ole nica 1990 2010 n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Oleśnica 1990-2010 PowerPoint Presentation
Download Presentation
Oleśnica 1990-2010

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 38

Oleśnica 1990-2010 - PowerPoint PPT Presentation


  • 116 Views
  • Uploaded on

Oleśnica 1990-2010. Osiągnięcia samorządu lokalnego w ostatnich 20 latach. Oleśnica 1990-2010. Sport, turystyka i rekreacja. Biznes i finanse. Kultura i oświata. Gospodarka komunalna. Infrastruktura. Służba zdrowia. Sport i rekreacja.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Oleśnica 1990-2010' - aiden


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
ole nica 1990 2010

Oleśnica 1990-2010

Osiągnięcia samorządu lokalnego w ostatnich 20 latach

ole nica 1990 20101
Oleśnica 1990-2010

Sport, turystyka i rekreacja

Biznes i finanse

Kultura i oświata

Gospodarka komunalna

Infrastruktura

Służba zdrowia

sport i rekreacja
Sport i rekreacja

Przez ostatnie 10 lat przez władze samorządowe kładziony jest duży nacisk na rozwój bazy sportowo-wypoczynkowej w naszym mieście. Owocuje to wzrastaniem standardów w tej dziedzinie z roku na rok. Sukcesów jest wiele, a są nimi m. in.:

ole nicki park wodny atol
Oleśnicki Park Wodny „Atol”

19 maja 2006 roku otwarty został oleśnicki basen kryty z prawdziwego zdarzenia. Mieści się w nim m. in. basen pływacki, basen rekreacyjny, brodzik, jacuzzi oraz sauna. Od samego początku jego istnienia odwiedzają go tłumy Oleśniczan, aktywnie spędzając wolny czas. Spółka Atol objęła korty tenisowe zlokalizowane niedaleko aquaparku oraz sprzęt przeznaczony do pływania po miejskich stawach, sprawnie zarządzając tymi atrakcjami i przyciągając wielu klientów.

hala sportowa
Hala sportowa

20 października 2009 roku otwarta została hala sportowa przy Miejskim Ośrodku Kultury i Sportu. Odbywa się tu zarówno lekcje Wychowania Fizycznego dla uczniów naszych szkół, jak i wydarzenia sportowe wysokiej rangi, np. mecze ekstraklasy w piłce ręcznej.

kompleks sportowo rekreacyjny
Kompleks sportowo-rekreacyjny

Niebawem zostanie oddana do użytku pierwsza, basenowa część kompleksu sportowo-rekreacyjnego w Oleśnicy, który powstaje na terenie dotychczasowego basenu otwartego. Mieścić się tu będzie zarówno pierwsze w naszym mieście lodowisko, jak i zaplecze fitness, do gry w squasha, a także szeroko pojęty basen otwarty. Inwestycja jest już w trakcie realizacji i nic nie wskazuje na jej niepowodzenie, dlatego można już teraz to uznać za duże osiągnięcie.

boiska ze sztuczn nawierzchni
Boiska ze sztuczną nawierzchnią

W ostatnich latach Oleśnica wzbogaciła się w dokładnie 6 boisk ze sztuczną murawą, spełniających najwyższe standardy. Są one umiejscowione zarówno na terenie stadionu miejskiego (jak boisko treningowe) jak i przy hali sportowej na terenie Gimnazjum nr 3, a także w obrębie innych placówek oświatowych. Były one budowane m. in. w ramach programów rządowych Orlik 2012 oraz Blisko Boisko.

cie ki rowerowe
Ścieżki rowerowe

Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat rozwinęła się znacząco sieć ścieżek rowerowych w mieście. Są one obecnie zlokalizowane przy większości najważniejszych arterii miejskich.

stawy miejskie
Stawy miejskie

To jeden z terenów najczęściej wybieranych przez mieszkańców jako miejsce do wypoczynku i odprężenia. Jest on pielęgnowany i wzbogacany o nowe atrakcje. Niedawno zmodernizowana została jedna z nich, mianowicie sprzęt (łódki, kajaki) do pływania po tych zbiornikach wodnych.

