slide1 n.
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Uniwersytet Opolski PowerPoint Presentation
Download Presentation
Uniwersytet Opolski

Loading in 2 Seconds...

  share
play fullscreen
1 / 51
Download Presentation

Uniwersytet Opolski - PowerPoint PPT Presentation

affrica
112 Views
Download Presentation

Uniwersytet Opolski

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

 1. Uniwersytet Opolski otoczony jest jedynymi w swym rodzaju rzeźbami autorstwa artysty Mariana Molendy. Na skwerach, przed wejściem głównym do uczelni, można podziwiać naturalnej wielkości postaci artystów związanych z miastem.

 2. Figura św. Krzysztofa została wykonana w 1867 r. przez Carla Kerna z Kluczborka. Przedstawia świętego z kosturem w prawej. ręce i wpatrzonego w Dzieciątko Jezus niesionym na lewym ramieniu.

 3. Uniwersytet Opolski

 4. Studnia Świętego Wojciecha Podobno w 984 roku biskup praski Wojciech, dzisiaj znany jako Święty Wojciech przybył na tereny dzisiejszego miasta Opola, aby głosić Ewangelię i chrzcić pogan, zamieszkujących nadodrzańskie grody. Jak głosi legenda Wojciech ochrzcił wielu Opolan, działał w najwyższym punkcie miasta -na tzw. Górce. W pewnym momencie skończyła mu się święcona woda w dzbanie, z którego polewał głowy nowo ochrzczonych. Kiedy zdenerwowany sytuacją uderzył pastorałem w ziemię, w miejscu tym wytrysnęło cudowne źródełko.

 5. Opolskim Akropolu Cztery pory roku. Rzeźby czterech pięknych kobiet niosących dary ludziom , umieszczono na tzw. Opolskim Akropolu.

 6. Pamięci boju o województwo Wąsaty ułan i armata z Wieżą Piastowską zamiast lufy trzymają straż nad symbolicznym zarysem województwa opolskiego. Spiżowy monument na skalnym cokole z napisem "Brońmy Swego Opolskiego" upamiętnia solidarny bój mieszkańców Śląska Opolskiego o własne województwo Taktowne, ale uparte dochodzenie "swego opolskiego" uwieńczył sukces godny pomnika, który 6 sierpnia 2000 r. stanął na skwerze opolskiego placu Wolności. Czytelna wymowa i żartobliwe ujęcie czyni go jednym z sympatyczniejszych monumentów, jakie w ostatnim czasie odsłonięto w Polsce.

 7. Opolska Nike. Autorem pomnika stojącego na Placu Wolności jest opolanin Jan Borowczyk. Monumentalny, 400-tonowy pomnik wysokości 15 m wzniesiony został w 1970 r. Przedstawia postać kobiecą stojącą na żubrze (kobieta to bogini Nike, a żubr to symbol uporu, wytrwania i walki). Uroczyste odsłonięcie pomnika miało miejsce 9 maja 1970 r., w 25. rocznicę zwycięstwa nad faszyzmem.

 8. Most groszowy Most spacerowy dla ruchu pieszego na Młynówce istniał już w 1894 r. Secesyjny, dwuprzęsłowy most zbudowano w 1903 r. Nazwę nadano mu od pobieranej tutaj opłaty w wysokości jednego grosza za przejścia. Obecnie powszechnie nazywany jest "Zielonym mostkiem"

 9. Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II (2010) Nowy obiekt Miejskiej Biblioteki Publicznej usytuowany został na skraju starego miasta, sąsiaduje z przepływającą Młynówką oraz parkiem miejskim. Budynek składa się z dwóch części, wyremontowanej XIX wiecznej neoklasycznej kamienicy i dobudowanego do niej nowoczesnego modułu wtapiającego się kaskadowo w otoczenie. Na zewnętrznych ścianach nowoczesnej części budynku znajduje się tzw. gazetowe graffiti, ściany zostały zapisane ulubionymi tekstami Edwarda Stachury

 10. Kościół pw. Świętej Trójcy. Budowla utrzymana w stylu gotyckim, posiada późnorenesansowe szczyty oraz barokowe wnętrze.

 11. W kościele franciszkanów pw. Świętej Trójcy mieści się mauzoleum książąt opolsko-raciborskich z dynastii Piastów. W bocznej kaplicy św. Anny (Piastowskiej) stoją dwa XIV-wieczne książęce sarkofagi, Warto zwrócić uwagę na gotycki ołtarz w formie tryptyku oraz efektowne polichromowane sklepienie gwiaździste.

 12. Wieża Piastowska

 13. Prakoryto Odry nazywane dzisiaj Młynówką, swoją nazwę od stojących na jej brzegu młynów, zamkowego i miejskiego, zaopatrujących miasto w mąkę. Na dawnych murach obronnych miasta wybudowano, tuż nad Młynówką, kamienice i spichlerze. Wyglądają one jakby moczyły nogi w wodzie i przypominają włoską Wenecję.

 14. Ka Kościół Katedralny Świętego Krzyża