slide1 n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Polscy Patrioci – Wiek XIX PowerPoint Presentation
Download Presentation
Polscy Patrioci – Wiek XIX

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 16

Polscy Patrioci – Wiek XIX - PowerPoint PPT Presentation


  • 136 Views
  • Uploaded on

Polscy Patrioci – Wiek XIX. Co to jest Patriotyzm?.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Polscy Patrioci – Wiek XIX' - akiva


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
co to jest patriotyzm
Co to jest Patriotyzm?

Patriotyzm to postawa społeczno polityczna oparta na zasadach miłości i przyjaźni do ojczyzny , jedności i solidarności z własnym narodem, poczuciem więzi społecznej i wspólnoty kulturowej z innymi członkami narodu. Patriotyzm to forma ideologii narodowej postulująca podporządkowanie i poświęcenie dążeń osobistych sprawom narodu i ojczyzny, jeżeli tego wymaga ich dobro.

slide3

c.d.

Patriotyzm nie jest uzależniony od obywatelstwa - można być patriotą wobec jakiegoś kraju nie posiadając równocześnie jego obywatelstwa - to częsta sytuacja w przypadku dysydentów i emigrantów politycznych. Cechy, które kiedyś nazywano "cnotami obywatelskimi" - uczestnictwo w życiu publicznym, przedkładanie potrzeb państwa nad swoje i starania w dążeniu do poprawy państwa - dziś należałoby nazwać raczej "cnotami patriotycznymi". Podsumować można, że obywatelstwo to termin urzędowy, a patriotyzm - ideologiczny.

slide4

Bardzo trudno mówić jest o patriotyzmie równocześnie skupiając się tylko na wieku XIX, ponieważ patriotyzm kształtowany jest od pokoleń. W każdym wieku inaczej jest on interpretowany i pokazywany. W XIX wieku nie było zbyt wielu wojen, które odegrały by większą rolę, ale żyło w nim wielu znanych kompozytorów, malarzy i innych patriotów, którzy okazywali go na swój sposób.

Większość osób sądzi, że patriotą jest człowiek, który walczy za swój kraj. Otóż te osoby mylą się, ponieważ kochać swój kraj to nie znaczy tylko walczyć za niego, ale i również dbać i pielęgnować go, aby nie został zaniedbany i zapomniany.

patrioci polscy w wieku xix
Patrioci Polscy w wieku XIX
  • W wieku XIX w Polsce żyło wielu patriotów, którzy za swe działania zostali docenieni. Można wyróżnić m.in. , Izaak Kramsztyk, Tomasz Chołodecki, Jan Matejko, Karol Szajnocha, Fryderyk Chopin , Adam Mickiewicz , Juliusz Słowacki, Henryk Sienkiewicz, Cyprian K. Norwid, Stanisław Wyspiański i wielu innych znakomitych patriotów.
jan matejko s ynny malarz
Jan Matejko – słynny malarz

Jan Matejko – ur. 24 czerwca 1838 r. w Krakowie, zm. 1 listopada 1893 r. w Krakowie. Słynny malarz, twórca obrazów batalistycznych i historycznych , historiozof. Syn Franciszka i Joanny, miał dziesięcioro rodzeństwa. Matejko zasłyną z takich dzieł jak:

„Bitwa pod Grunwaldem”, „Hołd Pruski”, „Stańczyk” i wiele innych.

