J zef ch e mo ski
Download
1 / 13

- PowerPoint PPT Presentation


  • 106 Views
  • Uploaded on

J ózef Ch ełmoński. Urodzony 7 listopada 1849 roku w Boczkach małej wsi w Polsce położonej w województwie łódzkim, w powiecie łowickim w ubogiej, drobnoszlacheckiej rodzinie. zmarł w 1914 roku w Kuklówce pod Grodziskiem Mazowieckim.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about '' - annick


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
J zef ch e mo ski
Józef Chełmoński

Urodzony 7 listopada

1849 roku w Boczkach małej wsi w Polsce położonej w województwie łódzkim, w powiecie łowickim w ubogiej, drobnoszlacheckiej rodzinie.

zmarł w 1914 roku w Kuklówce pod Grodziskiem Mazowieckim.


J zef ch e mo ski

Już od młodych lat musiał zajmować się pracą na roli tak jak jego rodzice, nie miał więc zbyt szczęśliwego dzieciństwa. Jednak barwność wsi łowieckiej wpłynęła na malarstwo Chełmońskiego. 

W 1867 roku wstępuje do pracowni malarskiej gdzie uczy się podstaw i umiejętności narzucenia sobie dyscypliny pracy. Pomogła mu bardzo sumienność i pracowitość, które wyniósł z domu rodzinnego.


J zef ch e mo ski

Jego malarstwo charakteryzowało się wielką ekspresją i temperamentem lecz odwzorowywał naturę taka jaka jest w rzeczywistości : surową, nie wyidealizowaną.


J zef ch e mo ski

Jako jeden z nielicznych potrafił ukazać na swych obrazach chrapanie koni, ich rozpędzone sylwetki, mokre od wilgoci drzewa tak realistycznie jak byłyby one tam naprawdę.


J zef ch e mo ski

W czasie rocznego pobytu w Warszawie namalował jedno ze swych najpiękniejszych obrazów, słynne "Babie lato".


J zef ch e mo ski

Obraz ten przedstawia pastwisko i leżącą na nim młodą wiejską dziewczynę w ukraińskim stroju, która wyciągniętą ręką chwyta fruwające w powietrzu pasma babiego lata. Przedstawił ja jak prostą , bosą dziewczynę, oddaną zabawie, nie próbując niczego idealizować. 


J zef ch e mo ski

Jednak gdy pokazał to dzieło na wystawie w Zachęcie, uznano, że obraz jest wulgarny. Widziano w nim jedynie młodą dziewczynę, z brudnymi stopami i w parcianej odzieży


J zef ch e mo ski

W niektórych obrazach artysta przekroczył granice realizmu dając wyraz panteistycznemu pojmowaniu świata.

„Kuropatwy na śniegu”

„Krzyż w zadymce”


J zef ch e mo ski

W znamienny dla symbolistów sposób obserwowany krajobraz był dla niego jedynie punktem wyjścia, wizualnym impulsem pobudzającym refleksję nad istotą bytu. Świt, zmierzch i noc stały się ulubionymi porami obcowania twórcy z naturą

„Noc księżycowa”

„Dniestr w nocy”


J zef ch e mo ski

Snujące się nad ziemią mgły i szare światło poranka ukrywały przed wzrokiem szczegóły pejzaży, by dać pierwszeństwo subtelnym niuansom barw i walorów.

„Świt”


J zef ch e mo ski

Droga, która kroczył Chełmoński, wiodąca do szerokiego, barwnego, pełnego temperamentu malarstwa, do tej wyjątkowej rodzajowej szlachetności, którą później osiągnie, do barw soczystych i pięknie z sobą harmonizujących, do dzieł, które dziś najbardziej lubimy, gdyż odkrywamy w nich jakąś zaskakującą monumentalność prostoty i natężenie uczucia – nie była łatwa.


Koniec
Koniec barwnego, pełnego temperamentu malarstwa, do tej wyjątkowej rodzajowej szlachetności, którą później osiągnie, do barw soczystych i pięknie z sobą harmonizujących, do dzieł, które dziś najbardziej lubimy, gdyż odkrywamy w nich jakąś zaskakującą monumentalność prostoty i natężenie uczucia – nie była łatwa.


ad