slide1 n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
REFERAAT PowerPoint Presentation
Download Presentation
REFERAAT

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 11

REFERAAT - PowerPoint PPT Presentation


  • 523 Views
  • Uploaded on

REFERAAT. Planeet Saturn. Koostaja:Kristo Paju. Juhendaja: Meeli Telgmaa. Torma 2003. 9 klass. Kasutatud lingid:. 1.Universum: http: http: //opik.obs.ee/osa5/ptk06/tekst.html 2. Taevakehade esmane liigitus: http://hot.ee/ylle5555/page3.html

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'REFERAAT' - aurora


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide1

REFERAAT

Planeet Saturn

Koostaja:Kristo Paju

Juhendaja: Meeli Telgmaa

Torma 2003

9 klass

slide2

Kasutatud lingid:

1.Universum:http: http://opik.obs.ee/osa5/ptk06/tekst.html

2. Taevakehade esmane liigitus: http://hot.ee/ylle5555/page3.html

3. Päikesesüsteem:http://www.kadrina.edu.ee/andres/unirel/psystem.htm

4.Planeet: http://hot.ee/paikesesysteem/saturn.html ;

http://www.miksike.ee/elehed/4klass/1kosmos/elutuba/saturn.html

http://opik.obs.ee/osa2/ptk07/

slide3

Sisukord

  • Universumi teke
  • Taevakehade esmane liigitus
  • Päikesesüsteem
  • 4. Planeet
slide5

Päike- täht, milleni Maalt on ~150 miljonit kilomeetrit. Temalt saame kogu valguse ja soojuse. Me näeme Päikest iga päev tõusvat ja loojuvat, tema liikumisega on seotud ka aastaaegade vaheldumine.Kuu- esimene ja ainuke taevakeha, mida inimesed on külastanud. Maa kaaslane ja lähim (384 000 km) naaber.Tähed - pilvitus öises taevas helendavad punktikesed. Inimene näeb taevas korraga umbes 800 tähte. Mõtteliselt ühendatakse tähtkujudeks.          Planeedid - tiirlevad ümber Päikese ja kuuluvad Päikesesüsteemi. Asteroidid - väikeplaneedid, mis tiirlevad Marsi ja Jupiteri vahel.

Taevakehade esmane liigitus

slide6

Komeet- sabatäht, väike ja väga hõreda ehitusega külaline Päikesesüsteemi ääremailt.

Meteoor- väike ainekilluke, mis Maa atmosfääri sattudes enamasti ära põleb.Tehiskaaslased - inimese poolt orbiidile lennutatud tehnika. Enamik neist pole siiski palja silmaga nähtavad.Linnutee - meie kodugalaktika, mis koosneb 100 miljardist tähest ja on  läbimõõduga 100 000 valgusaastat.Andromeeda udu- umbes kahe miljoni valgusaasta kaugusel asuv galaktika, mida palja silmaga saab eristada uduse täpina.

slide7

Päikesesüsteem

Päike, Merkuur, Veenus, Maa, Marss, Jupiter, Saturn, Uraan, Neptuun, Pluuto

slide8

Saturn

Orbiit: 1,429,400,000 km (9.54 AU) Päikesest Diameeter: 120,536 km (ekvatoriaalne)

Mass : 5.68e26 kg

Saturn onkuues planeet päikesest ja suuruselt teine.

slide9

Saturn koosneb umbes 75% vesinikust ja 25% heeliumist ning väikese lisandina veest, metaanist, ammonniaagist ja "kivimist" - see on sarnane ürgsele Päikese udukogu koostisele, millest moodustus Päikesesüsteem.

Saturni tuntakse juba esiajaloolisest ajast peale. Galileo oli esimene, kes märkas teda teleskoobiga 1610 aastal; ta märkas tema juhuslikku esinemist aga oli sellest segaduses. Varased Saturni vaatlused olid komplitseeritud, kuna Maa möödub Saturni rõngaste tasapinnast iga paari aasta tagant. Madala lahutusega Saturni pildid erinevad selletõttu üksteisest tugevasti. Alles 1659 aastal selgitas Christiaan Huygens täpselt rõngaste ehituse. Saturn'i rõngad jäid Päikesesüsteemis unikaalseteks kuni 1977 aastani, kui avastati väga ähmased rõngad ümber Uraani ja varsti seejärel ümber Jupiteri ja Neptuuni).

slide10

Saturn on silmnähtavalt lamestunud kui vaadata läbi väikese teleskoobi; tema ekvatoriaalsed ja polaarsed diameetrid erinevad peaaegu 10% (120,536 km vs. 108,728 km). Selle põhjustab tema kiire pöörlemine ja vedel seisund. Teised gaasiplaneedid on samuti lapikud kuid mitte nii palju.

Öises taevas on Saturn kergesti märgatav isegi paljaste silmadega. Kuigi ta pole ligilähedaseltki nii hele kui Jupiter, on teda kerge identifitseerida kui planeeti kuna ta ei "vilgu" nagu tähed. Rõngad ja suuremad kaaslased on nähtavad väikese astronoomilise teleskoobiga.