نقش تغذيه در سندرم متابوليك
Download
1 / 45

??? ????? ?? ????? ???????? - PowerPoint PPT Presentation


 • 538 Views
 • Uploaded on

نقش تغذيه در سندرم متابوليك. تهيه كننده : مائده پيراسته فرد كارشناس تغذيه مركز بهداشتي و درماني امام سجاد (ع). سندرم متابولیک چیست؟. اختلال شایعی است که در آن علاوه بر چاقی،هیپرلیپیدمی و اختلال تحمّل گلوکز نیز دیده میشود.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about '??? ????? ?? ????? ????????' - adin


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
3649605
نقش تغذيه در سندرم متابوليك

 • تهيه كننده :

 • مائده پيراسته فرد

 • كارشناس تغذيه مركز بهداشتي و درماني امام سجاد (ع)


3649605
سندرم متابولیک چیست؟

 • اختلال شایعی است که در آن علاوه بر چاقی،هیپرلیپیدمی و اختلال تحمّل گلوکز نیز دیده میشود.

 • اهمیت سندرم متابولیک زمینه سازی برای عوارض متعدد قلبی عروقی، دیابت، فشار خون، عدم تخمک گذاری، و سنگ صفرا می باشد.


3649605

سندرم متابوليک يک عامل خطرساز بيماري‌هاي قلبي-عروقي و ديابت محسوب مي‌شود كه از دوران کودکي آغاز و در بزرگسالي علامت‌دار مي‌شود. وجود همزمان چندين عامل خطرساز كه از عوامل خطرزاي ديابت نوع دوم و بيماري‌هاي قلبي- عروقي‌‌اند (يعني چاقي شکمي، بالا بودن قند خون، اختلال چربي خون و پرفشاري خون)، احتمال وجود سندرم متابوليک را مطرح مي‌کند. سندرم متابولیک به خودی خود بیماری نیست، بلکه مجموعه‌ای از ویژگی‌های نامطلوب ناشی از عادات و زندگی نادرست است.


3649605

Visceral بيماري‌هاي قلبي-عروقي و ديابت محسوب مي‌شود كه از دوران کودکي آغاز و در بزرگسالي علامت‌دار مي‌شود. وجود همزمان چندين عامل خطرساز كه از عوامل خطرزاي ديابت نوع دوم و بيماري‌هاي قلبي- عروقي‌‌اند (يعني چاقي شکمي، بالا بودن قند خون، اختلال چربي خون و پرفشاري خون)، احتمال وجود سندرم متابوليک را مطرح مي‌کند. سندرم متابولیک به خودی خود بیماری نیست، بلکه مجموعه‌ای از ویژگی‌های نامطلوب ناشی از عادات و زندگی نادرست است.

Obesity

Overeating

MetabolicSyndrome:TheDeadly Quintet

Camus 1966, Reaven 1988

Diabetes Hypertension Hyperuricemia

Insulin Hyperinsulinemia

Resistance

 • TNF

 • Leptin

  Adiponectin

+

 Exercise

 PAI-1

Lipid Abnormalities

 • triglycerides

   HDL

  small dense LDL

+

Myocardial

Infarction

ALSO ASSOCIATED WITH:

MYOSTEATOSIS AND NASH


3649605
معیارهای تشخیص سندرم متابولیک چیست؟

 • سندرم متابولیک در حضور 3 معیار از پنج معیار زیر تشخیص داده میشود:

 • Abdominal obesity: waist circumference, >102 cm

 • Hypertriglyceridemia: > 150 mg/dl

 • Low HDL cholesterol:<40 mg/dl in men, <50 mg/dl in women

 • High blood pressure: >130/85 mm

 • High fasting glucose: >110 mg/dl


3649605

ميزان شيوع در ايران و جهان چیست؟

بر اساس چند بررسي صورت گرفته، شيوع کلّی سندرم متابوليك در جمعيت ايراني حدود 33% و در زنان به‌ طور معني‌داري بيشتر از مردان است (40%). بررسي‌ها نشان مي‌دهد كه شيوع سندرم متابوليك در ايران به مراتب بيش از آمريكا و اروپا (25%) و بسياري از كشورهاي ديگر آسيايي است، به‌طوري‌كه شيوع آن در سنين بالاي پنجاه سال به 41% مي‌رسد.


