wielkie religie monoteistyczne n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Wielkie Religie Monoteistyczne PowerPoint Presentation
Download Presentation
Wielkie Religie Monoteistyczne

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 22

Wielkie Religie Monoteistyczne - PowerPoint PPT Presentation


  • 287 Views
  • Uploaded on

Wielkie Religie Monoteistyczne. Judaizm.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Wielkie Religie Monoteistyczne' - allegra-alston


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide3

Judaizm ukształtował się w II tysiącleciu p.n.e. Stanowi religię narodową Żydów. Podstawą religii jest wiara w jednego Boga-Jahwe.Bóg ten zawarł z ludem Izraela wieczyste przymierze, obiecując ochronę i pomoc w zamian za podporządkowanie się jego nakazom.Żydzi również czekają na Mesjasza bo wierzą że odbuduje świątynię Izraelską i całe królestwo, a także ich wyzwoli.

wi te ksi gi
Święte Księgi

Tora-pięć pierwszych ksiąg Biblii

Talmud-objaśnienia do Pisma Świętego

symbole
Symbole:

Jarmułka

Gwiazda Dawida

Menora

ciekawostki
Ciekawostki

-Wyznawcy judaizmu znajdują się na całym świecie, obecnie jest ich najwięcej w Stanach Zjednoczonych– 5,6 mln i Izraelu – 4,7 mln.

- Centrum życia tej wspólnoty jest synagoga

-w święto Tiszab’Awobowiązuje całkowity post, zakaz noszenia skórzanego obuwia oraz mycia się.

-w religii tej jest obowiązek święcenia soboty (szabat) który wynika z Dziesięciu Przykazań.

slide8

Chrześcijaństwo wywodzi się z judaizmu. Narodziło się w I w n.e.(narodziny Jezusa) na Bliskim Wschodzie . Bazuje się na nauczaniu Jezusa Chrystusa zawartym w kanonicznych ewangeliach. Jej wyznawcy uznają w nim obiecanego Mesjasza i Zbawiciela, który ustanowił Królestwo Boże poprzez swoje Zmartwychwstanie.

slide9

Chrześcijaństwo opiera się na naukach Jezusa Chrystusa, które głosił za życia, jego męczeńskiej śmierci i zmartwychwstania oraz wydarzenia, które nastąpiły bezpośrednio po tym fakcie. Pierwsi chrześcijanie byli uczniami (apostołami) Chrystusa. Zachowywali oni wszystkie obrządki żydowskie oraz wierzyli, iż Jezus Chrystus jest Synem Bożym oraz Zbawicielem, który odkupił świat. Bóg w tej religii występuję pod trzema postaciami:- Bóg Ojciec- Syn Boży (Jezus Chrystus)- Duch Święty.

slide10

Główne odłamy chrześcijaństwa :

-katolicyzm-oznacza doktrynę religijną, moralną i społeczną chrześcijańskiego Kościoła rzymskokatolickiego.

-prawosławie-Doktrynaprawosławia opiera się na dekretach siedmiu pierwszych soborów powszechnych i przekazach Ojców Kościoła. Nie uznaje ustanowionego po tzw. "schizmie wschodniej w Kościele zachodnim prymatu jurysdykcyjnego biskupa Rzymu, opierając się na tradycji Kościoła starożytnego, który zakładał pojęcie Kościoła jako wspólnoty opartej na równości jego członków

slide11

Kościół – w religii chrześcijańskiej budynek przeznaczony do celów rytualnych, sakralnych: odprawiania nabożeństw, sprawowania sakramentów, odmawiania modlitw itp. Głową Kościoła jest papież.

slide14

Islam narodził się w VII w. na Półwyspie Arabskim. Jest drugą religią na świecie pod względem liczby wyznawców.Dla muzułmanów Bóg jest najważniejszy, jest miłością i nie mu równego. Wszelkie dogmaty islamu mówią, że istnieje: wiara w Allaha, w Jego Anioły, w Jego Księgi, w Jego Proroków, w Dzień Ostatni i w Przeznaczenie.

slide15

Wyznawcą islamu można stać się przez wygłoszenie ze szczerą intencją formuły: "Nie ma Boga prócz Allaha, a Mahomet jest jego prorokiem" (są to równocześnie słowa, które jako pierwsze wpadają w ucho każdemu nowonarodzonemu niemowlęciu muzułmańskiemu i które są wymawiane nad grobem).

slide16

Muzułmanie uważają, że wersety Koranu , zostały objawione Mahometowi(twórcy Islamu) poprzez Archanioła Gabriela. Istnieje w tej religii pięć zasad, które każdy muzułmanin musi spełniać, jeśli chce się czuć i chce być wyznawcą tej religii.

slide17

Pięć Filarów IslamuI.Wyznawanie wiary : „Nie ma Boga prócz Allaha, a Mahomet jest jego twórcą”II.Modlitwa odprawiana pięć razy dziennie III.Jałmużna, czyli świadczenie pomocy ubogimIV.Post w miesiącu romadumV.Pielgrzymka przynajmniej raz w życiu

slide18

Święta Islamu :Aszura- jest to jedno z najważniejszych świąt, które jest kulminacją miesiąca żałoby i rozpoczyna się pierwszego dnia roku.Hidżra- święto upamiętniające wywędrowanie Mahometa z Mekki do Medyny-622r., Noc Poczęcia Proroka, Urodziny proroka. Ramadan-miesiąc postu, obchodzony jest dziewiątego miesiąca roku muzułmańskiego.Noc Mocy, Święto Przerwania Postu, czy też Święto ofiar.

slide22

Kobieta w islamieNa pewno to co charakterystyczne dla islamu, to bez wątpienia kobieta, która tam żyje. Obowiązek noszenia specjalnego ubioru, które przykrywa ją od stóp do głów, niezależnie. Gorąco, wielkie promienie słońca, a kobiety takie, muszą chodzić w taki sposób ubrane. W islamie również, kobieta nie ma nic do powiedzenia, jest oddana mężowi i musi być grzeczna, dobra i miła, żeby mogła prawidłowo żyć i być traktowaną normalnie.