zabytki miejskie
Zabytki miejskie

Tak wielka ilość zabytków na stosunkowo niewielki teren, jaki zajmuje Oleśnica w porównaniu do większych metropolii, musi być dużą zaletą turystyczną. Dzięki staraniom władz lokalnych, owe zabytki są udostępnione dla zwiedzających i w miarę możliwości utrzymywane w swej świetności.

place zabaw
Place zabaw

Również dla najmłodszych oferta rekreacyjna nie jest bardziej uboga. Prace przy modernizacji dotychczasowych i tworzeniu nowych placów zabaw skutkują dziś kolorowymi podwórkami i parkami, które nie odstraszają, a przyciągają dzieci i są dla nich całkowicie bezpieczne.

(Powrót do menu)

infrastruktura
Infrastruktura

Podczas ostatnich 20 lat stan dróg występujących na terenie miasta oraz pozostałych obiektów codziennej użyteczności publicznej zmienił się niemal nie do poznania. Na kolejnych slajdach zostały omówione krótko niektóre z nich:

obwodnica ole nicy
Obwodnica Oleśnicy

Nieprzecenioną wartość dla miasta stanowi obecność obwodnicy, która pozwala cieszyć się przede wszystkim bardziej czystym powietrzem wewnątrz Oleśnicy. Otwarta została w listopadzie 2006 roku. Sfinansowana została ze środków państwowych, natomiast gdyby nie determinacja władz miejskich i powiatowych, możliwe, że cieszylibyśmy się nią dopiero od miesiąca czy dwóch

ronda
Ronda

To w okresie 20 ostatnich lat pojawiły się na oleśnickich skrzyżowaniach pierwsze ronda. Skuteczność ich zastosowania spowodowała tworzenie kolejnych. Obecna liczba czterech zapewnia większe usprawnienie odbywającego się ruchu drogowego

nowe nawierzchnie chodniki
Nowe nawierzchnie, chodniki

Stan nawierzchni dróg oraz chodników po czasach PRL-u pozostawiał wiele do życzenia oraz do zrobienia w tej kwestii. Teraz możemy się cieszyć już ponad połową nowych, równych chodników oraz wieloma kilometrami gładkich ulic, będących nie tylko w zarządzie miasta i powiatu, ale nawet województwa

parkingi
Parkingi

Podczas gdy liczba samochodów rośnie, trudność w znalezieniu miejsca parkingowego to dla kierowców prawdziwa zmora. Jednak problem ten w Oleśnicy został już w dużym stopniu rozwiązany. Przybyło wiele nowych zatoczek, w istniejących parkingach pozyskane zostały nowe miejsca, aby maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń.

fontanny
Fontanny

Dwie miejskie fontanny zlokalizowane przy ul. 3 maja oraz na Placu Zwycięstwa w niczym już nie przypominają tych sprzed modernizacji oraz cieszą oko zarówno mieszkańców jak i osób przyjezdnych.

parki
Parki

Te zielone płuca naszego miasta również doczekały się ulepszenia. Urządzone były nowe alejki, wymienione ławki, ustawione nowe kosze na śmieci, nasadzone nowe rośliny, aby parki nabrały większej estetyki, nie tracąc jednocześnie swoich walorów. Szczególnej poprawy wymagał jednak kilka lat temu park, przy u. Klonowej, który najbardziej ucierpiał podczas pamiętnej nawałnicy, która zasiała tam spustoszenie w 2005 roku.

