transfer na lotnisko w Lizbonie, wylot do Warszawy.Dodatkowe informacjeKolejność zwiedzania może ulec zmianie, również kolejność realizacji imprezy (7-dniowego zwiedzania i 7-dniowego pobytu) może być realizowana zamniennie i jest uzależniona od Organizatora. Bilety wstępu do zwiedzanych obiektów oraz opłaty za przewodników lokalnych nie są wliczone w cenę wycieczki - koszt ok. 110 EUR. Możliwość dokupienia 6 obiadokolacji serwowanych w hotelach podczas objazdu w godz. wieczornych.