slide1 n.
Download
Skip this Video
Download Presentation
______ _____

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 30

______ _____ - PowerPoint PPT Presentation


 • 187 Views
 • Uploaded on

______ _____. Spis treści. Zdrowie – co to jest Na czym polega zdrowy tryb życia Co to jest wydolność fizyczna Aktywność fizyczna Zbilansowana dieta Piramida zdrowego żywienia Opis piramidy zdrowego żywienia Znaczenie wody dla zdrowia człowieka i w diecie

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about '______ _____' - afram


Download Now An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
spis tre ci
Spis treści
 • Zdrowie – co to jest
 • Na czym polega zdrowy tryb życia
 • Co to jest wydolność fizyczna
 • Aktywność fizyczna
 • Zbilansowana dieta
 • Piramida zdrowego żywienia
 • Opis piramidy zdrowego żywienia
 • Znaczenie wody dla zdrowia człowieka i w diecie
 • Różne formy aktywności fizycznej
 • Nałogi
 • Choroby, których przyczyną jest niezdrowy tryb życia
zdrowie
Zdrowie

Zdrowie to także stan pełnego, dobrego samopoczucia fizycznego, psychicznego i społecznego, a nie wyłącznie brak choroby lub niedomagania (ułomności).

Wyróżniamy różne typy zdrowia:

1. Zdrowie fizyczne – prawidłowe funkcjonowanie organizmu i narządów.

2. Zdrowie psychiczne – a w jego obrębie:

 • zdrowie emocjonalne – zdolność do rozpoznawania uczuć, wyrażania ich w odpowiedni sposób, umiejętność radzenia sobie ze stresem, napięciem, lękiem, depresją, agresją
 • zdrowie umysłowe – zdolność do logicznego, jasnego myślenia
zdrowy tryb ycia
Zdrowy tryb życia

Bardzo ważną rolę w zdrowym trybie życia odgrywa odpowiednia dieta. Oraz ważny jest rodzaj wypoczynku jaki preferujemy. Oprócz relaksowania się w sposób bierny, warto zwrócić uwagę na aktywne formy odpoczynku. Pozwalają one na utrzymanie dobrej kondycji i sylwetki.

wydolno fizyczna
Wydolność fizyczna

Wydolność fizyczna to zdolność organizmu do długotrwałych wysiłków fizycznych bez szybko narastającego zmęczenia. Pojęcie wydolności fizycznej obejmuje również tolerancję zmęczenia i zdolności do szybkiej regeneracji.

O wydolności fizycznej człowieka decyduje głównie:

 • sprawność procesów energetycznych,
 • zasoby substratów energetycznych znajdujących się w organizmie;
 • sprawność wyrównywania zmian w środowisku wewnętrznym organizmu wywołanych przez wysiłek;
 • tolerancja zmęczenia.

Wydolność fizyczna rozwija się średnio do 20 roku życia. Od 25 roku życia, nie podtrzymywana ulega systematycznemu obniżaniu.

aktywno fizyczna
Aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna - jest to dowolna forma ruchu ciała lub jego części, spowodowana przez mięśnie szkieletowe, przy którym wydatek energii przekracza wartość energii spoczynkowej.

zbilansowana dieta
Zbilansowana dieta

Zbilansowana dieta to taka, która jest bogata we wszystkie niezbędne składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach. Ludzki organizm potrzebuje codziennie do prawidłowego funkcjonowania ok. 60 składników odżywczych.

Podstawą zbilansowanej diety jest spożywanie odpowiednich ilości pokarmów z pięciu grup produktów:

 • pieczywo, produkty zbożowe i ziemniaki
 • warzywa i owoce
 • mięso i ryby
 • mleko i produkty mleczne
 • tłuszcze i cukry
opis piramidy zdrowego ywienia
Opis piramidy zdrowego żywienia
 • Produkty zbożoweProdukty zbożowe powinny występować w każdym naszym posiłku w ciągu dnia. Należy je oczywiście urozmaicać, np. ciemne pieczywo, płatki zbożowe, makaron, musli czy płatki zbożowe.
 • Warzywa i owoce

Warzywa możemy spożywać bez limitu, natomiast owoce najlepiej 2-3 razy dziennie. Są one bogate zwłaszcza w wit. C oraz beta-karotenu. Obniżają stężenie cholesterolu w surowicy krwi.Spożywanie warzyw i owoców jest więc bardzo zdrowe.

 • Mleko i przetwory mleczne

Źródłem wapnia jest mleko i przetwory mleczne. Powinniśmy spożywać je od 1-4 razy dziennie. Nabiał zawiera wit. B2, A, D i białko. Niestety żółty ser trzeba ograniczać ze względu na dużą zawartość tłuszczu.

 • Mięso

Mięso czerwone, drobiowe, wędliny, ryby powinny występować nie więcej niż raz dziennie. Są one bogatym źródłem żelaza, białka i witamin B12, B6, PP. Najbardziej łatwo strawne jest mięso drobiowe, więc najlepiej zastępować mięso czerwone, drobiowym bądź rybami.