(Powrót do menu)

biznes i finanse
Biznes i finanse

Aby Oleśnica nie stała w cieniu Wrocławia i innych miast Dolnego Śląska, przez ostatnie 20 lat kładziony był duży nacisk na rozwój handlu, budownictwa mieszkaniowego, czy usług. Poskutkowało to następującymi osiągnięciami:

praca i przemys
Praca i przemysł

Jeszcze 20 lat temu Oleśnica miała atrakcyjne, duże, ale puste tereny, będące atrakcyjnymi nieruchomościami dla zewnętrznych inwestorów. Dzisiaj możemy się poszczycić dość dużymi zakładami produkcyjnymi firm takich jak Kerry, GKN, itp., które przynoszą wiele miejsc pracy Oleśniczanom. Dzięki wsparciu władz lokalnych stale i z rozmachem rozszerza swoją działalność gospodarczą firma Poliplast.

handel
Handel

Wcześniej wspomniane tereny okazały się bardzo wartościowe dla dużych sieci dyskontów spożywczych: Kaufland, E. Leclerc, czy Biedronka. Dzięki współpracy zarządców tych terenów z inwestorami oleśnicki rynek staje się coraz bardziej zróżnicowany i przynosi zarówno większy wybór towarów i usług, jak i niższe ceny.

budownictwo mieszkaniowe
Budownictwo mieszkaniowe

Właściwe decyzje zarządców miasta przyczyniły się do znacznego powiększenia się oferty mieszkaniowej dla ludzi chcących posiadać własne, nowe M. Developerzy, pozyskując miejskie nieruchomości i budując mieszkania o charakterze komercyjnym, przedstawiają konkurencyjne ceny za metr kwadratowy w porównaniu do dużych miast.

podatki i finanse
Podatki i finanse

Podatki to typowa sfera działalności państwowej. Jednak władze miasta pomagają mieszkańcom i w tej dziedzinie. Dużym elementem tej pomocy jest niedawne wprowadzenie do urzędu skarbowego ułatwienia choćby w corocznym składaniu zeznania podatkowego. Są to unikatowe w skali kraju i regionu urzędomaty, które pozwalają rezygnować ze stania w kolejce do okienka.

(Powrót do menu)

s u ba zdrowia
Służba zdrowia

To kolejna dziedzina naszego życia, na jakość której samorząd nie ma dużego wpływu. Natomiast sprawdza się tu przysłowie, że „chcieć to móc”. Miasto i Powiat cały czas czynią starania, żeby pacjenci szpitala i miejskich przychodni mogli leczyć się w jak najlepszych warunkach.

szpital powiatowy
Szpital powiatowy

Dużymi zaletami tej placówki, o które się wzbogaciła poprzez działania samorządowe to m. in. remont drogi dojazdowej, otoczenia szpitala, utworzenie punktu prowadzenia badań tomografem komputerowym oraz wybudowanie zamykanego miejsca odbioru pacjentów przetransportowanych karetkami pogotowia.

przychodnie rejonowe
Przychodnie rejonowe

Ciągłe inwestycje remontowo-modernizacyjne (remonty poczekalni, wymiany dachów) przynoszą coraz lepsze warunki użytkowania tych budynków dla pacjentów.

(Powrót do menu)

kultura
Kultura

Oferta kulturalno-rozrywkowa sprzed 20 lat i ta dzisiejsza to niemal dwa światy. Rozszerzyła się na tyle, że do pewnego stopnia uniezależniliśmy się od dużych miast, bo wiele atrakcji mamy u siebie.

sala widowiskowo kinowa
Sala widowiskowo-kinowa

Ten budynek stał się dużym impulsem do powiększenia owej oferty. Oddana do użytku 3 września 2005 roku sala z siedzibą MOKiS-u od samego początku istnienia pozwoliła na organizowanie imprez muzycznych, filmowych, czy teatralnych na krajowym poziomie. Kreowanie rozmaitych konkursów i występów artystycznych dla miejscowych amatorów sztuki otwiera im drzwi do rozwoju swojej pasji. Przywrócone tam oleśnickie kino daje możliwość zaoszczędzenia czasu i pieniędzy dla chcących obejrzeć filmy, które aktualnie figurują na liście hitów kinematografii.

