Uute elamupiirkondade arendamine paikuse vallas
Download
1 / 34

UUTE ELAMUPIIRKONDADE ARENDAMINE PAIKUSE VALLAS - PowerPoint PPT Presentation


 • 143 Views
 • Uploaded on

UUTE ELAMUPIIRKONDADE ARENDAMINE PAIKUSE VALLAS. Paikuse valla asend. PAIKUSE VALD 11000 aastat ajalugu. Paikuse –ürgkodune paik.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'UUTE ELAMUPIIRKONDADE ARENDAMINE PAIKUSE VALLAS' - acacia


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript


Paikuse vald 11000 aastat ajalugu
PAIKUSE VALD11000 aastat ajalugu


Paikuse rgkodune paik
Paikuse –ürgkodune paik

 • Paikuse valda iseloomustab üldiselt soodne territoriaalne asend. Vald piirneb Pärnu ja Sindi linna ning Sauga, Tori, Surju ja Tahkuranna valdadega Pärnumaal, ning lisaks Kõpu vallaga Viljandimaal. Valla suuremad asulad on tihedalt lõimitud Pärnu linnastusse. Vallakeskus Paikuse alevik asub Pärnu-Sindi arengukoridoris, 7 km kaugusel Pärnu kesklinnast ja 3 km kaugusel Sindi linnakeskusest. Valla loodepiiril kulgeb Pärnu jõgi ning edelapiiril Reiu jõgi.


Rahvastik
RAHVASTIK

 • 01.01.1992.a. 2437

 • 01.01.1995.a. 2593

 • 01.01.2000.a. 2962

 • 01.01.2005.a. 3523

 • 01.01.2006.a. 3558

 • 01.01.2007.a. 3635

 • 01.01.2008.a. 3789

 • 01.02.2008.a. 3801


Valla pindala
VALLA PINDALA

 • Eesti maa 45227 km2

 • Tallinn 158,0 km2

 • Pärnu 30,0 km2

  Paikuse 177,1 km2( 2000.a. Lisandus 2,3 km2)

 • Metsad 52%

 • Rabad30%

 • Põllumaa14%

 • Elamu- ja tööstusalad 4%


Maa jagunemine omandi alusel
Maa jagunemine omandi alusel

 • Riigimaa 12062,5 70,5%

 • Munitsipaal 51,3 0,3%

 • Eramaa 3901,0 22,8%

 • Vormistamata 1095,0 6,4%


Uute elamupiirkondade arendamine paikuse vallas

Valla piirkondade asendierinevused mõjutavad asustussüsteemi arengut ja maakasutuse iseloomu neis – kui Paikuse alevik ja selle lähialad on kujunemas äärelinnaliseks, siis valla kaugemad alad omavad jätkuvalt maalist iseloomu.


Uute elamupiirkondade arendamine paikuse vallas

 • Kooskõlas rahvastikukasvuga on suurenenud elamumaade osakaal valla maabilansis – põllu- ja metsamaad on muudetud elamumaaks. Peamine elamuehitus on aset leidnud Paikuse aleviku läheduses (Linnuriik). Väga suur koormus on langenud Reiu ja Pärnu jõe äärsetele aladele. Asustus rohelises vööndis tihenenud ning elamumaa alevikus on ennast ammendanud. Küll on piisavalt elamumaad valla külades. Valla seisukohast on probleemiks ka see, et elamualade laienemise kõrval ei ole Paikuse alevikus välja kujunenud või arendatud selget keskust.


Linnuriik
Linnuriik osakaal valla maabilansis – põllu- ja metsamaad on muudetud elamumaaks. Peamine elamuehitus on aset leidnud Paikuse aleviku läheduses (Linnuriik). Väga suur koormus on langenud Reiu ja Pärnu jõe äärsetele aladele. Asustus rohelises vööndis tihenenud ning elamumaa alevikus on ennast ammendanud. Küll on piisavalt elamumaad valla külades. Valla seisukohast on probleemiks ka see, et elamualade laienemise kõrval ei ole Paikuse alevikus välja kujunenud või arendatud selget keskust.


Pilviku
Pilviku osakaal valla maabilansis – põllu- ja metsamaad on muudetud elamumaaks. Peamine elamuehitus on aset leidnud Paikuse aleviku läheduses (Linnuriik). Väga suur koormus on langenud Reiu ja Pärnu jõe äärsetele aladele. Asustus rohelises vööndis tihenenud ning elamumaa alevikus on ennast ammendanud. Küll on piisavalt elamumaad valla külades. Valla seisukohast on probleemiks ka see, et elamualade laienemise kõrval ei ole Paikuse alevikus välja kujunenud või arendatud selget keskust.