Hvos and metabolic syndrome in iranian women
HVOs and metabolic syndrome in Iranian women چیست؟

Odds ratio (per quintile)

Q2

Q3

Q4

Q5

Quintiles of HVOs intake

Esmaillzadeh and Azadbakht. Diabetes Care 2008


3649605

اهمّيّت سندرم متابوليك چیست؟

افراد دچار این سندرم، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری‌های مرتبط با رسوب چربی در دیوارة سرخرگ‌ها (آترواسکلروز) قرار دارند. بیماری قلبی کرونری که ممکن است منجر به حملة قلبی شود، تنها نمونه‌ای از این بیماری‌هاست. سکتة مغزی و بیماری عروق محیطی مثال‌های دیگری هستند. همچنین احتمال ابتلا به دیابت نوع 2 در افراد دچار سندرم متابولیک بیشتر است. مطالعات نشان داده‌اند در اين سندرم، خطر بروز بيماري‌هاي ايسكمي قلبي-عروقي تا دو برابر و ديابت شيرين تا پنج برابر افزايش مي‌يابد.


3649605

علل سندرم متابوليك چیست؟

عوامل و دلایل بروز این سندرم ناشناخته‌اند. بیشتر افراد مبتلا، سالخورده، چاق، کم‌تحرّک و دارای درجه‌ای از مقاومت به انسولین هستند. مهم‌ترین عوامل مؤثر ابتلا به این سندرم عبارت‌اند از:

1- سابقة ‌ژنتیکی

2- وزن

3- پيري

4- شیوة‌ زندگی

در اینکه چاقی و یا مقاومت به انسولین علّت سندرم متابولیک است یا محصول جنبی ناهنجاری متابولیکی، اختلاف نظر وجود دارد. برخی محقّقان نیز ناهنجاری سوخت‌وساز و در پی آن افزایش اسید اوریک ناشی از فروکتوز رژیم غذایی را عامل دیگری برای پیدایش سندرم متابولیک می‌دانند.


3649605

علائم و عوارض این سندرم چيست؟ چیست؟

o       در حقیقت بارزترین علامت این سندرم، افزایش قطر چربی دور شکم یا چاقی مفرط ناحیة‌ شکم است

o       افزایش قند خون ناشتا (حالتی که فرد حداقل هشت ساعت پیش از نمونه‌گیری خون هیچ غذایی مصرف نکرده باشد)، دیابت قندی نوع دو

o       مقاومت به انسولین

o       فشار ‌خون بالا

o       افزایش تری‌گلیسیرید (چربی خون)

o       کاهش HDL یا چربی مفید خون

o       افزایش اسید‌ اوریک

o       از دیگر علائم و بیماری‌های مرتبط می‌توان به سندرم کبد چرب (حالتی که به دلیل افزایش و تجمّع چربی در کبد کار طبیعی آن مختل می‌شود)، هموکروماتوزیس یا افزایش آهن خون و خال‌های پوستی سیاه ‌رنگ اشاره کرد.


3649605

سندرم متابولیک چگونه تشخیص داده می‌شود ؟

·  بر اساس تقسیم‌ بندی انجمن قلب آمریکا با توجّه به راهنماهای تعریف ‌شده، در صورت داشتن بیشتر از سه ویژگی زیر، فرد، مبتلا به سندرم متابولیک است:

·     دور کمربیشتر از 88 سانتی‌متر برای زنان و 102 سانتی‌متر برای مردان.

·     تجمّع زیاد چربی زیرجلدی در قسمت تنه، مخصوصاً در ناحیة شکمی كه چاقی آندروئید یا سیبی‌ شکل نامیده می‌شود و این نوع چاقی در آقایان معمول‌تر است، فرم چاقي در زنان گلابي‌شكل است.


3649605

سطوح می‌شود ؟تری‌گلیسرید خون بالاتر از 150 میلی‌گرم در دسی‌لیتر و یا بالاتر از 1/7میلی‌مول در لیتر و یا تحت درمان بودن با داروهای کاهندة تری‌گلیسرید بالا.

