1 / 16

بسمه تعالی

بسمه تعالی. درس چهارم: تغذیه. دبیر:سرکار خانم اژدری کاری از سهیلا جدیدی. کمبود ویتامین در دنیای جدید.

alayna
Download Presentation

بسمه تعالی

An Image/Link below is provided (as is) to download presentation Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author. Content is provided to you AS IS for your information and personal use only. Download presentation by click this link. While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server. During download, if you can't get a presentation, the file might be deleted by the publisher.

E N D

Presentation Transcript


 1. بسمه تعالی

 2. درس چهارم: تغذیه

 3. دبیر:سرکار خانم اژدریکاری از سهیلا جدیدی

 4. کمبود ویتامین در دنیای جدید بیماری های کمبود ویتامینی قبلاًدر بسیاری ازنقاط دنیا رایج بود، اما امروزه این بیماری ها بیشتر در قسمت های فقیرنشین جهان عمومیت دارد.در کشورهای غنی نیز گاهگاهی بیماری های کمبود ویتامین یافت می شود.

 5. اما به نظر شما راهکار چیست؟ این بیماری ها در : • زنان باردار (به دلیل افزایش نیاز و عدم افزایش مصرف) • افراد کهنسالی که تنها زندگی می کنند (به این دلیل که ممکن است به رژیم غذایشان اهمیت کافی ندهند) • و افرادی که از انواع خاصی از غذا ها پرهیز دارند، شیوع بیشتری دارد. این گونه افراد بهتر است که از قرص های ویتامین دار استفاده کنند. استفاده از قرص های ویتامین دار

 6. آیا می توان بیش از حد ویتامین مصرف کرد؟ خیر، زیاده روی در خوردن ویتامین ها خصوصاً ویتامین های محلول در چربی موجب بیماری می شود. اگر فردی در خوردن قرص های ویتامین زیاده روی کند، آنگاه بیماری های مربوط به افزایش مصرف ویتامین ظاهر می شود. مثلاً مصرف بیش از حد ویتامین Dباعث می شود کلسیم به جز استخوان ها در سایر بافت ها ( جگر) رسوب کند.

 7. بنابراین و به طور کلی،

 8. تغذیه ی سالم امروزه بیماری ها و مشکلات زیادی وجود دارند که حاصل تغذیه ی نامناسب اند.چاقی و لاغری مفرط، بیماری های قلبی عروقی، پوکی زودرس استخوان ها(خصوصاً در بانوان) و حتی انواعی از سرطان ها حاصل عادت های نادرست تغذیه ای اند. خوردن غذا های پرچرب که با روغن فراوان سرخ شده اند خطر ابتلا به گرفتگی رگ ها و نیز بیماری های کبدی را افزایش می دهد.امروزه به سبب رواج فرهنگ خوردن غذا های فوری همانند انواع ساندویچ ها و پیتزا که چربی فراوان دارند، بیماری کبد چرب زیاد شده است. در این بیماری به سبب تجمع چربی در بافت کبد، این اندام کارایی خود را از دست می دهد.

 9. بیشتر راجع به کبد چرب بدانیم کبد چرب زمانی رخ می دهد که آنزیم های کبدی مانند: آلکالین فسفات،(sgot)،(sgpt) و ...،که نمایانگر کبد چرب اند، بالا رود؛و در نهایت بافت غیر فعالی جایگزین بافت کبدی می شود و می تواند در مراحل پیشرفته ی این بیماری،منجر به سیزور کبدی شود.مبتلایان به سیزور کبدی به این علت که کبدشان-یکی از مهمترین اعضای بدن-،دیگر قادر نیست فعالیتش را به خوبی انجام دهد،با مشکلاتی چون باد کردن شکم و پر آب شدن آن و...،مواجه می شوند

 10. به تصویر کتاب توجه کنید همانطور که می بینید،قسمتی از رگ به واسطه ی کلسترول ،مسدود شده و مانع حرکت آسان خون در رگ می شود.اگر این اتفاق،متوجه رگ های کرونر- رگ های غذا دهنده ی قلب - شود،و این اتفاق در سطح وسیع تری اتفاق بیفتد،به هنگام اضطراب و استرس زیاد که قلب به خون بیشتری نیاز دارد،چون رگ ها تا حدودزیادی بسته شده اند،نیاز قلب برطرف نمی شود در نتیجه قلب از حرکت می ایستد(سکته ی قلبی).

