Pol merlerde ba lanma
Download
1 / 4

POL?MERLERDE BA?LANMA - PowerPoint PPT Presentation


  • 181 Views
  • Uploaded on

POLİMERLERDE BAĞLANMA. Bağ Çeşitleri Polimerik maddelerde , metallerde olduğu gibi tek tür bağ bulunmaz, çeşitli türde bağlar atomları bir arada tutarlar. Bunlar: Kovalent bağ Hidrojen bağı Dipol etkileşimi Van der waals İyonik bağ şeklinde gösterilebilir.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'POL?MERLERDE BA?LANMA' - allene


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
Pol merlerde ba lanma

POLİMERLERDE BAĞLANMA

Bağ Çeşitleri

Polimerik maddelerde , metallerde olduğu gibi tek tür bağ bulunmaz, çeşitli türde bağlar atomları bir arada tutarlar.

Bunlar:

Kovalent bağ

Hidrojen bağı

Dipol etkileşimi

Van der waals

İyonik bağ

şeklinde gösterilebilir.


Pol merlerde ba lanma

Hidrojen bağı, dipol etkileşimleri, van der Waals ve iyonik bağ ikincil bağ olarak sınıflandırılabilir. Bağ türleri arasında keskin ayırım yapılamaz. Örneğin hidrojen bağı dipol kuvvetlerinin sınırı olarak düşünülebilir.


Pol merlerde ba lanma

  • Bağ çeşidi ne olursa olsun, birbiriyle etkileşen atomların potansiyel enerjileri ile aralarındaki uzaklık nitel olarak yandaki grafikte gösterilmiştir. Birbirini etkileyen merkezler olarak ayrışmadan kaynaklanan bu büyük çekim gücü atomları bir araya çekmek için büyük bir eğilim gösterir (negatif potansiyel enerji) rm den sonra atomlar birbirine yaklaşır.elektron bulutları birbirini etkiler ve güçlü bir itici güç oluşur. rm de sistemin enerjisi minimumdur. Bu da en muhtemel denge bağ uzunluğudur. Potansiyel enerji miktarı derinliği ε, atomları birbirinden ayırmak için gerekli olan enerjidir.


Ba uzunluklar ve ba kuvvetleri
Bağ Uzunlukları ve Bağ Kuvvetleri atomların potansiyel enerjileri ile aralarındaki uzaklık nitel olarak yandaki grafikte gösterilmiştir. Birbirini etkileyen merkezler olarak ayrışmadan kaynaklanan bu büyük çekim gücü atomları bir araya çekmek için büyük bir eğilim gösterir (negatif potansiyel enerji) r

  • Aşağıdaki listede polimerikmaddelerdekarşılaşılan bağ mesafelerini ve bağ kuvvetlerini göstermektedir.

  • Burada anlaşılması gereken önemli nokta birincil kovalent bağın diğerlerinden ne ölçüde kuvvetli olduğudur. Malzemenin sıcaklığı arttırıldığında termal enerji de artar. Uygun termal enerji disosiyasyon enerjisini aştığında birincil kovalent bağlar kopar.


ad