·   HDLیا کلسترول خوب پایین‌تر از 40 میلی‌گرم در دسی‌لیتر در آقایان و پایین‌تر از 50 میلی‌گرم در دسی‌لیتر در زنان و یا دریافت درمان دارویی به منظور پایین بودن HDL خون.

·  فشار خون سیستولیک بالاتر از 120 میلی‌متر جیوه و فشار خون دیاستولیک بالاتر از 80 میلی‌متر جیوه و یا دریافت درمان دارویی به منظور درمان پُرفشاری خون.

·   سطوح افزایش یافتة قند خون ناشتا در حدّ بالاتر از 110 میلی‌گرم در دسی‌لیتر و یا دریافت درمان دارویی به منظور درمان بالا بودن قند خون


3649605

چگونه از بروز سندرم متابوليك پيشگيري كنيم؟

انستيتو ملّي قلب، ريه و خون در آمريكا در همين مورد چند راه كار ارائه كرده است:

قدم اول درمان برای کاهش عوامل خطرساز سندرم متابولیک،‌ اصلاح سبک زندگی است:

- حفظ وزن مطلوب و کاهش وزن در صورت اضافه بودن آن ( BMI  کمتر از 25 )

- افزایش فعّالیّت بدنی، حداقل سی دقیقه فعّالیّت بدنی با شدّت متوسّط در اغلب روزهای هفته

- عادات سالم غذا خوردن ازجمله کاهش مصرف چربی‌های اشباع‌، چربی‌‌های ترانس و کلسترول

- حفظ شاخص تودة بدني در حدّ سالم كه زير 25 است.


3649605
افراد بر اساس شاخص توده بدن به گروههای زیر تقسیم می شوند .


3649605

نگه داشتن اندازة دور كمر در حدّ سالم كه براي زنان كمتر از 88 سانتی‌متر و براي مردان كمتر از 102 سانتی‌متر اندازة ايده‌آل است.

- حفظ وزن سالم و مشورت با پزشك براي كشف بهترين شيوه براي نگه داشتن وزن بدن در حدّ بي‌خطر و دنبال كردن رژيم غذايي كم‌كالري و با كلسترول و چربي كم

- مراجعة منظّم به پزشك براي آزمايش فشار خون،كلسترول و قند خون ناشتا

- مصرف حدود ۵۰۰ سی‌سی شیر یا سایر فرآورده‌های لبنی خطر ابتلا به سندرم متابولیک را به نصف می‌رساند.

- مصرف سدیم به کمتر از 200 میلی­گرم در روز محدود شود. همچنین دریافت1200-1000 میلی‌گرم کلسیم و3500 میلی‌گرم پتاسیم در روز، به‌ویژه درصورتی‌که فرد از فشار خون بالا رنج می‌برد توصیه می‌شود.     

- دریافت پنج تا شش واحد میوه و سبزی و شش واحد محصولات غذایی تهیّه‌شده از دانة کامل غلات و افزایش تدریجی فیبر خوراکی به 20 تا 30 گرم در روز توصیه می‌شود.


3649605

از مصرف مقادیر کافی مواد غذایی حاوی اسید فولیک، B6و ویتامین E اطمینان حاصل شود و در صورت لزوم از غذاهای غنی‌شده استفاده گردد.

- مصرف گوشت­های فراوری شده به علّت غنی بودن آنها به چربی اشباع و سدیم کاهش یابد و از لبنیات بدون چربی و کم‌چرب (1% چربی) استفاده شود.

- مصرف مواد غذایی حاوی روغن‌های نباتی و هیدروژنه، مصرف نوشیدنی­ها و استفاده از غذاهایی­ که به آنها شکر اضافه شده است کاهش یابد.

- آنچه به‌وضوح از بیماری‌های ناشی‌شده از این سندرم می‌توان دریافت؛ نقش استرس است. استرس در بالا رفتن فشار و قند خون، برهم خوردن تعادل چربی خون LDL)و HDL) نقش دارد. پس با کاهش استرس می‌توان خطر درگیری با این سندرم را به میزان زیادی کاهش داد.


3649605

درمان حاوی اسید فولیک،

اولین و بهترین راه جلوگیری از بروز سندرم متابولیک، تغییر شیوة‌ زندگی و بهبود کیفی آن است، امّا به هر ترتیب درمان دارویی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته باید توجّه داشت که سندرم‌ها با توجّه به تعریف آنها درمان قطعی دارویی ندارند و داروهای تجویز شده تنها به برطرف کردن علامت‌ها می‌پردازند. در پزشکی به این نوع درمان، «درمان حمایتی» یا «علامتی» می‌گویند.

