120 likes | 645 Views
Сравнение на образите на Ахил и Терсит в I и II песен от “Илиада”. Урок по литература за 9.клас Вид на урока: нови знания. Екип – учители от СОУ “Св. св. Кирил и Методий” - гр.Козлодуй Емил Младенов Даниела Томова Светла Дилова Бистра Григорова.
E N D
Сравнение на образите на Ахил и Терсит в I и II песен от “Илиада” Урок по литератураза 9.клас Вид на урока: нови знания Екип – учители от СОУ “Св. св. Кирил и Методий” - гр.Козлодуй Емил Младенов Даниела Томова Светла Дилова Бистра Григорова Организатор: Национален педагогически център Инструктор: Искра Василева Обучение на учители по БЕЛ на базови компютърни умения
Целева група Урокът е приложим за всички паралелки 9. клас, тъй като е съобразен с програмата за задължителна подготовка на учениците. Ресурси • Учебник по литература за ІХ клас • “Илиада” – І и ІІ песен • Енциклопедичен речник на литературните термини, Иван Богданов, 1993 г • http://www.teenproblem.net/school/index.php?m=s&id=574 Обучение на учители по БЕЛ на базови компютърни умения
Цели на урока: • Да се постигне по-добро разбиране на античната култура по отношение на светогледа и нравствеността • Да се разбере ролята на античната цивилизация като основа на европейската ценностна система (отношенията космос:общност:индивид) • Анализ на представителна за античната литература творба през понятията за геройи антигерой • Да се направи паралел със съвременната нравствена норма Речник Антигерой - Образът на различния масов човек, лишен от реални стимули и творчески пориви в резултат на настъпила дълбока нравствена криза. Методи • Анализ на античен текст • Дискусия • Самостоятелна работа Обучение на учители по БЕЛ на базови компютърни умения
Предварителна работа • Учениците са чели и анализирали I песен на “Илиада”. Запознати са с образа на епическия герой. • За часа учениците са прочели II песен на “Илиада” и могат да представят сюжета под формата на сбит преразказ. Обучение на учители по БЕЛ на базови компютърни умения
Ход на урока Актуализиране на знанията • Припомняне характерните особености на епическия герой и сюжета на І част. • Проверка на домашна работа – сбит преразказ на ІІ песен (устно) • Разпознаване на Терсит като персонаж, неотговарящ на характерните особености на епическия герой. • Поставяне на темата и целите на урока Какво отличава Терсит от епическия герой Ахил? Обучение на учители по БЕЛ на базови компютърни умения
Ход на урока ...Сравнителен анализ • Различната реакция на мнозинството спрямо протестите на Ахил и Терсит. • Причини за разликите в реакциите на мнозинството – дискусия за сравнение на двата образа. • В хода на дискусията за съпоставка на героите учениците попълват следната таблица (раздадена от учителя). • Обобщение • Основанията на античната общност за възприемането на Терсит като антигерой (въвеждане на понятието). • Античната и съвременната гледна точка към образа на Терсит. Бихме ли го определили ние като антигерой. Какви са нашите основания за това. • Домашна работа • Тема: Съвременният антигерой • Жанр: Есе Обучение на учители по БЕЛ на базови компютърни умения