norvegija n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
NORVEGIJA PowerPoint Presentation
Download Presentation
NORVEGIJA

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 26

NORVEGIJA - PowerPoint PPT Presentation


  • 287 Views
  • Uploaded on

NORVEGIJA. Norvegija yra nepaprastai graži šalis, išvagota ledynų, fiordų ir kalnų. Baltųjų naktų žemėje daug šviesių ilgų vasaros dienų, istorinių paminklų, Vikingų laivų nuolaužų, viduramžiškų bažnytėlių, mielų nedidelių miestelių ir nepaliestų žvejų kaimų.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'NORVEGIJA' - amish


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide2
Norvegijayra nepaprastai graži šalis, išvagota ledynų, fiordų ir kalnų. Baltųjų naktų žemėje daug šviesių ilgų vasaros dienų, istorinių paminklų, Vikingų laivų nuolaužų, viduramžiškų bažnytėlių, mielų nedidelių miestelių ir nepaliestų žvejų kaimų.
socialin kult rin norvegijos aplinka
Socialinė – kultūrinė Norvegijos aplinka

Kiekviena šalis turi savo papročius, taisykles bei draudimus. Todėl svarbu žinoti, kaip vartotojai užsienyje reaguoja į vienas ar kitas prekes, kaip jomis naudojasi. Paprastai išskiriami tokie tarptautinio verslo socialinės ir kultūrinės aplinkos elementai: kalba, religija, vertybės ir santykiai, išsilavinimas ir menas, politika.

slide4
Norvegų kalbaturi du oficialius rašomosios kalbos variantus: Bokmål ir Nynorsk. Abu variantai turi vienodą oficialų statusą ir yra vartojami administracijoje, mokyklose, bažnyčiose, televizijoje ir radijuje, bet dauguma žmonių (85-90 %) vartoja Bokmål. Maždaug 95 % gyventojų norvegų kalba yra gimtoji, bet daug žmonių kalba ir dialektais, kurie kartais žymiai skirasi nuo rašytinės kalbos.
slide5
Pasak oficialios 2003 m. statistikos,liuteronai(oficiali šalies religija) sudaro 86% Norvegijos populiacijos, kiti protestantai, Romos katalikai, musulmonai, kitos religijų atstovai. Likę neturi jokios religijos arba apie tai nėra duomenų. Ankstyvieji norvegai, kaip ir visi skandinavai, buvopagonys, tikintys įskandinavų mitologiją.

Nidaros katedra Trondheime.

slide6
Norvegijoje platesnėje socialinėje sistemoje gal šiek tiek labiau pabrėžiamas individo vaidmuo. Norvegijoje tvirta tradicija padėti kitiems ir remti nelaimėlius. Visi turi būti lygūs. Kasdieniniame norvegų gyvenime ypač svarbi yra šeima: nepastoviame pasaulyje šeima yra patvarus, tikras patikimumo šaltinis. Norvegai linkę leistis į atviras diskusijas ir taip nesibaimina priešpriešų ar konfliktų. Norvegai mažiau formalūs. Jie gana greitai ima vadinti vienas kitą vardais ir tiek darbe, tiek per pobūvius būna labiau atsipalaidavę.
slide7
Norvegijoje daug dėmesio skiriama menui. Čia išleidžiama ir parduodama daug knygų. Šioje šalyje yra gilios muzikos tradicijos. Dabartinis kompozitorius Arne Nordheimas ir džiazo muzikantas Janas Garbarekas yra pripažinti visame pasaulyje. Gustavas Vigelandas (1869-1943) buvo pirmasis pasaulinio pripažinimo sulaukęs norvegų skulptorius. Jo darbų nemokamai galima pamatyti Vigelando parke Osle.
slide8
Ypač išsiskirianti yra norvegupolitinis pasaulis. Valstybė suskirstyta į 5 regionus ir 3 gubernijas. Norvegija yra konstitucinė monarchija, jos vadovas sultonas yra ir vyriausybės vadovas. Sostas paveldimas. Valdovas skiria Ministrų kabinetą. Įstatymus leidžia dvejų rūmų parlamentas Medžlisas, susidedantis iš aukštųjų rūmų ir žemųjų. 58 aukštųjų rūmų narius skiria sultonas. 83 žemųjų rūmų nariai renkami ketverių metų laikotarpiui.
ekonomin aplinka
Ekonominė aplinka

