Bursa Kültür Turizm ve Tanıtma Birliği
Download
1 / 19

Bursa Kültür Turizm ve Tanıtma Birliği 2012 Faaliyet Raporu - PowerPoint PPT Presentation


  • 394 Views
  • Uploaded on

Bursa Kültür Turizm ve Tanıtma Birliği 2012 Faaliyet Raporu. FUARLAR VE KONGRELER. EMITT İstanbul Turizm Fuarı 09 – 12 Şubat 2012

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about ' Bursa Kültür Turizm ve Tanıtma Birliği 2012 Faaliyet Raporu' - annora


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

FUARLAR VE KONGRELER

EMITT İstanbul Turizm Fuarı 09 – 12 Şubat 2012

60 ülkeden 4 bin 500 katılımcıyı buluşturan 16. Emitt Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı, bu yıl 9 Şubat’ta kapılarını açmıştır. BEBKA çatısı altında kurulan Bursa standında, ziyaretçilere kentin turizm değerleri tanıtılmıştır.


FUARLAR VE KONGRELER

Almanya ITB Berlin Turizm Fuarı 07 – 11 Mart 2012

Dünyanın en büyük turizm fuarı olan 46. Uluslararası Turizm Borsası Fuarı’nda (ITB), Bursa tarihi, kültürel ve doğal güzellikleriyle ziyaretçilerden büyük ilgi görmüştür. 187 ülkeden 11 binin üzerinde firmanın yer aldığı ITB Berlin Fuarı’nda, Türkiye’den 127 katılımcı 3 bin 79 metrekarelik alanda tanıtım yapmıştır.


FUARLAR VE KONGRELER

Rusya MITT Moskova Turizm Fuarı 21 – 24 Mart 2012

Geçtiğimiz yıl Bursa’nın ilk kez yer aldığı MITT Moskova Fuarı, bu yıl 85 bin kişiyi ağırlamıştır. Türkiye’nin ikinci büyük pazarı olan Rusya’da düzenlenen fuara, 189 ülkeden 3 bini aşkın firma katılmıştır. Fuarda Bursa standı büyük ilgi görürken, Rusya’nın Tarkan’ı pop star Avram Russo da Bursa standını ziyaret etmiştir.


FUARLAR VE KONGRELER

Saraybosna Turizm Fuarı 28 – 31 Mart 2012

Ülkemizin de partner ülke olduğu Bosna-Hersek’te, “Turizm Günleri 2012” başlıklı bir organizasyon gerçekleştirilmiştir. Turizm Günleri çerçevesinde düzenlenen 35. Saraybosna Turizm Fuarı’na bu yıl ilk kez katılım sağlanmış; Bursa, köklü tarihi ve kültürel bağlarımız olan Saraybosna’da büyük ilgi görmüştür.


FUARLAR VE KONGRELER

Almanya Kültür Olimpiyatları 29 Nisan 2012

29 Nisan 2012 tarihinde Frankfurt’ta 8.500 kişilik “Festhalle”de yapılan “Kültür Olimpiyatları” ödül töreninde kardeş şehirler Bursa ve Hessen stant kurarak, binlerce ziyaretçiye turizm değerlerini tanıtmışlardır.


FUARLAR VE KONGRELER

Dubai ATM Turizm Fuarı 30 Nisan – 03 Mayıs 2012

Her yıl çok sayıda Arap turisti ağırlayan Bursa, Ortadoğu’nun en büyük turizm fuarlarından olan ATM Dubai Fuarı’nda ziyaretçilerin büyük ilgisiyle karşılaşmıştır. 71 ülkeden 358 kuruluşun katıldığı fuarda, Uludağ ve termal kaynaklar başta olmak üzere, kentin tarihi ve kültürel mekanları tanıtılmıştır.


FUARLAR VE KONGRELER

Kuveyt Bursa Tanıtım Günleri 16 – 20 Mayıs 2012

Kuveyt Türk Toplumu ile Kuveyt Evkaf Bakanlığı’nın birlikte düzenlediği “Türkiye Dostluk Festivali” çerçevesinde “Bursa Tanıtım Günleri” organize edilmiş, Bursa, Arap işadamları ve basın mensuplarından büyük ilgi görmüştür. Festivalde, iki ülke arasındaki kardeşliğe dikkat çekilerek, işbirliğinin artırılmasının önemine vurgu yapılmıştır.


FUARLAR VE KONGRELER

Hessen Günleri Festivali 01 – 10 Haziran 2012

Geçtiğimiz Nisan ayında Almanya’nın Hessen eyaleti Başbakanı Volker Bouffier ve beraberindeki heyeti ağırlayan Bursa, Haziran ayında 1,4 milyon ziyaretçi rekoru ile düzenlenen Hessentag Eyalet Festivali’ne katılmıştır. Kardeş şehirde stant kuran Bursa Valiliği, festivale gelen ziyaretçilerden büyük ilgi görmüştür.


FUARLAR VE KONGRELER

5. Dünya Global Sağlık Turizmi Kongresi ve Fuarı 24 - 26 Ekim 2012

5. Dünya Global Sağlık Turizmi Kongresi ve Fuarı, bu yıl Amerika Miami’de düzenlenmiş olup, Bursa’nın sağlık turizm potansiyelini tanıtmak üzere fuara katılım sağlanmıştır. Bursa Sağlık Turizmi Derneği ile Birliğimiz arasında yapılan protokol gereğince fuarda Bursa’yı BUSAT üyeleri temsil etmiştir. Kongreye 94 ülkeden 2.000 kuruluş katılmıştır.