Kopra
Kopra osakaal valla maabilansis – põllu- ja metsamaad on muudetud elamumaaks. Peamine elamuehitus on aset leidnud Paikuse aleviku läheduses (Linnuriik). Väga suur koormus on langenud Reiu ja Pärnu jõe äärsetele aladele. Asustus rohelises vööndis tihenenud ning elamumaa alevikus on ennast ammendanud. Küll on piisavalt elamumaad valla külades. Valla seisukohast on probleemiks ka see, et elamualade laienemise kõrval ei ole Paikuse alevikus välja kujunenud või arendatud selget keskust.


K rasoo
Käärasoo osakaal valla maabilansis – põllu- ja metsamaad on muudetud elamumaaks. Peamine elamuehitus on aset leidnud Paikuse aleviku läheduses (Linnuriik). Väga suur koormus on langenud Reiu ja Pärnu jõe äärsetele aladele. Asustus rohelises vööndis tihenenud ning elamumaa alevikus on ennast ammendanud. Küll on piisavalt elamumaad valla külades. Valla seisukohast on probleemiks ka see, et elamualade laienemise kõrval ei ole Paikuse alevikus välja kujunenud või arendatud selget keskust.


Vahtram e
Vahtramäe osakaal valla maabilansis – põllu- ja metsamaad on muudetud elamumaaks. Peamine elamuehitus on aset leidnud Paikuse aleviku läheduses (Linnuriik). Väga suur koormus on langenud Reiu ja Pärnu jõe äärsetele aladele. Asustus rohelises vööndis tihenenud ning elamumaa alevikus on ennast ammendanud. Küll on piisavalt elamumaad valla külades. Valla seisukohast on probleemiks ka see, et elamualade laienemise kõrval ei ole Paikuse alevikus välja kujunenud või arendatud selget keskust.


Seeneriik
Seeneriik osakaal valla maabilansis – põllu- ja metsamaad on muudetud elamumaaks. Peamine elamuehitus on aset leidnud Paikuse aleviku läheduses (Linnuriik). Väga suur koormus on langenud Reiu ja Pärnu jõe äärsetele aladele. Asustus rohelises vööndis tihenenud ning elamumaa alevikus on ennast ammendanud. Küll on piisavalt elamumaad valla külades. Valla seisukohast on probleemiks ka see, et elamualade laienemise kõrval ei ole Paikuse alevikus välja kujunenud või arendatud selget keskust.


Uute elamupiirkondade arendamine paikuse vallas
Oru osakaal valla maabilansis – põllu- ja metsamaad on muudetud elamumaaks. Peamine elamuehitus on aset leidnud Paikuse aleviku läheduses (Linnuriik). Väga suur koormus on langenud Reiu ja Pärnu jõe äärsetele aladele. Asustus rohelises vööndis tihenenud ning elamumaa alevikus on ennast ammendanud. Küll on piisavalt elamumaad valla külades. Valla seisukohast on probleemiks ka see, et elamualade laienemise kõrval ei ole Paikuse alevikus välja kujunenud või arendatud selget keskust.


Senine elamuehituse maakasutus
Senine elamuehituse maakasutus osakaal valla maabilansis – põllu- ja metsamaad on muudetud elamumaaks. Peamine elamuehitus on aset leidnud Paikuse aleviku läheduses (Linnuriik). Väga suur koormus on langenud Reiu ja Pärnu jõe äärsetele aladele. Asustus rohelises vööndis tihenenud ning elamumaa alevikus on ennast ammendanud. Küll on piisavalt elamumaad valla külades. Valla seisukohast on probleemiks ka see, et elamualade laienemise kõrval ei ole Paikuse alevikus välja kujunenud või arendatud selget keskust.

 • Põllumaadele

 • Metsamadele

 • Veekogude kallastele

 • Teede äärde

 • Keskuste lähistele


Probleemid
Probleemid osakaal valla maabilansis – põllu- ja metsamaad on muudetud elamumaaks. Peamine elamuehitus on aset leidnud Paikuse aleviku läheduses (Linnuriik). Väga suur koormus on langenud Reiu ja Pärnu jõe äärsetele aladele. Asustus rohelises vööndis tihenenud ning elamumaa alevikus on ennast ammendanud. Küll on piisavalt elamumaad valla külades. Valla seisukohast on probleemiks ka see, et elamualade laienemise kõrval ei ole Paikuse alevikus välja kujunenud või arendatud selget keskust.

