320 likes | 562 Views
8. szeminárium. Közvetett költségek elemzése. Rugalmasságon alapuló költségelemzés. Elsősorban az üzemi költségek vizsgálati módszere, de jól alkalmazható a közvetlen költségek, illetve a központi általános költségek elemzésére is.
E N D
8. szeminárium Közvetett költségek elemzése
Rugalmasságon alapuló költségelemzés • Elsősorban az üzemi költségek vizsgálati módszere, de jól alkalmazható a közvetlen költségek, illetve a központi általános költségek elemzésére is. • Kiindulás: költségcsoportok és költségjellemzők képzése (pl.: gépköltségek költségjellemzője a gépórák száma) • Számszerűsítjük az elmúlt időszakok átlagos értékeit → J0 = költségjellemző a leggyakoribb terhelés mellett K0 = költség a leggyakoribb (átlagos ) terhelés mellett • Reagálási fok = R = A reagálási fok azt mutatja, hogy 1%-os költségjellemző változás hány százalékos költségváltozást okoz. Költségváltozás százaléka Költségjellemző változás százaléka
(Klasszikus) flexibilis költségelemzés I. KR = K0 x (R x v + 1) KR= műszakilag, gazdaságilag indokolt költség (amit a költségjellemző ‘J’ változása és a reagálási fok ‘R’ indokol) J1= visszatekintő költségelemzésnél tárgyidőszaki költségjellemző = előretekintő költségelemzésnél a tervezett költségjellemzőt jelenti (ekkor Jt) V = a költségjellemző változását kifejező dinamikus viszonyszám V = J1 / J0 (visszatekintő)V = Jt / J0 (előretekintő) v = a költségjellemző változásának 1-től való eltérése: v = (V-1) K0 = leggyakoribb terhelés melletti (átlagos) költség.
(Klasszikus) flexibilis költségelemzés II. KR = K0 x (R x v + 1) K0 KR K1 (KR - K0) (K1 - KR) Szükségszerű (indokolt) Egyéb eltérés eltérés Összes eltérés = (K1- K0)
(Klasszikus) flexibilis költségelemzés III. KR = K0 x (R x v + 1) K0 KtR K1RK1 (KtR - K0) (K1R – KtR) (K1 - K1R) Szükségszerű (indokolt) Szükségszerű (indokolt) Egyéb eltérés eltérés eltérés Összes eltérés = (K1- K0) (KtR - K0) = a tervezett költségjellemzőnek (Jt) a bázis időszaki költségjellemzőtől (J0) való eltérése (az eltérés oka) (K1R - KtR) = a tényleges költségjellemzőnek (J1) a tervezett költségjellemzőtől (J1) való eltérése (az eltérés oka)
Költségredukálás A reagálási fok másik értelmezése: az R azt mutatja, hogy a költségnek mekkora hányada (hány százaléka) a lineárisan változó költségrész. Lineárisan változó költség = K x R Redukált fix költség = K x (1 – R) A költségredukálás a flexibilis költségelemzés alváltozata, ugyanúgy alkalmazható előretekintő és visszatekintő elemzésre. KR = (K0 x R x V) + K0 x (1 – R) lineárisan vált. ktg redukált fix ktg
FLEXIBILIS MÓDSZER • R meghatározása: R = ( K / K0 ): (J / J0) Gépköltség: 9/10 = 0,9 Üzemirányítás : 4/5 = 0,8 Belső szállítás : 4,2/6 = 0,7 Egyéb költség : 0
2. V = J1 / J0 Gépköltség: 24/20 = 1,2 Üzemirányítás: 42 / 40 = 1,05 Belső szállítás: 11/10 = 1,1 Egyéb költség: 0
3. KR = K0 * (R * v + 1) Gépköltség: 100 * (0,9*0,2+1) = 118 Üzemirányítás: 80 * (0,8*0,05+1) = 83,2 Belső szállítás: 50 * (0,7*0,1+1) = 53,5 Egyéb költség: 20 * (0+1) = 20 274,7
4. Szükségszerű eltérés: (KR – K0) Gépköltség: 118 – 100 = + 18 Üzemirányítás: 83,2 – 80 = + 3,2 Belső szállítás: 53,5 –50 = + 3,5 Egyéb költség: 20 – 20 = 0 + 24,7
5. Egyéb eltérések meghatározása: (K1 – KR) Gépköltség: 115 – 118 = - 3 Üzemirányítás: 85 – 83,2 = + 1,8 Belső szállítás: 49 – 53,5 = - 4,5 Egyéb költség: 21 – 20 = + 1 - 4,7
6. Teljes eltérés: (K1 – K0) Gépköltség: 115 – 100 = +15 Üzemirányítás: 85 – 80 = + 5 Belső szállítás: 49 – 50 = - 1 Egyéb költség: 21 – 20 = + 1 + 20
K0 = 250 KR = 274,7 K1 = 270 +24,7 - 4,7 +20
Szöveges elemzés A vizsgált üzemi általános költségek 20eFt-tal emelkedtek az átlagos terhelés költségeihez képest. A költségjellemzők növekedése (gépórák 20%-os, munkaórák 5%-os, szállított mennyiség 10%-os növedése) 24,7 eFt-os költségnövekedést eredményeztek.
A költségjellemzőkön kívüli egyéb okok együttesen csökkentették az üzemi általános költségeket 4,7 eFt-tal. Ezen belül költségcsökkenés a gépköltség és a belső szállítás költségeinél figyelhető meg, a többi költségfunkció költsége az egyéb okok miatt emelkedett. További elemzés a költségfunkciók szerint külön-külön…..