Norvegija yra ekonomiškai stipri valstybė, turinti daug vandens energijos ir žemės resursų (varis, švinas, geležis ir kt.). Šalies pragyvenimo lygis ir gaunamos pajamos yra vienos aukščiausios pasaulyje. Čia suderinta laisva rinka ir vyriausybės kontrolė. Dėl to kontroliuojamos tik tam tikros sritys, pavyzdžiui, naftos sektorius.

slide10

Norvegijoje vyrauja naftos perdirbimo pramonė. Šalis eksportuoja daugiausiai naftos (po Saudo Arabijos ir Rusijos) pasaulyje, todėl daro nemažą įtaką naftos produkcijos kainoms. Tai lemia Norvegijos ekonominį stabilumą. Kitos svarbios sritys yra žvejyba, kalnakasyba, laivininkystė ir kt. Ši šalis yra lašišų pardavimo lyderė pasaulyje. Žemės ūkyje vyrauja smulkūs ūkiai, tačiau jei pilnai patenkina pieno, sūrio ir mėsos poreikius.

technologin aplinka
Technologinė aplinka

Norvegija - tai sekmingai klestinti šalis, kuri garsi ne tik naftos gavyba, bet ir technologiniais pasiekimais:

1) Norvegija yra modernios technologijos keliuose pradininkė. Ji yra pirmaujanti Europos šalis diegiant intelektines transporto sistemas. Šios technologijos teikia realaus laiko informaciją apie kelių būklę, padeda vairuotojams išvengti avarijų ir kamšačių bei palengvina vairavimą.

slide12

2)Norvegai su „Siemens“ kompanijos pagalba stato naujoviškas vėjo jėgaines. Jas bus galima įrengti toli jūroje, nes jos paprasčiausiai plūduriuos vienoje vietoje. Šiuo metu vėjo jėgainės statomi netoli kranto linijos. Jėgainių nukėlimas toliau į jūrą bus į naudą ir žmonėms, nes, kuo toliau nuo kranto, tuo stipresnis vėjas, tuo daugiau energijos išgaunama.

3) Norvegijos vyriausybė patvirtino galutinį dizainą neįprasto statinio, skirto kultūrinių augalų sėklų saugojimui tam atvejui, jei netikėtai žmoniją ištiktų "pasaulio pabaiga". Šis statinys turės saugoti visas žinomas kultūrinių augalų sėklas, jei pasaulį sukrėstų didžiulės kataklizmos.

slide13

4)Norvegijos mokslų ir technologijos universiteto (NTNU) studentų komanda pasiekė pasaulio rekordą, pristačiusi vandeniliu varomą audotmobilį - DNV Fuel Fighter. Gegužę vykusiame maratone (Shell Eco-Marathon) automobilis laimėjo UrbanConcept kategorijoje ir sumušė esamą pasaulio rekordą, nuvažiavęs 1246 km.

slide14

5) Savo darbą pradėjo pirmoji elektrinė, energijos gaminimui panaudojanti skirtingo druskingumo – sūraus ir gėlo - vandens savybes. Elektrinės prototipas sukonstruotas kompanijos Statkraft, įrengtas netoli Norvegijos sostinės Oslo. Didžiulė sistema išnaudoja natūralaus reiškinio, taip vadinamo osmoso savybę.

norvegijos simboliai
Norvegijos simboliai

1) Svarbiausias Norvegijos simbolis yra jų vėliava. Tai raudoname fone tamsiai mėlynas "skandinaviškas kryžius“ baltomis fimbromis.

Raudona, balta ir mėlyna laikomaNorvegijos demokratijos simboliais.

slide16

2) Norvegijos simboliu laikomi briedžiai. Atokesnėse sodybose gyvenančius norvegus rytais neretai žadina briedžio snukio stuktelėjimas į langą. Taip patnuosenonorvegaitikėjomažųplaukuotųžmogučiųsu ilga ir stora nosimi egzistavimu. Šiandien jie žinomi trolių vardu. Tai, ko gero, labiausiai paplitusi prekė suvenyrų parduotuvėse.