 11. خوب است بدانیم : احتمالاً تا به حال «سکته ی مغزی یا همان مرگ مغزی»به گوشتان خورده است. اما واقعاً مرگ مغزی چیست؟ مرگ مغزی می تواند در دو حالت رخ دهد: • انسدادی • خونریزی انسدادای:این عمل دقیقاًمشابه اتفاقیست که در سکته ی قلبی رخ می دهد. خونریزی:با پاره شدن رگ ها و مویرگ های متصل به نقاط مختلف مغز و عدم خون رسانی ،اندام مربوط به آن قسمت از کار می افتد و اگر رگ های اصلی مغز پاره شوند،مرگ مغزی رخ خواهد داد.

 12. وزن مناسب داشتن وزن متناسب با قد و جثه از عوامل مؤثر در سلامتی هر فرد است. تغذیه و فعالیت های بدنی مناسب از عوامل مؤثر در داشتن وزن متناسب است . متخصصان تغذیه برای این که بدانند وزن فردی مناسب است یا نه از شاخص توده ی بدنی((body mass indexو برای محاسبه ی آن از رابطه ی زیر استفاده می کنند: مجذور قد(m)/وزن(kg)=شاخص توده ی بدنی

 13. در صورتی که توجه: وزن بدن هر فرد به تراکم استخوان، بافت ماهیچه و بافت چربی بدنش بستگی دارد، بنابراین فقط متخصص تغذیه است که می تواند درباره ی مناسب بودن وزن هر فرد قضاوت کند.

 14. گیاهخواری گیاهخواران کسانی هستند که غذا های گیاهی مصرف می کنند و گوشت نمی خورند. بعضی از این افراد فرآورده های لبنی و تخم مرغ نیز مصرف می کنند. برخی گیاهخواران حتی از هیچ فرآوردۀ حیوانی استفاده نمی کنند.گیاهخوارانی که فقط گیاه می خورند،باید غذای مصرفی آنها متنوع وحاوی همۀ مواد ضروری برای بدن باشد. فقط در اینصورت است که آنان مقادیر کافی هیدرات کربن و پروتیین، همراه با انواع ویتامین ها و اسید های آمینه ضروری را دریافت می کنند.

 15. افزودنی های غذایی امروزه کارخانجات بسیاری انواع افزودنی های غذایی طبیعی و مصنوعی (ساختگی) را به غذا ها اضافه می کنند.شیرین کننده ها، چاشنی ها و رنگ ها از آن جمله اند.برخی محافظت کننده ها (Preservative) با مهار رشد میکروب ها ، عمر مواد غذایی را افزایش می دهند. امولسیون کننده ها و پایدارکننده ها آنها را به ژله تبدیل و از این طریق موجب انسجام و پایداری غذاها می شوند.ترکیبات ضد اکسید شدن از اکسید شدن مواد غذایی که در معرض هوا قرار می گیرند، جلو گیری می کنند. اکسید شدن چربی ها و روغن ها موجب تند شدن و فاسد شدن آنها می شود.تغییر رنگ میوه هایی مثل سیب و موز پس از بریده شدن، نیز به دلیل اکسید شدن مواد آلی آنهاست. برخی از مردم نسبت به افزودنی های خاصی حساسیت دارند.افزودنی هایی همچون بعضی رنگ های مصنوعی از این قبیل هستند. روی بسته بندی های همۀ مواد غذایی باید برچسبی زده شده و روی آن نام ونوع مواد افزودنی نوشته شده باشد.در اینصورت خریدار خواهد دانست که چه موادی را خریداری کرده است.

 16. با تشکر از همراهی شما

More Related