REDUKCIÓS MÓDSZER • Klin = K0 * R * V Gépköltség: 100 * 0,9 *1,2 = 108 Üzemirányítás: 80 *0,8 *1,05 = 67,2 Belső szállítás: 50 * 0,7 * 1,1 = 38,5 Egyéb költség: 20 * 0 = 0 213,7
2. Redukált fix rész: Kfix = K0 * (1 – R) Gépköltség: 100 *(1 – 0,9) = 10 Üzemirányítás: 80 * (1 – 0,8) = 16 Belső szállítás: 50 * (1 – 0,7) = 15 Egyéb költség: 20 * (1 – 0) = 20 61
3. KR meghatározása Gépköltség: 108 + 10 = 118 Üzemirányítás: 67,2+ 16 = 83,2 Belső szállítás: 38,5 + 15 = 53,5 Egyéb költség: 0 + 20 = 20 274,7 Szöveges elemzés
Kidolgozás: 1a) R-ek meghatározása R= költség változása(%)/ költségjellemző változása(%) Rüzemi= 6/12 = 0,5 Rértékesítési = 4/20 = 0,2 Rigazgatási = 1,5/10 = 0,15 1b) lineáris költségek meghatározása Lineáris költség = K * R Közvetlen: 800*1 = 800 Üzemi: 400*0,5= 200 Értékesítési: 40*0,2= 8 Igazgatási: 20*0,15= 3
2)Általános költségek átlagos költségváltozási tényezője(kidolgozott) Rált.átlag = Σ lineárisált./Σ leggyakoribb terhelés mellettált. Rált.átlag = (200+8+3) / (400+40+20) = = 211 / 460 = 0,4586956
3)Összes költség átlagos költségváltozási tényezője Rössz.átlag = Σ lineáris /Σ leggyakoribb terhelés mellett Rössz.átlag = (800+200+8+3) / (800+400+40+20) = = 1011 / 1260 = 0,8023809
4)Költségredukálás az összes költségre vonatkozóan a)Lineárisan változó rész Klineáris = K0* Rössz.átlag Klineáris = 1 260*0,8023809 = 1 011 /vagy (800*1 + 400*0,5 + 40*0,2 + 20*0,15) 800 + 200 +8+ 3= 1 011/ b)Redukált fix rész Kred.fix = K0 * (1 - Rössz.átlag) Kred.fix = 1 260*(1 - 0,8023809) = 249 /vagy [(800*(1-1)+400*(1-0,5)+40*(1-0,2)+20*(1-0,15)] (0 + 200 + 32 + 17)=249 /
Megnevezés Leggyak. terhelés melletti ktg eFt Változás %-a R Lineáris ktg (eFt) költség-jellemző költség Közvetlen költség össz. 800 + 10 + 10 1 800 Üzemi ált költség 400 + 12 + 6 0,5 200 Kp-i ált. ktg.(értékesítési) 40 + 20 + 4 0,2 8 Kp-i ált. ktg.(igazgatási) 20 + 10 + 1,5 0,15 3 0,458* 211 0,802* 1 011 5.) Táblázat hiányzó adatainak kitöltése ---- Közvetett összesen 460 ---- Mindösszesen 1 260 ---- ---- *átlagos
Ismétlés: KR = K0 * (1 + R*v) V = v + 1 KR = KTényleges +/- eltérések Kidolgozás: 1) Gépköltség reagálási foka EhhezKR = KTényleges+ 100 = 96 200 + 100 = 96 300 (eFt) /megtakarítás/ 96 300 = 90 000 * (1 + R*0,1) R = 0,7
2) Munkaórával kapcsolatos költség (műszakilag- -gazdaságilag indokolt és tényleges) KR = K0 * (1 + R*v) = 54 000 * (1 + 0,5*0,25) = = 60 750 (eFt) Ktényleges =KR+ 150 = 60 750 + 150 = 60 900 (eFt) /túllépés/ 3) Egyéb üzemi költség KR = K0 * (1 + R*v) = 68 000 * (1 + 0,3*0,15) = 71 060 (eFt) Ktényleges =KR = 71 060 (eFt)
4) Belső anyagmozgatás költsége, reagálási foka a)Ktényleges meghatározása Ktényleges anyagmozgatás = Σ Ktényleges – Ktöbbi tényleges részköltség Ktényleges = 261 560 – 96 200 – 60 900 – 71 060 = = 33 400 (eFt) b)KR = Ktényleges – 120 = 33 400 – 120 = 33 280 (eFt) c)33 280 = 32 000 * (1 + R*0,2) R = 0,2
6) Eltérések számszerűsítése táblázatban Megj.: az adatok kivételesen millió Ft-ban
7) Eltérések szöveges értékelése A vizsgált időszakban a gépipari vállalat közvetett költ-ségei jelentősen (17,56 mFt-tal) emelkedtek. Az emelke-dés a gépköltségnél 6,2; a munkaórával kapcsolatos költségeknél 6,9; a belső anyagmozgatásnál 1,4; az egyéb üzemi költségnél pedig 3,06 mFt volt. Az eltérés döntő része (+17,39 mFt) szükségszerű volt, a költségjellemző változásából adódott. (Rendre +6,3; +6,75; +1,28; +3,06 mFt) Ennek feltehető oka a termelés volumenének növekedése. Az eltérés szinte minimális (+0,17 mFt-os) része vezethető vissza egyéb tényezőkre, mint például nyersanyagok árának változása. Az egyéb eltérés rendre –0,1; +0,15; +0,12; +0.