pami ci ram n.
Download
Skip this Video
Download Presentation
Pami?ci RAM

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 11

Pami?ci RAM - PowerPoint PPT Presentation


 • 100 Views
 • Uploaded on

Pamięci RAM. Brodziak Czubak. BUDOWA.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Pami?ci RAM' - addison-skinner


Download Now An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
pami ci ram

Pamięci RAM

Brodziak

Czubak

budowa
BUDOWA
 • Aby zorganizować komórki pamięci w sprawnie funkcjonujący układ, należy je odpowiednio zaadresować. Najprostszym sposobem jest zorganizowanie pamięci liniowo - jest to tak zwane adresowanie 2D. Do każdej komórki podłączone jest wejście, sygnał wybierania pochodzący z dekodera oraz wyjście. Nieco innym sposobem jest adresowanie przy użyciu tzw. matrycy 3D.Pamięć organizuje się tutaj dzieląc dostępne elementy na wiersze i kolumny. Dostęp do pojedynczego elementu pamiętającego można uzyskać po zaadresowaniu odpowiedniego wiersza i kolumny. Dlatego też komórka RAM obok wejścia i wyjścia musi dysponować jeszcze dwoma sygnałami wybierania, odpowiednio z dekodera kolumn i wierszy.Zaletą pamięci adresowanej liniowo jest prosty i szybszy dostęp do poszczególnych bitów niż w przypadku pamięci stronicowanej (3D), lecz niestety, przy takiej organizacji budowanie większych modułów RAM jest kłopotliwe. Dlatego też w przemyśle stosuje się zazwyczaj układy pamięci zorganizowanej w matrycę 3D, pozwala to na nieskomplikowane tworzenie większych modułów o jednolitym sposobie adresowania.
zasada dzia ania
Zasada działania
 • Układy pamięci RAM zbudowane są z elektronicznych elementów, które mogą zapamiętać swój stan. Dla każdego bitu informacji potrzebny jest jeden taki układ. W zależności od tego czy pamięć RAM jest tak zwaną statyczną pamięcią (SRAM-Static RAM), czy dynamiczną (DRAM-Dynamic RAM) zbudowana jest z innych komponentów i soje działanie opiera na innych zasadach. Pamięć SRAM jako element pamiętający wykorzystuje przerzutnik, natomiast DRAM bazuje najczęściej na tzw. pojemnościach pasożytniczych (kondensator). DRAM charakteryzuje się niskim poborem mocy, jednak związana z tym skłonność do samorzutnego rozładowania się komórek sprawia, że konieczne staje się odświeżanie zawartości impulsami pojawiającymi się w określonych odstępach czasu. W przypadku SRAM, nie występuje konieczność odświeżania komórek lecz okupione jest to ogólnym zwiększeniem poboru mocy. Pamięci SRAM, ze względu na krótki czas dostępu są często stosowane jako pamięć podręczna. Wykonane w technologii CMOS pamięci SRAM mają mniejszy pobór mocy, są jednak stosunkowo drogie w produkcji.
dynamiczne pami ci ram
Dynamiczne pamięci RAM

Rodzaj ulotnej pamięci półprzewodnikowej o dostępie swobodnym, której bity są reprezentowane przez stan naładowania kondensatorów. Poszczególne jej elementy zbudowane są z tranzystorów MOS, z których jeden pełni funkcję kondensatora, a drugi elementu separującego.

 • EDO – Extended Data Out DRAM
 • FPM – Fast Page Mode DRAM
 • SDRAM – Synchronous DRAM
 • RAMBUS (RDRAM)
 • DDR – Dual Data Rate Synchronous RAM
 • DDR2 - Wersja druga
 • DDR3 – Wersja trzecia
fast page mode fpm ram
Fast Page Mode (FPM RAM)

Układy te charakteryzują się niską - jak na dzisiejsze czasy – wydajnością. Sposób dostępu do komórek, zorganizowanych jako matryca 3D, jest zdeterminowany przez sygnały RAS i CAS. Sygnał RAS odpowiada za wybranie bieżącego wiersza a CAS wyznacza odpowiednią kolumnę. Proces odczytu z pamięci FPM rozpoczyna się od wybrania odpowiedniego wiersz sygnałem RAS, po czym w celu zaadresowania kolumny następuje uaktywnienie sygnału CAS.

ddr 3 double data rate synchronous
DDR 3 (Double Data Rate Synchronous)
 • DDR3 - nowy standard pamięci RAM typu SDRAM, będący rozwinięciem pamięci DDR i DDR2, stosowanych w komputerach jako pamięć operacyjna.
zalety i wady ddr3
Zalety i wady DDR3

Zalety w stosunku do DDR2:

 • większa przepustowość przy niższym napięciu
 • mniejszy pobór prądu o 40%

Wady w stosunku do DDR2:

 • Na ogół wyższe opóźnienia, lecz zrekompensowane przez znacznie wyższą przepustowość.
 • Na chwilę obecną koszt pamięci DDR3 jest wyższy od pamięci DDR2 o około 50%.
 • Koszt komponentów (płyt głównych, procesorów) kompatybilnych z DDR3 jest znacznie wyższy od ich odpowiedników dla DDR2.
statyczne pami ci ram
Statyczne pamięci RAM

SRAM(ang. Static Random Access Memory) statyczna pamięć o dostępie swobodnym, typ pamięci półprzewodnikowej stosowanej w komputerach, służy jako pamięć buforująca między pamięcią operacyjną i procesorem.

bibliografia
Bibliografia
 • http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/Poradnik_jak_wybrac_pamiec_RAM-2227/strona/6371.html
 • http://pl.wikipedia.org/wiki/RAM
 • http://klub.chip.pl/lipka/budowa/ram.htm
 • http://pl.wikipedia.org/wiki/SRAM_%28pami%C4%99ci_komputerowe%29
 • http://pl.wikipedia.org/wiki/Pami%C4%99%C4%87_dynamiczna_%28informatyka%29
ad