kamienie szlachetne bi uteria n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
KAMIENIE SZLACHETNE - BIŻUTERIA PowerPoint Presentation
Download Presentation
KAMIENIE SZLACHETNE - BIŻUTERIA

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 6

KAMIENIE SZLACHETNE - BIŻUTERIA - PowerPoint PPT Presentation


  • 99 Views
  • Uploaded on

KAMIENIE SZLACHETNE - BIŻUTERIA.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'KAMIENIE SZLACHETNE - BIŻUTERIA' - anakin


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
o kamieniach
Kamienie szlachetne - w stanie surowym wyglądają stosunkowo niepozornie. Dopiero po oszlifowaniu ujawniają swoje cechy, które czynią je niepowtarzalnymi. Dlatego w przeciągu stuleci wypracowano rozmaite formy szlifowania. Do kamieni przezroczystych, o wysokim współczynniku załamania światła stosuje się szlif fasetkowy (wielościenny). Tworzy go wiele, prawidłowo na kamieniu rozmieszczonych, płasko szlifowanych ścianek. Przez te ścianki (fasetki) światło jest wielokrotnie odbijane, załamywane i kierowane do osoby patrzącej, co zwiększa lśnienie klejnotu i nadaje mu pożądaną jasność i grę barw. Są liczne odmiany szlifu uzależnione od rodzaju minerału, najbardziej znany to widoczny poniżej szlif brylantowy. W architekturze i budownictwie faseta oznacza ukośnie ściętą krawędź naroża stosowaną przy elementach narażonych na uszkodzenia np. :filary, obramowania okien. Jest to wklęsły zaokrąglony narożnik między ścianami a sufitem lub między samymi ścianami.

Kamienie ozdobne - kamienie ozdobne są nazywane czasem także kamieniami półszlachetnymi. Mają one mniejszą wartość niż kamienie szlachetne. Nie są one bardzo twarde, większość z nich ma twardość około 5 - 7 w skali Mohsa. Przykłady kamieni ozdobnych to: ametyst, piemontyt, epidot, zoizyt, opal, granat, kwarc, turkus i jadeit.

Kamienie szlachetne - kamienie szlachetne są najcenniejszymi drogimi kamieniami. Charakteryzuje je duża twardość (np. diament - twardość 10 w skali Mohsa). Wiele z nich ma piękny połysk.

Szlify - jednostka masy kamieni szlachetnych jest karat. Jeden karat to 0,2 grama.

O KAMIENIACH
znani mineralodzy
Agricola Georgius, właściwie Georg Bauer (1494 - 1555), niemiecki górnik, mineralog, metalurg i humanista. Agricola jest nazywany "ojcem mineralogii". Urodził się w Glauchau w Saksonii. Ukończył studia na Uniwersytecie w Lipsku (niemieckim Leipzig). Z zawodu był lekarzem. Najważniejsze dzieła Agricoli to:

- De re metallica libri XII z 1556 r.,

- De natura fossilium libri X z 1546 r.,

- De veteribus et novis metallis z 1546 r.

- De ortu et causis subterraneorum z 1546 r.

- De natura eorum quae effluunt e terra z 1545 r.

Prace Agricoli są uważane za najwszechstronniejsze dzieła z dziedziny górnictwa, mineralogii i metalurgii z okresu średniowiecza.

Bergman Torbern Olaf (1735 - 1784), szwedzki chemik i mineralog. Od 1758 roku był wykładowcą fizyki i matematyki, a od 1767 r. profesorem chemii i mineralogii. Jego uczniami byli m. in. Gadolin i Karl Wilhelm Scheele. W 1765 roku został członkiem Szwedzkiego Towarzystwa Królewskiego, a w 1780 roku członkiem Akademii Szwedzkiej. Bergman uważany jest za najwybitniejszego chemika analityka XVIII wieku. Sprawił, że chemia analityczna stała się odrębną gałęzią chemii. Podstawą jego badań było założenie, że pierwiastek chemiczny jest substancją prostą, której nie można już rozłożyć na prostsze.

Znani mineralodzy
  • Kingsbury Arthur (1906 - 1968), angielski mineralog. Z wykształcenia był adwokatem. Mineralogią zainteresował się w 1927 roku, kiedy to rozpoczęcie pracy w Sherborne umożliwiło mu szukanie minerałów w Mendip Hills, a później w Devon i Cornwall. Podczas prac mineralogicznych w Mendip Hills poznał Arthura Russella i L. J. Spencera. Przez wiele lat marzeniem Kingsbury'ego była posada w Muzeum Historii Naturalnej. Jego marzenie częściowo się spełniło. Został asystentem R. C. Spillera, wykładowcy mineralogii na Uniwersytecie w Oxford. Po śmierci Kingsbury'ego jego kolekcja wraz z opisami minerałów i dołączonymi mapami została włączona do zbiorów Muzeum Historii Naturalnej w Londynie.
  • Berzelius Jöns Jacob (1779 - 1848), szwedzki chemik i mineralog. Był jednym z twórców podstaw chemii, największym autorytetem chemicznym pierwszej połowy XIX wieku. Od 1802 roku był wykładowcą, a od 1807 roku profesorem medycyny i farmacji w Instytucie Medyczno - Chirurgicznym w Sztokholmie. W 1808 roku został członkiem Szwedzkiej Królewskiej Akademii Nauk, a w 1810 roku jej przewodniczącym.
  • Jöns Jacob Berzelius odkrył: - cer (w 1803 roku, wraz z W. Hisingerem; niezależnie od nich cer odkrył również Klaproth), - selen (w 1817 roku), - tor (w 1828 roku).
uk ady krystaliczne
UKŁADY KRYSTALICZNE

UKŁAD REGULARNY

UKŁAD TETRAGONALNY

UKŁAD TRÓJNOŚNY

UKŁAD HEKSAGONALNY

przyk adowa bi uteria
PRZYKŁADOWA BIŻUTERIA

POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