tradycje bo onarodzeniowe w polsce n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Tradycje bożonarodzeniowe w Polsce PowerPoint Presentation
Download Presentation
Tradycje bożonarodzeniowe w Polsce

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 15

Tradycje bożonarodzeniowe w Polsce - PowerPoint PPT Presentation


  • 203 Views
  • Uploaded on

Tradycje bożonarodzeniowe w Polsce. Prezentację wykonała Agnieszka Horoszkiewicz z klasy 6d. Wigilia.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Tradycje bożonarodzeniowe w Polsce' - agalia


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
tradycje bo onarodzeniowe w polsce

Tradycje bożonarodzeniowe w Polsce

Prezentację wykonała Agnieszka Horoszkiewicz z klasy 6d

wigilia

Wigilia

To dzień poprzedzający inny dzień, jakieś wydarzenie, dzień przed świętem kościelnym, zwłaszcza przed Bożym Narodzeniem. Wigilia to tradycyjny posiłek wieczorny w dniu poprzedzającym święto Bożego Narodzenia. W starożytnym Rzymie była to część nocy równa 3 godzinom.

adwent
Adwent

Adwent - w kościołach chrześcijańskich okres trwający od I nieszporów czwartej z kolei poprzedzającej Święto Bożego Narodzenia niedzieli do 24 grudnia, okres przypominający oczekiwanie na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa. Jednocześnie jest to czas poprzedzający pamiątkę pierwszego przyjścia - wcielenia, znanego pod nazwą narodzin Chrystusa.

slide4
Na adwent składają się cztery niedziele adwentowe. W okresie adwentu kapłan zakłada do Mszy świętej ornat w kolorze fioletowym, symbolizującym czas pokuty i przygotowania się do jednego z najważniejszych świąt katolickich, czas pojednania z Bogiem i ludźmi. Adwent to także czas, w którym katolicy mają uświadomić sobie, że oczekują na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa. Tradycją w Polsce są odprawiane w tym okresie o świcie Msze Święte, zwane roratami. Są to msze ku czci Najświętszej Maryi Panny, na pamiątkę tego, że przyjęła nowinę archanioła Gabriela, zwiastującego, iż zostanie Matką Syna Bożego. W pierwszą niedzielę adwentu - w Kościele katolickim - rozpoczyna się rok liturgiczny.

Adwent, z punktu widzenia liturgii Kościoła katolickiego, można podzielić na dwa okresy:

od początku adwentu do 16 grudnia (czas szczególnego oczekiwania na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa na końcu czasów);

od 17 grudnia do 24 grudnia (czas bezpośredniego przygotowania do uroczystości Narodzenia Pańskiego).

W liturgii Kościoła katolickiego pierwsze czytania pochodzą z Księgi proroka Izajasza i obrazuje ono wyczekiwanie na przyjście obiecanego Zbawiciela.

choinka
CHOINKA

Choinka - ustrojone drzewko, świerku lub jodły (rzadziej sosny), pierwotnie wiązane z pogańską tradycją ludową i kultem wiecznie zielonego drzewka, a obecnie będące nie odłączną ozdobą w czasie świąt Bożego Narodzenia.

slide6
Dawniej na wsiach przyniesienie choinki do domu miało cechy kradzieży obrzędowej: gospodarz rankiem w Wigilię udawał się do lasu, a wyniesiona z niego choinka czy gałęzie, "ukradzione" innemu światu, za jaki postrzegany był las, miały przynieść złodziejowi szczęście. Tradycja przynoszenia żywego drzewa do domu być może ma swe korzenie w praktykowanym dawniej stawianiu w czasie adwentu przystrojonego drzewka w przedsionku kościoła.
op atek
Opłatek

Opłatek (z łac. oblatum – "dar ofiarny") - bardzo cienki biały płatek chlebowy, przaśny (czyli niekwaszony i niesolony), wypiekany z białej mąki i wody bez dodatku drożdży, którym dzielą się wszyscy zgromadzeni przy stole wigilijnym, składając sobie życzenia.