 • Tłuszcze i słodyczeProdukty z tej grupy należy spożywać z umiarem. Nadmiar słodyczy powoduje, czyli cukrzyca. Tłuszcze, a zwłaszcza zwierzęce powodują otyłość, miażdżyce i wiele innych chorób.
w prawid owej diecie
W prawidłowej diecie

Woda jest konieczna dla utrzymania ludzkiego organizmu w stanie równowagi. Odgrywa ona ogromną rolę w procesie trawienia i wchłaniania składników pokarmowych, zapewnia transport substancji odżywczych do komórek, ułatwia usuwanie z organizmu produktów przemiany materii i szkodliwych toksyn.

na zdrowie cz owieka
Na zdrowie człowieka

Organizm człowieka nie może magazynować większej ilości wody, dlatego, w celu prawidłowego

funkcjonowania, musi być ona stale dostarczana. Niedostateczna ilość płynów może szybko doprowadzić do

odwodnienia, które może stać się przyczyną poważnych zaburzeń stanu zdrowia. Tempo utraty wody przez

ustrój człowieka może być bardzo różne i zależy głównie od aktywności nerek i gruczołów potowych.

prace domowe
Prace domowe

Prace domowe to najczęściej sprzątanie, aby spalić 100 kalorii musimy wykonywać je przez 23 minuty. Jeżeli będziemy, np.: sprzątać przez godzinę to stracimy tych kalorii aż 240.

gra w kr gle
Gra w kręgle

Kręgle jest to rodzaj gry w kule, polegający na strącaniu nimi dziesięciu ciężkich pionów (zwanych właśnie kręglami).Kiedy chcemy spalić 100 kalorii musimy grac w kręgle 20 minut Aby spalić 300 kalorii musimy grac w kręgle przez godzinę.

p ywanie
Pływanie

Pływanie jest to metoda poruszania się w wodzie wykorzystywana przez człowieka, zwierzęta oraz maszyny. Jest popularną aktywnością rekreacyjną. Jeśli chcemy pływając spalić 100 kalorii musimy pływać 17 minut. Gdy pływamy przez godzinę spalamy tych kalorii 275.

aerobik
Aerobik

Aerobik jest to system treningu oparty na intensywnej wymianie tlenowej, co oznacza, że jego celem jest spowodowanie, aby nasz organizm pobierał więcej tlenu i dostarczał go do mięśni. Uprawiając aerobik 100 kalorii spalamy w ciągu 9 minut, a w ciągu godziny spalamy tych kalorii 540.

slide18
Golf

Golf jest to sport, uprawiany na otwartych trawiastych terenach, polegający na wrzucaniu małej piłeczki do niewielkich otworów w ziemi, za pomocą uderzeń specjalnymi kijami.Grając w golfa spalamy 100 kalorii w ciągu 25 minut, a w ciągu godziny spalamy tych kalorii 250.

jazda na rowerze
Jazda na rowerze

Jest to najpopularniejszy uprawiany sport przez ludzi w różnym wieku. Jeżdżąc na rowerze spalamy bardzo szybko i dużo kalorii. Jeżdżąc na rowerze przez godzinę spalamy 600 kalorii, a chcąc spalić tylko 100 kalorii musimy jeździć na rowerze przez 10 minut.

narkotyki
Narkotyki

Narkotyki zmieniają świadomość, sprawiając, że jesteśmy szczęśliwsi. Ale tylko pozornie w rzeczywistości sprawiają, że nasz mózg stopniowo się uzależnia. Narkotyki prowadzą także do śmierci.

alkohol
Alkohol

Nadmierne spożywanie alkoholu jest nałogiem, który prowadzi do zmian zanikowych móżdżku i mózgu, ubytku szarej substancji mózgu, stanu zapalnego błon śluzowych, jamy ustnej i przełyku, nadciśnienia tętniczego, zapalenia tchawicy i oskrzeli oraz ostrej niewydolności nerek.

papierosy
Papierosy

Palenie papierosów jest nałogiem, który prowadzi do zwiększenia dziesięciokrotnie ryzyka zachorowania na raka płuc i serca, niewydolności krążenia oraz do wczesnej śmierci.

slide24

______ _______ _________

____ _________ ____ _____

nadwaga
Nadwaga

Nadwaga towarzyszy otyłości. Nadwaga jest to przekroczenie masy ciała powyżej masy optymalnej. Nadwaga prowadzi do chorób serca.

oty o
Otyłość

Otyłość jest to patologiczne nagromadzenie tkanki tłuszczowej w organizmie, przekraczające jego potrzeby i możliwości adaptacyjne, mogące prowadzić do niekorzystnych skutków dla zdrowia takich jak cukrzyca typu 2, wylew, zawał serca i mózgu.

mia d yca
Miażdżyca

Miażdżyca tętnic to choroba przewlekła obejmująca niemal cały organizm. W ścianach tętnic odkładają się tzw. złogi cholesterolu. Następnie dochodzi do stwardnienia tętnic i uszkodzenia śródbłonka. Jego ubytek prowadzi do spadku stężenia substancji zapobiegającej "zaleganiu" krwi i tworzeniu się zakrzepów.

cholesterol
Cholesterol

Dopiero, gdy nasze naczynia są zwężone w trzech czwartych obserwujemy skutki podwyższonego cholesterolu. Oznacza to, iż narasta duszność, początkowo przy wysiłkach, zaś później nawet podczas odpoczynku, zmniejszona jest wydolność organizmu, czyli wcześniej wejście na trzecie piętro nie sprawiało nam trudności, a teraz pierwsze piętro jest nie lada wyczynem.

cukrzyca typu 2
Cukrzyca typu 2

Cukrzyca typu 2, nazywana też cukrzycą insulinoniezależną,– choroba metaboliczna, która pierwotnie charakteryzuje się opornością na insulinę, względnym niedoborem insuliny oraz hiperglikemią.

Najczęściej leczy się ją poprzez zachęcanie do aktywności fizycznej oraz zalecenie zmiany diety.

slide30

Prezentacje wykonały

Aleksandra Ancik

&

Katarzyna Polak

ad