slide1
Download
Skip this Video
Download Presentation
Vzdelávanie

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 12

Vzdelávanie - PowerPoint PPT Presentation


  • 124 Views
  • Uploaded on

Vzdelávanie. tretieho. sveta. Autor : Eliška Tóthová, 9.B ZŠ Užhorodská 39, Košice. Vzdelanie. DOBROVOĽNÍ UČITELIA. Na čom stojí. vzdelanie ?. ŠTÁTNE ŠKOLY. MISIJNÉ ŠKOLY. UNESCO - UNICEF. Tretí svet. Gramotnosť.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Vzdelávanie' - aoife


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide1
Vzdelávanie

tretieho

sveta

Autor : Eliška Tóthová, 9.B

ZŠ Užhorodská 39, Košice

slide2
Vzdelanie

DOBROVOĽNÍ UČITELIA

Na čom stojí

vzdelanie ?

ŠTÁTNE ŠKOLY

MISIJNÉ ŠKOLY

UNESCO - UNICEF

slide4
Gramotnosť

Vzdelanie čo najväčšieho počtu ľudí sa stalo všeobecne platnou zásadou, ktorej sa nemôže vyhnúť žiadna krajina, ak sa chce rozvíjať. Kým vo väčšine rozvinutých krajín je 95% obyvateľstva gramotných, v mnohých chudobných krajinách, najmä afrických, je viac ako 60% obyvateľov negramotných. UNESCO definovalo gramotnosť ako „schopnosť napísať, prečítať a porozumieť jednoduchý výklad faktov vo vzťahu k vlastnému každodennému životu“.

slide5
Život bez detstva

V krajinách tretieho sveta opúšťa základné alebo stredné školy tristo miliónov detí. Veľa sa ich do školy nikdy nedostane, iné sa musia myšlienky na vzdelanie vzdať, pretože ich rodiny už nemajú dosť prostriedkov na to, aby ich uživili. Tieto deti, ktoré spravidla pochádzajú z najchudobnejších a najmenej vzdelaných rodín, nútia ich rodičia ( pokiaľ to nie sú siroty alebo opustené deti) vykonávať drobné práce, aby si na seba zarobili, alebo aby prispeli na obživu svojej početnej rodiny.

slide6
Paleta týchto detských remesiel je veľmi pestrá: detskí handrári z Káhiry v Egypte, „malí pomocníci“ v dielňach a továrňach, ako napr. v Indii, kde vyrábajú koberce a zápalky. Ale aj umývajú dlážky, pracujú ako nosiči, predávajú noviny, čistia topánky... a celým ich svetom je ulica. Veľa z nich prepadne zločinnosti, drogám a prostitúcii. Budúcnosť týchto mladých ľudí znepokojuje miestne úrady, ktoré vidia v ich nečinnosti kvasiť násilie a odpor.
slide7
Príprava na život

Deti na mexickom vidieku nemajú často prístup k vzdelaniu. Preto do niektorých oblastí chodia študenti z univerzít a pripravujú vidiecke deti pre praktický život. Na mexickom vidieku,kde nieje dostatok vody, nieje zavedená elektrická energia, je v takých prípadoch predvádzanie chemických pokusov či fyzikálnych javov obzvlášť ťažké. Napriek tomu je záujem rodičov i detí o vysvetľovanie prírodných javov a prípravu pre praktický život ozaj veľký.

slide8
Negramotnosť

Keď majú negramotní v chudobných krajinách vyplniť nejaké úradné dokumenty,alebo napísať list, obracajú sa často na verejných pisárov.Negramotnosť však existuje aj v bohatých krajinách. Tento plagát alarmujúco pripomína: „Takto sa podpisuje 27 miliónov Američanov!“

slide9
Škola a dievčatá

Z rôznych sociálnych príčin existuje medzi chlapcami a dievčatami krajín tretieho sveta v prístupe ku vzdelávaniu veľká nerovnosť.Dievčatá nemajú teda rovnaké šance vykonávať niektoré povolania alebo zastávať určité funkcie.Táto nerovnosť sa v oveľa tlmenejšej podobe vyskytuje aj v priemyselne rozvinutých krajinách.

slide10
UNESCO

Názov organizácie : United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization 

Skrátený názov :UNESCO

Slovenský názov : Organizácia Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru

Sídlo organizácie : Paríž

Vznik organizácie : 1945

Najvyšší predstaviteľ : generálny riaditeľ Koichiro Matsuura (od r. 1999)

Členské krajiny (počet) : 190

Úradné jazyky : angličtina, francúzština, španielčina, ruština, arabčina, čínština

Štruktúra (hlavné orgány) : Generálna konferencia, Výkonná rada, Sekretariát, národné komisie v členských krajinách

slide11
UNICEF

Vedenie UNICEF - výkonná rada - pozostáva z 36 reprezentantov krajín celého sveta, Centrála UNICEF sídli v New Yorku a pracuje prostredníctvom siedmych regionálnych a 126 územných kancelárií (country offices) v 158 krajinách a oblastiach sveta. V 36 rozvinutých krajinách, medzi ktoré patrí aj Slovensko, pôsobia národné výbory. Ich úlohou je najmä sústreďovanie fondov a popularizácia práv detí. UNICEFu pomáha množstvo dobrovoľníkov získavať fondy na pomoc deťom, nakoľko – ako jediná z agentúr OSN – nie je financovaný z jej zdrojov.

slide12
Ak sa človek má stať človekom musí sa vzdelávať.(Komenský)

Človek bez vedomostí – svet v temnote.(Gracian)

ad