E N D
SIMULTANEOUS EQUATION -WORDED PROBLEMS CHALLENGING MATH QUESTIONS ADD,SUBTRACT, MULTIPLY OR DIVIDE TO FIND THE COST OF 1 Note: Example1 : 3 bags and 4 pens together cost 257 dollars whereas 4 bags and 3 pens together cost 324 dollars. Find the cost of a bag and 10 pens ➢Three bags and four pens cost $257 ➢Four bags and three pens cost $324 ➢Find the cost of 1 bag and 1 pen. Steps for working these sums: STEP 1 : -- Identify the unknown : Let “b” stand for bag Let “p” stand for pen STEP 2 : -- Write number and letter statement or equations 3 b + 4 p = $257 4 b + 3 p = $324 STEP 3: Observe for patterns: What do you need to do to get your answer? Add, Subtract, Multiply or Divide. (One of the best ways find for 1 item) STEP 4: Solve and substitute to check if your answer work out.
1) 4 adults and 2 children tickets cost $47 1 adult and 3 children tickets cost $ 25.50 2) 3 pens and 2 rulers cost $0.92. 1 pen and 3 rulers cost $0.68
3) 14 apple pies and 3 cherry pies cost $27. 2 apple pies and 7 cherry pies cost $41. Calculate the cost of 12 apple pies and 20 cherry pies. 4) 6 copy books and 4 notebooks cost $78. 4 copybooks and 8 notebooks cost $100. Calculate the cost of 5 copybooks and 6 notebooks.
5) Darren and Ann bought the school supplies shown. What is the total cost of 10 pencils and 10 rulers?
6) Maria and Sam bought the items shown below. Sam’s Bill Maria’s Bill 3 iPad 1 iPad 5 Smartwatches 3 Smartwatches 6 Cellphones 4 Cellphones Total : - $ 5 032 Total : - $ 3 028 Calculate the TOTAL cost of one 1Pad, one smartwatch and one cellphone. 7) 3 sneakers and 4 belts cost a total of $3360.00. 1 sneaker and 1 belt cost $1040. How many does 1 sneaker cost?
8) The school that Lisa goes to is selling tickets to the annual talent show. On the first day of ticket sales the school sold 4 senior citizen tickets and 5 student tickets for a total of $102. The school took in $126 on the second day by selling 7 senior citizen tickets and 5 student tickets. What is the price each of one senior citizen ticket and one student ticket? 9) Windy Hill Primary School is having its annual sports day. 3 metres of blue satin and 5 metres of white satin were bought for banners at a total cost of $145. The school purchased 5metres of the blue satin and 4 metres of the white satin for some flags at a total cost of $155. An events company wants to purchase 24 metres of the blue satin and 27 metres of the white satin for an event. Calculate the total cost of this.
10) Melinda bought 8 plastic rings and 9 rubber hand bands for $59. Seema purchased 4 similar plastic rings and 5 hand bands and paid $31. How much will Aaliyah pay for 2 of the plastic rings and 3 hand bands? 11) Mangoes and portugals are on sale today. The first customer purchased 5 mangoes and 3 portugals and paid $42. The 2nd customer purchased 2 mangoes and 4 portugals and paid $28. Calculate how much the 3rd customer paid for 3 mangoes and 2 portugals.
12) Castel and Gabriella are selling pies for a school fundraiser. Customers can buy apple pies and lemon meringue pies. Castel sold 6 apple pies and 4 lemon meringue pies for a total of $80. Gabriella sold 6 apple pies and 5 lemon meringue pies for a total of $94. What is the cost each of one apple pie and one lemon meringue pie? 13) Juice is bottled in two sizes: small and large. 4 small bottles and 3 large bottles is 3.2litres of juice. 5 small bottles and 2 large bottles amount to a total of 2950ml of juice. If Jenna bought 6 small bottles and 1 large bottle, how much juice does she have in total? Give your answer in litres.
14) Polo shirts and cycle shorts are on sale. Kaeden bought 4 polo shirts and 2 cycle shorts and paid $390. Mikhel and 3 polo shirts and 5 cycle shorts and paid $450. Lucas purchased 2 polo shirts, 2 cycle shorts and a vest and paid $320. Calculate the cost of the vest. 15) 2 boxes of sour belts and 4 jars of ring pops cost $500. 3 boxes of the sour belts and 5 jars of the ring pops cost $670. Kathy Ann purchased one box of the sour, 2 jars of the ring pops and 2 boxes of biscuit, If Kathy Ann paid $330 for her items, calculate the cost of 1 box of biscuit.