 • Infrastruktuuride taluvus ja väljaehitamine (võrk ja prioriteetsus)

 • Looduskeskkonna väärtuse vähenemine (väiksed krundid , loodustaluvus,roheline keskkond)

 • Elamuarenduste üheaegne väljaehitamine

 • Ruumilise arengu intensiivistumine

 • Liiklus intensiivsuse tõus,ühistranspordi vajaduse kasv

 • Kohalik identideedi nõrgenemine


Paikuse valla strateegiline eesm rk uute elamutepiirkondade arendamisel
Paikuse valla strateegiline eesmärk uute elamutepiirkondade osakaal valla maabilansis – põllu- ja metsamaad on muudetud elamumaaks. Peamine elamuehitus on aset leidnud Paikuse aleviku läheduses (Linnuriik). Väga suur koormus on langenud Reiu ja Pärnu jõe äärsetele aladele. Asustus rohelises vööndis tihenenud ning elamumaa alevikus on ennast ammendanud. Küll on piisavalt elamumaad valla külades. Valla seisukohast on probleemiks ka see, et elamualade laienemise kõrval ei ole Paikuse alevikus välja kujunenud või arendatud selget keskust. arendamisel

 • Valla asulad moodustavad tervikliku tugeva vallakeskusega asustussüsteemi, mis on hästi lõimitud Pärnu linnaregiooni

 • Maaksutus lähtub strateegilistest eesmärkidest ning on tihedama asustusega aladel sidusalt multi-funktsionaalne,puuduvad konfliktid erineva maakasutustega alade vahel


Strateegilised valikud
Strateegilised valikud osakaal valla maabilansis – põllu- ja metsamaad on muudetud elamumaaks. Peamine elamuehitus on aset leidnud Paikuse aleviku läheduses (Linnuriik). Väga suur koormus on langenud Reiu ja Pärnu jõe äärsetele aladele. Asustus rohelises vööndis tihenenud ning elamumaa alevikus on ennast ammendanud. Küll on piisavalt elamumaad valla külades. Valla seisukohast on probleemiks ka see, et elamualade laienemise kõrval ei ole Paikuse alevikus välja kujunenud või arendatud selget keskust.

 • Paikuse vald peaks Pärnu linnaregiooni senisest tihedamalt lõimuma

 • Vallasiseseid asendierisusi tuleb vähendada

 • Valla tähtsust Pärnu linnastus tuleks suurendada


Uute elamupiirkondade arendamine paikuse vallas

 • Rahavaarvu kasv peaks olema reguleeritud osakaal valla maabilansis – põllu- ja metsamaad on muudetud elamumaaks. Peamine elamuehitus on aset leidnud Paikuse aleviku läheduses (Linnuriik). Väga suur koormus on langenud Reiu ja Pärnu jõe äärsetele aladele. Asustus rohelises vööndis tihenenud ning elamumaa alevikus on ennast ammendanud. Küll on piisavalt elamumaad valla külades. Valla seisukohast on probleemiks ka see, et elamualade laienemise kõrval ei ole Paikuse alevikus välja kujunenud või arendatud selget keskust.

 • Rahvastik peaks jaotuma ühtlasemalt asulate vahel

 • Sisserände osas tuleks soosida eriti noori peresid


Uute elamupiirkondade arendamine paikuse vallas


P hir hk ruumilisele arengule
Põhirõhk ruumilisele arengule võrgustiku säilitamisega

 • Miljööväärtuslik, kõrge kodutunnetusega tervist väärtustav turvaline elamispaik, kus pakutakse kvalteetseid avalikke teenuseid,soositakse ettevõtlikkust,hoolitakse inimesest ja looduskeskkonnast


Uute elamupiirkondade arendamine paikuse vallas

 • Inimkeskne võrgustiku säilitamisega

 • Loodusmaastike hoidev

 • Atraktiivne

 • Säästva arengu põhimõtteid järgiv

 • Kompleksete tehniliste infrastruktuuridega

 • Suurte kruntidega

 • Heade sõidetavate teedega


Uute elamupiirkondade arendamine paikuse vallas

 • Kogu ala kõrghaljastuse säilitamine ja juurde istutamine 20-30 või 75%

 • Elamualadel tuleb ühe elamumaa krundi kohta rajada minimaalselt 500m2 üldhaljastust.Üldhaljastust võib rajada ka eraldi krundina ,kuid sellisel juhul on min haljasala suuruseks 0,5 ha

 • Uutel elamualadel on loodud võimalused selge struktuuri tekkeks ja seatud tingimused looduse taluvust arvestatavad ehitusmahud.