Jest to taki sam opłatek, jaki jest używany podczas mszy świętej w Kościele katolickim, z tym, że wigilijny opłatek w odróżnieniu od hostii nie jest konsekrowany.

slide8
Tradycja łamania się opłatkiem swoje korzenie ma w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. Nie miała początkowo związku z Bożym Narodzeniem, była symbolem komunii duchowej członków wspólnoty. Zwyczaj błogosławienia chleba nazywano eulogiami. Z czasem na wigilijną mszę przynoszono chleb, który błogosławiono i którym się dzielono. Zabierano go też do domów dla chorych, czy tych, którzy z różnych powodów nie byli w kościele, przesyłano krewnym i znajomym.Praktyka przesyłania sobie eulogii, popularna w pierwszych wiekach chrześcijaństwa, zanikać zaczęła w IX wieku na mocy dekretów synodów karolińskich, które chciały zachować zacierającą się różnicę między opłatkiem konsekrowanym a pobłogosławionym.
w miko aj
Św. Mikołaj

Święty Mikołaj– baśniowa postać starszego mężczyzny z brodą ubranego w czerwony strój, który wedle legendy w okresie świąt Bożego Narodzenia rozwozi dzieciom prezenty saniami ciągniętymi przez zaprzęg reniferów. Według różnych wersji zamieszkuje wraz z grupą elfów Laponię, i biegun północny.

slide10
Oto adres Św.Mikołaja:

Santa Claus, Arctic Circle, 96930 Rovaniemi, Finlandia

pasterka
Pasterka

Pasterka, msza pasterska – uroczysta Msza święta odprawiana o północy z 24 na 25 grudnia, pierwsza w Boże Narodzenie. Pasterka upamiętnia oczekiwanie i modlitwę pasterzy zmierzających do Betlejem.

Praktyka pasterki przyjęła się w Rzymie w VI w.

Pasterka ma symbolizować nie tylko narodzenie Jezusa Chrystusa, lecz też przybycie do stajenki pasterzy stąd nazwa Pasterka. Ubogim chłopom pasającym na polu owce Anioł z nieba obwieścił przyjście na świat zbawiciela. Bez wahania, wedle wskazówek anioła, udali sie oni do miasta dawidowego Betlejem, gdzie znaleźli "Dziecię owinięte w pieluszki położone w żłobie." Po raz pierwszy pasterką odprawił Grzegorz IV.

szopka
Szopka

Najczęściej makieta przedstawiająca wnętrze stajni betlejemskiej w noc, podczas której narodził się Jezus Chrystus. Szopka bywa wykonywana jako miniatura, a także jako konstrukcja rzeczywistej wielkości.

Może mieć ona formę jaskini lub groty, ale najczęściej przedstawiona jest w formie stajenki. W każdej szopce znajduje się mały Jezus, Maryja oraz Józef. Najczęściej elementem szopki są także postaci Trzech Króli, pasterzy, a także bydło i owce, Gwiazda Betlejemska, anioły.

12 potraw wigilijnych
12 potraw wigilijnych

barszcz z uszkami,

karp (smażony lub w galarecie),

kapusta z grzybami,

kapusta z grochem,

pierogi z kapustą,

paszteciki z grzybami,

kotleciki z ryżu z sosem grzybowym,

kluski z makiem (cukrem i miodem),

kompot z suszonych owoców,

zupa migdałowa,

śledzie,

kutia.

yczenia
Życzenia

Pędzą sanie z reniferemMikołaj jest czarodziejemWór prezentów zawsze maNo i śmieje się ha! ha!Bo w ten wieczór kolorowyKażdy humor ma balowyI nikt już nie smuci sięMamy taki jeden dzień!

Dzisiaj z nieba gwiazdka spada, już przy stole każdy siada.Śnieg za oknem mocno prószy, stoi bałwan, marzną uszy,Sanki dzwonią dzwoneczkami, a na stole barszcz z uszkami.Karp ma minę niewesołą, dzisiaj wszyscy go pokroją.Dźwięk kolędy pięknie płynie, wzruszenie w całej rodzinie,Życzenia sobie składają, prezentami wymieniają,Bo Gwiazdor nie ma urlopu w najważniejszą noc w tym roku.W dzień Bożego Narodzenia ślemy Tobie te życzenia:Szczęścia, zdrowia i radości, pieniędzy i pomyślności,Żebyś zawsze uśmiech miała, smutki z życia wyrzucała.Z innych miejsc w niebo patrzymy, lecz to samo też widzimy.Ile gwiazdek jest na niebie, taka moc życzeń dla Ciebie!!!

Jesteś gwiazdką,która rozświetla szare dni,rozbudza uśmiech gdy smutno mi,to Ty tworzysz mój świat,będąc obok mnie pozbawiasz go wad.Dziękuję za to, że jesteś!

koniec
Koniec

Dziękuję za obejrzenie prezentacji!!! Zapraszam ponownie!!!

Agnieszka Horoszkiewicz