3)Lankytojų dėmesį ypač traukia grakštus, drakono galvos kyliu papuoštas Oseberg laivas, nuo jo atradimo 1904 m. tapęs ne tik „vikingų sostinės“ Oslo, bet ir visos Norvegijos simboliu.

norvegijos ritualai
Norvegijos ritualai

Su ritualais ir tradicijomis yra susijusios norvegųvestuvės. Norvegai paprastai tuokiasi šeštadienį. Tie, kurie laikosi tradicijų, rengiasi puošnius skandinaviškus liaudiškus kostiumus, vadinamus „bunda“. Jaunavedžius vestuvinėje procesijoje dažniausiai lydi dvi mergaitės. Jaunikis ir nuotaka vilki žydrus apatinius – iki šiol tikima, kad jie atbaido piktąsias jėgas. Ant vestuvinės puotos stalo privalo būti tradicinis aukštas tortas su marcipanais.

slide18

Taip pat labai svarbus ritualas yrakrikštynos. Dvasininkai teigė, jei vaikas bus nepakrikštytas, mirties atveju jis nepateks nei į dangų, nei į pragarą. Senovėje šalia dar nepakrikštyto kūdikio lopšio laikydavo maldaknyges, daiktus iš sidabro bei plieno – buvo tikima, jog tai apsaugos vaiką nuo blogos energijos.

Dabar vaikai dažniausiai yra krikštijami sulaukę kelių mėnesių amžiaus. Krikštynų metu, vaiko vardas yra pirmą kartą viešai paskelbiamas aplinkiniams.

slide19

Ritualais apipintos ir norvegųKūčios. Prieš arba po pamaldų būtinai aplankomos kapinės, jose uždegamos žvakės mirusiems artimiesiems. Grįžus iš bažnyčios, prie namų uždegami fakelai. Prieš sėdant prie šventinio stalo, išnešamas ir už durų lauke pastatomas dubenėlis ryžių ar grietinės košė, pabarstyta cukrumi ir cinamonu. Ši košė - dovana kalėdų nykštukams, kurie ateina Kūčių naktį pasmaguriauti. Kai šitas ritualas atliktas, ir vaikai įsitikinę, kad nykštukai tikrai gaus savo porciją, šeima sėda valgyti šventinės vakarienės.

norvegijos didvyriai
Norvegijos didvyriai

Vienas iš šios šalies didvyrių yraRoaldas Amundsenas.Jis buvo norvegų keliautojas, poliarinių sričių tyrinėtojas,vadovavo Antarktidos ekspedicijai į Pietų ašigalį.Amundsenas tapo pirmuoju žmogumi, pabuvojusiu Pietų ašigalyje. Jis Norvegijoje laikomas nacionaliniu didvyriu.

slide21

Einar Henry Gerhardsen - norvegų politikas. Jis buvo išrinktas ministru tris kartus, 1945-1951, 1955-1963 ir 1963-1965. Laikomas viena iš pagrindinių architektų atnaujinant Norvegiją po Antrojo pasaulinio karo, jis taip pat buvo vadinamas "Landsfaderen" arba Tautos Tėvu. Tai garsus norvegų nacionalinis didvyris.

slide22

Henrikas Ibsenas -žymus Norvegijos dramaturgas, dažnai vadinamas „šiuolaikinės dramos tėvu“. Ibsenas vienas pirmųjų įtraukė į dramaturgiją kritišką požiūrį į moralę ir išdrįso ja suabejoti.Ibsenas nebijojo peržengti įprastų Viktorijos epochos moralės normų ir rašyti apie realų, o ne idealizuotą pasaulį.

norveg vertyb s
Norvegų vertybės

Norvegai – dideli savo šalies patriotai, puoselėja savo tautines vertybes. Jie labai gerbia savo vėliavą, kuri nuolat plevėsuoja priekiekvieno norvego namų, labai teigiamai vertina tarnavimą savo šalies kariuomenėje. Jiemsbūdingas teisingumo jausmas ir siekis. Taip pat norvegai vertina paprastumą, punktualumą, paslaugumą, toleranciją.

slide26

Darbą sudarė: Rita Stašytė,

Lilija Pikturnaitė,

Brigita Juozapavičiūtė,

Edita Einorytė