YENİ TANITIM MATERYALLERİ

Yeşil Beyaz Rüya (Welcome to Bursa)

Türkçe, İngilizce, Japonca, Rusça ve Arapça olmak üzere beş ayrı dilde yazılıp bestelenen ve sanatçı Emine Sarı tarafından seslendirilen “Yeşil Beyaz Rüya (Welcome to Bursa)” adlı şarkının klip çekimi yaptırılmıştır. Klip, kentin farklı noktalarındaki tarihi ve doğal mekanlarda yapılan çekimlerden oluşmakta, yurtiçi ve yurtdışı fuarlarda Bursa’nın tanıtımı amacıyla ziyaretçilere verilmektedir.


YENİ TANITIM MATERYALLERİ

Medikal ve Termal Turizm Broşürleri

Sağlık turizmi kimliğini güçlendirerek, tanıtım faaliyetlerinde bu yönüyle öne çıkan Bursa’nın özellikle Nisan ayında gerçekleşen 1. Türk-Arap Bursa Buluşması’nda daha etkin tanıtımı amacıyla termal ve medikal turizm broşürleri İngilizce ve Türkçe dillerinde ayrı ayrı hazırlanmış ve Bursa tanıtım materyallerine, ziyaretçilerin bu alandaki sorularına yanıt verecek yeni tanıtım malzemeleri kazandırılmıştır.


YENİ TANITIM MATERYALLERİ

Sultan’s City Dergisi

Bursa’nın tanıtımı amacıyla hazırlanan Sultan’s City dergisinden Birliğimizce satın alınmış olup, yurtiçi ve yurtdışı organizasyonlarda ziyaretçilere verilerek, Bursa’nın tanıtımına katkı sağlanmaktadır.


BURSA’DA DÜZENLENEN ETKİNLİKLER

Uludağ Ekonomi Zirvesi 16 – 17 Mart 2012

16-17 Mart tarihlerinde, Türkiye’nin önde gelen şirketlerinin üst düzey yöneticilerini bir araya getiren 1. Uludağ Ekonomi Zirvesi düzenlenmiştir. 2 gün süren zirvede Türkiye’deki gelişmeler ve iş dünyasının beklentileri masaya yatırılmıştır. İki gün boyunca Türkiye ekonomisindeki gelişmeler ve iş dünyasının beklentilerinin tartışıldığı “Uludağ Ekonomi Zirvesi”ne Başbakan Yardımcısı Ali Babacan da katılmıştır.


BURSA’DA DÜZENLENEN ETKİNLİKLER

I. Türk – Arap Bursa Turizm Buluşması (ATCEX) 22-24 Nisan 2012

Valiliğimiz ile Arap Turizm Örgütü arasında imzalanan protokol çerçevesinde, 22-24 Nisan 2012 tarihleri arasında 1. Türk-Arap Bursa Buluşması gerçekleştirilmiş olup; fuar, kongre, workshoplar ve şehir gezisinden oluşan organizasyona, 8 ülkenin Kültür ve Turizm Bakanları ile sektör temsilcileri katılmıştır. Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımlarıyla gerçekleşen organizasyonda, 180 stant yer almış, pek çok firma ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir.


BURSA’DA DÜZENLENEN ETKİNLİKLER

Kuruluştan Kurtuluşa Bisiklet Turu 09-15 Eylül 2012

Türkiye Bisiklet Federasyonu ile Bursa, Bilecik, Balıkesir ve Çanakkale Valilikleri tarafından ortaklaşa düzenlenen "Kuruluştan Kurtuluşa Bisiklet Turu”nun ikincisi Eylül ayında gerçekleştirilmiştir. “Kuruluştan Kurtuluşa Bisiklet Turu” bu yıl yine Bilecik’in Söğüt ilçesinden start almış olup, 15 Eylül’de Çanakkale’de sona ermiştir. Etkinliğe kadın ve erkek olmak üzere 18 yaş ve üzerinde yaklaşık 150 sporcu katılmıştır.


BURSA’DA DÜZENLENEN ETKİNLİKLER

Bursa’nın Kurtuluş Yıldönümü Etkinlikleri 11 Eylül 2012

Bursa’nın kurtuluşunun 90. yılı etkinlikleri kapsamında, Kültür Turizm ve Tanıtma Birliğimizce Ressam Mustafa Göral tarafından yapılmış Türkiye Birlikteliği Anadolu’dan Esintiler adlı resim sergisi açılmış; Devlet Güzel Sanatlar Galerisi’nde sergilenen resimler satın alınarak, Bursa Valiliği arşivine dahil edilmiştir.


BURSA’DA DÜZENLENEN ETKİNLİKLER

2013 Yılı Ana Destinasyon Açılış Programı 25 Aralık 2012

Bursa Valiliği ile Arap Turizm Örgütü arasında 2011 yılında imzalanan mutabakata istinaden ATO, 2013 yılı için Bursa’yı “Ana Destinasyon” ilan etmiştir. 2012 yılının son ayında Crowne Plaza Otel’de gerçekleşen bir programla Vali Şahabettin Harput, Arap Turizm Örgütü Başkanı Dr. Bandar Bin Fahad El-Fehaid ve Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile bir araya gelerek, “Ana Destinasyon Bursa” yılının açılışını deklare etmiştir.


YENİ YATIRIMLAR

Dağyenice Termal Tatil Köyü Projesi

Bursa Valiliği’nce yürütülen, il merkezine 7,5 km uzaklıkta ve 1006 hektar alan üzerinde kurulacak Bursa’nın mega prestij projesi olan Dağyenice Termal Tatil Köyü alanı, Bakanlar Kurulu’nca Termal Turizm Merkezi ilan edilmiştir. Dağyenice’nin, Bursa’nın 2023 yılındaki 5 milyon turizm hedefinin yüzde 10’unu karşılaması hedeflenmektedir. Proje ile ilgili çalışmalar sürmektedir.


ad