malarstwo rze ba fotografia
Malarstwo, rzeźba, fotografia

Galerie utworzone w budynku Bramy Wrocławskiej oraz przy Powiatowym Centrum Edukacji i Kultury stały się interesującym miejscem dla miłośników wystaw malarskich, fotograficznych, itp.

ksi ka
Książka

Inwestycje modernizacyjne, nowe pozycje w wypożyczalniach książek, a także nowe pomysły wydarzeń (spotkania autorskie, konkursy literackie, Oleśnicki Uniwersytet Trzeciego Wieku) powodują, że każda osoba, bez względu na wiek, znajduje coś dla siebie w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej.

szko y
Szkoły

Tutaj sytuacja wygląda podobnie jak w przypadku oleśnickiej biblioteki. Podczas 20 lat placówki oświatowe dzięki oleśnickiemu samorządowi znacząco rozwinęły się pod względem infrastruktury i tworzenia oferty edukacyjnej o coraz wyższym standardzie. Również propozycje wypełniania czasu pozalekcyjnego uczniów i rozwijania ich zainteresowań są bardzo satysfakcjonujące

(Powrót do menu)

gospodarka komunalna
Gospodarka komunalna

To jeden z bardzo istotnych aspektów naszego codziennego życia. Każdego dnia mieszkamy w swoich domach, chodzimy po mieście, wyrzucamy śmieci, korzystamy z instalacji wodno-kanalizacyjnych. Na kolejnych slajdach pokazane zostaną pokrótce zmiany, które zaszły w rozpatrywanym okresie ostatnich 20 lat.

oczyszczalnia ciek w
Oczyszczalnia ścieków

To jedna z pierwszych dużych inwestycji miejskich. Już na początku lat 90’ ukończona i uruchomiona została nowoczesna oczyszczalnia ścieków, która bardzo odciążyła tą istniejącą wówczas. Standardami nie ustępuje ona również dziś tym uruchamianym obecnie. Wraz z tym obiektem położony był duży nacisk na wymianę rur w instalacji wodno-kanalizacyjnych.

gospodarka odpadami
Gospodarka odpadami

Szczególnym osiągnięciem w tej kwestii jest rozwój segregowania odpadów. Władze miasta, powiatu i gminy przeznaczają duże środki na kontenery, worki do segregacji, samochody wywożące porozdzielane śmieci, czy kampanie informacyjno-promocyjne właśnie ten sposób zarządzania odpadami we własnych gospodarstwach domowych. Te same działania są prowadzone w kwestii walki z zanieczyszczonymi trawnikami przez psie odchody.

mieszkania komunalne
Mieszkania komunalne

Do niedawna w mieście było wiele nieużywanych, nadających się tylko do remontu budynków. Udało się w nich pozyskać wiele mieszkań komunalnych i socjalnych. Nie stojąc bezużytecznie, spełniają ważną rolę. Ostatnio ukończona została budowa aż 60 mieszkań socjalnych i komunalnych.

urz dzenia komunalne
Urządzenia komunalne

Przez 20 lat liczba miejskich koszy na śmieci, ławek, klombów na kwiaty, itp. zwiększyła się kilkukrotnie i stwarza warunki do utrzymywania coraz lepszej czystości i estetyki miasta.

wsp lnoty mieszkaniowe
Wspólnoty mieszkaniowe

Od wielu lat miasto wspiera finansowo inicjatywy zarządców budynków mieszkalnych, które przedsiębiorą rozmaite remonty, inwestycje ociepleniowo-modernizacyjne, które powodują, że bloki i kamienice stają się coraz bardziej wygodne i estetyczne.

(Powrót do menu)

slide38
Źródła materiałów fotograficznych:
  • Serwis internetowy Miasta Oleśnicy
  • Strona Oleśnickiego Parku Wodnego Atol

Wykonanie: Michał Łabuński

I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Oleśnicy

kl. 2a1