معمولاً بیماری‌های ايجاد شده در سندرم متابولیک جداگانه درمان می‌شوند. برای درمان فشار خون از داروهای مدر و همچنین داروهای معمول کاهندة فشار خون استفاده می‌شود. داروهای مربوط به کلسترول هنگامی‌که LDL و تری‌گلیسیرید افزایش یابند و یا HDL کاهش یابد، مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای درمان افزایش قند خون هم دربارة مصرف داروهای پایین آورندة قند خون چون متفورمین (Metformin) اظهار نظرهای متفاوتی وجود دارد.


3649605

تغییر شیوة زندگی حاوی اسید فولیک،

تحت کنترل در آوردن تمامي عوامل خطرساز سندرم متابوليک کار دشواري است، ولي از طريق تغيير سبک زندگي و نيز در برخي موارد از طريق دارودرماني مي‌توان تمامي مشکلات اين سندرم را تحت کنترل در آورد و بهبود بخشيد. به دلیل اینکه افراد کم‌درآمد، از مواد غذایی پرکالری و کم ‌فایده که ارزان‌ترند استفاده می‌کنند، چاقی در آنها بیشتر دیده می‌شود. چاقی و البته کمبود ریزمغذّی‌ها باعث شیوع بیشتر سندرم متابولیک در این افراد می‌شود؛ از این رو باید تمهیداتی اندیشید تا سبد غذایی این خانوارها تغییر یابد تا بتوان از بروز این‌گونه بیماری‌ها پیشگیری کرد


3649605
هرم تغذيه سالم حاوی اسید فولیک،


3649605
هرم تغذيه سالم حاوی اسید فولیک،

 • اين هرم بر ميناي يافته هاي حاصل از تحقيقات شکل گرفته است.

 • براي تغذيه سالم بهتر است بيشتر اقلام غذايي خود را از پايه اين هرم انتخاب کنيد: يعني غلات کامل، روغنهاي خوب، ميوه ها، سبزيها، مغزها، و حبوبات.

 • مراقب وزن خود باشيد: کنترل وزن براي سلامتي طولاني مدت خيلي مهمتر از نسبت چربيها يا کربوهيدراتها و آنتي اکسيدانهاي دريافتي است.


3649605

 • چربي بد کمتر و چربي خوب بيشتري مصرف کنيد: در پايه اين هرم چربيهاي خوب قرار دارند (به جاي اينکه آنها را در بالاي هرم قرار دهد). اين امر بدين معني است که چربي موجود در مغزها، دانه ها، غلات، ماهي و روغنهاي مايع براي سلامتي شما مفيد است، بويژه هنگاميکه انها را به جاي SFA و TFA ها مصرف بکنيد. اينکه همه چربيها بدند باعث شده است که مردم چربي دريافتي خود را کم کرده و به جاي آن از کربوهيدراتها استفاده کنند. چربيهاي خوب تا زماني که در دامنه انرژي دريافتي مصرف شوند فرد را چاق نخواهند کرد.

 • از کربوهيدراتهاي تصفيه شده کمتر و از کربوهيدراتها کامل بيشتر استفاده کنيد.


3649605

 • منابع پروتئيني قابل تعويض هستند:هرم راهنماي غذايي قبلي همه منابع پروتئيني را يکسان ميدانست و به افراد توصيه ميکرد که شما ميتوانيد پروتئين دريافتي خود را از گوشت قرمز، طيور و ماکيان، ماهي، تخم مرغ، حبوبات و مغزها تامين کنيد. بدون شک همه اينها منابع خيلي خوب پروتئين هستند اما مثلا گوشت قرمز به علت داشتن SFA و کلسترول منبع خوبي براي تامين پروتئين نيست. ماهي به علت تامين EFA بسيار مناسب است. حبوبات و مغزها ارجحيت بسيار زيادي بر منابع حيواني دارند.


