slide1 n.
Download
Skip this Video
Download Presentation
H I R O Š I M A

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 13

H I R O Š I M A - PowerPoint PPT Presentation


  • 86 Views
  • Uploaded on

H I R O Š I M A. V červenci 1945 byl dokončen supertajný projekt Manhattan, tedy vývoj atomové bomby.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'H I R O Š I M A' - adele


Download Now An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide3

V červenci 1945 byl dokončen supertajný projekt Manhattan, tedy vývoj atomové bomby.

6. srpna je akce spuštěna. Tichomořský ostrov Tinian, odtud vyletí bombardér spolu s dvěma doprovodnými letadly. Jako první cíl je určena Hirošima. Letoun, který odváží nad cíl Chlapečka, se jmenuje podle pilotovy matky, Enola Gay.

První pilot Paul Tibbets - jen on zná pravý důvod letu.

slide4

Výbuch

V čase 8:15 to přichází. Chlapeček, ve kterém je 60 kilo uranu 235, je shozen z letadla a 57 sekund padá k určenému místu exploze ve výšce asi 600 metrů nad městem. Díky bočnímu větru nebyl zasažen cílový bod most Aioi, ale výbuch nastal nad 240 metrů vzdálenou klinikou Shima Surgical. 70 000 - 80 000 lidí, neboli 30% populace Hirošimy, okamžitě zemřelo. V epicentru se lidé prostě "vypařili", další zabila tlaková vlna, smrtící míra radiace a obrovský požár. Přes 90% doktorů a 93% zdravotních sestřiček v Hirošimě bylo zabito nebo zraněno. Nebyl tak ani nikdo, kdo by ošetřoval zraněné.

Little Boy: délka 3 metry, šířka 71 cm, váha 4 000 kg, ekvivalent 15 000 tun TNT

slide6

http://www.stream.cz/video/603266-hirosima-po-vybuchu-atomove-bombyhttp://www.stream.cz/video/603266-hirosima-po-vybuchu-atomove-bomby

slide8

Prefectural Industrial Promotional Hall, dnes především známou spíše jako Genbaku či Dóm atomové bomby. Budova byla navržena a postavena českým architektem Janem Letzelem v blízkosti pouhých 150 metrů od centra výbuchu. Ruina byla pojmenována jako Mírová památka Hirošimy a i přes námitky USA a Číny byla v roce 1996 vyhlášena jako památka UNESCO světového dědictví. Za oběti při bombardování Hirošimy byl postaven Památeční monument.

slide9

Jan Letzel

V Hirošimě postavil dům, který 6. srpna 1945 jako jediná budova v epicentru přestál americký útok atomovou bombou. Torzo této budovy je známo jako Atomový dóm.

- podílel se na přestavbě secesního hotelu Šroubek

- pavilon Dvorana z roku 1905 v obci Mšené-lázně

slide10

Ráno 9. srpna 1945 americký Boeing B-29 Superfortress Bockscar vzlétl s jeho posádkou, 393. leteckým praporem pod vedením mjr. Charles W. Sweeneyho, nesoucí nukleární bombu pojmenovanou jako "Fat Man", hlavní cílem byla Kokura, Nagasaki druhým, náhradním, cílem.

Monument značí hypocentrum, či epicentrum, exploze atomové bomby v Nagasaki

slide11

Japonská zpráva popisuje bombardování Nagasaki jako:"hřbitov bez náhrobního kamene."

slide12

Do roku 1950 zemře na následky výbuchu dohromady asi 200 tisíc lidí. Japonsko kapitulovalo až po druhém jaderném výbuchu v Nagasaki o tři dny později.

Tak lidstvo vstoupilo do atomového věku.

Albert Einstein, jeden z těch, kteří k sestrojení atomové bomby přispěl, tehdy napsal: "Nevím, jakými prostředky bude vedena třetí světová válka. Vím ale, že čtvrtá světová válka bude vedena pazourky, oštěpy a kyji."

slide13

http://cs.wikipedia.org/wiki/Atomov%C3%A9_bombardov%C3%A1n%C3%AD_Hiro%C5%A1imy_a_Nagasakihttp://cs.wikipedia.org/wiki/Atomov%C3%A9_bombardov%C3%A1n%C3%AD_Hiro%C5%A1imy_a_Nagasaki

http://cs.wikipedia.org/wiki/Albert_Einstein