my li alberta schweitzera l.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
My ś li Alberta Schweitzera PowerPoint Presentation
Download Presentation
My ś li Alberta Schweitzera

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 31

My ś li Alberta Schweitzera - PowerPoint PPT Presentation


  • 93 Views
  • Uploaded on

My ś li Alberta Schweitzera. Wojciech Strzelecki Marcin Cybulski Zakład Psychologii Klinicznej Uniwersytet Medyczny im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu. „Jestem życiem, które chce żyć wśród innego życia, które też chce żyć. Muszę szanować to życie” .

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

My ś li Alberta Schweitzera


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
my li alberta schweitzera
Myśli Alberta Schweitzera

Wojciech Strzelecki

Marcin Cybulski

Zakład Psychologii Klinicznej

Uniwersytet Medyczny im. K. Marcinkowskiego

w Poznaniu

jestem yciem kt re chce y w r d innego ycia kt re te chce y musz szanowa to ycie
„Jestem życiem, które chce żyć wśród innego życia, które też chce żyć. Muszę szanować to życie”
slide3

„Człowiek, który zastanawia się nad zagadkowością swojego życia i nad więzami, jakie łączą go z życiem zapełniającym świat, w sposób najbardziej naturalny doznaje czci dla życia”

slide4

„Istotą dobra jest życie utrzymywać, życie popierać i życie wznosić na najwyższy poziom. Złem jest życie niszczyć, życiu przeszkadzać i życie hamować w rozwoju. Oto podstawowa zasada etyki – konieczna, powszechna i absolutna”

slide5

„Jak każde stworzenie, podległe prawu wewnętrznych sprzeczności nierozłącznych z wolą życia, człowiek jest często zmuszany zapewniać sobie własną egzystencję kosztem innych istot żywych. Jeżeli jednak wyznaje on etykę szacunku dla życia, nie będzie sprawiał cierpień lub nie będzie niszczył istot żywych, chyba w nieuniknionej konieczności, nigdy zaś z nierozsądku.”

slide7
„Człowiek o niezdeformowanej zdolności odczuwania uważa współczucie ze wszystkimi żyjącymi istotami za rzecz całkowicie naturalną.”
slide8

„Otwórz szeroko oczy i rozejrzyj się czy ktoś nie potrzebuje trochę czasu, trochę uwagi. Może jest to człowiek samotny albo zgorzkniały, albo chory, albo niedołężny. Może starzec, a może dziecko. Nie pomiń okazji, gdy możesz coś z siebie ludziom ofiarować jako człowiek.”

slide10
„Powołanie do służby – to najgłębszy sens życia. Ale każdy musi sam szukać, jaki rodzaj służby jest mu przypisany.”
slide13

„Każda niewierność względem naszej wewnętrznej istoty plami naszą duszę; niewierność rozdziera naszą duszę, a my powoli się wykrwawiamy. Harmonia i moc tylko wtedy bowiem goszczą w naszym życiu, kiedy to co zewnętrzne jest takie, jak to co wewnętrzne.”

slide14

„Dla człowieka etycznego spokojne sumienie nie istnieje. Istnieje tylko walka z samym sobą, wątpliwość i pytanie, czy był taki, jakim być powinien zgodnie z wymaganiami swojego człowieczeństwa.”

slide15

„Nie ma we mnie żadnej sprzeczności. Idę drogą, jaka była mi przeznaczona. Nie jestem żadnym wielkim człowiekiem. Jestem tylko zwyczajną istotą.”

w my licielu zawsze najwi ksze b dzie to e jego my li i ycie stanowi jedno
„W myślicielu zawsze największe będzie to, że jego myśli i życie stanowią jedność.”