3649605
مصرف گوشت قرمز: يكي از عوامل تعيين كننده سندرم متابوليك در ايران

Azadbakht and Esmaillzadeh. J Nutr 2009

Iran Nutrition Society, Feb 2010


3649605

 • از منابع سالمتر پروتئين استفاده کنيد: در هرم تغذيه سالم گوشت قرمز در قسمت فوقاني هرم (use sparingly) قرار ميگيرد. اين هرم بهترين منبع پروتئين را حبوبات و مغزها و ماهي و طيور و تخم مرغ معرفي ميکند. اين هرم همچنين منابع حيواني و گياهي پروتئين را از هم جدا ميکند.

 • مقادير زيادي از ميوه ها و سبزيها را مصرف کنيد اما مواظب سيب زميني باشيد. سيب زميني در اين هرم در قسمت فوقاني قرار دارد.

 • از مولتي ويتامينها استفاده کنيد (هر 10 روز يکبار)


3649605
ارتباط مصرف سبزيها با سندروم متابوليک

Esmaillzadeh et al. Am J Clin Nutr 2007

Iran Nutrition Society, Feb 2010


3649605
ارتباط مصرف ميوه ها با سندروم متابوليک

Esmaillzadeh et al. Am J Clin Nutr 2007

Iran Nutrition Society, Feb 2010


3649605

فعالیّت بدنی متابوليکپزشکان به انجام سی تا شصت دقيقه فعّاليّت بدني با شدّت متوسّط در روز توصيه مي‌کنند.


3649605

کاهش وزن متابوليک

جالب است که بدانيد اگر شما از افزايش وزن بي‌رويه رنج مي‌بريد و ده‌ها کيلوگرم با وزن مطلوب خود فاصله داريد نا اميد نشويد، چراکه مطالعات نشان داده‌اند که حتّي کاهش پنج تا ده درصدي از وزن بدن به کاهش سطح انسولين و فشار خون کمک می‌کند و خطر ابتلا به بيماري ديابت را نيز کاهش مي‌دهد.

با توجّه به تأثير محافظتي كاهش وزن، حتّي به مقدار جزئي (حداقل 3/1% براي مردان و 5/2% براي زنان) در بروز سندرم متابوليك، اجراي برنامه‌هاي تشويقي و آموزشي براي كاهش وزن در افراد مبتلا به اضافه وزن و چاقي توصيه مي‌شود


3649605

 • بهترين و سالمترين راه حل ارائه متابوليک‌شده در مورد درمان چاقي اين موارد مي‌باشد: الف) رژيم غذايي صحيح

 • ب) ورزش مناسب و كافي

 • ج) تغيير رفتار

 • د) اصلاح عادات بد غذايي


3649605


3649605

 • رژيم گروههاي غذايي وجود داشته باشد: غذايي بايد: ـ تأمين كنندة انرژي مورد نياز روزانه باشد.ـ تأمين كنندة ريزمغذيها باشد(موادي كه به مقدار بسيار كم بايد در غذا وجود داشته باشد)ـ بر اساس فرهنگ غذايي ايراني باشد.ـ تنوع لازم را داشته باشد.


3649605

 • كاهش چربى غذا بدون كاهش كالرى، منجر به كاهش وزن نمى شود. كاهش چربى غذا مى تواند به كاهش كالرى منجر شود و اين براى قلب سودمند است.

 • غذاهاى حاوى مقادير زيادى چربى و شكر مانند كيك ها، كرم، چيپس، مايونز و كره نبايد كاملاً حذف شوند اما نبايد هر روز و به طور مداوم مصرف شوند. به جاى آن هر چه بيشتر از سبزيجات، ميوه ها، غلات كامل و حبوبات كه مغذى بوده اما چاق كننده نيستند، استفاده كنيد.


3649605
روزانه 8 لیوان آب بخورید. منجر به كاهش وزن نمى شود. كاهش چربى غذا مى تواند به كاهش كالرى منجر شود و اين براى قلب سودمند است

 • - آب تنها یک برطرف کننده عطش نیست، بلکه ممکن است سرعت متابولسیم بدن را هم زیاد کند. محققان آلمانی دریافته ‏اند که نوشیدن 2 لیوان آب سرد میزان سوخت و ساز بدن را تا 30 درصد افزایش داده و اثر آن تا 90 دقیقه باقی می ماند؛ یک سوم این افزایش سوخت و ساز ناشی از تلاش بدن برای گرم کردن آب می باشد و بقیه آن ناشی از تلاش بدن برای جذب آب است. موقع آب خوردن هیچ کالری دریافت نمی ‏شود اما کالری‏ ها سوزانده می ‏شوند دُرست برخلاف زمانی که دیگر نوشیدنی های شیرین را می‏ نوشیم و کالری اضافی دریافت و حتی ذخیره می ‏گردد.

