smart decisions n.
Download
Skip this Video
Download Presentation
Smart Decisions

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 17

Smart Decisions - PowerPoint PPT Presentation


  • 102 Views
  • Uploaded on

Smart Decisions. Choices. Forced You must make a decision Not Forced You can make a decision. 3 Different Brands. Generic Private/Store Brand Name Brand. Generic (No Name). Plain, simple packaging Cheaper Not Advertised Quality?. Store Brand. Meijer Wal-Mart.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Smart Decisions' - arnav


Download Now An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
choices
Choices
  • Forced
    • You must make a decision
  • Not Forced
    • You can make a decision
3 different brands
3 Different Brands
  • Generic
  • Private/Store Brand
  • Name Brand
generic no name
Generic (No Name)
  • Plain, simple packaging
  • Cheaper
    • Not Advertised
  • Quality?
store brand
Store Brand

Meijer

Wal-Mart

  • Produced & marketed by store
  • Cheaper
    • Not advertised
  • Quality?

Private Brand

  • Produced & marketed by private company
  • Sold in willing stores
  • Cheaper
    • Not advertised
  • Quality?

Great Value

Malt-O-Meal

name brand
Name Brand
  • Produced, marketed & distributed nationwide by large company
  • Found in many stores
  • Good looking packaging
  • Advertising
  • Higher price

Coca-Cola

Pepsi

General Mills

pricing decisions
Pricing Decisions
  • Firecrackers
    • $21.00
    • Package of 7
  • Firecrackers
    • $25.00
    • Package of 10
  • Wheat Thins
    • $4.29
    • 10 oz
  • Meijer Wheat Crisps
    • $3.59
    • 7 oz
computation
Computation
  • Compute the price for 1

$21 ÷ 7= $3 each

$25 ÷ 10= $2.50 each

Which is the better deal?

Package of 10

$4.29 ÷ 10= $.429 or 42.9¢ per oz

$3.59 ÷ 7=$.513 or 51.3¢ per oz

Which is the better deal?

10 oz box

computations with different measures
Computations with different measures

Which is the better bargain?

2 ½ lbs. of chicken breast for $4.48

OR

45 oz. pkg. of chicken breast for $4.30 each

chicken computation
Chicken Computation
  • One is in lbs. and one in oz. so you must make them similar measurements
  • There are 16 oz. in 1 lb.

2.5 lbs. x 16 oz. =40 oz. so

$4.48 ÷ 40 oz. =$.112 or 11.2¢

$4.30 ÷ 45 oz. =$.096 or 9.6¢

45 oz. of chicken breast is the

better deal

shopping considerations
Shopping Considerations
  • Don’t Impulse Buy
    • Just because your friends have it
    • Grocery shop when hungry
  • Pay Cash
    • If you don’t have the money for it; wait
  • Timing is Everything
    • Christmas decorations just after Christmas
    • A 2014 new car towards the middle to end of the year as the 2015 models come out the last half of 2014
  • Don’t just buy the Name Brand
    • Research Quality
clothing considerations
Clothing Considerations
  • Durability—Will it last and Look Good
  • Care—Dry Clean Only, etc.
  • Color
  • Embellishments/Decorations
  • Fit
  • Price
cost per wear
Cost Per Wear
  • Jenny finds a cute black dress shirt on the sale rack for only $20.00. She picks it up and quickly purchases it without examining the fabric or construction because it is such a good deal.
  • After four washings, the shirt has faded and the sewing is unraveling. What was the cost per wear for the shirt?
        • $20 ÷ 4= $5
cost per wear1
Cost Per Wear
  • At the same time, Jessica was shopping for a black dress shirt. Jessica compared shirts at several different stores before she selected a classic cut, well constructed shirt made from a polyester/knit blend. The cost of the shirt was $35.00.
  • Jessica wears the shirt 23 times over the next 2 years. What was the cost per wear for Jessica’s shirt?
  • $35 ÷ 23= $1.52
federal trade commission ftc
Federal Trade CommissionFTC
  • Federal government agency
  • Created to protect consumers from
    • Unfair business practices
      • False advertising
      • Misleading pricing
    • Other consumer crimes
      • Identity theft
better business bureau bbb
Better Business BureauBBB
  • Nonprofit organization
  • Contact to get business grade (rating)
    • Indicates the trustworthiness of a company
  • Can also report problems you had with a business
warranties
Warranties
  • Every purchase made is a contract—keep your receipt as proof of contract
  • Purchases over $500 require a written contract
  • All warranties are different be sure to read them