home work 6
Download
Skip this Video
Download Presentation
Home Work #6

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 15

Home Work #6 - PowerPoint PPT Presentation


  • 401 Views
  • Uploaded on

Home Work #6 Dr. Yan Xiong 1. Invoice price of goods is $5000. Purchase terms are 2/10, n/30 and the invoice is paid in the week of receipt. The shipping terms are FOB shipping point and the shipping cost is $200. ($5,000 0.98) + $200 = $5,100

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Home Work #6' - adamdaniel


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
home work 6

Home Work #6

Dr. Yan Xiong

slide2
1. Invoice price of goods is $5000. Purchase terms are 2/10, n/30 and the invoice is paid in the week of receipt. The shipping terms are FOB shipping point and the shipping cost is $200.

($5,000 0.98) + $200 = $5,100

2. Invoice price of goods is $3000. Purchase terms are 4/10, n/30 and the invoice is paid in the week of receipt. The shipping terms are FOB destination and the shipping cost is $250.

($3,000 0.96) = $2,880

slide3
3. Invoice price of goods is $2500. Purchase terms are 2/10, n/30 and the invoice is paid 15 days after receipt. The shipping terms are FOB shipping point and the shipping cost is $250.

$2,500 + $250 = $2,750

4. Invoice price of goods is $9000. Purchase terms are 3/10, n/30 and the invoice is paid in the week of receipt. The shipping terms are FOB destination and the shipping cost is $200.

$9,000* 0.97 = $8,730

slide4
1/5 Purchased 40 units @ $100 each
  • 2/15 Sale 15 units @ $150 each
  • 4/10 Sale 10 units @ $150 each
  • 6/30 Purchased 30 units @ $105 each
  • 8/15 Sale 25 units @ 150 each
  • 11/28 Purchased 20 units @ $110 each

Calculate Ending Inventory and Cost of Goods

Sold under

1-FIFO perpetual

2-FIFO periodic

3-LIFO perpetual

4-LIFO periodic

5. Weighted-average (periodic)

slide5
FIFO perpetual

CGS: (15*$100) + (10* $100) + (15 *$100) + (10* $105)

= $5,050

EI: (20 $105) + (20 $110) = $4,300

GM: Sales $7,500 – CGS $5,050 = GM $2,450

FIFO periodic

CGS: (40 $100) + (10 $105) = $5,050

EI: (20 $105) + (20 $110) = $4,300

GM: Sales $7,500 – CGS $5,050 = GM $2,450

slide6
LIFO perpetual

CGS: (15*$100) + (10* $100) + (25 *$105)

= $5,125

EI: (5 *$105) + (20 *$110)+ (15*100) = $4225

GM: Sales $7,500 – CGS $5,125= GM $2,375

LIFO periodic

CGS: (20 $110) + (30 $105) = $5,350

EI: 40 $100 = $4,000

GM: Sales $7,500 – CGS $5,350 = GM $2,150

slide7
Weighted-average periodic

Average cost: $9,350/90 = $103.89 (rounded)

EI: 40 $103.89 = $4,156 (90 – 50 = 40)

CGS: 50 $103.89 = $5,194

GM: Sales $7,500 – CGS $5,194 = GM $2,306

slide8
Given the following information for G Company for the year ending December 31, 2003.
  • Cash amounted to $19,375
  • Beginning Inventory was $16,000 (160 units @ $100 each)
  • Common Stock was $15,000
  • Retained Earnings was $20,375

Transaction during 2003 included:

  • The company purchased 150 units @ $110 each for cash
  • The company purchased 190 more units @120 each for cash
  • Cash sale were $290 units @$200 each
  • The company paid $11,500 cash for operating expenses
  • The company paid cash for income tax at a rate of 30% of net income.
  • Required: a. Compute the cost of good sold and ending inventory using a. FIFO, b. LIFO, and c. weighted average
  • b. Prepare the 2003 balance sheets, income statements and statement of cash flow using all three inventory methods.
slide14
Beginning Inventory 800 units @ $20 each
  • 4/5 Sale 500 units
  • 4/15 Purchase 400 units @ $21 each
  • 4/20 Purchased 400 units @ $22 each
  • 4/27 Sale 400 units
  • Required: (Periodic System)
  • Calculate the ending inventory using FIFO and LIFO
  • Suppose that 100 units were left out of the count of the ending inventory. What effect would that have on the cost of goods sold under each of the cost flow assumption in parts a and b?
slide15
Brickey, Inc.: FIFO, LIFO, and inventory errors

a. (300 units @ $21) + (400 units @ $22) = $15,100

b. (700 units @ $20) = $14,000

c. If 100 units were left out using FIFO, then cost of goods sold would increase by 100 *$21 = $2,100.

If 100 units were left out using LIFO, then cost of goods sold would increase by 100* $20 = $2,000.

ad