 • افزایش مصرف روزانه آب تا 8 لیوان به شما کمک می ‏کند تا در طول سال حدود 5/3 کیلوگرم کم کنید.

 • بنابراین سعی کنید قبل از وعده‏های غذایی، میان وعده‏ها و قبل از نوشیدن آب میوه‏ها و مایعات شیرین، یک لیوان آب بنوشید.


3649605
سرعت حرکات تان را کنترل کنید. منجر به كاهش وزن نمى شود. كاهش چربى غذا مى تواند به كاهش كالرى منجر شود و اين براى قلب سودمند است

قدرت و شدت کارهای روزانه ‏تان را افزایش دهید. از جارو زدن گرفته تا به گردش بردن کودک تان. به عبارتی بهتر است همه کارهای تان را با جنب و جوش بیشتری انجام دهید


3649605
در هر وعده غذایی 4 گرم فیبر بخورید.

 • یک رژیم غذایی با فیبر بالا می‏ تواند دریافت کالری شما را بدون این که احساس کمبود کنید کاهش دهد. در یک مطالعه مشخص شده زنانی که روزانه 13 گرم یا کمتر فیبر دریافت می ‏کنند ممکن است 5 برابر بیشتر از زنانی که فیبر بیشتری می خورند، دچار افزایش وزن شوند.

 • فیبر از طریق مکانیزم های زیر موجب کاهش وزن می شود:

 • 1- سرعت غذا خوردن را کاهش می دهد چون به جویدن بیشتری احتیاج دارد.

 • 2- سرعت حرکت غذا در طول مدت گوارش را افزایش می ‏دهد.

 • 3- هورمون ‏های سیری را بالا می ‏برد.

 • برای دریافت 25 گرم فیبر در روز مطمئن شوید که 6 وعده یا میان وعده میل می ‏کنید که هر کدام از آن ها حدود 4 گرم فیبر را شامل می‏ شود.

 • در میان وعده های تان از میوه استفاده کنید و آن ها را در دسترس تان قرار دهید. به این ترتیب به سادگی فیبر دریافتی شما بالا می ‏رود.


3649605
یاد بخورید.بگیرید چگونه میان وعده های سالم بخورید.

 • خیلی از افراد چاق فکر می کنند برای لاغر شدن، باید تعداد وعده های غذایی خود را کم کنند. لذا با افتخار می گویند: فقط سه وعده اصلی غذایی دارند و اصلا در طی روز، هیچ چیزی نمی خورند.

 • باید بدانید خوردن میان وعده های سالم نه تنها باعث افزایش وزن نمی شود، بلکه از اشتهای کاذب نیز جلوگیری خواهد نمود. میوه، سبزیجات، غلات، خشکبار، میوه های خشک و ماست کم چرب بهترین انتخاب ها برای یک میان وعده سالم هستند.


3649605
فعال تر شوید. بخورید.

 • به طور متوسط، روزانه 30 دقیقه را برای ورزش کردن در نظر بگیرید و کم کم آن را به 60 دقیقه در روز برسانید.

 • در ابتدا ممکن است از این کار متنفر باشید، ولی کم کم علاقه ی به ورزش در شما ایجاد می شود.

 • به علاوه ، بر خلاف تصور عامه، ورزش باعث ایجاد انرژی مثبت در شما می شود و ارزش دارد که جایگاهی را برای آن، در برنامه روزانه خود در نظر بگیرید.

 • برای آن که سالم بمانید و وزن خود را ثابت نگاه دارید، نیاز به 30 دقیقه ورزش یا پیاده روی دارید، اما برای کاهش وزن نیازمند 60 دقیقه پیاده روی منظم در روز هستید.


3649605

ترک سيگار بخورید.