Uczniami Matejki byli m.in. Maurycy Gottlieb, Jacek Malczewski Stanisław Wyspiański.

adam mickiewicz
Adam Mickiewicz

Adam Mickiewicz – ur. 24 grudnia 1798 r. w Zaosiu lub Nowogródku, zm. 26 listopada 1855 r. w Konstantynopolu. Polski poeta, działacz i publicysta polityczny. Uważany za jednego z największych poetów polskiego romantyzmu oraz literatury polskiej. Syn Mikołaja i Barbary Mickiewiczów. W 1834 r. ożenił się z Celiną Szymanowską, z którą miał sześcioro dzieci. Mickiewicz zmarł nagle podczas epidemii cholery (coraz więcej ludzi uważa, że mógł zostać też otruty arszenikiem). Napisał takie dzieła jak: „Sonety Krymskie”, „Pan Tadeusz”, „Liryki lozańskie” i wiele innych.

henryk sienkiewicz
Henryk Sienkiewicz

Henryk Sienkiewicz – ur. 5 maja 1846 r. w Woli Okrzejskiej, zm. 15 listopada 1916 r. w Vevey. Polski nowelista, powieściopisarz i publicysta pochodzenia tatarskiego. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za całokształt twórczości, jeden z najpopularniejszych pisarzy polskich. Henryk Sienkiewicz napisał wiele powieści i nowel takich jak: „Janko Muzykant”, „Latarnik” oraz Trylogie: „Ogniem i mieczem”, „Potop” i „Pan Wołodyjowski”. Wiele z nich mają swoje adaptacje filmowe.

juliusz s owacki
Juliusz Słowacki

Juliusz Słowacki – ur. 4 września 1809 r. w Krzemieńcu, zm. 3 kwietnia 1898 r. w Paryżu. Jeden z najwybitniejszych poetów polskich doby romantyzmu, dramaturg i epistolograf. Obok Mickiewicza i Krasińskiego określany jako jeden z Wieszczów Narodowych. Syn Euzebiusza i Salomeii.

Słowacki umarł na gruźlicę i został pochowany na paryskim cmentarzu Montmartre. 14 czerwca 1927 r. ekshumowano jego szczątki do Polski i złożono na Wawelu w jednej z krypt. Juliusz Słowacki był ulubionym poetą Józefa Piłsudskiego i to właśnie na jego polecenie przeniesiono zwłoki poety. Słowacki napisał takie wiersze jak: „Do matki”, „Oda do wolności”, „Testament mój” oraz wiele innych wierszy jak i również powieści poetyckich, dramatów i poematów.

dawniej a dzi
Dawniej, a Dziś

W XIX wieku była bardzo duża liczba ludzi którzy kochali swój kraj i bronili go przed najeźdźcami. Było wielu poetów, którzy pisali wiersze chwalebne o swoim kraju. Było wielu kompozytorów, którzy tworzyli piękne utwory na cześć swojej ojczyzny i było wielu innych znakomitych ludzi, którzy oddali swoje życia za ojczyznę. Tylko, że w każdym zdaniu musimy stawiać słowo „było”, bo w naszych czasach chyba nie znaleźlibyśmy zbyt wielu tak wielkich patriotów. W sumieniu odpowiedzmy sobie na takie pytania: Czy możemy określić siebie takim mianem? Czy jesteśmy patriotami?

zdj cia innych wielkich patriot w cz i
Zdjęcia innych wielkich patriotów cz.I

Fryderyk Chopin Tomasz Chołodecki

zdj cia innych wielkich patriot w cz ii
Zdjęcia innych wielkich patriotów cz.II

Karol Szajnocha Izaak Kramsztyk

zdj cia innych wielkich patriot w cz iii
Zdjęcia innych wielkich patriotów cz.III

Stanisław Wyspiański Cyprian K. Norwid

zdj cia innych wielkich patriot w cz iv
Zdjęcia innych wielkich patriotów cz.IV

Zygmunt Krasiński Aleksander Zarzycki

slide15

Prezentacje wykonali:

Wiktoria Szyfner

Tomasz Stachowicz

Maksymilian Wiatr

Bartosz Marchewka

Bartłomiej Piwnica

Kamil Burczy

Kornel Kużdżał

Filip Jaszcz

slide16

Źródła:

www.wikipedia.org

www.google.pl/grafika

Muzyka:

Wolfgang Amadeusz Mozart – Marsz Turecki

Dziękujemy za uwagę