nanoteknoloji n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Nanoteknoloji PowerPoint Presentation
Download Presentation
Nanoteknoloji

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 11

Nanoteknoloji - PowerPoint PPT Presentation


 • 294 Views
 • Uploaded on

Nanoteknoloji. Nanoteknolojinin ortaya çıkışı. Nanoteknoloji terimi ilk defa Japon bilim adamı Norio Taniguchi tarafından ortaya atılmıştır. Terim başlangıçta materyalleri makro düzeyde kontrol etmektense nano düzeyde üretmeyi belirtmekteydi.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

Nanoteknoloji


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
nanoteknolojinin ortaya k
Nanoteknolojinin ortaya çıkışı
 • Nanoteknoloji terimi ilk defa Japon bilim adamı Norio Taniguchi tarafından ortaya atılmıştır. Terim başlangıçta materyalleri makro düzeyde kontrol etmektense nano düzeyde üretmeyi belirtmekteydi.
 • Fakat bugünkü anlamını asıl kazandıran Eric Drexler ve onun ilerici formülleridir ve atom düzeyinde manipülasyon ve üretim metodolojisine karşılık gelir. Ancak birçok yanlış anlaşılma sonucu bugün genel olarak “molekül düzenlemeleri” anlamında kullanılır.
slide3
Son yıllardaki, araçları mikrometre skalasından daha küçük boyutlarda üretebilme ve nano teknoloji dünyasının oluşumu yeni ve beklenmedik bir fiziksel gelişmeye neden olmuş ve neredeyse tamamen yeni bir alet sınıfı oluşmasına olanak sağlamıştır.
 • Artık karmaşık büyüme, litografik ve oyma teknikleri kullanılarak özel yapılmış elektronik ve optik yapıları olan araçlar yapılabilmektedir.
nanoteknoloji ve bilim
Nanoteknoloji ve Bilim
 • Nanoteknoloji ve nano mühendislik tıp ve fizyolojinin de içerisinde olduğu bilimsel ve teknolojik alanlarda büyük gelişmeleri beraberinde getirecektir.
 • Bir nanometre metrenin milyarda biridir yada bir mikrondan üç kat küçüktür. Bir mikronun neredeyse bir molekül boyutunda olduğu düşünülürse nano skalasının ne kadar küçük olduğu anlaşılabilir.
slide5

Kan sıvısında dolaşan bir nano makine

 • Nano boyutta yapılmış aletler ve araçlar atomların manipüle edilmesiyle hazırlanır ve çok spesifik ve çeşitli fiziksel ve kimyasal özellikler gösterebilecek şekilde hazırlanabilirler. Tıp ve fizyolojiye uygulamalarında materyaller hücre ve dokularla iletişim kurabilecek şekilde hazırlanabilir yada farklı hücrelerin yerine geçirilebilecek şekilde üretilebilirler.
nano teknolojiye yakla mlar
Nano teknolojiye Yaklaşımlar
 • Aşağıdan yukarı ve yukarıdan aşağıya doğru yaklaşımlar
 • Sanayide kullanılan geleneksel olarak kullanılan yukardan aşağı teknoloji yani bir materyali alıp istenen şekle getirene kadar küçültmektense, nano teknoloji küçük parçacıkları alıp manipüle ederek büyük araçlara ulaşmayı amaçlar. Böylece geleneksel sanayi yukarıdan aşağıya ilerlerken nano teknoloji aşağıdan yukarı doğru ilerler.
kat ve hafif teknoloji yakla mlar
Katı ve hafif teknoloji yaklaşımları
 • Katı teknoloji, büyük makinelerin küçük parçacıkları yerlerine birleştirmek için kullanılmasına denirken; hafif teknoloji küçük nano parçacıkların kendi kendilerini yerlerine yerleştirecek şekilde üretilmesine denilir.
ekolojik riskler
Ekolojik Riskler
 • Yeni teknolojiler çoğu sorunu çözse de, öngörülemeyen etkilerinden dolayı beraberlerinde çevrenin duyarlı sistemik değişkenlerine zarar verebilecek birçok risk de taşırlar.
ekolojik riskler1
Ekolojik Riskler
 • Bu gibi riskleri elimine etmek için yeni teknolojinin hem yararlı olabilecek hem de zararı dokunabilecek yanları düşünülmelidir ve araştırılmalıdır.
 • A.B.D. de 2002 yılında 710 milyon dolar nano teknoloji araştırmalarına harcanmıştır ama sadece 500 bin dolar Nanoteknolojinin çevre üzerindeki zararlarını araştırmak için harcanılmıştır. Nano boyuttaki tehlikeleri algılamak çok daha zor olacağından bu konularda daha fazla araştırma ve önem kesinlikle gereklidir
slide10
Sonuç
 • Belirtilen konuların hala gelişmekte ve araştırılmakta olduğu unutulmamalıdır. Gelecekte nano teknolojinin hayatımızın her alanına gireceği, beraberinde birçok gelişim ve bir o kadar tartışma getireceği kesidir. Gerçek olan ise en verimliye doğru hep bir arayış olacağıdır.

Nöron yerine geçen bir nano makine

referanslar
Referanslar
 • Uskokovic Vuk. Nanotechnologies: What we do not know. Technology in Society 2007;29:43–61.
 • Gabriel A. Silva.Introduction to Nanotechnologyand Its Applications to Medicine. SurgNeurol 2004;217:216–20
 • Bütün resimler Bilim ve Teknik dergisi Yeni Ufuklara “Türkiye’de Nanoteknoloji” 2006 Aralık sayısından ve makalelerin alındığı dergilerin sayfalarından alınmıştır.