استعمال دخانيات، مقاومت به انسولين و پيامدهاي ناشي از سندرم متابوليک را افزايش مي‌دهد و منجر به وخيم‌تر شدن عوارض ناشي از سندرم متابوليک مي‌شود. مصرف روزانة آسپيرين، البته بعد از مشورت پزشک و کسب اجازه از او، منجر به کاهش خطر بيماري‌هاي قلبي و سکته در مبتلايان به سندرم متابوليک مي‌شود.


3649605

يافته‌هاي جديد بخورید.

يافته‌ها حاكي از ارتباط معكوس بين مصرف غلات كامل با سندرم متابوليك، پرفشاري خون و هيپرتري گليسريدمي هستند. همچنين رابطة مثبتي بين مصرف غلات تصفيه‌شده با عوامل خطرزاي متابوليك مشاهده شده است.

تأثیر مکمّل یاری فیبر غذایی بر روی فشار خون در آزمایش‌های مختلف در دهه‌های اخیر مورد بررسی قرار گرفته که نقش فیبر را در کاهش فشار خون اثبات کرده اند. مطالعه‌ای مطرح کرده است که رژیم غذایی حاوی دانه‌های پرفیبر (fiber-rich grains)، میوه و سبزیجات، نیاز به دارو درمانی با داروهای ضدّ فشار خون (antihypertensive) را بسیار کاهش می‌دهد و موجب بهبود کنترل فشار خون در افراد دچار ‌هایپرتانسیون (فشار خون بالا) می‌شود.


3649605

Whole-grain intake and the metabolic syndrome: بخورید.

a favorable association in Tehrani adults

Refined-grain intake

Whole-grain intake

Esmaillzadeh et al. EJCN 2005.

Iran Nutrition Society, Feb 2010


3649605

منابع فیبر غذایی بخورید.

 بر اساس توصیه‌های مؤسّسة پزشکی و تغذیه، دریافت کافی فیبر برای مردان 38 گرم در روز و برای زنان 25 گرم در روز است. به‌ طورکلّی فیبرها در میوه‌ها، سبزیجات و غلات کامل یافت می‌شوند. فیبرهای محلول که تأثیر زیادی بر عوامل دخیل در سندرم متابولیک دارند، در حبوبات، جو، جوی دوسر، سیب، توت فرنگی، مرکبات و هویج وجود دارند.


3649605

بحث و نتيجه‌گيري بخورید.

سندرم متابوليك علاوه بر پيامدهاي باليني مثل سرطان، ديابت مليتوس، بيماري كيسة صفرا، رفلكس گوارشي، بيماري‌هاي قلبي-عروقي، افزايش چربي خون، تخمدان پلي‌كيستيك، آپنة خواب، مشكل دفع ادرار و مرگ زودرس عوارض ديگري شامل پيامدهاي اجتماعي مانند از دست دادن اعتبار، نارسايي در رفتارهاي خوراكي، تبعيض و ... را به همراه دارد.

توزيع بافت چربي شكمي بر ظاهر افراد هم اثر می‌گذارد و از لحاظ روحي و رواني هم تأثير بدي مي‌گذارد و هم به عنوان شاخصي از عدم آمادگي جسماني افراد محسوب می‌شود. در كنار اين مسائل، هزينه‌هاي مستقيم پزشكي و هزینه‌های غير مستقيم (غيبت از كار، مشكل در انجام مأموريت‌هاي محوّله و روزمرّه) را نبايد از نظر دور داشت.


3649605

منابع بخورید.

1- Comparison of high protein and high fiber weight – loss diets

in women with risk factors for the metabolic syndrome: a

randomized trial.

2- Fermentable and non fermentable fiber supplements did not

alter hunger satiety or body weight in a pilot study of men and

women consuming self- selected diets.

3- The role of soluble fiber intake in patients under highly

4-Zabetian A, Hadaegh F, Azizi F. Relationship between

metabolic syndrome and its components with

coronary heart disease in Iranian men and women.

Experimental and Clinical Endocrinology and

5. Azizi F, Salehi P, Etemadi A, Zahedi-Asl S. Prevalence

of metabolic syndrome in an urban population: Tehran

Lipid and Glucose Study. Diabetes Res ClinPract 2003;

61: 29-37.Diabetes 2008;116(9):525-31.effective lipid – lowering therapy.


ad